Ziraat’ten 7 Yıl Vadeli 150 Bin TL. Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat’ten 7 Yıl Vadeli 150 Bin TL. Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası ve Tokat valiliği geçtiğimiz günlerde bir anlaşmaya imza attı. Valiliğin ve Ziraat Bankasının işbirliği ile “Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var” projesi iş birliği protokolü imzalandı. Bu projedeki amaç küçükbaş hayvancılık sektörünün ve küçükbaş hayvan varlığının arttırılmasıdır.

Valiliğin koordinasyonu ile Tokat il ve ilçelerinde halen koyun yetiştiriciliği yapan en az 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticiler ile bu üreticilerin damızlık koyun alabileceği işletmeler belirlenecek. Valilik , üreticilerin uygun yem alabilmesi için ve kesime göndereceği hayvanların uygun fiyatlarda satılabilmesi için devrede olacak. Bu amaçla en az üç yem firması ve en az üç et alımı yapacak firma belirlenecek belirlenen firmalar üreticilere duyurulacak. Üreticiler ihtiyaç duydukları uygun fiyattaki yemi alırken etlik hayvan satışı içinde önemli bir pazara sahip olacaklar. Proje kapsamında doğan erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması dişi hayvanların ise sürüde tutularak anaç sürünün büyümesi hedefleniyor. Bu proje hedefi doğrultusunda uygun koşullarda üreticilere kredi imkanı sunmaktadır.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası tarafından kullandırılacak olan küçükbaş hayvan kredisi projesinden yararlanacak olan yetiştiricilere bu kapsamda damızlık küçükbaş hayvan alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi verilecektir. Yem giderlerinin karşılanması amacı ile 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandıracak. Bu kapsamda her üretici 150.000 TL’ ye kadar kredi kullanabilecek. Kredilerin devlethaber.net teminatı için Kredi Garanti Fonu Kefaleti oluşturacak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan sübvansiyonlarla, üreticilerin 100.000 TL’ ye kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebilecek. Söz konusu proje ile Akkaraman, Karakaya ve Karagül ırkı anaç hayvanlardan oluşacak 100 bin başlı sürüye ulaşılması ve yeni sürüler için gerekli hayvan ihtiyacının buradan karşılanması amaçlanmaktadır. Ziraat Bankasının bu projesi ilerleyen günlerde diğer illerde de gerçekleştirilecek iş birlikleri ile yaygınlaşmış olacaktır.

Ziraat’ten 7 Yıl Vadeli 150 Bin TL. Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf imzalanan protokol hakkında açıklamalarda bulundu.

Hayvancılık alanında da üreticileri güçlü şekilde desteklemeye ve geliştirdikleri projelerle ülke tarımına katkı sunmaya devam ettiklerini belirterek, “Bölgesel potansiyelin harekete geçirilmesi amacıyla geliştirdiğimiz projelerin ilki olan bu proje aynı zamanda bir valilikle iş birliği içermesi açısından da ilk olma özelliğini taşıyor. Proje kapsamında 150 bin liraya kadar kullandıracağımız kredilerde özkaynak katkısı aramayacağız. Üreticilerimiz son derece uygun şartlarla kredi kullanarak bölgelerine adaptasyon sağlamış ırklardaki hayvanlarla sürülerini büyütecek, uygun şartlarla yem alıp, uygun şartlarla hayvanlarını satabilecek. Finansman, tedarik ve pazar sorunu kalkacak, üreticilerimiz kazanacak. Ramazan Bayramı öncesinde üreticilerimize hayvan teslim edilmeye ve kredileri kullandırılmaya başlandı. Projeden 1.500’ün üzerinde üreticimizin yararlanacağını öngörüyoruz.

Yetiştiricilere kullandırılacak olan desteğin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığının sübvansiyon sağladığı düşük faizli kredi olduğu da bildirildi.

Küçükbaş Hayvan Varlığını Artıracak İş birliği hakkında bilgilere ulaşmak için Ziraat Bankasının basın açıklamasını inceleyebilirsiniz.

7 Yıl Vadeli Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Ziraat Bankası ve Tokat Valiliği ile imzalanan projenin kullanılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. 7 yıl vadeli küçükbaş hayvan kredisinden yararlanmak isteyen yetiştiricilere sunulan kredi kullanım koşulları aşağıdaki gibidir:

  • Küçükbaş hayvancılık için elverişli ve en az 100 baş koyun kapasiteli ahıra sahip olmak,
  • Valilik tarafından belirtilen ırklardan oluşan hayvanların en az 100 başa ulaştırılması,
  • Kullanılacak olan yatırım kredisinin en az 100 baş sürü ile faaliyetlerine devam etmek,
  • Küçükbaş hayvanlara uygun mera alanlarının bulunduğu bölgelerde faaliyetlerde bulunmak,
  • Bölgede bulunan meradan faydalanıyor olmak,
  • Mera bölgesinin hayvancılığa engel olmaması,
  • Yıllık kaba yem ihtiyacının en az % 50’sinin üretici tarafından yetiştirilmesi

yukarıda maddeler halinde sıralanan kredi şartları yerine getirildiği takdirde Ziraat Bankası’ndan 7 yıl vadeli küçükbaş hayvan kredisi kullanılabilmektedir. Yetiştiricilerin kullanacak oldukları kredinin toplam tutarları ise şu şekildedir:

  • Yatırım ve İşletme kredisi 150 bin lira olarak sunulmaktadır.
  • Kredi tutarının 100 bin liraya kadar olan bölümü ise sıfır faizli olarak uygulanacaktır.

Söz konusu proje kapsamında küçükbaş hayvan alımı veya yem giderlerinin karşılanması amacıyla kullandırılacak işletme ve yatırım kredilerinin faiz oranları ve diğer detayları banka tarafından ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor. Ziraat Bankası ve Tokat Valiliği tarafından imzalanan projenin ile ülke geneline yayılması hedefleniyor. Banka tarafından resmi bir açıklama yapıldığında devlethaber.net olarak sizlere konu ile ilgili ayrıntıları paylaşmaya devam edeceğiz.

Ziraat Bankası sıfır faizli koyun kredisi için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.