Ziraat Bankası Traktör Kredisi Erteleme

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Erteleme

Köye yerleşen, köyüne geri dönen ve çiftçilik faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyenlere traktör kredileri 2021 yılında da verilmeye devam ediyor. Traktör alımları için Ziraat bankasının traktör kredisi bulunuyor. Ziraat bankasının traktör kredi desteği uygun vadeli ve düşük faiz oranları ile çiftçilere sunuluyor , faiz hesaplama, ödeme planı, traktör kredisi başvuru şartları gibi konu ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi 2021

Tarımsal Mekanizasyon kredisi adı altında Ekipman desteği veren Ziraat bankası hayvancılık, tarım ve su ürünleri üretimi yapan üreticilere ve çiftçilerin  tarımsal üretimleri ile ilgili ve kapasiteleriyle uyumlu tarımsal mekanizasyon alet ve makinesi alımına yönelik ihtiyaçları için destek veriyor.

Ziraat bankası tarımsal ekipmanların alımında kullanılmak üzere kullandırdığı kredi ile tarımsal üreticilerin işletme kapasiteleri ile uyumlu aşağıdaki ekipmanların alımı için kredi veriyor. Peki bu tarımsal ekipmanlar nelerdir;

 • Biçerdöver
 • Hasat makineleri (pamuk, zeytin, patates, badem, meyve hasat  toplama makineleri vb.)
 • Çayır biçme,
 • Balya,
 • Silaj,
 • Süt sağım makinesi,
 • Süt soğutma tankı,
 • Yem karma makinesi,
 • Pulluk,
 • Kültivatör,
 • Patoz,
 • Mibzer,
 • Suluk,
 • Yemlik,
 • Balık bulucu cihaz, vb. gibi mekanizasyon araçlarının alımına yönelik olarak kredi veriyor.

Ziraat Bankası Traktör Kredisinin Özellikleri

Üreticilerin tarımsal faaliyetler kullanmak üzere satın alınacak yeni ve kullanılmamış tüm mekanizasyon araçları ile 2. el traktör ve 2. el kendi yürür tarım makineleri için kredi verilmektedir.

Bu krediden yararlanabilmek için;

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle ilgili 2000/37 sayılı Tebliği gereğince, tarımsal mücadele araçları hariç Ziraat bankasından kredi ile finanse edilerek alınacak aracın “Zirai Kredilendirme Belgesi” olması zorunludur.

Zirai Kredilendirme Belgesi ise araçların, kredili satışının yapılabilmesi için Bakanlıktan alınması zorunlu olan Belgedir.

Sabit Faizli Tarımsal Mekanizasyon Kredileri kapsamında, banka ile anlaşma yapan firmalar tarafından satılan tarımsal mekanizasyon araçları için vade sonuna kadar devlethaber.net sabit faiz garantisi ile kredi kullanmak mümkündür.

Banka tarafından alımlarda kullandırılacak küçük ekipman kredisi üst limiti 25 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu kredi çiftçilere uygun faiz oranları ve vadeler sunulmaktadır. Tarımsal kredilerin vadeleri yine hasat zamanında ödemeli olarak sunulmaktadır.

Ayrıca Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında çiftçilerimiz düşük faizli kredilerden yararlanabilirler.

Bunun haricinde banka aracılığıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sunulan düşük oranlı kredilerden de faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası  tarafından kullandırılacak devlethaber.net olan küçük ekipman kredileri ile ilgili bilgi alarak 25 bin TL’ ye kadar olan finansman desteğinizi bu kredi ile karşılayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon Kredisi Gerekli Evraklar

Sabit faizli traktör kredisi almayı düşünen gerçek kişilerden istenen gerekli belgeler şu şekildedir.

 • Çiftçiye ait Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı
 • Çiftçiye ait Çiftçi Belgesi ile ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler,
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu istenen belgelerdir.

Sabit faizli traktör kredisi almayı düşünen tüzel kişilerden istenen gerekli belge ve evraklar ise;

 • Tarımsal faaliyetleri gösteren Çiftçi Belgesi, ÇKS çiftçi kayıt sistemi belgesi,
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesi yapılan Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Bağlı bulunduğu oda kayıt belgesi,
 • İşletme adına vergi levhası,
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri,
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş son yıla ait,
 • Mevcut tüzel kişilerin ise en az son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tapu kaydı, kira kontratı gibi tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler istenmektedir.

Ziraat Bankası şubeleri için tıklayınız.

Ziraat bankası tarafından tarımda kullanılmak üzere ekipman alımlarında sabit faizli tarımsal mekanizasyon kredisi haricinde ise; 2020 yılında Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile çiftçilere sağlanacak olan sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında , düşük faizli kredi imkanından da yararlanabilirsiniz. Düşük oranlardan yararlanmak için çiftçilerin karar kapsamında yayınlanan tüm kriterler sağlamaları ve üreticilerin koşulları ile üretim yaptığınız konu uygunluğu şartını yerine getiriyor olmaları gerekmektedir. 2020 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren kredinin şartları ise şu şekildedir.

Ziraat Bankası % 50 Faizli Traktör Kredisi

2020 yılında banka aracılığıyla Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa tarımsal işletmelere düşük faizli kredi verilmesi kararı kapsamında traktör alımlarında çiftçilerin kredilerden faydalandırılabilmesi için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

Bu karar 3 Ocak 2020 tarihinde 2015 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan bir tebliğname ile yürürlüğe girmiş ve 1 Ocak 2020- 2022 yılına kadar geçerlidir. Yine 25 Mart 2020 tarihli düşük faizli kredinin kullandırılmasına ilişkin uygulama usul ve esaslarının belirlendiği tebliğname ve bu karar kapsamında Ziraat bankasından düşük faizli traktör alımı için çiftçilerin kredi kullanabilmesi için gerekli şartlar ise;

Öncelikle zirai kredilendirme belgesine sahip olması gereklidir. Çiftçilere yatırım dönemi için faiz indirimi uygulanacağı kara kapsamında belirlenmiş olduğunda kredinin yatırım döneminde kullanmaları gerekmektedir. Ziraat bankasının gerekli belgeler olarak talep ettiği  gerçek ve tüzel işletmelerinin kendi adına olması ve ÇKS kayıtlarının belgesini getirmeleri ve sistemde kayıtlarının güncel olması gerekmektedir. Bu yatırım dönemi için alımı yapılacak traktor kredisinin kullandırım şartlarından biriside çiftçilere ait işletmelerinde küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvancılık üretimi ya da tarım faaliyetlerinden herhangi birinin yapılıyor olması da gereklidir. Karar  kapsamında Ziraat bankasından kullandırılan kredi için sıfır ve ikinci el makina alınması gereklidir. Alınacak ikinci el traktörlerin 8 yaşın altında olması şartını da sağlıyor olmak gereklidir.

Kredi geri ödemelerinde sabit faiz garantisi veren bankadan hayvancılık ve tarım faaliyetleri ile uğraşan çiftçiler düşük faizli kredisiden faydalanmak için gerekli evraklar ile birlikte Bankaya giderek  yararlanabilir.

Kredi Tutarı  500 bin TL  Yatırım dönemi faiz indirim oranı  Yüzde 50

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama

Ziraat Traktör Kredisi Yatırım İşletme Kredi Üst Limiti
%25
Yurt içinde Üretilen Traktör Alımı % 25 500.000 TL
En Yüksek Faiz İndirimi % 50

Ziraat bankasının belirlemiş olduğu cari faiz oranı 2020 yılında % 9 ve bunun üzerinden 500.000 TL. kadar devletin faiz desteği ile kredi kullanabilmek mümkün oluyor.
Bankanın şuan ki cari faiz oranı ise senlik % 9 aylık ise 9/12=%0.75 olmaktadır.

Cari faiz oranı üzerinden yatırı döneminde olmanız durumunda yabancı marka traktör alırsanız %25 faiz desteği alırsınız. Böylece yıllık %9 olan faiz oranı %6,75 olacaktır. Aylık ise bu faiz oranı 6,75 /12= % 0.56 olacaktır.
Yatırım döneminde de Yurtiçinde üretilen ”Yerli Üretim” yani Yerli marka traktör alırsanız ise de %25 faiz desteği daha alarak bu destek %50 kadar yükselecektir. Böylece yıllık faiz  oranı %4,5 olacaktır. Aylık ise bu oran 4,5/12= %0.37 tekabül edecektir.

84 Ay vadeli  %0,56 faizli traktör kredisinin hesaplaması ise şu şekilde olacaktır.;

Yabancı Marka Traktör Kredisi Hesaplama (%0,56 Faizli )

Kredi Miktarı Vade Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme Maliyeti
100.000 TL 12 8.639,77 TL 103.677,26 TL
24 4.464,58 107.149,80 TL
48 2.381,66 TL 114.319,45 TL
60 1.966,94 TL 118.016,16 TL
84 1.495,62 TL 125.631,85 TL

84 Ay vadeli % 0,37 Faizli yerli marka traktör kredisi hesaplaması ise;

YERLİ Marka Traktör Kredisi Hesaplama (%0,37 Faizli )

Kredi Miktarı Vade Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme Maliyeti
100.000 TL 12 8.535,11 TL 102.421,28 TL
24 4.362,10 TL 104.690,47 TL
48 2.277,65 TL 109.327,11 TL
60 1.861,57 TL 111.694,49 TL
84 1.387,23  TL 116.527,09 TL

Ayrıca alınacak olan traktör modeline göre kredinin hesaplaması için tıklayınız.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Erteleme ve Yapılandırma 2021

Tarımsal faaliyetlerin devam etmesi için çiftçilerimize her türlü desteği vermekte olana banka tarafından, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine dayanarak yapmış olduğu açıklamayı görmek için buraya tıklayınız.

Ziraat Bankası haricinde çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullandırılmak üzere kredi veren bazı bankalar şunlardır;

Şekerbank Traktör Kredisi

Şekerbank’tan traktör kredisi kullanmak isteyen kişilere sıfır kilometre ve ikinci el traktör alımları için finansal destek sunuluyor. Uygun faiz oranları ve vade koşulları ile kullandırılacak olan kredi, tarım sektöründe faaliyet gösteren tüzel kişilere esnek ödemeli sunulmaktadır. Çiftçilerin sıfır kilometre veya ikinci el ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılacak olan kredinin vadesi 60 ay olmakta ve yıl içinde bir kez ödeme ile gerçekleşmektedir. Ayrıntılar.

İş Bankası Traktör Kredisi

Sıfır kilometre veya ikinci el traktör alımları için hasat zamanlarında uygun ödeme dönemleriyle ve 48 aya varan vade imkanı ile İş Bankasından da kredi kullanılabilmektedir. Buradan kredinin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank Traktör Kredisi

Sıfır ve ikinci el traktör alımlarında hasat dönemi ile uyumlu olacak şekilde esnek ve sabit geri ödemeli kredi çiftçilere Vakıfbank aracılığıyla sunulmaktadır. 60 ay vadeli 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay eşit ödeme imkanı ile fatura bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullandırılacaktır. Buradan krediyi görüntüleyebilirsiniz.

Halkbank Traktör Kredisi

Halkbank traktör ve tarım makineleri kredisi ile çiftçilere finansal destek sunmaya devam ediyor. Sıfır kilometre ya da ikinci el traktörlerde aynı zamanda tarımsal ekipmanlarda da kredi kullandırılıyor.

Traktör Kredisi Hesaplama 2020 Şartları

60 aya varan vadeler ile sıfır kilometre araç alımlarında aracın KDV dahil fatura bedelinin yüzde 70’i , ikinci el traktör alımlarında kasko bedelinin yüzde 50’si, sıfır kilometre biçerdöver, pancar sökme, pamuk toplama makinesi gibi makina alımlarında KDV dahil fatura bedellerinin yüzde 70’i, yeni tarım ekipman alımlarında KDV dahil fatura bedelinin yüzde 70’i dikkate alınmaktadır. İncelemek için tıklayınız.

Denizbank Tarımsal Mekanizasyon Kredileri

Denizbank Türk Traktör Finans projesi olarak New Holland ve Case IH markalı traktör satın almak isteyen çiftçi ve üreticilere özel Banka ve Türk Traktör işbirliğiyle traktör alımlarında finansman desteği veriyor. Bu kredi ile çiftçiler şubeye gitmeden dilediği New Holland veya Case IH bayisinde kredilerini kullanabilir. Anlaşmalı bayileri görmek için tıklayınız.  % 0,99 faiz oranları ile verilen kredinin hesaplamasını buradan yaparak ne kadar ödeme yapacağınızı görebilirsiniz.

Denizbank traktör kredisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.