Tavuk Çiftliği Kurma Kredileri ve Devlet Hibeleri

Tavuk Çiftliği Kurma Kredileri ve Devlet Hibeleri

2021 yılında da tavuk çiftliği işletmesi açmak, organik yumurtacılık yapmak  isteyenler Devlet kurum ve kuruluşları tarafından hibe kredi, sıfır faizli kredi veya düşük faizli kredi imkanları sağlanmaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası her yıl olduğu gibi 2021 yılında da tarım ve hayvancılık alanında proje desteği ile birlikte, salma tavukçuluk, et tavuğu yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, hindi ve ördek yetiştiriciliği, bıldırcın yetiştiriciliği, gibi kümes hayvanı yetiştirme sektörüne düşük faizli krediler vermeye devam etmektedir. Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır 2021, salma tavukçuluk hibe desteği alarak çiftlik kurmanın maliyeti ne kadar olacak, TKDK tavuk çiftliği hibe desteği 2021 yılında da veriliyor mu, tavuk çiftliği kurmak istiyorum ne yapmalıyım salma ve gezen tavuk yönetmeliği yayınlandı mı vb. gibi soruların yanıtları haberimizde…

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Resmi Gazete Tebliği

25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama tebliği’nde kanatlı sektörü için belirlenen özellikli kriterleri görüntülemek için tıklayınız.

Kanun kapsamında yumurta veya et üretiminde kullanılacak civcivlerin üretimi için geliştirilmiş sürüyü oluşturan kanatlıları, yani damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliğine ve işletme ve yatırım kredisi  veren Ziraat bankasından bu krediler de faiz indirimlerinin şartları ve esasları belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Tavukçuluk Kredisi 2021

Tarım işletmelere yönelik yayınlanan karara göre Kanatlı Sektörü kapsamından kredi kullanımı sağlamak isteyen tavuk yetiştiriciliği ile geçimini sağlayan vatandaşlar veya bu sektörden gelir elde etmeyi amaçlayan yeni girişimcilere Ziraat Bankası yatırım da %25 işletme kredisi olarak da %50 faiz indirimleri ile 10 milyon liraya kadar finansal destek sağlıyor. Damızlık ve yumurta tavukçuluğu işi yapmak isteyenler 10 milyon liraya kadar düşük faiz oranları Ziraat bankasından kredi alarak bu işe başlayabilirler.

3 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre kanatlı sektöründe faaliyet göstermek isteyenler tebliğ’ de belirtilen şartlara uyuyor olması gereklidir.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Kanatlı sektörde işletmesi bulunanlara sağlanacak en yüksek indirim oranı yatırım kredi kullanımı için %55 ve işletme kredisi için ise %80 olarak belirlendiği gibi kredi üst limiti de 5.000.000 olarak karar verilmiştir. 2020 yılında uygulanan faiz indirimlerine Genç Çiftçi girişimci <40 yaş ve Kadın Girişimci kriterleri eklenmiştir.

KANATLI SEKTÖR Yatırım İşletme En Yüksek Kredi Limiti
25% 50% 5.000.000 TL
Atıl İşletme Alımı 10%
Sözleşmeli Üretim 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi 55% 80%

En yüksek indirim oranından yararlanabilmek için yatırım kredisi %25’lik indirim oranına; Atıl işletme alımı için %10, Genç çiftçi girişimci 40 yaş ve altı aynı zamanda kadın girişimciye uygulanacak indirim oranı %10 ile en yüksek %55 indirim oranı sağlanırken;

İşletme kredisi için sağlanan %50 indirime ilave Sözleşmeli üretimden %10, Genç çiftçi 40 yaş ve altı için belirlenen %10 indirim oranına kadın olması halinde %10 indirim ile birlikte %80’i bulan indirim oranı Resmi Gazete’de yayımlanan karar tebliğinde belirtilmiştir.

Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği Kredisi

Aynı zamanda Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği kredi kullanımı için yatırım kredisi olarak %75 indirim oranı ile işletme kredisi olarak %75 indirim oranı sağlanacak olup kredi üst limiti 10.000.000 olmasına karar verilmiştir.

Damızlık Yetiştiriciliği Yatırım İşletme En Yüksek Kredi Limiti
%75 %75 10.000.000 TL

Tavuk Çiftliği kurmak için kredi kullanım talep eden kişilere yönelik;

 • Etlik piliç yetiştiriciliği için 10.000 adet,
 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde ise 7 bin 500 tane hacmi bulunan tarıma dayalı işletme kurulması gerekmektedir.

Ancak burada bahsedilen tarım sektörüne uğraş verenler değil tarımdan elde etmek amacıyla yeni girişimlere özgü aranan kriterler olup hali hazırda işletmesi bulunanlar için T.C Resmi Gazetedeki Uygulama tebliğine göre bunlara ilave

 • Hindi yetiştiriciliğinde 1000 adet;
 • Bıldırcın, ördek veya kaz yetiştiriciliğinde 2000 adet
 • Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde ise en az 50 adet olmak üzere işletme hacimlerini arttırmaları gerekir.

  Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği Kredisi

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği için Gerekli Evraklar

25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tarımsal işletme kredilerine yönelik karar ve uygulama tebliğinde kapsama dahil olan sektörler detaylarıyla  ele alınmış olup yatırım ve işletme kredisi olarak indirim oranları ele alınmış aynı zamanda kredi üst limiti de belirlenmiştir. devlethaber.com Bu kapsamda kredi kullanmak isteyen vatandaşlardan Ziraat Bankası tarafından talep edilenler;

 • T.C Kimlik kartı,
 • ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı,
 • Başvuran kişinin tarımsal işletmeye dair tapu kaydı veya kira kontratı,
 • Kredi kullanımına karşı talep edilebilecek teminatlı belgeler ve
 • İşletmenin bilanço esasına dayalı olması halinde son 3 yılın bilanço ve gelir tablosu olarak belirlenmiştir.

Bunlara ek olarak tüzel kuruluşlardan ilave olarak istenen;

 • Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kaydına ait belge
 • Vergi levhası
 • Temsile yetkili kişiler
 • Temsil yetkisi kararları
 • Tüzel kişilerin imza sirküleri temin edilmelidir.

Ziraat Bankası Tavuk Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası yıllık cari faiz oranı % 10 üzerinden Yatırım kredisinde %25 faiz desteği ile yılık % 7.50 aylık ise %0.62 faizli kredi kullandırır. İşletme kredisinde de %50 faiz desteği ile yıllık % 5.00 aylık da ise bu oran %0.41 oranında olacak şekilde banka çiftçilerimize kredi kullandırmaktadır.  Bu faiz oranlarına Tebliğ kapsamında yer alan nitelikler özellikleri yerine getirenlere ilave faiz indirimleri de eklendiğinde

 • Yatırım kredisi en fazla %55 faiz indirimi ile yıllık  %4.5 aylık ise %0.37,
 • İşletme kredisi en fazla %80 faiz indirimi ile yıllık %2 aylık ise %0.16 faiz oranlı kredi kullandırılmaktadır.

Bu faiz oranları ile yatırım döneminde 100 bin lira tutarında 60 ay vadeli %0,37 faizli kanatlı sektörü kredisinin hesaplaması şu şekilde olacaktır.

Kredi Tutarı Aylık Ödeme Toplam Geri Ödeme
100.000 TL 1.902,19 TL 114.131,28 TL

Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar

Serbest sistem gezen salma tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu veya et pilici beslemek amacıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel tavukçuluk kredisi veren bankalar ise;

 1. 7 yıl vadeli Ziraat Bankası hayvan kredisi .
 2. Şekerbank,
 3. TEB,
 4. Qnb Finansbank
 5. Denizbank
 6. Halk Bankası

Tavuk Çiftliği Açmak İsteyenlere Devlet Hibe Desteği

Kosgeb ve TKDK kurumları tavuk çiftliği açmak isteyen kişiler hibe desteği verilmektedir. Kosgeb tavuk çiftliği hibe kredisi İMALAT- Kümes hayvan olarak desteklemektedir. Kosgeb aşağıda ki nace kodları ile sektörlere hibe desteği veriyor.

Tavuk Çiftliği Açmak İsteyenlere Devlet Hibe Desteği

Bunun yanında TKDK kurumu da birçok hayvancılık sektörüne kredi ve destek vermektedir.

TKDK tarafından verilen tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilerin T.C vatandaşı olması ve TKDK tarafından destek verilen 42 ilin bir tanesinde ikamet ediyor olması gereklidir. TKDK tarafından desteklenen 42 ilden birinde ikamet eden çiftçiler hazırladıkları hayvancılık projesi ile birlikte TKDK’ya şahsen başvuru yaparak çağrıları bekleyebilirler.

Tavukçuluk yapmayı düşünenler devlet desteği ile yukarıdaki kurumlardan verilen hibe ve düşük faizli krediler alarak işletme ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.