Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası tarafından Bitkisel Üretime Destek sloganı ile çiftçilere sunulan kredilere yönelik Resmi Gazete üzerinden Tarım Sektörü adına kredi kullandırılması hakkındaki kararı 3 Ocak 2020 de yayımlamıştır. Tarım sektörüne yönelik uygulama tebliği ise 25 Mart 2020 tarihi ile yayımlanmış olup Meyve Bahçesi hakkında konulara değinilmiştir. Bu kapsamda tarla, modern tarım, bahçe, topraksız, su kültüründe üretim gibi geniş kapsamlı bitkisel üretim konularında uğraş veren kişilerin üretimleri için gerekli finansman desteğini sağlayan kredi türü olup  meyve yetiştiriciliği, serada meyve ve sebze yetiştiriciliği, tahıllar, endüstri bitkileri, yağlı tohumlar,  mantar yetiştiriciliği, baklagiller, açıkta ya da serada iç-dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,yumrulu bitkiler, yem bitkileri, tıbbi ve aromatik bitki ve sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği, sertifikalı tohum işleme ve pazarlama, tarla sebzeciliği,  gibi bitkisel üretim alanında Ziraat Bankası yurdun kırsal kesimlerinde tarımdan gelir elden eden üreticiler için kredi desteği sağlamaktadır.

Bitkisel üretim destekleme tebliği Resmi Gazete‘de 3 Ocak 2020 de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararına göre Tarım sektöründe ki çeşitli faaliyetler üzerinden sağlanacak olan düşük faizli kredi kullanımına ilişkin Meyve Bahçesi Kredi Desteği almak isteyenlere ve Ziraat Bankası çiftçilere devlethaber.net özel kredi detayları ve şartlarıyla sizler ile paylaşacağız.

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2021

Bitkisel üretim konusuna dahil olan çeşitli faaliyetlere yönelik sağlanacak kredi kullanımı alanlarına göre farklılık göstermektedir. İhtiyaç duyulan alana ilişkin üreticinin İşletme Kredi veya Yatım Kredisi kullanması gerekmektedir. Bu kapsamda tohum, yakıt, nakliye, pazarlama, gübre, çeşitli demirbaş alımı, bakım-onarım, ilaç, sigorta, kira harcamaları üzerine İşletme Kredisi; sera, soğuk hava deposu, bağ, meyve bahçesi gibi tesislerin kurulması veya satın alınması, yatırım için gerekli görüldüğü takdirde derin kuyu açılma çalışması, sulama sistemleri kurulması, yatırımın yapılacağı tarlanın alımı dahil diğer yatırım harcamaları ile işletmelerin ihtiyaçları ile orantılı güneş, rüzgar veya biogaz enerji yatırımlarını finanse edebilmek için Yatırım Kredisi Kullanımı tercih edilmelidir.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredi Faiz Oranı

Ziraat Bankası tarafında sıfır faizli Meyve yetiştiriciliği kredisi hakkında;

Yatırım Kredisi için belirlenen %75 faiz indirimine ek olarak;

 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımında %20 indirim oranı
 • Kredi kullanımından yararlanacak kişinin 40 yaşını aşmamış genç çiftçi girişimci olması halinde %10 faiz indirimine
 • Çiftçinin kadın olması durumunda % 10 indirim oranıyla meyve yetiştiriciliği yatırım kredisi sıfır faizli olacaktır.

İşletme kredisi için halihazırda verilen % 75 indirim oranına ilave;

 • Modern basınçlı sulama sistemi kullanımında % 10
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımında % 20
 • Sözleşmeli üretim %20
 • Organik tarım/ iyi tarım uygulamalarında %10
 • Genç çiftçi 40 yaş ve altı girişimciye % 10
 • Kadın çiftçiye %10 indirim oranıyla Meyve yetiştiriciliği işletme dönemi faiz indirim oranı %100 olacaktır.

Resmi Gazetede Yayımlanan Karara Göre Meyve Bahçesi Hakkında;

Meyve yetiştiriciliği ve bağcılık

Meyve yetiştiriciliği ve bağcılık konusunda işletme veya yatırım kredilerinden yararlanabilmek için üreticilerin aynı parsel veya bitişik parseller üzerinde üzümde en az 10 dekar, diğer meyve türlerinde en az 25 dekar ve üzerinde yeni kapama meyve bahçesi tesis etmeleri ya da mevcut meyve bahçesi veya üzüm bağını belirtilen asgari işletme büyüklüğüne çıkarmaları gerekir.

Bu kapsamda kullandırılacak yatırım kredileri, arazinin tesfiyesi ve drenajı ile ilgili altyapı harcamaları, fidan alımı, gölgeleme, sisleme, don ve dolu önlemeye yönelik makine ve ekipmanların alımı, kendi üretim kapasitesi ile sınırlı olmak kaydıyla boylama ve paketleme tesisi yatırımlarına ilişkin harcamalar ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

Meyve Bahçesi Düşük Faizli Kredi Kullanım Kararı Hakkında;

İndirim Oranları ve Kredi Üst Limiti

Arazi Alım Ziraat Bankası 2021

Yurdun kırsal kesimlerinde tarım üzerinden gelir sağlayan veya tarım sektörüne yeni giren vatandaşlara yönelik olarak faaliyetleri için gerekli olan hatta bu sektör bazında deyim yerindeyse şart olarak kabul görmüş arazi alımları Ziraat Bankasınca devlethaber.net sağlanmakta olup tarım arazilerinin üretime dayalı kullanımı ve tarım işletmesinin kapasitesini arttırarak verimliliği olağan düzeyde yükseltmek amacıyla işletme veya bireysel çiftçilere sağlanan tarımsal üretim finansman destek kredisidir. Çiftçilere yönelik arazi alım işlemleri ile ilişkin finanse edilen konulardan; hisseli tarım arazilerindeki hisse paylarının diğer hissedarlar tarafından alımı, hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin alım işlemleri, hisseli veya bitişik parsel olmayan arazilerin alım işlemleri konusunda Ziraat Bankası yatırım kredisi kullanımı sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • T.C Kimlik Kartı
 • Çiftçi olduğunuza dair ÇKS belgesi
 • Tarımsal işletmeye dair kira kontratı, tabu vs.
 • Kullanılacak kredi için kişinin teminat gösterebileceği belgeler
 • Firma bazlı ise son 3 seneye ait ait bilanço ve gelir tablosu

Meyve Fidanı Fiyatları

                               MEYVE FİDANI FİYATLARI
Meyve Türü Klasik Anaç Fiyat Yarı Bodur Anaç Fiyat Tam Bodur Anaç Fiyat
Açık Kök Armut 6 TL 9 TL 9 TL
Açık Kök Ayva 6 TL 9 TL 9 TL
Açık Kök Badem 5 TL 9 TL 10 TL
Açık Kök Ceviz 15 TL
Açık Kök Dut 12 TL
Açık Kök Elma 4 TL 5 TL 5 TL
Açık Kök Erik 6 TL 9 TL 9 TL
Açık Kök Kayısı 6 TL 9 TL 9 TL
Açık Kök Kiraz Fidanı 7 TL 14 TL 14 TL
Açık Kök Şeftali 7 TL 12 TL 12 TL
Açık Kök Nar 6 TL
Açık Kök Nektarin 7 TL 12 TL 12 TL
Açık Kök Trabzon Hurması 10 TL

ÇKS Belgesi Almak İçin

Ziraat Bankası’nın çiftçilere özel sağladığı tarım kredilerinden yararlanmanın ilk şartı faaliyet türü ne olursa olsun kullanılacak finansman desteğinin tutarı ne olursa olsun kredi kullanımı yapacak çiftçi veya işletmenin ÇKS Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı olması gerekmektedir. T.C Kimlik Kartından sonra kesin talep edilen belge türüdür. ÇKS belgesine sahip değilseniz Çiftçilere yönelik sağlanan tarım kredilerinden yararlanmanız mümkün olmayacaktır. ÇKS belgesine sahip olmanız halinde bu belge adı altında yararlanabileceğiniz destekler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Devlet tarafından sağlanan tarım üzerine hibe desteği,
 • Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankasını sunmuş olduğu düşük faizli kredilerden yararlanma,
 • Özel ve Kamu farketmeksizin bankalardan sektörünüze özel kredi kullanım desteği,
 • ÇKS kaydı üzerine bankadan sağlanacak çiftçi kredi kartı imkanı,
 • Sosyal güvence bakımından 4 B BAĞ-KUR üzerinden emekli olma şansı,
 • Bankalardan sağlanacak olan kredi kullanımlarına ilişkin esnek ödeme ile hasat tarihine göre taksit ödeme imkanı sunulur.

ÇKS Kaydı Gereken Evraklar

ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yapmak için istenen belgeler aşağıdaki gibi olup yukarıda sağlanan desteklere bu şartları sağlamanız takdirde tarım sektöründe üretici olarak bir adım daha yaklaşma imkanı elde edersiniz. ÇKS Kaydı ile ilgili gerekli belgelere Resmi Gazete üzerinden ulaşabilirsiniz.

 1. T.C Kimlik Kartı
 2. ÇKS için başvuru dilekçesi
 3. Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi
 4. Tüzel kişilerden imza sirküleri
 5. Tüzel kişilerden yetki belgesi
 6. Çiftçi belgesi
 7. Döner sermaye yardım belgesi
 8. Taahhütname
 9. Kira tapusu fotokopisi
 10. Taşınır taşınmaz mülk beyanı (tarımsal kapsam)
 11. Varsa ekili alanlar için muhtarlıktan alınan onaylı form
 12. Tarım yapılan yada yapılacak olan olan alan için kira kontratı
 13. Arazinin başvuru yapacak kişinin olması halinde tapu kadastrodan tapu kaydı
 14. Varsa başvuru yapacak işinin vergi numarası

Başvuru işlemlerinin tamamlanması halinde çiftçi bilgileri ÇKS kaydınızı sorgulamayı E-Devlet Kapısı üzerinden yapabilir Ürün/Arazi Kullanım Belgesine ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.