Zeytin Destekleme Primi Ne Kadar? 2021 Ödemeleri

20.01.2021
Zeytin Destekleme Primi Ne Kadar? 2021 Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım alanında çiftçilere birçok alanda destek ödemeleri yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da tarımsal alanda destek ödemeleri verilmeye devam edecektir. Buğday, mazot gübre desteği gibi tarım desteklemeleri içerisinde zeytin ödemeleri de yapılmaktadır. Zeytin destekleme ödemesi ise primi şeklinde verilmektedir. Çiftiler alacakları desteklemelerin ne kadar olacağını ve destek ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Zeytin destekleme primi 2021 yılı için ne kadar? detaylar içeriğimiz de.

Zeytin Yetiştiricisine Devletin Destekleri

Devlet, zeytin yetiştiriciliği yapan üreticilere birçok ödeme yapmaktadır. Zeytin yetiştiricilerine yapılan ödemelerden yararlanabilmek için öncelikle başvuru yapılması gerekmektedir. İşi zeytin yetiştiriciliği olan üreticilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından biyolojik ve biyoteknik mücadele, mazot ve gübre desteği, organik yarım uygulamaları, iyi tarım uygulamaları, fark ödemeleri ve geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyon desteği olarak ödemeler yapılmaktadır. Destek ödemelerinden yararlanmak isteyen üreticiler Bakanlığın belirttiği tarihlerde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi 2020 yılında da destek ödemeleri verilmeye devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyon destek kapsamında dekar devlethaber.net başına 100 lira destek ödemesi yapılmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kaydının bulunması gereklidir. Kaydı bulunan çiftçinin bir dekarda en az 8 tane zeytin ağacı bulunan alanları kapsamaktadır.

Yetiştiricilik yapan üreticilere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından da destekler verilmektedir. TKDK’nın desteklediği sektörler arasında Bitkisel Üretim bulunmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun verdiği desteklerden yararlanmak için başvuru yapılması ve başvuru şartlarının sağlanması gerekir. Aynı zamanda belirlenmiş bir proje ile başvuru yapılmalıdır. Ayrıca bitkisel üretim desteğinden yararlana bilmek için desteklemenin kapsamına giren illerde ikamet zorunluluğu bulunmaktadır.

TKDK tarafından destek verilen iller ise;

 1. Afyonkarahisar
 2. Ağrı
 3. Aksaray
 4. Amasya
 5. Ankara
 6. Ardahan
 7. Aydın
 8. Balıkesir
 9. Burdur
 10. Bursa
 11. Çanakkale
 12. Çankırı
 13. Çorum
 14. Denizli
 15. Diyarbakır
 16. Elazığ
 17. Erzincan
 18. Erzurum
 19. Giresun
 20. Hatay
 21. Isparta
 22. Kahramanmaraş
 23. Karaman
 24. Kars
 25. Kastamonu
 26. Konya
 27. Kütahya
 28. Malatya
 29. Manisa
 30. Mardin
 31. Mersin
 32. Muş
 33. Nevşehir
 34. Ordu
 35. Samsun
 36. Sivas
 37. Şanlıurfa
 38. Tokat
 39. Trabzon
 40. Uşak
 41. Van
 42. Yozgat

TKDK’nın desteklemiş olduğu 42 il yukarıdaki gibidir.

Zeytin Destekleme Primi Ne Kadar?

Zeytin destekleme ödemeleri için zeytin yetiştiricilerine ödenecek destek prim tutarı hakkında henüz kesin bir açıklama yapılmadı. Fakat geçtiğimiz yıllardaki verilen desteklemelere göre zeytin destekleme primi zeytinin kilogram başına 15 kuruş olarak verilmektedir.

Zeytin Yetiştiriciliğine Verilen Destekler Nelerdir?

Zeytin yetiştiricilerine fark ödemesi, mazot gübre desteği, sertifikalı fidan, küçük aile işletme desteği, biyolojik – biyoteknik mücadele, organik tarım ve iyi tarım uygulama destekleri verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, zeytin üretimi yapan yetiştiricilere zeytin desteklemelerinde kilogram başına 15 kuruş destekleme prim ödemesi yapılacağını geçtiğimiz tarihlerde bildirmişti. 2021 yılı güncel bir bilgi açıklanmadığından son açıklanan destekleme prim ödemesi geçerli olmaktadır. 15 kuruş olan mazot gübre desteği, sertifikalı fidan, küçük aile işletme desteği, biyolojik – biyoteknik mücadele, organik tarım ve iyi tarım uygulama prim desteği yanında fark ödemesi desteği ise kilogram başına 80 kuruş olmaktadır.

Zeytin Yetiştiriciliği Başvuru Tarihleri Uzatıldı mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bitkisel üretim kapsamında bazı desteklemelerinin son başvuru tarihlerinin uzatılmasına ilişkin açıklamalar bulunmuştur. Konuşmasında Bakan Pakdemirli,

“Dünya’da pandemi olan ve ülkemizde de etkisini gösteren COVİD-19 salgını, günlük yaşamı etkileyecek konuma gelmiştir. Bu doğrultuda hükümetimiz tarafından kamu sağlığını gözeten tedbirler ivedi olarak alınmakta ve uygulanmaktadır.” dedi.

Buna göre yetiştiricilerin fark ödeme desteğine başvuramamış olması ve bu durumdan mağduriyetlik yaşanmaması için 2019 yılı ürünleri son başvuru tarihleri uzatılmıştır. Bitkisel üretim kapsamında devlethaber.net fark ödemeleri, organik tarım ve iyi tarım desteklemelerinin son başvuru tarihleri uzatılmıştır. 2020 yılı ürünü olan ve son başvuru tarihleri uzatılan desteklemelerde zeytin yetiştiriciliğinin dışında da desteklemelerin son başvuru tarihleri değiştirildi. Bunlar ise;

 • Hububat, Baklagil ve Dane Mısır fark ödemesi desteklemeler
 • Yağlı Tohumlu Bitkiler ile Dane Zeytinin fark ödeme desteklemeler
 • İyi Tarım Uygulamalar ve Organik Tarım desteklemelerinin

 

Bunlara ek olarak Çifti Kayıt Sistemine (ÇKS) yapılmış başvurularda 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam etmektedir. Çiftçilerin korona virüs nedeni ile İl/ İlçe Müdürlüklerine gitmeden ÇKS başvuruları e- devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) başvurmak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.