Türkiye’ de Yatırım Yapılacak Yerler 2021

19.01.2021
Türkiye’ de Yatırım Yapılacak Yerler 2021

Türkiye’ deki yabancı yatırımlar için yatırım sektörlerini, doğrudan sermaye yatırımlarını ve gelecekte yapılacak olan yabancı ve yerli yatırım sermayelerini, şehirlerini ve hangi alanda yapılması gerektiğini, yapılan sektörlerin kaç oranda artış gösterdiğini, gelişen teknolojileri ve tüm projeleri yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları 2021

Avrupa’ da yapılan araştırmalar sonucunda, Türkiye yatırım açısından en popüler 7. Ülke konumuna gelmiştir. Geçmiş yıllarda, diğer yıllara oranla %15 artış ile 261 adet proje yapmış ve aynı zamanda DYY ( Doğrudan Yabancı Yatırım) projelerinde ise %4 paya sahip olmuştur.

Finans ve imalat oranında da oldukça büyük bir pay elde etmiştir. Türkiye’ ye yönelik yabancı yatırımlarda Önceki yıllardan itibaren 2021 yılına kadar oldukça fazla başarı elde etmiştir. Araştırmalar sonucunda 2023 yılı vizyonu doğrultusunda önemli bir ilerleme görülmektedir.

Türkiye’ deki DYY girişinin büyük bir kısmı Avrupa, Kuzey Amerika ve Körfez ülkelerinden gerçekleşirken, Asya’nın payı da belirgin bir şekilde artış göstermektedir. Yabancı sermaye yatırımları şu şekilde artış göstermektedir;

 • İnşaat Yatırımları %3,2,
 • Lojistik (taşımacılık ve depolama) %4,6,
 • Toptan ve Perakende Ticaret %6,3,
 • Sanayi %6,
 • Bilişim Hizmetleri %7,8,
 • Enerji Kaynakları %11,7,
 • İmalat %24,1,
 • Finans %34,0,

Ve diğerleri olarak ayrılır.

Yukarıda doğrudan yabancı sermayelerin en çok olduğu alanları sizler için sıraladık.

Türkiye’ de Yabancı Yatırımcılar ve Yatırım Yapan Ülkeler

Türkiye’ de yabancı yatırımcılar direkt olarak verilmese de ülkelerin yatırımları hakkında bir çok bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Doğrudan yabancı yatırım sermayeleri mevzuatını incelemeyi unutmayın!

Türkiye’ye yatırım yapan şirketlerin büyük bir kısmı son yıllar içinde;

 • Amerika,
 • Avrupa,
 • Kuzey Amerika,
 • Körfez,
 • Asya ülkeleri,
 • Hollanda,
 • İngiltere,
 • Almanya,
 • ABD,
 • İran,
 • Suriye,
 • Suudi Arabistan.

  Gibi ülkeleri görmekteyiz. Bu ülkeler Türkiye’ ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasındadır. Yatırım yapan 100 yabancı şirket vardır. Bunların 15-20’ si Alman, 12 ABD, 6 Hollandalı ve 6 tane İngiliz şirketi olduğu görülmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar birliği tarafından yapılan araştırmalara göre, yerli ve yabancı sermaye ortaklığı şirket sayısı 12 bini geçmiştir. TOBB’ un istatistik verilerine baktığımızda ise, şirketlerin toplam sermayesi yaklaşık olarak 1 milyar dolar Türk lirası ile 6 milyara yakın bir miktardadır. Türkiye’ ye yabancı yatırımcı şirketlerinin daha da artışta olması gelecek yıllarda beklenmektedir. Güvenilir yatırım ortamı sağlamak amacıyla Ekonomi Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili devlet organları ve bir çok dernek bu çalışmaları yürütmektedir.

Türkiye’de En Çok Yabancılar ile Yatırım Yapılan Sektörler 2021

Bu yılın ilk 4 ayında Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye yatırımı yapan yatırımcılar, imalat sanayisine 1 milyar 522 milyon, elektrik, gaz ve su sektörüne ise 856 milyon dolarlık yatırım yaptı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlediği bilgiye göre, bu yılın ilk 4 ayında Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye yatırımı geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 49,1 artışla 2 milyar 670 milyon dolardan 3 milyar 982 milyon dolara yükseldi. Bizlerde size giderek artan ve artacak olan tüm yatırım yapılacak olan sektörleri araştırdık. Tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Türkiye' de Yapılacak Yatırımlar ve 2020 Yatırımları Nelerdir?
 • BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİ SEKTÖRÜ: Türkiye’nin bundan sonraki bütün çalışmaları inovasyon, teknoloji ve yenilikçilik üzerinde olacaktır. Çünkü, Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) ile başlayan süreçte teknoloji her geçen gün gelişiyor ve bu kalite, verimlilik artışı olarak artan üretime yansıyor. Gelecekte ve şuanda Türkiye’ de çok fazla yatırım yapılmaktadır.
 • EĞİTİM: Türkiye’ de en çok yatırım desteklenmesi yapılan sektörlerden biridir. Gelecekte ise, bu alanda mesleklere dönük eğitimin derinleşmesi beklenmektedir.
 •  ENERJİ ve DOĞAL KAYNAKLAR: Enerji sektörü hem dünyada hem de Türkiye’de katlanarak büyüyor ve gelecekte de yüksek oranla büyüyecektir. Ülkemizde enerji tüketimi dünya ortalamasının iki katından daha fazla büyüyeceği tahmin edilmektedir.
 • İNŞAAT VE EMLAK: Türk ekonomisinin en önemli sektörü inşaat sektörüdür diyebiliriz. Katma değer bakımından inşaat sektörü, hem ülkelere hem de bu sektördeki yatırımcılara ciddi kazançlar sağlamaktadır.
 • BEYAZ EŞYA: Türkiye’ de beyaz eşya ihracatının %70′ i Avrupa Birliği ülkeleriyle yapılmaktadır. Sağlam altyapı, en son teknolojiye uyum sağlayan üretim tesisleri ve nitelikli iş gücü sayesinde beyaz eşya sektörü direkt ve dolaylı olarak artacaktır. Özellikle beyaz eşya ihracatının en çok yapıldığı ülkeler ise; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’ dır. Beyaz eşya sektöründe Türkiye’ nin önde gelen şirketlerine ise Arçelik, Beko, Vestel, Demirdöküm, Profilo, Indesit, Bosch, Ariston gibi markaları örnek verebiliriz.
 • OTOMOTİV: Türkiye otomotiv sektörü, yeni ürün ve kapasite yatırımlarıyla üretim ve ihracat rakamlarını her yıl arttırarak dünya pazarında yükselişini sürdürmektedir. İleri ki dönemlerde de çok daha fazla yatırımlar ve yükselişler gösterecektir.
 • MOBİLYA: Mobilya sektörü de yine Türkiye’ de oldukça önem verilen ve sürekli büyüme gösteren bir sektör. Araştırmalarımıza göre, son 10 yıl içerisinde 7 kat daha büyüyen mobilya sektöründe ihracatın ise 6 kat oranında arttığı görülmektedir.
 • YEŞİL ENERJİ: Fosil yakıtların yüksek olan maliyetleri, çevreye zararları ve sürdürülebilir olmamaları nedeni ile Türkiye’de son yıllarda doğal enerji kaynaklarına araştırmalarımız sonucunda ciddi bir ilgi gözüküyor. Güneş panelleri, rüzgar türbinleri son 10 yıl içinde Türkiye’ nin pek çok bölgesinde artmaya başladı. ayrıca Türkiye kendi güneş paneli sistemini geliştirdi. Türkiye’de sanayi bölgelerinin artmasıyla beraber enerjiye olan ihtiyacın daha akılcı yollarla tedarik edilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) güneş ve rüzgar enerjisi alanında yatırım yapmakta. Ve ilerleyen yıllar da da yerli ve yabancı yatırımcılara ciddi teşvikler de bulunuyor.
 • TEKSTİL: Dünya pazarının yaklaşık üçte ikisini Çin’in ele geçirmesi, Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerinde ihracat hacmini fiziksel olarak azaltmış bulunuyor.
 •  TELEKOMÜNİKASYON: Sektör, 15 yıl içinde yeni oyuncularla ciddi bir büyüme içine girmekte. Büyük şirketler olduğu gibi, taşeron firmalar da gelecek yıllarda gelişecek. Telekom sektöründe bugüne kadar ön planda olan daha çok GSM firmalarıdır. Ama önümüzdeki 15 yılda sektör daha farklı bir yol izleyecek. Alternatif telekom operatörleri büyük atılım içine girecek. Telekominikasyon alanında ülkemizdeki yabancı firmalar Türk çalışanlarını daha fazla oranda yurt dışındaki iş yerlerine çalışmaya gönderecek. Ve sistem değiştirelecek.
 • SAVUNMA ve HAVACILIK TEKNOLOJİLERİ: Savunma sektörünün dünyadaki yıllık bütünlüğü 1,3 trilyon dolara yakın bir miktar. Bunun yarısını tek başına ABD karşılamakta. Türkiye’ de, Roketsan, Aselsan, Havelsan, Kale Savunma Sanayi gibi bazı şirketleri bu piyasadan pay almaya başladılar. Son yıllardaki atılım sayesinde Türkiye, silah sanayi ihtiyaçlarını %45 oranında içeriden tedarik etmektedir. Uçak, helikopter ve havacılık sanayine parça üreten TAİ ( Türk Havacılık ve Uzay Sanayii), TEI, Alp Havacılık gibi firmaların gelecekte önemli görevler ile yatırım yapacağı gözlenmektedir.
 • PERAKENDECİLİK: Sektördeki hareketlilik yeni açılacak alışveriş merkezleri ve toplu yerler ile daha büyük bir boyut kazanacaktır.
 • ELEKTRONİK: Elektronik sektörü perakendecilikte büyük bir yol alacak. Mağazacılık yapan firma sayısı gittikçe artış gösterecek, yurt dışı elektronik devlerinin Türkiye’ ye olan ilgisi artacak ve yatırımlar yapmaları görülmektedir.
 • TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK: Hem hava yolu taşımacılığı hem de lojistik alanında büyük bir patlama yaşanmaktadır. Depoculuk ve antrepoculuk günümüzde fazlasıyla ön plandadır. Gelecek yıllar da ise yabancı ve yerli firmalar birleşme gösterecekler. Kara yolu yolcu taşımacılığı, hava, demir ve deniz taşımacılığına oranla askıda kalması bekleniyor. Deniz, demir ve hava yolu yükselecektir.
 • SAĞLIK: Büyüklüğü hedeflenen miktarı geçtiği yönündedir. Artan kişi başı gelir ve sağlık bilinci nedeniyle kişi başına düşen doktor, kişi başına sağlık ve ilaç harcamaları Türkiye’ de oldukça artmış durumda ve daha artma yönünü izlemektedir. Yeni özel hastaneler, tesisler ve klinikler yapılmaktadır.
 • ÇEVRE VE YENİDEN DÖNÜŞÜM: Sanayileşmenin yol açtığı tahribatı yok etmek veya bunlara zarar vermemek adına alınacak tedbirler dev sektörlerin ortaya çıkmasına sebep olacak ve uzmanlara ihtiyaç artacak. Gelecek yıllarda yine bu durum Türkiye’ de gelişime yol açacaktır.
 •  GÜVENLİK: Güvenliğin her alanı terör, hacker gibi birçok tehdide bağlı olarak katlanarak her gün daha da büyüyecek. Müşteri güvenliği Bilgi güvenliği, altyapı ve kimlik güvenliği, sokak, bina, işletme ve kişisel güvenlik gelişecek. Güvenlik hizmetlerindeki tüm pozisyonlarda yetişmiş insana ihtiyaç duyulacak. Özel güvenlik kurumları sayısı bugünden daha fazla oranla artacak. Güvenlik görevlilerinin eğitimi önem kazanacaktır.
 • DANIŞMANLIK: Sanayinin gelişimi sonucunda ortaya hizmet sektörünün önemi ve artışı oldukça yüksektir. Bu durum teknik, hukuksal, mali danışmanlık daha da önem kazanacak ve artacak.
 • FİNANS: Oranları, dalgalanan borsada, çeşitli alanlara ve birkaç şirkete yatırım yapmak ve bunlar hakkında bilgi toplamak oldukça önem taşımaktadır. Gayrimenkul sektörüne göre yüksek risk altında olan borsa genellikle dalgalanmaktadır. Ancak, doğru hamleler ile yatırımcılara yüksek gelir sağlamaktadır. Gelecek dönemlerde finansal anlamda yüksek yatırımlar gözlenmektedir.
 • TARIM: Dünya nüfusu ile gıda kaynaklarının arasındaki geçiş her geçen yıl artmaktadır. Küresel ısınma, tarıma dayalı alanların azalması, su kıtlığı gibi unsurlar zorluk gösteriyor. Ancak yapılan teşvik ve yasal düzenlemeler ile büyüyecek ve bilinçli bir tarım haline gelecektir. Özellikle organik tarım zirve yapacaktır.
 • GAYRİMENKUL: Türkiye’ de bu yatırım en iyi zamanında! Uzun vadeye yayıldığında ise Lojistik, Forex, değerli maden, sağlık ve turizm sektörü ile çok kazanım sağlanmıştır. Her geçen yıl yükselen gayrimenkul değeri geleceğe yönelik yabancı yatırımcıları da garantiliyor ve artış gözleniyor.

Türkiye’ de Yatırım Yapılacak Sektörler (Gelecekte)

Türkiye’ de günümüzde ve gelecek yıllarda yabancı yatırımcıların yapacağı işleri sizler için araştırdık.

 1. Yeme- İçme Gıda Sektörü
 2. Giyim ve Tekstil
 3. Elektronik Ürün Perakendeciliği
 4. Bankacılık ve Finans
 5. E- Ticaret
 6. Tarım
 7. Turizm
 8. Havacılık
 9. Finans
 10. Enerji ve Yenilenebilir Kaynaklar
 11. Bilgi ve İletişim Teknolojileri
 12. Altyapı
 13. Kimya
 14. Otomotiv
 15. Yaşam Bilimleri 

Olarak ortaya çıkmaktadır. Gelecekte ve günümüzde en çok yatırım sektörü bu alanlar da ilerleyecek ve değer kazanacaktır. Dilerseniz konu ile ilgili detaylı bilgiyi Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinden inceleyebilirsiniz.

Türkiye’ de Arsa Yatırımı Yapılacak Yerler

Türkiye coğrafi yapısı nedeni ile oldukça zengindir. Hemen hemen her bölgesinde yatırım yapılmaktadır. Türkiye’ de 2021 ve gelecek yıllarda arsa yatırımı yapılacak şehirleri sizin için araştırdık!

 • Ankara,
 • İstanbul,
 • Bursa,
 • İzmir,
 • Adana,
 • Antalya,
 • Konya,
 • Gaziantep,
 • Mersin,
 • Urfa olarak 3 Büyükşehir ve illerimizi listeledik. Buralardan arazi alımı ve yatırımı yapmanız hem size hem de ülkeye gelecek vaad edecek ve ekonomiyi canlandıracaktır.
Türkiye' de Yabancı Yatırım Sermayeleri ve Yatırım Yapılacak Yerler Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yabancı Yatırım Pozisyonları ve Gelişmeleri ile ilgili bilgileri buradan alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.