Tc. ile Odun Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu

Tc. ile Odun Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu

Koronavirüs salgını nedeniyle işyerleri kapatılarak bu dönemde işsiz kalan birçok vatandaş devletten yardım bekliyor. Ekonomik anlamdan zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Aynı zamanda muhtaç ailelere devlet tarafından her yıl düzenli olarak yapılan sosyal yardımların arasında kömür yardımı  da bulunuyor. Kömür yardımı almak isteyenler için başvurular nereye yapılıyor? Kimler kömür yardımı alabilir? TC ile kömür yardımı sorgulama ve kömür yardımı  ne zaman verilecek sorularının yanıtları sıklıkla araştırılıyor. Kömür Yakacak Yardımı ile ilgili arama yapan okurlarımızın merak ettiği Ankara kömür yardımı 2021 nasıl alınır, İBB yardımları, İzmir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Bornova Belediyesi kömür yardımı başvuru linkleri, tüm il ve ilçe belediyeleri tarafından yapılan devletten kömür yardımı nasıl alınır, Engellilere kömür yardımı, Emekliye kömür parası olarak belediyeden nakit yardımı veriliyor mu? tüm merak edilen konular hakkında soruların yanıtları haberimizde.

Devletten Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Devletimiz sosyal devlet anlayışı gereği muhtaç ailelerin kış aylarında ki ısınma problemlerinin giderilmesi amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından her yıl düzenli olarak yakacak yardımında bulunuyor. SYD vakıfları tarafından belirlenen ailelere 81 ilde ve ilçelerdeki vakıflar tarafından belirlenen takvime göre dağıtımlar gerçekleştiriliyor. Vakıflarca muhtaç ailelere sağlanan kömür yardımları Vakıf müdürlüklerinde ihtiyaç sahibi aileler tespit edilip, liste hazırlanıp o listeye göre belirlenen aylarda dağıtım sevkiyatı yapılıyor.

Kömür Yardımı Dilekçe Örneği

Kömür yardımı başvurusu yapacak olan ihtiyaç sahipleri dilekçe ile başvuruda bulunmalı bu dilekçenin yanında istenen kimlik bilgileri ve ikametgah belgeleri ile SYDV’ lere müracaat etmelidir.

Sizler için hazırladığımız Kömür yardımı dilekçe örneğine buradan tıklayarak bilgisayarınıza indirebilir müracaat esnasında bu belgeyi ibraz edebilirsiniz.

Engellilere Kömür Yardımı Var mı?

SYDV tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardımlar engelli vatandaşlara da aşağıdaki tablodaki gibi yapılmaya devam etmektedir.

Kömür yardımları;

Yardım türü

 

Aile Yardımları

Yardım Programı

 

Yakacak Yardımları

Kapsamı

İhtiyaç sahibi ailelere bedelsiz kömür yardımını içeren yakacak yardımlarıdır

Başvuran

 

 

18 yaş üstü aile bireyi

Kimler Faydalanır

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (852,53 TL) az olan haneler

Başvuru Evrağı

 

 

Tc  Kimlik Kartı

Tutar

Asgari 500 kg olmak üzere mütevelli heyetinin takdiri ile belirlenir.

Ödeme Dönemi

 

Yılda bir kez kış dönemi önces

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal destek başvuruları e-devlet üzerinden  de yapılarak sorgulamaları yine buradan görüntülenebilmektedir.

Sosyal yardımlar arasında en önemli yardım arasında yer alan yakacak yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Başvuru sahibi mahalle muhtarlıklarına yardım talebinde bulunduktan sonra durumu vakıflara iletilen kişinin adına dosya açılması için şahsen başvuru evrakları ile birlikte müracaat edilmesi gerekiyor. Yardımlardan faydalanabilmek için başvuru sahibinin daha önceden yardım talebi ile alakalı olarak oluşturulmuş bir dosyasının olması gerekir.

Çünkü vakıflar sosyal yardımları muhtaç aileleri tespit çalışmalarından sonra oluşturdukları listelerine göre hareket ederler. Başvuru sahibine ait vakıflarda dosyası bulunmayan kişiler ise kömür yardımı talebi için devlethaber.net başvuru dilekçesi yazarak Vakıflara dilekçe ile başvuruda bulunması yeterli olmaktadır.

Belediyelere Online Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç durumda olan aileler koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında sosyal izolasyon gereğinde yardım başvurularını Belediyelerin ve Kaymakamlıkların SYDV resmi internet siteleri üzerinden de gerçekleştirebilir.

E- Devlet Belediye Online Yardım Başvurusu Alınıyor

Tüm Belediyelerin sosyal yardımları e-devlet üzerinden alınmaya başladı. e-Devlet sosyal yardım başvurusu ve başvuru sorgulama ekranı için tıklayınız.

Kömür Yardımı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bedelsiz yakacak yardımından yararlanabilmek için gerekli bazı şartlarında uygun olması gerekiyor. Yardım başvurusunda bulunan kişinin öncelikle vakıfta  aktif  yardım dosyası bulunması gerekiyor. Bu dosya kişinin bilgilerini vakıfların rahatlıkla takip edebilmesi için oluşturulan bir bilgi kaydı niteliğinde olduğundan listeye alınmış olunması gerekiyor. Muhtaç aileler için tasarlanan bir proje olduğundan hanede yaşayan kişilerin adına sigorta olmaması gerekiyor. Hanede yaşayan kişiler adına herhangi bir vergi kaydı, SGK ya bağlı yada herhangi bir işte sigortalı olarak çalışıyor olması halinde yardım yapılamayacağından ailede sosyal güvencesi bulunan bireylerin olmaması gerekiyor. Nüfus dairelerinde bulunan adres kaydı ile yaşanılan ev adresinin aynı olması gereklidir. Adrese yapılacak olan kömür dağıtımı yanlış adrese gitmemesi için bu oldukça önemli bir detaydır. Sosyal yardımlaşma vakıflarında dosyası bulunan ve son bir yıl içerisinde vakıf görevlileri tarafından ziyaret edilen, sosyal yardım listesinde aktif dosyası bulunan kişilerin tekrar da başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Kömür yardımı alabilmek için kişinin aynı evde yaşayan hane gelirinin kişi başına asgari ücretin üçte birinden yani 701.32 TL den az olması şartıyla muhtaçlık durumlarının teyit edilmesi halinde kömür yardımı veriliyor. Muhtaçlık durumunu ispatlayan kişilere belirlenen takvimlerde sevkiyat yapıldığından bu yıl yapılması planlanan kömürlerin dağıtımları yıl içerisinde planlı devlethaber.net bir şekilde yürütülecek.

TC. ile Kömür Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan yakacak yardımları TC kimlik numarası ile e- devlet üzerinden kolaylıkla sorgulanabiliyor. Kişinin TC kimlik numarası ve geçerli e-devlet şifresi ile sosyal yardım bilgileri sorgulama linki üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama yapılarak sağlanan yardımlar ve miktarları başvuru sahibi  adına var mı yok mu görüntülenebiliyor.

Kömür Yardımı Başvurusu 2021 Ne Zaman?

13 Ocak 2021 tarihli 3424 sayılı Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 2021 kömür dağıtım takvimi de belli oldu.

Kömür Dağıtımı Başladı 2021

Devlet odun kömür yardımı başvurusu haberimizden dağıtım tarihlerini inceleyebilirsiniz. Her aileye yaklaşık 30 torba kömür yani 750 Kg a yakın kömür dağıtımı yapılmaktadır.

Kömür Yardımları Ne Zaman Dağıtılacak?

Kömür dağıtım tarihleri yaşanılan coğrafyadaki iklim koşullarına göre değişmekle birlikte vakıflara kömürlerin henüz ulaşıp ulaşmadığı ile alakalı olarak değişiklik göstermektedir. Kış aylarının daha fazla hissedildiği illerdeki kömür yardımları daha çok yaz  aylarına denk gelecek şekilde yapılmaktadır.

1 Ocak 2021  tarihinden itibaren geçerli olan takvime göre dağıtımlara Ocak, Şubat ayları dahil edilmemiş yani yılın ilk aylarında mevsim şartları gereği  kömür dağıtımı olmayacak.

Yine 2021 Aralık ayında da dağıtım gözükmüyor. 2021 Mart ayından itibaren kömür sevkiyatları belirlenen illerde yapılmaya başlanacak.

Mart ayında kömür dağıtımı yapılan iller; Balıkesir, Burdur, Bursa, Çorum, Kütahya, Manisa, Tunceli, Yozgat, Ardahan, Osmaniye illerinde dağıtım olacak.

Nisan Mayıs Ayında kömür dağıtımı yapılacak olan iller; Ağrı, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Kastamonu, Konya, Kütahya Manisa Malatya, Muş, Ordu, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Ardahan, Karabük illerine yapılacak.

Diğer illerde de yoğun olarak Haziran Temmuz Ağustos gibi yani yaz aylarında daha çok kömür dağıtımı gerçekleştirilecek.

2021 yılında sevkiyatı yapılacak kömür miktarları ise;

 • Hangi ilde ve ilçede ne kadar muhtaç aile sayısına varsa aile sayısına göre,
 • Yaşanan bölgenin mevsim ve iklim koşullarına  göre,
 • Geçmiş yıllarda yapılan dağıtım miktarları da göz önünde bulundurularak yapılacak.

Yine sevkiyatı yapılacak kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak dağıtımlar yıl içerisinde dağıtım takviminde yer alan illerdeki muhtaç ailelere dağıtımı tamamlanacak.  Yardım kaynağı ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Dağıtımı yapılan kömürlerin para ile satılması yasaklanmıştır.

Kömür Yardımı Alanlara 1000 TL. Sosyal Yardım Tekrar Yapılır mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomik tedbir paketi açıklanmış ve ihtiyaç sahibi ailelere ayrılan 2 Milyar TL ödemelerine Nisan ayı başında başlanmıştı. 3 faz halinde gerçekleştirilecek olan 1000 TL sosyal yardım ödemeleri 2022 Sayılı kanun kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenli olarak sosyal yardım aylığı alan ihtiyaç sahiplerine yapılmıştı. 1000 TL yardım almak için hiçbir kuruma başvuru yapılmadan Bakanlığın elinde bulunan ihtiyaç sahipleri ailelere yardımlar ulaştırılmıştı. Hal böyle olunca 1000 TL den yararlanan aileler ayrıca kömür yardımlarından yararlanabilir mi soruları da sıklıkla araştırılıyor.

Kömür yardımları her yıl düzenli olarak muhtaç ailelere dağıtılmakta olduğundan bu yıl kömür yardımı alan kişiler ayrıca 1000 TL sosyal yardımlardan yararlandırılacaktır. Yine 1000 TL sosyal yardım alan kişiler de ayrıca kömür yardımlarından yararlanabilecektir.

Kaymakamlıklara Bağlı SYDV’ ler Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından yapılan diğer yardımlar ise;

 • KÖMÜR YARDIMLARI
 • GIDA YARDIMLARI
 • ŞARTLI EĞİTİM VE NAKİT YARDIMLARI
 • ENGELLİ AYLIĞI VE 65 YAŞ ÜSTÜ YARDIMI
 • EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YÖNELİK DÜZENLİ NAKDİ YARDIM PROGRAM
 • BARINMA YARDIMI
 • MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YÖNELİK DÜZENLİ NAKDİ YARDIMLARI
 • EVDE BAKIM HİZMETİ
 • GENEL SAĞLIK SİGORTASI
 • AŞEVİ yardımları gibi tüm maddi yardımlara başvuru yaparak sizde bu imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Sorgulama Telefon Numarası

Kömür parasının sorgulamaları ALO 144 Sosyal Yardım Hattından hafta sonu ve resmi tatil günleri hariç olmak üzere hafta içi 08:00 – 21:00 saatleri arasında sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ayrıca engelli kömür yardımı sorgulamaları işitme ve konuşma engelli vatandaşlar ile 0 549 441 2 144 nolu hat üzerinden görüntülü görüşme yapılarak yapılabilecektir.

Bu yardımların yanında emeklilerde Emekliye kömür yardımı var mı ? 2021 yılında emeklilere kömür yardımı yapılıp yapılmayacağını öğrenmek istiyor.

Sizde Kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuruda bulunarak kömür yardımı dahil diğer ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan yardımlardan yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Peyruze padir dedi ki:

  Dulum evim rutubetli soba kullaniyorum bir gelirim de yok acil

 2. Gulustan dedi ki:

  Selamun aleykum kiraciyim kiramı veremiyorum yiyeceğim yok çocuklarımın giyecek elbisesi yok çok zor geçiniyorum eşim hasta calisamiyor ben alzaymirim bir kolum sakat kullanamıyorum iki çocuğum var kızım 9 yaşında oğlum 4 yaşında dogdundan beri hastanelerdeyiz böbreğinde taş var aridan sancidan duramıyor efedersiniz tuvaletini yaparken ağlıyor etraftan borç yapıp hastaneye götürüyorum şimdi borçlular borcunu istiyor allah rızası için yardım edin bize çok zor durum dayız