T.C No İle Buzağı Desteği Sorgulama 2022 (HEMEN SORGULA!)

20.01.2022
T.C No İle Buzağı Desteği Sorgulama 2022 (HEMEN SORGULA!)

Her yıl düzenli bir şekilde yetiştiricisine ulaşan destek ödemeleri 2022 yılında da çiftçiler tarafından oldukça merak ediliyor. Buzağı yetiştiricilerini ilgilendiren Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak. Açıklamaya göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere ödenecek tutar belli olacak. Geçtiğimiz yıl için  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin buzağı destekleme ödemeleri için Nisan ayını işaret etmesi üzerine yetiştiriciler neredeyse her gün buzağı destek ödemeleri hakkında bir açıklama bekliyordu.

Buzağı desteklemesi 2.dönem askı listeleri çıktı mı, buzağı destekleri ne zaman yatacak, 2022 2. dönem buzağı Destekleme ödemeleri ne zaman ödenecek vb. gibi Buzağı destekleme ödemeleri hakkında tüm merak edilenler hakkında tüm bilgi yazımızın devamında..

T.C İle Buzağı Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C ile buzağı desteği sorgulamak için E-devlet üzerinde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığına ait buzağı desteklemesi icmal listesine girip sorgulama yapabilirsiniz. Hayvancılık hizmetleri menüsünden aynı T.C numarasına ait buzağıların icmal kaydı, e-devlete T.C kimlik numarası ve şifre ile girilerek görülebilmektedir. T.C No ile buzağı desteklemesi sorgulamak için e-devlet icmal listesine e-devlet bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Buzağı Desteklemesi 2019 Yılı 2. Dönem Ödeme Takvimi (27 Kasım)

Tarım ve Orman Bakanlığı buzağı destek ödemeleri kapsamında 2019 2. Dönem toplamda 641,6 Milyon Liralık ödeme yapılacağını duyurdu. 599. Bin 551 yetiştiricimizin 1 milyon 570 bin buzağısı için toplam 641,6 Milyon TL. olarak yapılacak ödeme Bakanlık tarafından açıklanan tarihte hesaplara yatırılacak.

2019/2. dönem buzağı destekleme ödemelerinin tarihleri Bakanlığın belirlediği gibi yetiştiricinin T.C kimlik numarasını son hanesine göre yatırılacaktır. 2019 yılı 2. dönem buzağı destekleme ödemelerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli NTV’ de Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladığı konuşmasında müjde olarak verdi.

2019 . 2 dönem buzağı destekleme ödemeleri başlıyor

Buzağı Desteklemesi 2019 1. Dönem Ödeme Tarihleri

Yetiştiriciler tarafından oldukça merak edilen buzağı destek ödemeleri için beklenen ilk açıklama 18 Nisan tarihinde geldi. 2020 yılında alınacak 2019/1. dönem buzağı destek ödeme tarihi 24 Nisan Cuma günü saat 18:00’dan sonra yetiştiricilere ulaştırılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı buzağı destek ödemeleri kapsamında toplamda 1 milyar 434 TL ödeme yapılacağını duyurdu. 701 yetiştiriciye 3 milyon 369 bin buzağı için yapılacak ödeme Bakanlık tarafından açıklanan 24 Nisan tarihinde hesaplara yatacak.

2019/1. dönem buzağı destekleme ödemelerinin tarihleri Bakanlığın belirlediği gibi yetiştiricinin T.C kimlik numarasını son hanesine göre yatırılacaktır. 2019 yılı 1. dönem buzağı destekleme ödemelerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medya hesabından duyurdu.

“2019 yılı 1. dönem buzağı destek ödemelerini 24 Nisan Cuma günü saat 18.00’den sonra ödemeye başlıyoruz. 701 bin 111 üreticimize 1 milyar 434 milyon TL’lik destek ödemesi hayırlı ve bereketli olsun.” dedi.

Buzağı Destek Ödemeleri Ne Kadar?

2022 yılında buzağı destek ödemeleri aşağıdaki listede yazmaktadır:

 • 4 ay ve üzeri aylık buzağılar için 350 TL,
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 550 TL,
 • Besi desteklemeleri için 250 TL,
 • Yetiştirici bölgesi iller için 250 TL,
 • Döl kontrolü boğaz yavrusu için de 50 TL

Diğer Hayvancılık Desteklemeleri 2022

Buzağı destekleme ödemelerini yanından diğer hayvancılık destekleme miktarları ise;

 • Anaç manda için 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı manda için 400 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı malak için 400 TL
 • Malak için 150 TL
 • Koyun ve keçi için 25 TL
 • Tiftik 30 TL
 • Sürü yönetici desteği için 5 bin TL,
 • Ana arı için 25 TL,
 • Damızlık ana arı için de 100 TL’dir.

2019/2. Dönem Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri Açıklandı

2019/1. dönem buzağı destek ödemeleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarına göre önümüzdeki hafta yetiştiricisiyle buluşacak. 2. dönem buzağı destek ödemeleri hakkında kesin bir tarih ve destek tutarı belirtilmemiştir. 2020 yılında ödenecek olan 2019 yılı birinci ve ikinci dönem buzağı desteklemeleri yetiştiricilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ödeme takvimi oluşturulacak ve ödemeler gün gün yetiştiricilerin kimlik numarasının son hanesine göre yatırılacaktır. 2020 yılında ödenecek olan 2019 yılı buzağı desteklemeleri için birinci dönem buzağı destekleme ödemeleri için 24 Nisan tarihi belirlendi.

24 Nisan Cuma günü 18:00’dan sonra hesaplara aktarılacaktır. 2019 ikinci dönem buzağı destekleme ödemeleri için açıklama bekleyen yetiştiriciler için güncel bir bilgi Bakanlık tarafından nihayet müjdesi verildi.

2019 2. Dönem Buzağı destekleme ödemeleri 27 Kasım  2020 tarihinde saat 18:00’dan sonra yapılacağı açıklandı.

Buzağı Desteklemesi Başvuruları Şartları

2020 yılında 1. ve 2. dönem olmak üzere toplam 2 ödeme yapılacak olan buzağı destekleme ödemelerinden yararlanabilmek için yetiştiricilerin Bakanlık tarafından belirlenmiş şartlara uygun olması gerekmektedir. Buzağı destek ödemelerinden yararlanmak için belirtilen şart ise şu şekildedir:

 • Destek ödemelerinden yararlanabilmek için 1. dönem 2019 yılı buzağıları için 31 Aralık 2019’a kadar, 2. dönem 2019 yılı buzağıları için de 1 Nisan 2020 ile 15 Haziran 2020 tarihleri arasından doğmuş olmaları gerekmektedir.
 • Birinci dönem buzağı desteklemelerine başvurulan yetiştiriciler 1 Ekim 2018 tarihine kadar, İkinci dönem buzağı desteklemeleri için 1 Nisan 2019 tarihlerine kadar E-Islah / TÜRKVET’ e kayıt yaptırılmış olması gerekmektedir.
 • Buzağı destek ödemelerinden yararlanmak için buzağının doğmuş olduğu işletmede en az 120 gün (4 ay) yaşamış olması belirtilen şartlar arasındadır. Buzağı desteklemeleri işletmelere ödenmektedir.
 • Buzağının aşılarının programlı bir şekilde olmuş olması da gerekmektedir. Dişiler için şap ve brusella, erkek buzağılar için de şap. Aşıları yaptırılan buzağıları veteriner bilgi sistemine kayıt olması gerekmektedir.
 • Buzağı desteğinden faydalanabilmek için başvuru sırasında dilekçe hazırlanması gerekir. Bu başvuru dilekçelerinin Türkiye Hayvancılık Kooperatif Merkez Birliğine (HAY KOOP) verilmesi gerekmektedir.

2020 yılı buzağı destekleme ödemelerinde 2019/2. dönem ödemesi yapılmayan üreticiler destekleme ödemeleri için bağlı olduğu İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.

Destekleme başvuruları İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yapılır. Başvuru süresi bitmesinin ardından 10 gün içinde E-Islah sistemini kayıtları oluşturulur.

Buzağı Destek Ödemelerinden Kimler Yararlanacak?

Her buzağı için tek seferde destekleme ödemesi yapılacak ve çoklu doğumlarda her buzağı desteklemeden yararlanacaktır. Buzağı destekleme ödemeleri yıl içerisinde birinci dönem ve ikinci dönem olmak üzere toplam devlethaber.net 2 dönem halinde yapılacaktır. Belirlenmiş bölge illerinde doğan buzağılara gerekli şartları taşıyor ise ilave destek sağlanacaktır.

Soy kütüğüne kaydı olmuş buzağılar içinde ilave destek olacaktır. Yerli sperma üretim merkezlerinde elde edilen sperma ile tohumlanmasından dolayı doğan buzağılara da ilave destek sağlanacak. Bakanlıktan onaylı doğan buzağılar içinde ilave destekleme ödemesi yapılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.