T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da devam eden sosyal yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma ihtiyacı olan kimselere verilmeye devam etmektedir. Yaşlılara, engellilere ve hastalara yönelik olan evde bakım parası bakıma muhtaç olan kişinin bakımını sağlayan kişilere verilmektedir. 2021 güncel evde bakım parası, evde bakım parası alabilmenin şartları ve evde bakım maaşı verilen kişiler, 2021 evde bakım maaşı ne kadar olacak? T.C. no ile evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır ? Evde bakım maaşı şartları 2021 nelerdir?  Engelli yakınları tarafından cevapları araştırılan sorular olan evde bakım maaşı için nereye başvurulur, engellilere evde bakım parası almak için aranan şartlar ve istenen belgeler, Evde bakım maaşı SORGULAMA telefon numarası nedir, Evde bakım maaşı bağlandığını nasıl öğrenebilirim, engelli maaşı sorgulama t.c ile 2021 ne akdar oldu, 2021 evde bakım maaşı ne kadar, nasıl alınır,  Engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır, Engelli evde bakım  bakım maaşı ile ilgili Son Dakika Haberleri ile ilgili tüm merak edilenler hakkında detaylı bilgilere içeriğimizden erişebilirsiniz..

Engelli Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde bakım parası ihtiyaç sahibi kişilerin bakımını üstelenen kişilere verilen ödenektir. Ülkemizde 517 binden fazla kişi evde bakım parası almaktadır. Devletin sosyal yardımlar adı altında sunduğu evde bakım parası düzenli olarak her ay maaş şeklinde verilmektedir. Dar gelirli, durumu olmayan ihtiyaç sahibi ailelere muhtaç olan hasta, yaşlı ya da engelliye bakımından dolayı evde bakım maaşı verilmektedir. Ay ay verilen bu para düzenli yardımlar devlethaber.com arasında ihtiyaç sahibi kişilere yöneliktir. Korona virüs salgınına karşı mücadelede alınan tedbirlerde evde bakım parası alan hasta ve engelli kişileri ilgilendirecek olan açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Evde bakım parasından yararlanan kişileri kapsayacak olan yeni tedbir hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk şu ifadeleri kullandı:

“Alınan kararların yanında ayrıca SGK tedbirleri kapsamında, sağlık raporları da ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Vatandaşlar bu raporlarla ilaç ve tıbbi malzemeleri reçete yazdırmadan alabilecekler. Rapor sürelerinin bitmesi durumuna hak kaybına uğramaması için, mevcut raporları Mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edilecek.”

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Engelli, hasta ve yaşlı bireylerin bakımlarını üstelenecek olan vatandaşlara sosyal yardım olarak evde bakım parası verilmektedir. Evde bakım parası almak için aranan 4 şart bulunmaktadır. Şartlar sağlandığında kişiler başvuru yapabilirler başvuru sonrasında ise evde bakım parası almaya hak kazanırlar. Eğer şartlar uymuyorsa bireyin muhtaçlık seviyesi ne kadar fazla olursa olsun evde bakım maaşı verilmemektedir. Çalışan bireyler evde bakım parası yardımından yararlanamaz ve talepte bulunamaz. Evde bakım parası almak için aranan 4 şart;

 • Hanenin gelir kriterine uygun olması
 • Hastanın bakıma muhtaç olması
 • Hasta için sağlık kurul raporunun olması
 • Aynı evde yaşanmıyorsa en az 8 saatlik bakımın sağlaması gerekmektedir.

Hanenin gelir kriterine uygun olması:

Evde bakım parası almak için aranan şartlardan birincisi hanenin gelir kriterine uygun olmasıdır. Hanenin gelir kriteri ise asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu da demek oluyor ki evde bakım maaşı her yıl değişmekte ve asgari ücret arttıkça evde bakım maaşı da ona göre yükselmektedir. Asgari ücrete 2021 yılına girdiğimizde gelen zaman ile ücret 2.657 lira olmuştur. Gelir kriteri kişi başına düşen gelir ile devlethaber.com doğru orantılıdır. Asgari ücretten asgari geçim indirimi düşülür. Asgari geçim indirimi 2021 yılı ile 220 lira olarak vergi desteği olarak geçmektedir. Bu hesaplamadan kalan tutar 2.104 lira olmakta ve 2.104 liradan gelir kriteri hesaplaması kişi başına düşen gelir 3’te 2’si olduğunda evde bakım maaşının ilk şartı sağlanmış demektir. 2.104 liranın 2/3 si 1.402 lira olarak hesaplanır.

Kişi başına düşen gelir 1.402 liradır ve evde bakım maaşı geliri kriteri için kişi başına düşen gelirin altında gelir olması gerekmektedir. 4 kişilik bir hanenin evde bakım maaşı almak için toplam geliri 5.608 TL olması gerekir. 1.402 * 4 = 5.608 lira olarak hesaplanmaktadır. Hesaplamalar yapılırken hane içinde yaşayan kişi sayısı ve kişi başına düşen gelir dikkate alınması gerekmektedir.

Hane içi yaşayan kişi sayısına göre gelir kriteri hesaplaması;

 • 2 kişilik aile için 2.804 TL,
 • 3 kişilik aile için 4.206 TL,
 • 4 kişilik ailede 5.608 TL,
 • 5 kişilik ailede 7.010 TL,
 • 6 kişilik ailede 8.412 TL altında gelir olması şart bulunmaktadır.

Hastanın bakıma muhtaç ve sağlık raporu olması:

Eski yönetmelikte hastanın bakıma muhtaç olmasını belirleyen oran % 50 üzeri için engelli ve ağır engelli tanımları yapılıyordu. Yeni gelen düzenlemeye göre raporda kullanılan engelli ve ağır engelli tanımları kaldırılmıştır. Engel oranına bakılmaksızın birey 18 yaşından küçükse çocuk engel raporunda özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir, birey 18 yaşından büyük ise bağımlı  ya da tam bağımlı ifadeleri raporlarda yer almaktadır. Bu yeni yönetmelikle engel oranı belirtmeden yeni düzenleme ile evde bakım parası alınmaktadır. Hastanın bakıma muhtaç olması ve yine hastanın sağlık kurul raporunun olması evde bakım parası alabilmenin şartları arasında yer almaktadır.

Farklı evlerde ise en az 8 saatlik bakım:

Hasta, engelli veya yaşlı yardıma muhtaç kişiler ile bakımı üstlenen kişiler aynı evde kalmıyor gün içerisinde bakım sağlanıyorsa bu gibi durumlarda bakımı sağlayan kişi muhtaç kişiye en az 8 saat bakmakla yükümlüdür. Hasta ve bakımı üstelenen kişi aynı evdeyse bu şart doğrudan ortadan kalmaktadır. En az sekiz saat bakılması gereken hastaya kurum tarafından yetkili kişilerin  yönlendirilmesi sonucunda kontrol sağlanmaktadır. Evde bakım maaşı almak isteyen fakat farklı evlerde kalanlar için geçerli bu şartın saat aralıkları kurum tarafından belirlenmektedir. Hane ziyaretleri ile şartın sağlanıp sağlanmadığına bakılmaktadır.

Evde Bakım Parası Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım parası alabilmek için yukarıda belirtilen şartlar sağlanması gerekmektedir. Şartlar sağlanıyorsa başvuru işlemine geçilmektedir. Evde bakım maaşı başvuruları ise Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde gerçekleştirebilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde gerçekleştirilecek olan başvuru için başvuru esnasında bazı belgeler bulundurulmalıdır. Hasta ve bakımı üstelenen kişilerden istenen belgeler;

 1. T.C kimlik kartı
 2. Vesikalık fotoğraf
 3. Hastanın sağlık kurul rapor belgesi
 4. Mal ve gelir durumu beyan belgesi
 5. Gerekli görülen durumlarda istenen mahkeme kararları (anne baba boşanmışsa ve hastanın vasisi varsa)

Evde bakım parası yardımından yararlanmak isteyen vatandaşları başvurularda yukarıda belirtilen gerekli belgelerle ikamet ettikleri ilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne müracaat etmelidir. Müracaat sonrasında inceleme ve değerlendirme süreci başlamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinde görevli kişiler tarafından bakıma muhtaç olan kişinin hanesinde inceleme gerçekleştirilir. Aile ve Sosyal Politikalar İ Müdürlüklerinin onay vermesiyle birlikte başvuru olumlu sonuçlanır.

2021 Evde Bakım Maaşı Temmuzda Ne Kadar Olacak?

Evde bakım maaşı şartları sağlanıyorsa Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerinde başvuru yapılmakta ve başvuru esnasında istenen belgeler ile başvuru tamamlanabilmektedir. 2021 yılı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım yardım parası 1.657 TL’dir. Temmuz ayında da aynı miktarlarda ödemeler yapılmaya devam edilecektir.

E-devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Hasta, yaşlı ya da engelli kişilerin bakımlarını üstelenen kişilere sosyal yardım adı altında verilen evde bakım maaşı 2021 yılı için güncel rakamlarlar 1.657 TL’dir. Her ay düzenli bir şekilde alınan evde bakım parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı oldukça merak edilmektedir. Sorgulama işlemi iste 2 yol ile gerçekleştirilmektedir. İnternet ve SMS yolu ile evde bakım maaşı sorgusu yapılır. E-devlet kapısı üzerinden devlethaber.com yapılacak olan birinci sorgulama işlemi için kişi ilk önce T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır ve sonrasında ise “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına girmelidir.

E-devlet üzerinden bu şekilde Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranından evde bakım parası sorgu işlemi gerçekleştirilir.

E devlet üzerinden Aile sosyal politikalar bakanlığının vermiş olduğu diğer destek ödeme bilgileri ve sorgulama işlemlerini buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.

SMS İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

İkinci sorgulama yolu ise SMS’tir. Evde bakım maaşının kişi Ziraat Bankası aracılığıyla almışsa SMS ile sorgu gerçekleşmektedir. Bunun için; BAKIYE yazıp 4747’ye SMS atılmasının ardından kişinin cep telefonuna evde bakım maaş sorgulaması hakkında tüm bilgiler gelecektir.

Evde bakım parası hakkında Sıkça sorulan soruları buradan görüntüleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.