Su Borcu Yapılandırması Yayımlandı!

Su Borcu Yapılandırması Yayımlandı!

Belediyelere borcu olanlara müjde! Su borcu yapılandırması Resmi Gazete’de yayımlandı. ÇTV borcu, katı atık borcu, atık su borcu ve su faturası borcu yani su borcu olan kişilere borç yapılandırması 17 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

Su Borcu Olanlara Müjde!

Resmi Gazete’ de yayımlanan 7256 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkında Kanun bugün itibari ile yürürlükte. Bugün itibari ile yürürlüğe giren yapılandırma kapsamında çok sayıda borç için Devlet vatandaşlara borçların taksit ile ödenmesi ve faiz silinmesi kolaylığı sunuyor. Bunlardan bir tanesi de Su Borcu oldu!

Resmi Gazete yayımını görebilirsiniz.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında alacaklar ile belediyelerin katı atık, atık su ve su gibi alacaklar da yapılandırma yapılacak. Su faturası borcu olan kişiler ise borçlu oldukları belediyeler üzerinden başvuru yapabilecekler.

  • Borçlar 18 AY TAKSİT İLE ÖDENECEK. 
  • Yapılandırma başvurusu yapan kişiler 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru işlemlerini tamamlayacak ve yapılandırma hakkına sahip olacaklar.
  • Su borcu yapılandırması için ilk taksit ödemesi ise OCAK 2021 yılı itibari ile başlayacak. 
  • 2 Ay da bir ödemeli olmak üzere 18 eşit taksit ile 36 ay vadeli olarak ödenecek.

Ayrıca yaşadığınız ildeki su idarelerine giderek veya resmi sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

  • İSKİ, 31 Mart 2018 tarihinden önceki borçlarınızı yeniden yapılandırıyor.
  • ASAT, yapılandırma sisteminden atık su borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden, Gelir İdaresi resmi sitesi ve e-Vergi sisteminden borçlarınız adına başvuru ve ödeme yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Borcu Olanlara Yapılandırma Müjdesi!

Yürürlüğe giren ve yayımlanan bir diğer kanun ise emlak vergisi borçlarına yapılandırma oldu. Borcunu peşin ödeyen kişilerin borçlarına ilişkin borçlarına yönelik işletilen faizin %90′ ı gibi büyük bir bölümünün silinmesi nedeni ile ilgili yapılandırma kanunu af gibi yapılandırma olarak tanımlanmıştı.

Resmi Gazetede 17/11/2020 tarihinde yayımlanan yönetmelik kapsamında;

İle ilişkin alacaklar yapılandırma kapsamına alındı.

Emlak Vergisi borcu olanlar ise borcu konu olan taşınmazın bağlı bulunduğu Belediye’ye giderek şahsen başvuru yapmaları veya e-Belediye hizmeti sunan Belediyelerin resmi internet sitesi üzerinden başvuru yaparak borçlarını yapılandırması için gerekli belgeleri ve sitedeki gerekli yerleri doldurarak başvuru sağlayabilir sonrasında ise yapılandırmadan yararlanabilirler.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.