SRC Belgesi Başvuru Şartları 2021

20.01.2021
SRC Belgesi Başvuru Şartları 2021

SRC Belgesi Fiyatları , src belgesi e-devlet’ten nasil alınır, Src belgesi nereden nasıl alınır, SRC Belgesi başvuru Formu, Src ve Psikoteknik belgesi nasıl alınır, kaç günde alınır, SRC belge ücreti Vakıfbank gibi SRC ile ilgili tüm merak edilen konuların yanıtını sizlere kısa ve öz bir şekilde anlatacağız.

SRC Belgesi Başvuru Şartları 2021

Src sertifikası almak için kullanılan iki farklı yöntem vardır. İlk yol; 25/02/2003 tarihinden önceki ehliyet tarihinden önce B Sınıfı ehliyet veya ağır araç ehliyetine sahip olanlar muafiyeti uygulayabilirler. Ancak bu tarihten sonra ihraç edilenlerin SRC sertifikası alabilmeleri için bakanlık tarafından düzenlenen eğitim ve sınavları tamamlamaları gerekmektedir. SRC’yi kullanma koşulları aşağıda açıklanmıştır.

 1. 25.02.2003 tarihinden sonra ehliyet sahibi olanlar, mesleki eğitim merkezine giderek sınava girerek, kurallarda belirtilen programa göre SRC belgesi alırlar.
 2. 02/25/2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olanlar, sınava ve eğitime katılmadan, ehliyet sınıfına göre SRC belgesi alabilirler. Sürücü belgesi B sınıfındaysa, SRC 2 ve SRC 4, C, D ve E sınıfındaysa SRC 1 ve SRC 3 sertifikalarına başvurabilirler.
 3. Büyük otobüs kullanacak sürücüler, kuralların 36 / C maddesi uyarınca 26 yaş ve üzerinde olmalıdır.
 4. SRC sertifikası alabilmek için, maksimum yaş olan 66 yaşın altında olmaları gerekmektedir. Bu yaş sınırı önceden 63 iken 5 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete yayımlanarak bu yaş sınırı 29702’ye çıkarılmıştır.
 5. Düzenlenecek SRC sınavlarından 100 üzerinden 60 puan almakla ilgilidir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesi almak için önce onaylı bir eğitim kurumuna kaydolmanız gerekir. Bu kurumda 28 saat yurt içi ulaşım eğitimi ve 32 saat uluslararası taşımacılığı tamamlamanız gerekmektedir. Tüm Src eğitimlerine katıldığınızdan emin olun. Aksi taktirde eğitimlere tekrardan katılmak zorunda kalabilirsiniz. Bu eğitimi tamamlayan SRC adaylarının mesleki yeterlilik sınavlarında 60 puan veya daha fazla almaları gerekir. Bu sınavlarda yanlış sorular doğru olanları etkilemez.

SRC Belgesi Nedir?

Ulaştırma Bakanlığı src sınavları 3 ayda bir yapılır ve sınavı geçtikten sonra SRC belgesi alınabilir. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B Sınıfı ehliyet almış olanlar ile SRC2 ve SRC4 sınıfı, C-D ehliyeti alanlar SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 sertifikalarına sınava girmeden başvurabilirler. Bu tarihten önce E Sınıfı ehliyete sahip olanlar, tüm SRC belgelerinden istediklerini alabilirler. 25 Şubat 2003 tarihine kadar B sınıfı ehliyet sahipleri, SRC sertifikasını sınavsız alabilmek için bu tarihe kadar en az 90 gün prim ve tahvil takası ödemiş olmalıdır.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da 65 yaş üstü kişilerin SRC sertifikasına başvuramamasıdır. Bu kişiler ticari araç kullanamadığından talepleri reddedilir.

Src Belgesi Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

SRC sınavları Ulaştırma Bakanlığı tarafından 3 ayda bir olacak şekilde düzenlenmektedir. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B Sınıfı ehliyet almış olanlar, SRC2 ve SRC4, C-D ehliyet sahibi olanlar SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 src belgesini sınavsız başvurup alabilirler.

25 Şubat 2003 tarihinden önce E-Sınıfı ehliyete sahip olanlar, tüm SRC belgelerinden istediklerini alabilirler. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B Sınıfı ehliyet sahibi kişiler, SRC belgelerini sınavsız alabilmek için bu tarihten en az 90 gün önce sigorta ve bono değişim primlerini ödemek zorundadır.

Yine akılda tutulması gereken bir nokta, 65 yaş üstü vatandaşların SRC sertifikası almaya uygun olmadığıdır. Bu kişilerin herhangi bir ticari taşıma yapmaları yasak olduğundan, talepleri de reddedildi.

Src Belgesi Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Ehliyet / sürücü belgesi fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 1. B Sınıfı lisans sahipleri aşağıdaki belgeleri sağlamalıdır;
  • 25.02.2003 tarihinden önce alınmış B Sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi. B Ehliyete sahip kullanıcılar yalnızca src2 ve src4 sertifikalarını alabilir.
 2. C veya D Sınıfı ehliyet sahipleri aşağıdaki belgeleri sağlamalıdır;
  •  25.02.2003 tarihinden önce alınmış C veya D sınıfı sürücü belgesinin bir kopyası. C veya D lisansına sahip olanlar src2, src 3, src 4 belgelerinden başvurabilirler.
 3. E Sınıfı ehliyete sahip olanlar aşağıdaki belgeleri sağlamalıdır;
  •  25.02.2003 tarihinden önce alınan E Sınıfı ehliyet fotokopisi. E Sınıfı ehliyete sahip olanlar tüm SRC belgesi türlerine sahip olabilirler.

SRC Belgesi Türleri Nelerdir?

 1. SRC1 (uluslararası yolcu taşımacılığı)
 2. SRC2 (şehirlerarası yolcu taşımacılığı)
 3. SRC3 (uluslararası eşya-yük taşımacılığı)
 4. SRC4 (şehirlerarası eşya-yük taşımacılığı)

SRC Belgesi E Devletten Nasıl Alınır?

11 haneli T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-Devlet girişini gerçekleştirerek sisteme giriş yapılmalıdır. SRC belgesi ücretinin ödenmesinin ardından da sistem tarafından hazırlanan belgelerin çıktısının alınarak kullanılabilecektir. SRC belgesine e-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilmek için tıklayınız. Bizleri takip ederek en güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.