Son Dakika! Borç Yapılandırması Yayımlandı!

Son Dakika! Borç Yapılandırması Yayımlandı!

Vergi borçlarının yapılandırması Resmi Gazete’ de yayımlandı. Toplumun büyük bir bölümünü yakından ilgilendiren, 500 milyar liralık borcun yapılandırılacağı ve vergi, primlere ilişkin düzenlemelerin yapılacağı bildirildi.

Yapılandırma Kapsamları

  • Yasa temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, belediyelere, özel idarelere, gümrük müdürlüklerine, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor.
  • Gelir vergisi, Kurumlar Vergisi, MTV, KDV, ÖTV, trafik, seçim, sosyal güvenlik primi, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, idari para cezaları, Hazine alacakları ve KYK borçlarını kapsayan vergi borçları yapılandırılabilecek.
  • TOBB, YESK, Barolar Birliği, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, TÜRMOB, KOSGEB üzerinden alınan kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgeleri ve sitelerine yapı kooperatiflerine verilen krediler de kapsama giriyor.
  • Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinde kullandığı krediler yapılandırmaya giriyor.
  • Kadın ve genç istihdamı, Bağ-Kur ve SSK yapılandırmaları yapılacak.
  • Altın

31 Ağustos 2020 yılı sonrası borçlar kapsam dışı olacaktır. Yapılandırma kapsamına başvurmak için yıl sonuna kadar işlemlerinizi yapabilir ve başvuru sağlayabilirsiniz. 

Başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi, e-Devlet ve Vergi Daire internet resmi sitesinden yapılabilir.

Detaylı tüm bilgiler için, Resmi Gazete için buradan bilgi alabilirsiniz.

Hangi Cezalar Kapsam Dışı Olacak?

Covid-19 ile mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün gibi kullanım nedeni ile kesilen para cezaları, adli para cezaları, düzenleyici ve denetleyici kurallar tarafından verilen idari para cezaları kapsam dışında olacaktır. Ayrıca ihtilaflı alacaklarda bu kapsama girmiyor.

Ödemeler Ne Zaman Başlayacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 yılının Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak olan ödemeler Şubat Ayında başlayacaktır. Ayrıca yapılandırma taksitlerinin bir kısmı ödenmez ise bu durumda ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan diğer borç kısmı ise mevzuata göre takip ve tahsil edilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.