SGK Kredi Veriyor mu?

SGK Kredi Veriyor mu?

Sgk tarafından emeklilere özel 10 katına kadar faizsiz kredi veriliyor haberlerinden sonra herkes SGK kredi veriyor mu, emekliye 3 maaş avans onaylandı mı ne zaman onaylanacak SGK emekli avans başvurusu nasıl yapılır ve şartları neler, faizsiz avans verilecek mi sorularının yanıtlarını arıyor.

Emeklilere SGK Ne Zaman Kredi Verecek?

Emeklilere özel faizsiz avans ve kredi gündemden düşmüyor. Emekli maaşı henüz bağlanmamış ve aylığını bekleyen vatandaşlar SGK’ ta talepte bulunmaları halinde emekli maaşının 3 katı oranında ön ödeme olarak faizsiz avans çekebilecek ve maaşlarının ona katına kadar da faizsiz kredi kullanabilecekler. Tabi bunun için projenin hayata geçirilmesi bekleniyor.

SGK Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

Nakite sıkıştım diyen ve acil nakit ihtiyacı içindeki emeklilere kamu bankaları ve SGK’ dan kredi imkanı uygulaması ne zaman hayata geçirilecek herkes bunu merak ediyor. Emekliye para desteği olarak faizsiz avans ve kredi sistemi uygulamasının hayata geçirilmesi ile emekli rahat bir nefes alabilecek. Acil nakit ihtiyacını karşılamak isteyen emeklilere özel maaşlarını kamu bankalarından alma şartı ile uygulanması beklenen avans sistemi ile henüz maaşı bağlanmamış olan kişilere 3 katına kadar 36 ay vadeli olarak eşit taksit ödemeli avans ve kredi imkanı sunulması bekleniyor. İlk kez emekli olanlara özel getirilecek olan Avans ve Kredi imkanı geri ödemeleri ise maaştan kesilerek geri ödenecek.

Emekliye SGK Kredisinin Şartları Nelerdir?

Emeklinin nakit sıkıntısını gidermek ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üzerinde çalışılan projede iki seçenek bulunuyor. Sgk tarafından emekliye faizsiz avans ve kredi imkanlarından yararlanmak için SGK kurumuna emeklilik başvurusu yapmış olmak ve emekli aylığı üzerinde 3 ay geçmiş olmak ve İlk kez emeklilik başvurusunda bulunarak emekli maaşı henüz bağlanmamış olmak şartlarını taşıyor olmak gereklidir.

Emekli Maaşını Bekleyenlere SGK Faizsiz Avans Veriyor mu?

Eğer SGK talebi hayata geçirilirse maaşının bağlanmasını bekleyenler için başlatılacak olan avans sistemi ile 3 katı avans çekilebilecek. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler ise maaşı henüz bağlanmamış olan emeklilerin SGK kurumuna başvuruda bulunması ve istenen şartları taşıyor olması gerekiyor.

SSK ve Bağkur emekli hakkını elde eden kuruma maaş bağlatmak için başvuruda bulunan ve henüz emekli aylığı bağlanmamış olan vatandaşların talep etmeleri durumunda SGK tarafından 10 katı maaş karşılığında kredi imkanından yararlanarak ve SGK’ dan faizsiz avans çekerek elini rahatlatabilecek. Uygulamanın hayata geçirilmesi beklenirken gözler yeniden SGK’ ya çevrildi.

Emekliye SGK Kredi Veriyor mu?

Emeklilerin beklediği faizsiz kredi imkanı SGK tarafından proje netleştiğinde verilmesi planlanıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesi için bankalara teklif götürülerek onaylanmasının ardından SGK tarafından emekliye kredi verilecek.

SGK Emekli Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

10 Katına kadar kredi ve 3 maaş avans uygulamasından yararlanmak isteyenler öncelikle aranan şartları taşıyor olması halinde SGK’ ya yazılı olarak başvuruda bulunması gerekiyor. Kurum yapılan talepleri değerlendirmeye aldıktan sonra bağlanacak olan emekli aylığının 10 katına kadar krediden yararlanarak maaşını beklerken mağdur olmayacak. 2 bin lira emekli aylığı bağlanacak olan bir emekliye 10 katı kadar yani 20 bin liraya kadar verilecek olan kredinin geri ödemeleri ise maaştan kesilerek ödenecek.

Emekliye kurban bayram ikramiyesi ödeme tarihleri ne zaman merak ediyorsanız linke tıklayınız.

Emekliye 10 Maaş Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek 2020?

SGK emekliye 10 maaş kredi imkanından yararlanmak uygulamanın ne zaman hayata geçirileceğini merak ediyor. Önümüzdeki günlerde proje netleştiğinde anlaşma sağlanan bankalar aracılığıyla kullandırılacak olan kredi imkanından yararlanacak olan kişileri ilk kez emekli olmaya hak kazanmış ve emekli aylığının bağlanması için Sgk’ ya başvuran ancak henüz maaşın hesabına yatmasına 3 ay kalan bu süreçte başvuruda bulunan emeklilere özel kullandırılacak. Bu kredi ile emeklilere 3 asgari ücret tutarında avans olarak örneğin 2825+2825+2825: 8.475 TL geçmeyecek şekilde avans sistemi de getirilerek emeklilerin acil nakit ihtiyaçlarını bu avanslar ile karşılayabilmelerinin önü açılacak.

Emekliye 3 Maaş Avans Onaylandı mı?

Emekliye özel 3 maaş avans uygulamasının onaylanması bekleniyor. Uygulama hayata geçirildiğinde emekliler maaşının 3 katını SGK’ dan alabilecekler. Uygulama henüz başlamadı ancak hayata geçirildiğinde SGK’ ya ilk kez emekli olmak için müracaatta bulunmasına rağmen 3 ay boyunca maaşı bağlanamayan vatandaşların mağduriyetlik yaşamamalarının önüne geçilmesi amacıyla uygulamaya konması bekleniyor. Uygulama devreye alındığında; Örneğin 2 bin lira aylık bağlanacak olan emeklinin 6 bin liraya kadar avans çekebilmesinin önü açılacak. Faizsiz taksit ödemesi ise aylık eşit taksitler halinde olacağından 36 ay vadede 166,67 TL olarak maaştan kesilerek geri ödenebilecek. 166 liralık taksitler halinde geri ödenebilecek olan avans uygulaması ile yeni emekli olan ama emekli maaşının hesabına geçmesine 2, 3 ay kalmış olanlarda çalışma kapsamında olacak. Maaşsız bir şekilde 90 gün kadar beklemek zorunda kalanlara maaşlarının önden verilmesi de gündemde. Çalışmaya göre avans bir yana emekliler faizsiz kredi de çekebilecekleri uygulamanın ne zaman hayata geçirileceğini merak ediyor.

Maaşın 3 Katı Avans 10 Katı Kredi İmkanı Ne Zaman Verilecek?

Avans uygulamasının yanında devreye alınacak olan 10 katı maaş sistemi ile emekliler kamu bankalarında da bu krediyi çekebilecekleri ve SGK’ ya başvuruda bulunulması gerektiği tekrar hatırlatılıyor. Çalışma kapsamında emeklilere 10 katı faizsiz kredi için bankalara teklif götürülecek ve bu kapsamda kamu bankalarından verilecek olan kredi için emekliler kredi hesaplaması yaptırabilecek ve maaşın ödendiği bankadan alınabilecektir. Eğer emeklinin maaşından herhangi bir kesinti yapılmıyorsa faizsiz kredi de kullanabilecektir. Bunun için maaşından kesinti olmamalı şartını sağlamak gereklidir. Örneğin yine emekli maaşı 2 bin lira ise faizsiz kredi de 20 bin lira geri ödemesi ise maaştan taksitler halinde kesilerek ödenebilecek. Emekli çalıştığı kendi bankasından kredi çekebileceği için ikinci bir işlem yapmasına da gerek kalmadan talep etmesi halinde maaşının 10 katına kadar krediden yararlanarak acil nakit ihtiyacını karşılayabilecektir. Proje netleştiğinde anlaşma sağlanan bankalar aracılığıyla emeklilere nakit sıkıntıları da giderilmiş olacaktır.

Emekliler Maaşlarının Kaç Katı Kadar Kredi Alabilir?

Emekliler normal şartlarda bankalardan gelir durumuna ve kredi notuna göre bankanın istediği kriterleri sağlamaları durumunda maaşlarının 40 katına kadar kredi alabiliyor. Ancak emeklinin yaş durumu ve gelir durumu bankanın ilk olarak baktığı kredi notu düşüklüğü gibi engellere takılmayan emekli müşterileri için maaşların 40 katı oranlarında kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bankaların yapacakları tahkikat sonrasında olumlu olarak değerlendirilen başvurular sonrasında emekliler maaşlarının bir kaç katı oranlarında kredi kullanabilirler. Bankalar yaş sınırı aşmayan müşterilerine özel gelir durumu iyi olan ve ipotek olarak mal varlığını beyan eden emeklilere özel yüksek limitlerde kredi elbette kullandıracaktır. Bunun için emeklilere özel kredi veren kamu ve özel bankalara müracaat ederek düşük faizli emekli kredilerinden faydalanarak acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaları her zaman mümkün olacaktır.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

SGK tarafından verilmesi planlanan ancak henüz hayata geçirilmeyen bu proje dışında emekliler faizsiz kredi veren bankalardan kredi alabilirler. Faizsiz kredi veren kar pay ile ödeme planı oluşturan katılım bankaları olan;

  • Ziraat Katılım,( %1,73 kar payı) Hesaplaması için tıklayınız.
  • Vakıf Katılım Bankası, (1,70 kar oranı) hesaplamayı buradan yapabilirsiniz.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası, (1,74 kar payı) hesaplama aracı üzerinden kar oranını öğrenebilirsiniz.
  • Albaraka Türk Katılım Bankasından (1,70′ den başlayan kar payı) faizsiz bir şekilde kredi alabileceklerdir.

Bu bankalardan faizsiz kredi alabilmek için bankaların bazı şartları sağlamaları gerekiyor.

  • Alınan aylığın yüzde 70 oranını aylık taksitlerin aşmıyor olması,
  • Başka bankalardan kredi almamış ve kullanmamış olmak,
  • Bankaların yaş sınırı aşmıyor olmak (75) gerekmektedir. Yaş sınırını aşanlar malesef bankalardan kredi alamazlar.

Qnb Finanbank %0,89
İş Bankası %0,99 – %1,05
TEB %1,05
Vakıf Katılım Bankası %1,10
INGBank %0,99
Yapı ve Kredi Bankası %1,72
Garanti Bankası %1,34
Vakıfbank %1,05
Ziraat Bankası %0,94 – %0,98
Akbank %1,49-1,53
Denizbank %1,69
Fibabanka %1,08
Enpara %1,19 – %1,24
PTT %1,59

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.