Ziraat Bankası Sera Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası Sera Kredisi 2021 Şartları

”Seracılık yapmak istiyorum” diyen üreticilerin merak ettiği örtü altı belgesi nasıl alınır nereye başvurulur, seracılık ile geçimini sağlayan ve bu işe yatırım yapmak isteyenlere Ziraat bankası düşük faizli ve faizsiz seracılık kredisi veriyor. Ziraat Bankası sera kredisi Şartları 2021 yılında değişti mi?  Sera hibe desteği 2021 başvuruları ne zaman alınacak? Diğer bankaların Denizbank sera Kredisi ve Finansbank sera kredisi faiz oranları 2021 yılında ne kadar olacak muz serası  ve cam sera  maliyeti 2021 yılında ne kadar olacak tüm merak edilenler haberimizde.

Ziraat Bankası Seralara Faizsiz Kredi Resmi Gazete’ de

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri beraberliğinde tarım sektöründe altında birçok konuda kredi kullandırılmaktadır. 2021 yılı için geçerli olacak faiz indirim oranlarıyla birlikte 3 Ocak 2020 tarihinde 2015 sayılı kararda tarımsal üretim için çiftçilere düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete‘de yayımlandı. Hayvancılığın birçok kredisinden tarıma kadar içinde barındıran yönetmelikte girişimcileri ve mevcut işletmesini büyütecek olan çiftçilere düşük faizli kredi imkanı gelmiştir.

Bitkisel üretim konuları ve hayvansal üretim konularının bulunduğu kararda belirli indirim oranıyla düşük faizli hatta sıfır faizli krediden yararlanılabilecektir. Ocak ayında yürürlüğe giren kararın uygulama esasları 25 Mart 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredi kullandırılmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete‘de yayınlandı. Her üretim konusu ve her sektör için ayrı ayrı koşulların yer aldığı tebliğde kredi kullanacak olan çiftçinin izlemesi gereken yollar belirlenmiş oldu. Ziraat Bankasında sera kredisi çekecek vatandaşın sıfır faizli sera kredisi kullanabilmesi için gerekli koşullar, sera kredisinde istenen evraklar ve örtüaltı tarım hakkında pek çok bilgiye haberimizden erişebilirsiniz.

Ziraat Bankasından Seralara Sübvansiyonlu Krediler

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal üretimde kullandıracağı düşük faizli tarım kredisi hakkında karar resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girdi. Bitkisel üretim konuları yanında hayvansal üretim konularının da yer aldığı kararda 18 sektörü ilgilendiren kredi imkanı yer almaktadır. Buna göre çiftçiliğe girişen genç girişimciler ve hali hazırda bulunan işletmesini büyütmek isteyen çiftçiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandıracağı krediden yararlanabilmektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandıracağı kredilerden yararlanabilmek için başvurular 31 Aralık 2020 tarihine kadar alınmaya devam edecektir. Bu kredilerden gerçek kişi ya da tüzel kişiler yararlanabilmektedir.

Birden fazla bahse konu olan kredi türleri konularına göre faiz indirim oranları bulunmakta yüzde 25’ten yüzde 100’e kadar faiz indirimi uygulanmaktadır. Her sektör için işletme ve yatırım dönemleri faiz indirim oranları ayrı olduğu gibi konu olan sektör içinde kredi limitleri farklı olmaktadır. Ziraat Bankasından ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanılacak olan kredi türleri aşağıda sıralanmıştır.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredi Faiz Oranı 2021

 • Kontrollü Örtüaltı Tarımı
 • Yem bitkisi üretimi
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi
 • Süs bitkisi üretimi
 • Stratejik bitkisel üretim
 • Meyve yetiştiriciliği ve bağcılık
 • Geleneksel bitkisel üretim
 • Tarım makineleri
 • Traktör
 • Modern basınçlı sulama sistemi yatırımı
 • Tarım makineleri parkı
 • Arazi alımı (birleştirme)
 • Lisanslı depoculuk yatırımları
 • ELÜS karşılığı kredi
 • Soğuk hava deposu yatırımları
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesi
 • Sözleşmeli üretim
 • Ormancılık

Sera kredisi Faiz İndirim Oranları 2021

Sera kredisi olarak bilenen kontrollü örtüaltı tarımı kredisinin kullandırılacak olan kredi üst limiti 25.000.000 TL‘dir. İşletme dönemi için yüzde 50 faiz indirimi ve yatırım dönemi için de yüzde 50 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Sera Kredisi Hesaplama

Bu yıl bu kredinin üst limiti 25.000.000 TL çıkarıldı vade en az 5 yıl olarak sağlanmaktadır. Kredi faiz oranı ise caride yıllık %10 olmaktadır. ÇKS belgeli olmanız halinde direk %50 faiz desteği ile yıllık %5 aylık ise %0.41 faizli olarak krediden istifade edebilirsiniz. Tüm şartların sağlanması durumunda ilave faiz indirimleri de eklenerek % 100 faiz indirimli sıfır faizli seracılık kredisi kullanılacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları 2021

Sıfır faizli sera kredisi kullanmak isteyen çiftçiler yönetmelikte belirtilen özellikli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Sera kredisinden sıfır faizli kredi kullanabilmek için belirtilen kriterler şu şekildedir:

 1. Jeotermal / Atık enerji kullanımı
 2. Yurt içi sertifikalı tohum, fidan ve fide kullanımı
 3. Organik tarım / iyi tarım uygulamaları
 4. Genç çiftçi / girişimci
 5. Kadın çiftçi / girişimci

Bu 5 özellikli kritere sahip olacak çiftçilere normal şartlar yüzde 50 olan sera kredisi yerine yüzde 100/sıfır faizli krediden yararlanabilecektir. Başvurulacak olan sera kredisinde jeotermal/ atık enerji kullanımında yüzde 20 faiz indirimi ve yüzde 20 işletme dönemi faiz indirimi uygulanacaktır.

Yurt içi sertifikalı tohum, fidan ve fide kullanımında işletme dönemi için yüzde 20 ve yatırım dönemi için de yüzde 20 faiz indirimi, organik tarım/iyi tarım uygulamalarında devlethaber.net  yalnızda işletme kredisinde yüzde 10 faiz indirimi, genç çiftçi için işletme ve yatırım dönemlerinde yüzde 10 ilave faiz indirimi, kadın girişimci de ise işletme dönemi için yüzde 10, yatırım dönemi için de yüzde 10 faiz indirimi uygulanacaktır. Bu özellikli kriterlere sahip olduğunda uygulanacak en yüksek faiz indirimi % 100’dür. Kısacası sera kredi kullanacak olan ve sıfır faizli kredi imkanından yararlanmak için çiftçilerin yukarıda belirtilen kriterle sahip olması gerekmektedir.

Örtüaltı Tarım Nedir?

Halk arasından seracılık olarak bilinen örtüaltı tarım, tarımsal faaliyetlerin herhangi bir dış etmenlerden etkilenmemesi amacıyla koruma amaçlı olarak belirli malzemelerle kaplanmış tarım arazisine denir. Tek tip bir malzeme olmamakla birlikte naylon, cam ve çadır gibi malzemeleri kullanarak ekimi sağlanan tarımsal ürünlerin belirli şartlarda oluşmasını sağlayan ve ortamına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Örtüaltı tarım teriminden de anlaşılabileceği gibi tarımın malzemelerde örtülü yapılmasına örtüaltı tarım deniyor. Buradaki amaç ürünlerden istenen verimin elde edilmesi ve çevreden gelebilecek zararları önlemektir. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde örtüaltında meyve, sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları

 • Örtüaltı tarımında yatırım kredileri en az 10 dekar büyüklüğündeki seralarda Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun olacak, İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince tespit edilen Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kaydı bulunan işletmeler ve kontrollü örtüaltı üretme şartlarına sahip en az 10 dekar büyüklüğünde sere kurulacak, Sera modernizasyonu yapacak veya hali hazırda bulunan seranın ölçeği 10 dekar ve üzerine çıkaracak üreticilerin İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince onaylanan projeleri kapsamında kredi talepleri değerlendirilecektir.
 • Kurulumu yeni olacak işletmelerin başvuruları, özlük bilgileri ve işletmeye ait genel bilgiler, projenin tamamlanmasından sonra başvuru sahibinden ekstra beyan alınmadan İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Örtüaltı Kayıt Sistemine (ÖKS) kaydı oluşturulur. Üretim ile alakalı bilgilerin kayıt işlemlerinde üreticilerin beyanı aranmaktadır.
 • Örtüaltı tarımda işletme kredileri ile ilgili olarak kontrollü örtüaltı üretme şartlarına sahip en az 10 dekar büyüklüğündeki seralarda Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun olacak şekilde Bakanlık tarafından örtüaltı yetiştiriciliği yapıldığı tespit edilerek Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kaydı alınmış işletmelerin işletme dönemi için kredi talepleri değerlendirilmektedir.
 • Örtüaltında yapılacak olan süs bitkileri üretimi işletme ve yatırım dönemi devlethaber.com kredileri tebliğinde yer alan kararlara göre değerlendirilmeye alınır ve yine örtü altında yapılacak olan muz yetiştiriciliği yatırım ve işletme dönemi kredileri 25 Mart 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen tebliğe göre değerlendirilmeye alınır.

Örtüaltı Kayıt Sistemi ÖKS Nedir?

Tarım ya da hayvancılık faaliyetlerinde bulunan kişilerin elde ettikleri üretimin devletin veri tabanına kaydetmesi hayvancılıkta ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemiyle tarımda ise Örtüaltı Kayıt Sistemiyle (ÖKS) gerçekleştirilmektedir. Tarımsal üretimde kalitenin artması, üretim seviyesinin yükselmesi ve teknik aksaklıkların kolaylıkla giderilebilmesi için kayıt sistemi oluşturulmuştur. ÖKS adıyla oluşturulan çiftçi kayıt sistemine ilgili sektörde faaliyet gösteren çiftçilerin bu sisteme kayıt olması gerekmektedir.

Hem kayıt amaçlı olup hem de devletin sağladığı desteklerden yararlanabilmek adına çiftçi kayıt sistemi olan ÖKS’ye kayıt olunması gerekir. Yönetmelikte de belirtildiği gibi örtüaltı tarım faaliyetlerinin gerçekleşmesi için İl ya da İlçe Tarım Orman Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir. Bakanlık tarafından gerekli görüldüğü durumlarda sisteme kayıt başvuru işlemleri e-devlet aracılığı ile yapılabilmektedir.

ÖKS sistemine kayıt olabilmek için örtüaltı tarım arazisinin 500 metre kare ve üzerinde olması da gerekmektedir. Üretici kayıt formu ile alınacak olan başvurular İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından başvuru esnasında verilecektir. Bu forma tüm bilgiler eksiksiz ve hatasız girilecektir. E-devlet üzerinden başvuru yapacak olan kişilere de üretici kayıt formu aynı şekilde verilecektir.

Örtüaltı Tarım Kredisinde İstenen Evraklar

 1. T.C kimlik kartı
 2. Örtüaltı kayıt sistem belgesi (ÖKS)
 3. Arazinin tapu belgesi
 4. Arazi kira iste kira kontratı
 5. Krediye gösterilecek olan teminatın belgesi
 6. İkametgah belgesi

Bu evraklar ile Ziraat Bankası sera kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir. Sıfır faizli sera kredisinden yararlanmak için özellikli kriterlere uygun olunması gerekmektedir. Sera kredi başvuruları Ziraat Bankasının ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin usul ve esaslarına göre değerlendirilmektedir.

Seracılıkta En Uygun Mevsim

Serada üretim 3 dönemde gerçekleşmektedir. Bunlar;

 1. Sonbahar dönemi,
 2. İlkbahar dönem,
 3. Kış dönemi (tek mahsül)

Ülkemizde seracılığın illere göre dağılımı ise %65 Antalya’da, %21’i Mersin’de, %7’si Muğla’da, %2’si İzmir’de %1’si ise İstanbul’da bulunmaktadır. Seracılık sektöründen gelir elde etmeyi amaçlayan ya da halihazırda bu sektöre uğraş veren üreticiler ile seracılık sektörüne girecek kişiler öncelikle bilmelilerdir ki sektörün başında uzun vadede gelir elde etmek amaçlanıyor ise işin başında sağlıklı bir planlama yapılmalıdır. Bu süreç tamamen sabır ve azim gerektirir. Yapılacak olan planlama mantıklı ve akılcı olmalıdır. Dolayısıyla seracılık sektöründe yapılacak olan planlama kesinlikle ne tür ürün yetiştirileceği olacaktır.

Muz ve Cam Sera Malzeme ve Ekipman Fiyatları 2021

İkinci el  sera demir fiyatı, sera naylonları gibi birçok ekipman ve malzemelerinin fiyatları için;

 • Sahibinden.com üzerinden Sera malzemeleri fiyatlarını öğrenebilirsiniz.
 • N 11. com üzerinden de sera malzemeleri fiyatlarına bakabilirsiniz.
 • Hepsiburada.com’ dan da sera ekipmanlarına bakınız.
 • Letgo ikinci el satılık sera demiri fiyatı da burada.

Sera Kredisi Veren Bankalar Faiz Oranları 2021

Yapı kredi bankası tarım kredisi kapsamında sera kredisi vermektedir. 12 aya varan vadeler ile sera kredisi ve 3 ,6 ,9 12 ayda bir hasat zamanında ödemeli  60 aya varan vadeler ile.

 • Şekerbank sera yapım ve modernizasyon kredisi; en az 2 yıllık sera tarımcılığı konusunda tecrübe olan yatırım tutarının %75’ine kadar,  60 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkanı ile sera kredisi veriyor.
 • Finansbank sera yatırım kredisi; toprak ıslahı, sera kurulumu, tadilat ve bakım işlemleri, ısıtma ve sulama sistemleri gibi giderlerinizi yatırım maliyetinin %75’ini karşılar. 120 ay vadeli,  3, 6, 12 ayda bir ödemeli olarak sera kredisinin özellikleri için tıklayınız.
 • Vakıfbank sera işletme kredisi için tıklayınız.
 • Garanti BBVA tarıma destek paketi kapsamında sera kredisi;
 • Hem yeni sera yapımı, hem de mevcut seraların bakım, onarım ve modernizasyonuna yönelik olarak topraksız tarımın yapıldığı seralar dahil olmak üzere fatura bedelinin %75’ine kadar modern örtü altı tarımına yönelik yatırımlarınız için kredi tesis edilebilmektedir.
 • İşbankası tarımsal yatırım kredisi kapsamında sera kredisi, tarla kredisi ve zirai kredi desteği alarak tarıma yatırım yapmak isteyenlere uygun vadeler ve geri ödeme koşulları ile başvuruda bulunarak alabilirsiniz.
 • Akbank tarım bankacılığı kredileri kapsamında sera kurulumu veya mevcut seranızın bakımı ya da genişletilmesi amacıyla 84 aya kadar vade imkanı ile aylık eşit taksitler halinde veya mahsul döneminde geri ödeme seçeneği ile kredi sunuyor.

Fibabanka tarım yatırım kredisi kapsamında sera kredisi için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.