PTT Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama 2022 GÜNCEL

2022 PTT Elektrik faturası yardımı sorgulamak istiyorsanız, elektrik faturası yardımı nasıl alınır bilmiyorsanız, elektrik yardımı şartları hakkında bilgi almak istiyorsanız yazıyı okuyabilirsiniz.

19.01.2022
PTT Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama 2022 GÜNCEL

Korona virüs nedeniyle ekonomik açıdan oluşan ağır bilançoyu telafi edebilmek adına salgın kapsamında zor durumda kalan vatandaşlara yönelik nakdi projeler hayata geçirildi. Nakdi projelerin yanı sıra getirilen ekonomik tedbirleri devreye alan T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen sosyal yardımların yanında bu yıl yeniden elektrik desteği verilecek. İhtiyaç sahiplerinin merakla beklediği PTT elektrik faturası yardımı ne zaman yatacak? PTT elektrik yardımı faturası ödeme ve sorgulama nasıl yapılır, e-devlet kapısından PTT elektrik yardımı sorgulama, yeşil kart elektrik indirimi sorgulama ve indirimli elektrik faturası ödeme ücretleri 2022 yılında ne oldu bütün soruların yanıtlarını haberimizde bulacaksınız.

Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik faturalarında değişikliğe gitti. Elektrik ve doğalgaz faturaları için yapılan değişiklik ile salgın sebebiyle maddi zorluk yaşayan vatandaşlara yönelik  3 ay süreyle sayaçların okunmama kararı alındı. EPDK tarafından gelen düzenleme ile okunmayan sayaçların faturaları, mesken abonelerinin geçmiş tüketim ortalamalarına göre yapılacak olup tüketicileri rahatlatacak olan değişiklik ile doğalgaz ve elektriğe “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” kararı devreye alındı.  T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Vatandaşlarımızın yeni bir destekleme programı ile ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın zor durumda kalmalarını önlemek amacı ile her ay olmak üzere elektrik faturalarının 80 TL’ si devlet tarafından karşılanacaktır. Devlet olarak üzerimize düşen görevleri ifa etmeye devam ediyoruz. Sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan yardıma muhtaç ailelerin aylık olarak 150 kw/sa elektrik tüketimlerini biz karşılayacağız. Dedi.

Böylelikle ihtiyaç sahibi vatandaşlara hitap eden yardımların yanında salgından kaynaklı zor durumda kalan işletmesini kapatmak zorunda olan veya işsiz kalan vatandaşlara yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla destekler açıklandı. İstihdam olan birçok kişinin yararlandığı bu uygulama yoğun rağbet gördü. Bununla da sınırlı kalmayarak her bireyin yararlandığı elektrik doğalgaz su üzerine de yeni düzenlemeler geldi. Kimi Büyükşehir Belediyesi su indirimi kimi ise geçen yılın tarifesini bu yılda değiştirmeme kararı aldı. Su faturalarına yönelik yapılan düzenlemenin yanı sıra elektrik ve doğalgaz faturalarında da değişikliğe gidildi. Yeni gelen düzenleme ile 3 Ay elektrik faturalarını okumama kararı alındı.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapılan elektrik faturalarına yönelik düzenlemede sayaç okuma personellerinin sosyal mesafe kuralı uygulanmayacak olması nedeniyle 3 ay süre ile okunmama kararı alındı. Tüketicilerin son iki senenin ilgili ayına ait elektrik tüketimlerin ortalamaları alınacak ve onun üzerinden fatura oluşturulacak. Ancak tüketicilerin geçmiş zaman tüketimi olmadığı durumda ise beyan ederek kıyasen faturalandırma ile düzenleme yapılacak. İlgili dönemle alakalı oluşan fatura sosyal mesafe kuralı gereğince faturalar: kargo, posta, mail veya SMS yoluyla bildirilecek. EPDK Başkanı Yılmaz elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin yeni gelen düzenleme hakkında şu ifadeleri kullandı. Öğrenmek için tıklayınız.

Elektrik Yardımı Şartları

Korona virüs ile mücadele kapsamında vatandaşlara yönelik yapılan destek ve yardımlardan biri olarak elektrik faturalarına gelen düzenleme 31 Mart 2020 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından yürütülen mesken abonelerine yönelik destekte karşılanacak tüketim yarımdan yararlanacak olan ailenin kaç kişi olduğuna bakılarak hesaplanacak. Kamuoyuna duyurulan enerji tüketimlerine göre devletin karşılayacağı tutar aşağıdaki gibidir:

 • İkamette yaşayan 2 kişinin aylık 75 kWh enerji tüketimine 53,27 TL,
 • İkamette yaşayan 3 kişinin aylık 100 kWh enerji tüketimine 71,02 TL,
 • İkamette yaşayan 4 kişinin  aylık 125 kWh enerji tüketimine 88,78 TL,
 • İkamette yaşayan 5 veya daha fazla  kişinin aylık 150 kWh enerji tüketimine 106,53 TL’si devlet tarafından karşılanacaktır.

Elektrik Faturası Yardım Başvurusu

Sosyal yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları SYDV koordinesi ile ihtiyaç sahibi maddi zorluklar çeken düşkün kesimlerden vatandaşlara geçişte olduğu gibi bugünde yardımlarını eksiksiz sağlıyor. Korona virüs kapsamında açıklanan destek paketlerinin asıl kolu devlethaber.com Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı olduğunu söylemek mümkün. T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ilgili bakanlıkların harekete geçmesi beraberinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK korona virüs salgını üzerine alınan elektrik faturalarına ilişkin  düzenlemede, elektrik faturası yardımı almak isteyen vatandaşlara yönelik başvuru esnasında gereken evraklar:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Yardım alacak kişinin elektrik faturaları,
 • Başvuru beyanında bulunan vatandaşın TC kimlik fotokopisi,
 • Vatandaşa yönelik diğer ek belgeler bu belgeler ile başvuruda aşağıdaki adreslere başvuruda bulunarak yardımdan yararlanabilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Başvuru Kanalları

 • E-Devlet Kapısı
 • PTT
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 144 üzerinden devlet elektrik desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Elektrik Yardımı

SGK kapsamında olmayan vatandaşların yararlanabileceği yeşil karta sahip olunan kişinin sosyal güvence altına alınması ve bu kapsamda gelir elde etmeye yarayan hizmetle olmakla beraber Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından yapılan değişiklik ile elektrik faturaların 3 ay boyunca okunmama düzenlemesi yeşil karta sahip olan vatandaşlara yönelik değildir. Herhangi bir başvuru talebi alınmamaktadır.

YORUMLAR

 1. Mehmet dedi ki:

  Ben ışimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık Elbise.alamıyorum botlarını doğalgaz yardım parası istiyorum

 2. Hüsniye dedi ki:

  Eşimden 30 9 2021 de mahkeme kararıyla boşandık bir yerden yardım alamıyorum 20 yaşında oğlum epilepsi hastasıydı 11 ay oldu vefat edeli 5 yaşında oğlum var onunla birlikte yaşıyorum kiramı veremiyorum suyumu ödüyemiyorum elektrik ten icralıgım komşularımın yardımıyla geçimimi saglıyorum ailem yardım etmiyor Allah rızası için bana yardımcı olurmusunuz