MEB 2020 LGS tercih sonuçları açıklandı!

MEB 2020 LGS tercih sonuçları açıklandı!

Öğrencilerin liselere geçiş sistemi yerleştirme sonuçları açıklandı . Eğitim hayatına istediği lisede devam etmek isteyen öğrenciler geçtiğimiz hafta tercihlerini yaptı ve sonuçların açıklanması için beklemeye başladı. Öğrencilerin bundan sonraki 4 yıllık eğitim hayatları boyunca okuyacakları liselerin belli olacağı sonuçları T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. LGS 2020 birinci yerleştirme sonuçları puanları bugün belli oldu. Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar Liselere Geçiş Sınavında elde ettikleri puanları öğrenebilecekler. Sonuçlar MEB internet sitesinde, Liselere Nakil başvuruları 14 Ağustosa kadar alınacak. Sınav sonuçlarını öğrenme, tercihlerimi nereden yapabilirim? LGS sınavı yerleştirme tarihleri, en çok tercih edilen liseler hangileri sizin için tüm bilgileri derledik. LGS sınavıyla ilgili tüm bilgileri yazımızda okuyabilirsiniz.

LGS Sonuçlarımı Nereden Öğrenebilirim?

LGS sınav sonuçlarınızı MEB’ in internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Tercih kılavuzunu tercih yapacağınız liselerin sayfalarından veya Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden tercih kılavuzuna ulaşabilirsiniz. Yapılan lise geçiş sınavının puanları ve sonuçları posta yolu ile bildirilmeyecektir.  LGS ile hangi okula yerleştiğini merak eden öğrenciler  LGS tercih sonuçları sonrasında 1. nakil ve 2. nakil tercih başvuruları 10-14 Ağustos 2020 tarihlerinde alınacak. 2. nakil işlemi ve sonuçları 17 Ağustos’ ta açıklanacak ve 24 Ağustos tarihinde merkezi olarak sonuçlar v yerleşilen okul sonucu açıklanmış olacaktır. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ortaokulların 8’inci sınıfını başarıyla tamamlayan veya geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına tercihleri doğrultusunda; puan üstünlüğü ile yerel yerleştirme esaslarına göre, öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan orta öğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam, devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak bütün okullar e- okul sistemi ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim sistemi sistemi adreslerinde yayınlandı. T.C kimlik numaranız ve doğum tarihi bilgileriniz ile bu sistemlerden giriş yaparak puanınızı ve LGS sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. istediğiniz okulların listelerini görüntüleyerek bilgi alabilir tercih yapabilirsiniz. Sınav yerleştirmeleri okul başarı puanı, LGS sonucu, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

LGS tercihleri nasıl yapılır? sizin için bu konuya değindik. LGS sınav tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından  internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlükleri tarafınca onaylatılacaktır. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini yaptırmış olan öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır. MEB eğitim sistemi veya E- Okul sistemi ile puanınızı görüntüleyerek, puanınızın yeterli olduğu liseleri belirleyerek tercih yapabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda lise seçim tarihleri, nakil işlemleri ve açılış tarihlerini verdik inceleyebilirsiniz.

TARİHLER AÇIKLAMA
10 Ağustos 2020 Yerleştirme Sonuçları ve Boş Kontejanların İlan Tarihi
10- 14 Ağustos 2020 Yerleştirme Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
17 Ağustos 2020 1. Nakil sonuçlarının İlanları
17- 21 Ağustos 2020 2. Nakil Tercih Başvuruları
24 Ağustos 2020 Yerleştirme 2. Nakil Sonuçları
24- 26 Ağustos 2020 Hiçbir Yere Yerleşemeyen Öğrenciler İçin İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurusu
26- 27 Ağustos 2020 Yatılılık Başvuruları ve Okul ile Kurumlar Tarafından Alınması
28 Ağustos 2020 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Yatılılık İşlemlerinin Sonuçlanması, Kayıt Sisteminin İşlenmesi
31 Ağustos 2020 2020- 2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

Tabloda verilen tarihlere göre tercih tarihlerinizi, 1. ve 2. nakil işlemlerini, tercih yapamayan öğrencilerin komisyon ve öğrenci yerleştirme açıklamasının tarihlerini yukarıda inceleyebilirsiniz.

LGS Sınav Sonuçları

1. Nakil ve 2. Nakil LGS Tercihleri

1. ve 2. Nakil Nedir?

1. ve 2. nakil işlemlerini hiç bir yere yerleşemeyen veya yerleşmek istediği okul kontejanı kapanan öğrenciler yukarıda ki tabloda nakil tarihlerini takip ederek tekrar tercih yapabilirler. Araştırmalarımız sonucunda, öğrenciler sınav sonuçlarına göre sadece 3 tercih yapabileceklerdir. Ayrıca aynı okul denginde en fazla 2 okul seçimi yapabileceklerdir. LGS nakil uygulamasında okulların kontenjanları dolu gözükse bile tercih listenize alabileceksiniz. O okullardan bazı öğrenciler başka bir okula gitmek için sizin gibi nakil uygulamasına başvurmuş olabilirler. Ya da bazı öğrenciler nakil döneminde özel okula da geçebilirler. Bu durumda nakil sistemi ortaya çıkar ve bu sistemle sizde tercihleriniz arasına istediğiniz o okulu ekleyebileceksiniz. Bunun sonucunda 1. ve 2. nakil işlemi tercih yapamayan, istediği okul kontejanının dolu olması ve başka bir tercih yapmış ancak bir diğer okulu da tercihlerine eklemek isteyen öğrenciler bu nakil tercih haklarını kullanabilirler. Hiç bir yere tercih yapamayan öğrenciler için ayrıca bir seçenektir.

Tercih Yapamayan Öğrenciler Ne Yapacak?

LGS için hiç bir tercih yapamayanlar ise, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve puanları ile gidebilecekleri okulların kontejanlarını takip ederek komisyon tarafınca seçilecektir. Daha sonra öğrenci, başvuru yapıp 1. 2. nakil işlemi yapma işlemlerinin açıklanma tarihinde sonuçlarına ulaşabilecekler. Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, komisyon tarafınca açık lise veya boş kontejanlı bir okula kaydedilecektir. Açık lise istemiyorsanız ve hiç bir tercih yapamadıysanız imam hatip ya da meslek liselere, ekonomik gücünüz yetiyorsa okul araştırması yaparak size uygun bir özel okulu seçimi yapabilirsiniz. 2020 yılında en çok tercih edilen okular ise Fen liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu ve İmam Hatip Liseleri en çok tercih edilen ve %97′ si dolmuş liseler arasındadır. Yeni eğitim ve öğretim hayatınızda tüm öğrencilere başarılar dileriz. 🙂

“Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır”. Albert Einstein

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.