Mazot Gübre Desteği 2021 T.C. Numarasına Göre

20.01.2021
Mazot Gübre Desteği 2021 T.C. Numarasına Göre

Mazot gübre desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destekleme ödemeleri arasında yer almaktadır. Mazot gübre desteği Nasıl alınır Mazot gübre desteğine nasıl başvuru yapılır sorularının yanıtları haberimizde. Üreticilerin merakla beklediği cevaplarını aradığı 2021 yılında mazot gübre desteği ne kadar olacak, mazot gübre desteği ne kadar son başvuru tarihi destek ödemesi hesaplaması,  TC numarasına göre destek sorgulama,  mazot gübre desteği verilmeyen pamuk üreten illere mazot gübre desteği 2021 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek yanıtları haberimizde..

2021 Mazot Gübre Desteği Dönüm Başına Ne Kadar

ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler 2021 yılında da verilmeye devam ediliyor.  Mazot gübre desteği dekar başına 11 TL. üzerinden yapılmaktadır.

​ÜRÜNLER ​MAZOT (TL/da) ​GÜBRE (TL/da) ​TOPLAM DESTEK (TL/da)
​Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale ​19,00 ​8,00 ​27,00
​Çeltik, Kütlü Pamuk ​62,00 ​4,00 ​66,00
​Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek ​22,00 ​4,00 ​26,00
​Patates ​27,00 ​4,00 ​31,00
​Yağlık Ayçiçeği, Soya ​26,00 ​4,00 ​30,00
​Dane Mısır ​25,00 ​4,00 ​29,00
​Kuru Soğan, Kanola, Aspir, Yaş Çay, Fındık,Yem Bitkileri ​17,00 ​4,00 ​21,00
​Zeytin ​15,00 ​4,00 ​19,00
​Diğer Ürünler ​15,00 ​4,00 ​​19,00
​Nadas ​8,00 ​8,00

Mazot Gübre Desteği Son Başvuru Tarihleri 2021

Mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istemeyen çiftçiler 31.12.2020 tarihine kadar İl Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl, İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Gübre desteğinde faydalanmak için en az 1 dekar arazinin bulunması şartı aranmaktadır. Mazot gübre desteği ürün başına Tarım Bakanlığının belirlediği miktarlarda yapılmaktadır. Yukarıdaki tabloya göre Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale gübre desteği  8 TL. olarak, diğer ürünler içinde 4 TL. olarak verilmektedir.  Mazot desteğinde ise arazi toprak analizinin yapılması gerekmektedir. Toprak analizi yaptırmayan çiftçilere mazot gübre desteği verilmez. Çks’ ye  kayıtlı olan çiftçiler mazot ve gübre desteklemesi almak istediklerini belirten bir dilekçe yazarak bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne teslim etmeleri halinde desteklemeden yararlanabilecektir.  Çiftçi kayıt sistemine ÇKS Kaydı olmayanlar mutlaka sisteme kayıt olmalıdır.

ÇKS kayıt başvurusu için tıklayınız.

Çks’ ye kayıtlı çiftçiler İl İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuru dilekçesini teslim ettikten sonra desteklerden yararlanabilmek için bir süre beklemeleri gereklidir. Müdürlükler tarafından başvuru sahibine ait bilgiler ve şartlara uyuyor olması ile yapılacak olan incelemelerden sonra şayet başvuruları onaylandığı takdirde mazot gübre destekleme ödemesi almaya hak kazanılmaktadır. Hak sahiplerine destekleme ödeme takvimi açıklandığında Ziraat bankası tarım  hesaplarına destekleme tutarı aktarılmaktadır. Mazot desteklemeleri ise güncel mazot fiyatının %50′ si tutarında yapılmaktadır.  Verilen desteklemeler ile birlikte çiftçinin korona virüs salgını nedeniyle üretime ara vermeden aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlere devam etmesi amaçlanmaktadır.

2021 Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek

Tarımsal destekleme konusu ne olursa başvuruda bulunmak için Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmak gerekiyor. Şayet kaydınız var ise, mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne teslim etmeniz gerekiyor. Ancak ÇKS Kaydınız yoksa sisteme kayıt olmalısınız.

Dilekçeyi müdürlüğe teslim ettikten sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Yapılacak olan incelemelerden sonra şayet başvurunuz onaylanırsa destekleme ödemesi almaya hak kazanıyorsunuz. Daha sonra banka hesaplarına destekleme tutarı aktarılıyor. Mazot desteklemeleri ise güncel mazot fiyatının %50′ si tutarında oluyor. Verilen desteklemeler ile birlikte çiftçinin aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlere devam etmesi sağlan

2021 Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek Ziraat Bankası

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Mazot ve Gübre desteklerinin ödemelerini Mart ayında başlattıklarını ve ödemelerin çiftçilerin hesaplarına yatırıldığını açıklamıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle tarımda üretimin aksatılmadan yapılması için çiftçilere üreticilere ve yetiştiricilere tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri bu yılın ilk çeyreğinde yapılmaya başlanmış ve destekleme ödemeleri halen tarihleri açıklanmaya devam edilmektedir.

Mazot Gübre Destekleme ödemeleri ile alakalı olarak açıklanan takvime göre yapılıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda mazot ve gübre desteği ödemeleri çiftçilerin TC kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen takvime göre hesaplarına aktarılacak.

Mazot gübre desteği gibi birçok devlet tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri çiftçilerin Tc kimlik numaralarının son hanelerine göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre destekleme ödemeleri  Ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Mazot Gübre Desteği 2021 Ne Zaman Verilecek?

Mazot gübre dönüm parası listesi desteği devlethaber.net Ödemeler TC kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleştiriliyor. TC kimlik numarasının son rakamı 0, 1, 3, 5, 7, 9 olan vatandaşlar mazot gübre desteği ödemelerini belirlenen takvimlere göre 18:00’den sonra hesaplarına yatması ile alacak.

Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

132 dekar araziye sahip olanlar bu arazileri için üç kez toprak analizi yaptırması gereklidir. Mazot gübre desteği alabilmek için her 50 dekar için 1 analiz yaptırma şartını sağlıyor olmak gereklidir.  Bu durumda çiftçilerin arazilerinin her 50 dekar için 1 analiz yaptırmaları gereklidir. Toprak analizi olmayan araziler için mazot gübre desteği verilmemektedir.  100 dekar arazi için  her 50 dekarda bir iki adet analiz yaptırır ve kalan 32 dekar için analiz yaptırmama halinde sadece 100 dekar için gübre desteği alınacaktır. Kalan 32 dekar için de sadece mazot desteği alınabilir.

Destekleme kapsamında mazotun 100 TL’ lik mazotun 50 TL’ si devlet tarafından karşılanacak.

 • Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında;  buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek sağlanıyor.
 • Çeltik kütlü pamuk dekar başına mazot 62 TL, gübre ise 4 TL toplamda 66 TL destek sağlanıyor.
 • Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek ürünlerinde mazot 22 TL, gübre ise 4 TL toplamda 26 TL destek sağlanıyor.
 • Patates ürününde mazot desteği 27 TL , gübre ise 4 TL olmak üzere toplamda 31 TL destek sağlanıyor..
 • Yağlık Ayçiçeği, Soya ürünlerinde 26 TL mazot, gübre 4 TL olmak üzere toplamda 30 TL destek sağlanıyor.
 • ​Dane Mısır ürünlerinde 25 TL mazot, 4 TL gübre desteği toplam 29 TL destek sağlanıyor.
 • ​Kuru Soğan, Kanola, Aspir, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri Mazot 17 TL, gübre 4 TL toplam 21 TL destek veriliyor.
 • Zeytin 15 TL mazot, 4 TL gübre toplam 19 TL destek veriliyor.

Mazot Gübre Desteği TC Numarasına Göre Sorgulama

ÇKS’ ye kayıtlı olan başvuru şartlarını taşıyan ve müracaatta bulunan çiftçilere ödemeler Bakanlık tarafından oluşturulan takvime göre mazot gübre destekleri yatırılmaktadır. Mazot gübre desteği sorgulama yapmak ve bu destekten yararlanmak isteyenler Ziraat bankasından bilgi alabilirler.

Mazot Gübre Desteği Verilmeye İller

Bu yılki ödemeler dönüm paraları idi. Destek ödemesi bu yıl 23 ile çıkmadı. İllerin dikkat çeken özelliği ise pamuk üretimi yapılıyor olmasıydı. Pamuk üreten illere destek ödemesinin 2020 yılı içinde yapılması bekleniyor.

YORUMLAR

 1. Halil dedi ki:

  Tarlalarda oldugu gibi buyuk baş ve kucuk baş hsyvsnksrin yetiştirilmesi ve cazipleştitilmrsi ilgi cekerek hayvanciliğa yeni katilimlarve uraşanlara destek olmak içibde yem teşviği mazot ve gübre desteği gibi olsa inssnlarin şehre gidip betonlstin arasinda skişip kalmalarinin açilmasına ve köyden şehre göç edecek yeni neslin onunu kesmede bi nebzi olsa fayda olacağina inaniyorum.