Mama Bez Yardımı Başvurusu Çocuk Yardımları

20.01.2021
Mama Bez Yardımı Başvurusu Çocuk Yardımları

Düzenli olarak her yıl gerçekleştiği gibi 2021 yılında da birden fazla sosyal yardım ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaya devam ediyor. Çocuk yardımları, devlet tarafından ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere yönelik yapılmaktadır. Binlerce kişiye yapılan sosyal yardımların içinde mama ve bez yardımları da yer almaktadır. Ayni ve nakdi yardımlar ile devlet vatandaşlarının ihtiyaçları halinde desteklemelere devam etmektedir. SGK mama ve bez yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bebek bezi mama yardımı başvuru formu nerede doldurulur, bez parası başvuru formu, mama ve bez yardımı yapan firmalar ve SGK bez yardımı ile ilgili merak edilenler haberimizden ulaşabilirsiniz. Çocuklu aileleri yakından ilgilendiren 2021 yılı mama ve bez yardım başvurusu, şartları ve tüm bilinmesi gerekenler yazımızın devamında..

SGK Mama ve Bez Yardımları Kimlere Ödenir?

Devlet tarafından neredeyse her alanda ihtiyaç sahibi kişilere yönelik destek ve yardımlar verilmektedir. Sağlık alanında, eğitim ve aile yardımları gibi birçok yardımlar bulunmaktadır. Çocuk sahibi hanelere mama ve bez yardımları da verilmektedir. Maddi durumu iyi olmayan, geçimi oldukça zor sağlayan ve aylık geliri belirli rakamların altında olsan hanelere devlet tarafından maddi destek verilmektedir. Mama ve bez yardım almak için anne veya babanın devlethaber.net başvuru yapması halinde başvuru değerlendirme sonucu ardından dar gelirli aileye 24 ay boyunca mama ve bez yardımı olarak ödenek verilmektedir. Başvuru yapılmasının ardından sonuçlanma aralığı ortalama bir ay sürmektedir. 2021 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu mama ve bez yardım ödeneği güncel olarak 150 TL’dir. Kişi başı geliri 852 TL’nin altında kalan hanelere mama ve bez yardımları 24 ay boyunca 150 lira olarak ödenmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi çocuklu hanelerin bez ve mama yardımından yararlanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlanıyor ise dar gelirli, durumu olmayan kişiler mama ve bez yardımından yararlanabilmektedir. Bez ve mama yardımı başvuruları aşağıda belirtilen kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ve Bakanlığın bağlı olduğu SYD Vakıflara,
 • Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Hizmet Müdürlüklerine,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna,
 • Muhtarlıklara,

başvuru yapılabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bez ve mama yardımları ihtiyaç sahibi ailelere yukarıda belirtilen kurumlarda başvuru yaptıkları ve başvuru yapan hanelerin belirli şartları sağlanması takdirde verilmektedir.

Bebek Bezi Mama Parası Başvurusunda Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu (Kurum tarafından verilecek)
 • T.C kimlik bilgileri
 • Gelir durumu belirten belge

İhtiyaç sahibi ailenin başvuru sırasında yukarıda belirtilen belgeler ile başvuru alan ilgili kurumlara müracaat sonrasında değerlendirme sonucuna göre yardım verilecektir. Genellikle başvuru sonuçları 30 gün içerisinde netleşmektedir. Başvuru sonucu, başvuran kişinin kayıtlı olan cep numarasına sms ile olumlu veya olumsuz olarak bildirilmektedir. Bez ve mama yardım ödenekleri ise PTT şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaktadır.

SGK Bebek Bez ve Mama Yardım Şartları Nelerdir?

Dar gelirli ihtiyaç sahibi çocuklu ailelerin 24 ay boyunca yararlanabileceği bez ve mama yardım ödeneği şartları sağlandığında ve belirtilen kurumlarda başvuru yapılmasının ardından değerlendirme sonucuna göre ödenecek bağlanmaktadır. Mama ve bez yardım ödeneğinden yararlanabilmek için gerekli şartlar şu şekilde sıralanmıştır:

 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından bebeğin sağ olması yani doğumun canlı olarak sonuçlanması,
 • Mama ve bez yardım ödeneğinden yararlanacak ailede anne, babanın ya da her ikisininde Türk vatandaşı olması,
 • Anne ve babanın mavi kartlı olması,
 • Anne ve babanın her ikisininde sağ olması (Anne vefat etmişse Bakanlık tarafından mama ve bez yardım ödeneği babaya verilebilir.)
 • Bebeğin 2015 yılından sonra doğmuş olması,
 • Hane geliri kişi başına düşen 852,53 TL’nin altında olması,
 • Mama ve bez yardımından faydalanabilmek için haneye farklı kaynaklardan gelir gelmemesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde belirlenmiş kurumlara başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Mama ve Bez Yardım Ödeneği Güncel 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye devam eden sosyal yardımlarda mama ve bez yardımları 2 yıl boyunca ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere verilmektedir. 2021 yılı mama ve bez yardımı ödeneği güncel rakamlarla 150 lira olmaktadır. Doğum yapan annelere devletin vermiş olduğu destekler içinde doğum parası ve süt parası da yer almaktadır. Emzirme ödeneği olarak ta bilinen süt parası 2021 yılında 202 TL olarak güncellenmiştir. Süt parası haricinde doğum yapmış ihtiyaç sahibi annelere doğum parası da verilmektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası çocukta ise 600 TL doğum yardım ödeneği devlet tarafından ihtiyaç sahibi anneye başvurular neticesinde vermektedir.

Emzirme ödeneği diğer adıyla bilinen süt parası devletin sağladığı sosyal yardımlar arasında bulunmaktadır. Bu ödenek yalnızca SGK’lı anneye ve SGK’lı babanın çalışmayan eşine ödenir. SGK’ya bağlı olarak çalışan anneler süt parası yardımından yararlanabilmektedir. Anne bu yardımı alıyorsa baba alamamaktadır. Süt parası yani emzirme ödeneği sadece bir aylık olup bir defaya mahsustur. Süt parası başvurusu ikamet edilen devlet haber.net ilin Sosyal Güvenlik Kuruma yapılmaktadır. Başvuru esnasında talep formu, doğum raporu ve kimlik belgesi hazır olmalıdır. Başvuru tarihi bebeğin doğduğu tarihten itibaren yapılmalıdır. Ödeme SGK üzerinden tanımlı bulunan hesaba aktarılmaktadır. Eğer yok ise PTT hesabına yatırılmakta ve doğrudan PTT şubelerinden emzirme ödeneği çekilebilmektedir. Bu yardımın alınabilme süresi 5 yıldır. Emzirme ödeneği başvuru şartları ise şu şekildedir;

 • Annenin doğum yapmış olması,
 • SGK’ya bağlı çalışmış ya da çalışıyor olması,
 • Doğumdan önce toplam 120 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir.

Babanın süt parasından yararlanabilmek şartları ise annenin olduğu gibi babanın da SGK çalışanı olması, doğumdan önce 120 gün prim ödenme şartı ve eşinin çalışmıyor olması gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardım Sorgulama E-devlet

Bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet üzerinden artık yapılabiliyor. Mama ve bez yardımı sorgulama işlemleri ve daha diğer birçok farklı konularda da vatandaşın çoğu beklentisini kolaylıkla karşılayan e-devletten sosyal yardım sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. E-devletten bez ve mama sorgulayacak hanenin T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmaları eğer e-devlet şifresi yoksa PTT’den iki lira karşılığında e-devlet şifresi talebinde bulunabilirler. Giriş işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sayfasından mama ve bez yardımının ne zaman yapılacağı öğrenilmektedir. Ayrıca sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından aileye hangi yardımların yapıldığı da görülmektedir.

Doğum Yapan Annelere Yönelik Yardımlar

Doğum Parası Yardımı: Birinci çocuk için 300 TL, ikinci için 400 TL, üçüncü ve üzeri çocukta ise 600 TL doğum parası yardımı alınmaktadır.

Süt Parası Yardımı: Anneye ya da eşine ödenen emzirme ödeneği olarak ta bilinen süt parasında annenin SGK’lı ya da Bağ-kurlu olması ve en az 4 ay priminin ödenmiş olması gerekmektedir. 2021 yılı için emzirme ödeneği 2020 liradır.

Yarım Gün Çalışma Desteği: Doğum yapan annelere çocukları okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışma desteğinden yararlanmaktadır. Bu destekten yararlana bilmek için çocuğun 3 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Doğum izninin ardından devlethaber.net ilk çocuk için 60 gün, ikinci için 120 gün, üç ve üzeri çocuk için de 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alınabiliyor. Böylelikle çocuk sahibi çalışan anneler yarı zamanlı çalışıp tam maaş alıyorlar. Çocuğu engelli dünyaya gelen anneler de 1 yıl boyunca yarı zamanlı çalışıyorlar.

İş Görmezlik Ödeneği: Devlet SGK’lı çalışan annelere doğum yardımı olarak annenin izin dönemlerinde iş görmezlik ödeneği vermektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için en az 3 ay sigorta primi ödenmesi şartı bulunmaktadır. Verilen ödenek tutarı ise çalışan annenin 90 günlük aldığı brüt ücrete göre hesaplanmaktadır. Günlük brüt üretin 2/3’si anneye ödenmektedir.

YORUMLAR

 1. Fatma akça dedi ki:

  Bebegim var bez çok pahalı bebegim için bez istiyorum yardım edin ne olur

 2. Sema yılmaz dedi ki:

  Allah aşkına yardım edin çocuğuma mama parasını yetistiremiyrum eşim asgari ücret aliyo ev kira para yetmiyo yeter ki cocugumun mama parasına yardım edin iki kız cocugum var başka birşey istemiyorum bazen duru yapiyorum mamayı😔😔😔😔😔😔😔😔😔yeter ki mama parasina yardım edin Allah için yardım edin

 3. Emel Tarhan dedi ki:

  Dort cucugum var eşim calışmiyor bez ve mama ıslak bendıl ihtiyaçım var yardım edersınız cok sevinırım

 4. Melike dedi ki:

  Maddi durumum yok cocuklarim icin yardim istiyorum bebegime besik ve mama bez alamiyorum 1giden oglum icin de yardim istiyorum okula yeni basladi efendim 7yasinda oglum bebegim 3aylik kiradayim

 5. Emine dedi ki:

  Ben beş çocuk annesiyim iki aylık bebeğim var üç kız öğrencim var oğlum beş yaşında eşim çalışmıyor pandemiden dolayı bez ve mamaya ihtiyacım var lütven yardım edin en büyük kızım on iki yaşında

 6. Kibar dedi ki:

  Bende çaresizim 4 aylık bebeğim var sıkıntılarımız var eşim çalışmıyor bez alamıyorum mutfağım yok suyum yok içerde lütfen bana yardım edin evimin eksikleri var imkanım yok🙏

 7. Filiz dedi ki:

  Mama süt bez lslak mendil ihticlmlz var bebek 6 ayllk anne engeli ben annesiyim lütfen bizede verin ihtlmlz olmasa başvurmazdl filiz

 8. Hülya bağdatlı dedi ki:

  Yeni doğum yaptım mama ve bez yardım almak istiyorum eşim yok dulum ihtiyacım var yardiminiza

 9. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 1tanesi okuyor diğeri daha 3 aylik bebek var bensizden istediğim bez ve mama ıslak mendil süt yardım anne sütü az geliyor erzak yardım istiyom.

 10. Şeymakara dedi ki:

  5 aylık erkek bebeğim beze ve mamaya ihtiyacım var oğlumun bezi ve maması yok zor durumdayım evim kira eşimin dogrudurst işi gücü yok zordurumdayim oğlumun beze mamaya ihtiyacı eşimin gücü yetmiyor zordurumdayim allah rıza için yardım edin bebeğime bez ve mamaya ihtiyacı var oğlum mama ve bez ihtiyacım var ıslak mendil e ihtiyacım var oğlum büyüdükçe masrafı artıyor eşimin gücü yetmiyor oğluma destek yardım istiyorum yardıma muhtacim evim kira su doğal ellektirik faturalar eşimin.parasi yetmiyor zor durumdayım bebegimin mamaya beze çok ihtiyacı var eşimin gücü yetmiyor bebegimin beze mamaya puskute oğlun için yardım istiyorum zordurumdayim bebeğimebezve mama ıslak mendil puskute ihtiyacın var yardım istiyorum allah rızası için çok zordurumdayim

 11. Derya dedi ki:

  3 çocuğum var yeni doğan bebeğim için bez ve ıslak mendille ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

 12. Ramazan dedi ki:

  Kiraciyim iki çocuk annesiyim durumumuz pek yok beze ve mamaya ihtiyacmz var yardımcı olursanz sevinirim şimdiden ALLAH razi olsn

 13. Fatma Aras dedi ki:

  2 cocugum var bebek bezi mama kıyafet almakta sıkıntı cekıyorum kredilerimiz var esım garson Bı ıs var bı yok ev hanımıyım bebek kıyafetleri bebek bezi mama ya ihtiyacımız var Allah rızası için yardım ederseniz sevinirim

 14. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  Merabalar efendim benim ihtiyaclm var küçük çocuğum var bez mama yardlml almak istiyorum yardlm ederseniz çok sevinirim çok iktiyaclm var eşim ceza evinden yeni geldi iktiyaclm

 15. Ayşegül dedi ki:

  Esim kronik rahatsiz seker hastası 2senedir çalışmıyor 2tane cocugumuz var 1tanesi 1 yaşında bebek bezi ıslak mendil yardimi istiyorum lutfen yardimci olur musunuz?

 16. Ebru Özbek dedi ki:

  Çocuğum var kiradayim sizden yardım istiyorum bana bez lazım

 17. Dilek dedi ki:

  Merhaba mama ve bez yardımından faydalanmak istiyorum Tarsus’ta oturuyorum

 18. Fatma Aras dedi ki:

  2 cocugum var kredılerımz var sıkıntı cekıyorum 4 bebegım var 3 yasında kızımda kızım mama bebek bezi ıslak mendil kıyafet Allah rızası için yardım edin kıyafetleri hepsi eskı olmuyor bıle bayramda gelıyor kurbanlık ettım bıle yok bebek bezi mama gonderirmısınz cok sevap alırsınız

 19. Fatma dedi ki:

  Evime hırsız girdi olan bir ikimizi de aldı götürdü kredi borcumuz var evim yok çocuklarıma mama ve bez alamıyorum süt alamıyorum yardım ederseniz çok

 20. Ayse dedi ki:

  4 tane çocuğum var kiracgim eşim düzgün çalışamıyor zor geçiniyorum çocuğuma bez bile alamıyorum yardım bekliyorum lütfen

 21. Şeymakara dedi ki:

  Benim 4aylik oğlum var bezce mamasını eşim karşılayamıyor pandemiden dolayı çok büyük sıkıntıdayız benim 4 aylık oğlum var bebeksi 1sari kutu yiyor 900luk ben bebemebebekpuskutuyediriyorum.zordurumdayimbebekmamasinagucumyetmiyormecburkaliyorumbebekpustuyedirmeyegucumyetmiyorbebekmamasinabebegim buyudukcemamaihtiyacicovaliyor zordurumdayim bebeğiminbezemamayacok ıhtiyacı var.evimkira herşeyin pahalı bebeğimemamasinalamiyorumzordurumdayimyardimistiyorumbebegiminbezi9.16gucum yetmiyorcocugumayardimistiyorum

 22. Esma dedi ki:

  3 çocuğum var zordurumdayim bez parası yardımı istiyorum

 23. recep dedi ki:

  Engelliyim iki cocugum var biri iki aylik.mama ile beslenior.mamalar cok pahali.kiraciyim.bankalara kredi borclarim var.cocugun evin ihtiyaclarina yetisemiorum.borclarimi odeyemiorum.bebegim sade mama ile beslendigi icin uc gunde bitior.mama almakta zorlaniorum.hayirseverlerden para istemiorum bez mama ihtiyacimi gorsunler yeter.olene kadar duacilari olurum.tsk ederim

 24. Şehriban adıgüzel dedi ki:

  Kiraçiyim tört çocuk sahibiyim bez ve mama yardımı istiyorum çalışamıyorum çok mağdurum

 25. Amine can dedi ki:

  Benim 2 tane kız çocuğum var eşim bize bakamiyor durumumuz kötü sizden herhangi birşey istemiyorum sadece bez ve ıslak mendil istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum hayırlı ramazanlar diliyorum

 26. Mehtap dedi ki:

  Esim calismiyor kaynanamla yasiyorum yemi dogum yaptm bez mama sut yardimi istiyorum. Biraz nakite de ihtiyacim yardimci olursniz cok dua ederim size yardima ihtiyacim var cok birde temizlik malzemesi gida yardimi ne olur destek olun

 27. Süphan dedi ki:

  Çaresizim kocam işçidir 5 aylık bir çocuğum var mama bezi mutfak ihtiyaç lari hepsini parayla aliyorz

 28. Fatma dedi ki:

  Iyi akşamlar ben bez ve islak mendil yardimi istiyorum lütfen yardi. Edin bana eşim calismiyor kiradayim 4 çocuğum var gelirim yok zor surumdayim

 29. Abdurrahman dedi ki:

  1 bucuk yaşında oglum var eşim 7 aylık hamile mamasına ve bezine bara yetiştiremiyorum koyde oturuyorum durumum kotu evim dahi yok başkasının evinde kalıyorum bana yardımcı olun bez ve mama yardımı istiyorum lutfen fakirlik dosyası bile acıldı adımıza yardım edin yardım ederseniz sevinirim

 30. Songul gulo dedi ki:

  1 bucuk yaşında oglum var 7 aylık hamileyim mamasına ve bezine bara yetiştiremiyorum koyde oturuyorum durumum kotu evim dahi yok başkasının evinde kalıyorum bana yardımcı olun bez ve mama yardımı istiyorum lutfen fakirlik dosyası bile acıldı adımıza yardım edin yardım ederseniz sevinirim

 31. Çaresiz anne dedi ki:

  Kira, elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. Allah haram yemeyi nasip etmesin. Allah rızası için destek olurmusunuz? On bir ayın sultanı olan ramazan ayının hürmeti için destek olurmusunuz?

 32. Çaresizim dedi ki:

  İki yaşında bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt, erzak ihtiyacım var. Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını isteyen olduğu zaman yazacağım. İletişim kurabilirsiniz. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah rızası için destek olurmusunuz? Destek olmak isteyenden Allah razı olsun. Allaha emanet olun.

  1. Emine dedi ki:

   7 Aylık bebeğim var onun ihtiyaçlarını alamiyorum bez ıslak mendil bebe biskuvisi ve ilaçlarını alamiyorum Eşimden Ayriyim çocuğum yetim sizden rica ediyorum yardım edermisiniz ihtiyacim var calısamıyorum