Anaç Koyun Keçi Küçükbaş Hayvan Destekleri 2021

20.01.2021
Anaç Koyun Keçi Küçükbaş Hayvan Destekleri 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl çiftçilere verilen hayvancılık destekleri arasında yer alan Anaç koyun keçi destekleri 2021 yılında da verilmeye devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı takvimine göre küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yapılacak olan anaç koyun keçi desteklemeleri Nisan ayının başında ödeneceği açıklanmıştı. 2021 yılına ait anaç koyun keçi destekleri Mart’ın son haftasında yetiştiricilere yapılmıştı. Koyun ve keçi yetiştiricilerine müjdeli haber Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ de geldi.

Anaç Koyun Keçi Destekleri Ödeniyor Son Dakika!

Koronavirüs salgını nedeniyle çiftçilere yapılan destekleme ödemeleri tek tek açıklanırken çiftçiler Koyun keçi desteği ne zaman ödeneceğini ve ne zaman hesaplara yatacağını  merak ediyordu. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli koyun keçi küçükbaş hayvancılık destekleri ile ilgili olarak gündeme ilişkin değerlendirme konuşmasında açıklamalar bulundu.

Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği Ödemeleri Başlıyor

Bakan Bekir Pakdemirli açıklamasında; Küçükbaş hayvancılıkta bir ilk olarak sürü büyütmeye yönelik ek destek planı olarak hayata geçirilen Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği’nin ödemelerini bu hafta başlayacağını ve Koyun ve keçi yetiştiricilerimize 187 milyon lira desteğin ödemelerine cuma günü başlayacağız’’ dedi.

Ayrıca gıda sektörü, ramazandaki talep artışı için gerekli hazırlıklarını yaptı. Bugün ve yarın vatandaşlar istediği gibi alışverişini yapsın.” dedi. Ödemeler 24 Nisan 2020 Cuma günü başlatılacak.

2021 yılında üreticilere verileceği açıklanan Koyun keçi desteklemesi ne kadar? Koyun keçi desteği sorgulama nasıl yapılır detaylar haberimizde..

2021 Anaç Koyun Keçi Desteklemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılık destekleri kapsamında Anaç Koyun keçi desteği küçükbaş hayvan başına 25 TL. olarak verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Anaç koyun keçi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler  2020 yılında geçerli olan mevzuatta belirtilen kriterlere uymaları halinde, 15-90 ay (15-90 ay) arasında yaşta olan dişi hayvanları için, hayvan başına 25 TL destek ödemesi alabileceklerdir. Başvurular ise Üye olunan İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine yapılacaktır.

2021 Yılı Hayvancılık destekleri Nelerdir?

2021 yılında hayvancılık konusunda verilecek olan destekler ise.

 • 4 Ay ve Üzeri Buzağı ve malak desteği olarak 370 TL
 • Soykütüğüne kayıtlı buzağı desteklemesi 600 TL
 • Döl Kontrolü (ilave) 50 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL
 • Anaç Manda desteği 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL
 • Malak Desteği 150 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı Malak desteği  400 TL
 • Sürü yöneticisi desteği 01 Ocak ve 31 Aralık tarihleri için 5 bin TL
 • Koyun-Keçi desteklemesi 25 TL/baş
 • Tiftik desteklemesi 30 TL/baş
 • Oğlak tiftiğe 30/ kg lira, anamal tiftik 28/kg lira ve tali tiftiğin 20/kg lira
 • Tohum (kutu) 70 TL/adet
 • Yaş koza 50 TL/kg
 • Arılı kovan 15 TL/adet
 • Ana arı 15 TL/adet
 • Damızlık ana arı 80 TL/adet

Devlet Koyun Desteği 2021

Koyun destekleri çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla ödenmektedir. Anaç Koyun Keçi desteği ödemeleri 80 ilde  çiftçilerin TC kimlik numaralarının son hanesine göre yatırılmıştı.

Koyun Keçi desteklerinin ödemesi Ziraat Bankası aracılığıyla başvuru şartları sağlayan yetiştiricilerin hesaplarına aktarılmaktadır.

2021 Yılında Koyun Desteği Ne Kadar?

2020 yılında anaç koyun keçi destekleri Mart’ın son haftasında yetiştiricilerin hesabına geçmişti. Anaç Koyun Keçi desteği ödemeleri 80 ilde 27 Mart Cuma günü saat 18:00′ da sonra çiftçilerin TC kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılmıştı.

2021 yılında geçen yıl ki anaç koyun destekleri gibi yılın ilk aylarından itibaren yapılmaya başlanacak.

Koyun Küpe Parası Ne Kadar Oldu 2021

Koyun desteğinden yararlanabilmek için hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gereklidir ve söz konusu desteklemede yararlanabilmek için hayvanların küpelerinin olması gerekmektedir. Koyun keçilerin yine belirlenen tarihlerde 15-90 ay aylık olması gereklidir. Bu aralıklarda olmayan koyun ve keçiler destekleme ödemelerinden faydalanamazlar. Çiftçilerin ise damızlık küçükbaş hayvan yetiştirici birliğine üye olmaları gerekmektedir. Eğer birde fazla yerde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyorsa bu durumda ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çiftçilerin durumları ve hayvanların sayıları ve uygun olmaları durumunda tüm bilgiler Koyun keçi sistemine kaydedilir. Koyun keçi bilgi sistemine verilerin girişleri yapılacağı için verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Haksız ödeme yapılmaması için doğru bilgi devlethaber.net vererek başvuruda bulunmak gereklidir. Belirlenen bu kriterler sağlıyor olan üreticilere koyun keçi destekleme ödemesi yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan başına yapılan koyun keçi destekleme ödemesinin miktarı ise 25 TL’ dir.

Anaç Koyun Keçi Desteklemesi 2021

Anaç koyun keçi desteklemesi alabilmek için öncelikle çiftçilerin bağlı bulundukları damızlık küçükbaş hayvan yetiştiriciliği bölge birliğine başvuruda bulunmak gereklidir. Başvuruda dilekçe yazılması gereklidir. Birlikler tarafından kabul edilen başvurular sonrasında dediğimi gibi KKBS ‘ ye kaydedilecektir. Yapılan başvuruların listeleri 5 gün içinde Müdürlüklere iletilecektir. Başvurular Müdürlük tarafından üreticilerin faaliyet gösterdikleri adreste yerinde inceleme yapıldıktan sonra  yapılan tespitlerden sonra icmaller hazırlanacaktır. Askıya alınır. 5 iş günü içinde itiraz varsa değerlendirilir. İtiraz yapılmazsa karara bağlanır. Karara bağlandıktan sonra 2. icmal listesi Tarım il müdürlüklerine tebliğ edilir. İl müdürlükleri tebliğ edilen icmal listesine kontrol ettikten sonra 3. icmal listesini oluşturur ve kesinleşmiş liste Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilir. Listede yer alan başvuru sahiplerinin Ziraat Bankası hesaplarına hayvan başı olarak ödemeler aktarılmak suretiyle yapılır.

Anaç Koyun Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; bütçe doğrultusunda anaç koyun keçi destekleme ödemelerinin geçtiğimiz yıl da olduğu gibi 2021 yılında en erken Nisan ayında ödemeleri yetiştirici hesaplarına geçebilir.

Koyun Desteklemesi Ne Zaman Verilecek Sorgulama (E-devlet)

2021 yılında verilecek olan koyun keçi destek bilgisi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Anaç koyun keçi destek bilgisi sorgulama ekranı üzerinden devlethaber.net T.C kimlik numarası ve geçerli şifre yazılarak bilgiler kontrol edilebilir. E-devlet üzerinden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koyun keçi bilgi Sisteminde bulunan işletme, başvuru ve destekleme bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

e- Devlet kapısı üzerinden;

Koyun Küpe Parası 2021

2021 yılında damızlık dişi kuzu ve oğlaklar için de hayvan başına 100 TL. destekleme ödemesi verilecek. Koyun yetiştiriciliği için Damızlık koyun keçi yetiştirici birliklerine başvuru yapılması gerekiyor. 2020 yılında damızlık olarak hayvan sürüsüne katılmış dişi kuzu ve oğlaklara devlet desteği olarak hayvan başına 100 TL ödeme müjdesi yapıldı.

2021 yılında koyun ve keçi başına destekleme parası 15-90 ay aralığındaki küçükbaş hayvanlar için yapılacaktır.

Anaç Koyun Ne Demek?

Anaç koyun,  sağılan koyun yani “anaç koyun”, “sağım koyun” olarak bilinir.

YORUMLAR

 1. Ümit dedi ki:

  Kuzu desteklemelerinde haksızlık yapılıyor
  Kuzuları küpelememe rağmen kuzu desteği. Gelmemiş ücretlerinide ödedim baytarların

 2. Fatma Sadıç dedi ki:

  Destekler neden yatmıyor. Ne zaman yatacak ?

 3. Halit dedi ki:

  Nisan bitti.

 4. Israfil dedi ki:

  Sayın bakanım küpe paraları nezaman yatacak çok zor durumdayız saygılar

 5. Ali yıldıztekin dedi ki:

  Hani destek Ler yatmadı