Krediniz Bu Kanaldan Kullanıma Uygun Değil Ne Demek?

07.10.2021
Krediniz Bu Kanaldan Kullanıma Uygun Değil Ne Demek?
Krediniz bu kanaldan kullanıma uygun değildir sorunu ile mi karşılaştınız? ön onay alınmış kredi nedir, ön onay neye göre çıkıyor, başvuru tamamlama aşaması nedir, çok  başvuru yaptınız ve kredi alamıyor musunuz, onaylanan kredi kaç gün geçerlidir, daha önce kredi kartı kullanmadınız ve krediye mi ihtiyacınız var? Hepsinin cevapları ve çözümü burada. Yazımızı inceleyerek kredi işlemleri hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Banka Krediye Ön Onay Verdi, Onaylanmadı Neden?

Kredi başvurusu yaptığınızda bazen 3- 5 dakika içerisinde anında onay mesaj gelir. Ancak bankanın şubesine gittiğiniz de krediniz olumsuz değerlendirilebilir. Bunun bir kaç sebebi olabilir. Öncelikle, kredi başvurunuzu internet bankacılığı üzerinden yaptıysanız bilgileriniz doğrultusunda ön onay başvurunuz kabul edilmiş olarak yanıt alabilirsiniz. Şubeye kredinizi almaya gittiğinizde onay vermediği ile karşılaşacaksınız. Bu durumun sebebi, bazen internet bankacılığı sicilinizi, sigorta durumunuzu veya maaşlarınızı o an göremedikleri için otomatik kabul görüyor ama şubede maaş durumu veya bunun gibi bir çok durum ortaya çıktığı için krediniz onay vermiyor. Bu durumlarla karşılaşmamak için, en doğru seçiminiz kredi çekmek istediğiniz bankalara giderek başvurunuzu yüz yüze yapmak olacaktır. Bu sayede, onay verilip verilmediği ve sebeplerini öğrenerek kredinizi alabilirsiniz. Bir diğer sorun ise, başvuru yaptığınız sürede belirttiğiniz bilgiler tutmadığında ve gelir belgenizden az veya fazla rakam çıktığında ön onay verilse bile bu sebeplerden onay alamayabilirsiniz. Başka bir durum ise, ipotekli kredilerde gösterilen taşınmazın krediye uygun olmamasından kaynaklı olumsuz olabiliyor. Bunlar için tüm detaylı bilgileri bankanızdan almadan işlemlere başlamamanızda fayda var.

Kredi Ön Onayı Neye Göre Çıkıyor?

Kredi notunuzun ve gelir bilgilerinizin yeterli olması durumda kredi ön onay verir. Ancak vermiş olduğunuz bilgilerin resmileşmesi ve kanıtlanması için bankaya detaylı belge götürmelisiniz. Bu belgeler eğer tam ise veya ipotekli olacak taşınmaz bankanın şartlarına uygunsa, ve vermiş olduğunuz bilgilerin resmileşmesi ve kanıtlanması için bankaya sizden daha detaylı belgeler ile gelmeniz istenebilir. Belgelerin incelenmesinden sonra gelir seviyeniz kredinize uygunsa ve siciliniz temizse kredi onay verecektir. Detaylı bilgiler için bankalara giderek bilgi alabilirsiniz.

Ön Onay Alınmış Kredi

Ön onaylı krediler genellikle; konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi kredilerde önemlidir. Bu durumda kredi çekmek için önce bankanıza başvurduğunuzda ön onay alabilmek için, gelir durumunuz ve borç ödeme düzeniniz çok önemlidir. Siciliniz, maaş bordronuz ve geliriniz takibe alınarak ön onaya hak kazanabilirsiniz.

Banka Krediye Ön Onay Verdi, Onaylanmadı Neden?

Hiç Kredi Kartı Kullanmadım, Bu Nedenle Kredim Reddedildi. Ne Yapmalıyım?

Başvuru Tamamlama Aşamasında Ne Demek?

Eğer krediye başvurduğunuzda bu işlem ile karşılaşırsanız, bu durumda çekmek istediğiniz kredi miktarı onaylanmamış ve onaylanma zamanını beklediğini göstermektedir. Veya, başvuru yaptığınız kredinin tarihi geçmiş olabilir. En yakın zamanda araştırmalar yapılarak size en uygun kredi sağlanacaktır. Veya krediniz onaylanmış olup, evrakları ve bankaların yapmış olduğu araştırmaların sonuçlanması bekleniyordur. Bu durum hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsanız başvuru yaptığınız şube ile görüşebilir ya da müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kredi kartı başvurusu yaptım hala gelmedi diyorsanız yazımızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Hiç Kredi Kartı Kullanmadım, Bu Nedenle Kredim Reddedildi. Ne Yapmalıyım?

Hiç kredi kartı kullanmadınız ve başvurunuz ret mi edildi? Bunun sebebi, krediniz kredi kartı kullanmadığınız için değil kredi puanınız olmadığı için onaylanmaz. Kredi puanınızı oluşturmak veya yükseltmek içinde size en pratik yol olarak kredi kartı kullanımı önerilir. Bu durumda kredi kullanmak istiyorsanız kendinize uygun bir kredi kartı talep edin. Düzenli olarak 3 ve 6 ay boyunca harcama yapın ve ödeyin. Ödeme günlerini aksatmayın. Bu işlemi yaptıktan sonra kredi puanınız olacak veya istediğiniz puana ulaşacaksınız. Sonrasında tekrar şubeye giderek kredi başvurusu yapınız. Eğer puanınız yükseldiyse ve sicilinizde bir sorun yoksa, sigortalı bir çalışan iseniz krediniz onay verecektir. Güle güle kullanın. 🙂

Kredi bilgileri ve kart bilgileri için BDDK’ nın vermiş olduğu mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Çok Başvuru Yaptığım İçin Kredi Alamıyorum!

Başvuru yaptığınız kanallar birden fazla ise kredi alamayabilirsiniz. Çünkü kredi puanınız, internet üzerinden yaptığınız başvurulardan etkilenir. Bu durumda yapmanız gereken şey çok basit! Yapmanız gereken şey kredi puanınız için düzenli ödemelerinizi yapmak ve en az 3 ay bir süre içinde internet üzerinden kredi başvurusu yapmayınız. Bu durumda değerleriniz düzelecektir ve krediniz için olumsuz bir durum olmadığında 3 ayın sonunda krediniz onay alacaktır. Kredi kartınız var ve düzenli bir şekilde ödüyorsanız, gelir belgeniz talep ettiğiniz tutara eğer yeterliyse, daha önce kredi kullanmadıysanız ve bir ödemeniz yoksa, ve puanınız yetiyorsa istediğiniz krediyi çekmek için gerekli evraklar ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptınız ve sayfada krediniz bu kanaldan kullanıma uygun değil uyarımı görüyorsunuz? Bunun nedeni ve çözümü için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Krediniz Bu Kanaldan Kullanıma Uygun Değil

Krediye başvurunuzu internetten yaptınız ve bu sorun ile karşılaştıysanız sorunun çözümü kolay! Yapmış olduğunuz başvuruda banka tarafından eksik görülen bir durum söz konusu olabilir. Veya internet bankacılığında yeterli bilgi alamamış olabilir onay vermek için bu durum önünüze çıkabilir. Çözüm ise hemen başvurmak istediğiniz banka şubesine giderek bilgi alabilirsiniz. Sizden istenen evraklar ve bilgiler vardır doğru bilgileri ve evrakları talep edilen bankaya iletin ve bankanın yaptığı sicil sorgusundan sonra sonucu bekleyin. Fakat unutmayın, bu durum her banka için farklılık gösterebilir.

Onaylanan Kredi Kaç Gün Geçerlidir?

Onaylanan kredinizin kaç gün geçerli olduğu ve nasıl iptal edildiğini sizlere anlattık. Kredi onayınız çıktıktan sonra 14 gün içerisinde nüfus cüzdanınız ile giderek gerekli belgeler imzalayıp,  kredinizi almanız gerekmektedir. Yoksa 30 günün sonunda banka kredinizi otomatik olarak iptal edecektir. Ve bu durum puanınıza etki edecektir unutmayın. İptali ise; Bu süre içerisinde almaktan vazgeçebilir ve müşteri temsilcileri ile beraber kredi iptaline dair dilekçe yazabilirsiniz. Dilekçe banka tarafından incelenerek iptalini sağlar. İptal edilen kredi için gereken ceza faizi ödenmesi gerekir. Sonrasında krediniz iptal edilecektir.

Kredi Başvurusunda Bulundum ve Reddedildi, En Yakın Hangi Tarihte Tekrar Başvurabilirim?

Çok başvuru yapmak bazen sizleri olumsuz etkileyebilir. Çok zorlamak bazen bize iyi sonuçlar getirmeyebilir. Bu durumda ise hesabınızın olduğu bankadan şubeye giderek anında  başvuru yapabilirsiniz. ancak diğer bankalarda en erken 1 ay en geç 3 ay sonra başvuru sağlayabilirsiniz. Banka sizin son ayda yaptığınız ödemelerinizi değerlendirmeye alacaktır. KBB notunuz için ise en az 6 ay bekleyeceksiniz. Bu sırada tüm ödemelerinizi geçirmeden yapmanız sizi olumlu etkileyecektir. Dilerseniz otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Buda bankaya güven verecektir.

Başvuru Tamamlama Aşamasında Ne Demek?

Kredi Başvurusunda Bulunmak ve Ret Alma Sebebi Nedir?

Kredi çektiniz ve ödemekte zorlanıyor musunuz? Kredi borcunuzu ödemediğinizde neler olur? yazımızda sizlere tüm bilgileri ve 2021 kanunu araştırdık.

Detaylı bilgi için yazımızı incelemeyi unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.