Kredi Kartı Üst Limiti Ne Kadar Açılabilir?

Kredi Kartı Üst Limiti Ne Kadar Açılabilir?

Bugünkü yazımızda kredi Kartı ile üst harcanabilecek limit olarak belirlenecek olan üst limiti artırımı ne yapmak isteyenler tarafından araştırılan BDDK kredi kartı limiti sorgulama nasıl yapılır, kredi kartı limiti artırma nasıl yapılır, üst limit nasıl belirlenir, en fazla ne kadar olur, limit aylık mıdır? Ziraat bankası kredi kartı limiti artırma ve kart limiti yükseltme hilesi ve çeşitli konuları hakkında bilgilere yer verdik. Öncelikle kredi kartı limiti nedir, limit nasıl belirlenir, limit artırım ve düşürme talepleri nasıl gerçekleştirilir konuları ile başlayalım.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti kısaca;  harcama limiti olarak da bilinir ve kullanıcının her ay harcayabileceği miktardır ancak kişinin borcunu düzenli olarak ödediği durumlarda bu miktar belirlenir. Kredi kartı limitini artırmak için ya da azaltmak için bankalara başvuru yapılması gereklidir. Kart limiti artırımı için yapılan başvurularda kişinin gelir durumunu ve kredi notu göz önüne alınarak talep değerlendirmeye alınacaktır. Eğer kişinin gelir durumu yetersizse limit artırım talebi olumsuz olarak değerlendirilecektir. Kredi kartı limiti artırımlarında kredi notu yüksekliği önemli bir unsur olduğu için ödeme alışkanlıkları ve kredi notu yükseltecek girişimlerde bulunmak borçları düzenli ödeyerek risk oluşturmamak limiti artırmak isteyenler için ipucu olabilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti belirlemede bankalar kişilerin belirli kriterleri sağlayıp sağlamadıkları yönünden araştırmaya tabi tutarak limit belirlemektedir. Kredi kartı başvurusundan bulunan kişilerden istenen bu kriterler ise;

  • Aylık kazanç ve maddi durumu,
  • Bankalarla olan geçmiş borç ilişkisi ve mali geçmişi,
  • KKB’ de kayıtlı Kredi skorlama sonuçları
  • Yasaklılık ve engel durumlarını inceleyerek limit belirlemektedir.

Bankalar kart sahibinin izni olmada ve onay verilmeden kartın limitini artıramayacağı harcama sınırı olarak limit aylık mıdır? Bu sorunuzun cevabı ise;

Kredi Kartı Limiti Aylık mıdır?

Kart limitleri kişinin aylık harcayabileceği alışveriş sınırı belirleyen limit miktarıdır.  Bu limitler aylık olsa bile sınırlı değildir kişilerin gelir durumuna göre limitler artırılabileceği gibi düşürülebilir. Bunun için kart hamilinin rızası alınmalı ve bilgisi dahilinde  işlem yapılabilmektedir. Alışverişlerde harcama yaptıkça artan limitlerin sınırı aylık gelir miktarına göre belirlenmektedir. Kredi kartı limitlerinin artırılması talebinde bulunmak isteyenler ve artırım talebinin sonuçlarını öğrenmek isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Kredi kartı limiti aylık harcama sınırıdır.

Kredi kartı harcama geçmişi silme nasıl yapılır? Merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Arttırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu kriterler kişiden kişiye değiştiği için de bankalar kişiye özel kart kullanım limitleri belirler. BDDK tarafından kişilerin kayıtları tutulduğu için kişinin üzerine kaç tane kredi kartı varsa  tüm kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartları limiti, ilk yıl için aylık ortalama net gelirinin 2 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamaz kuralına uymak suretiyle limit belirlenecektir. Bilgi almak için tıklayınız. Yıllık gelir miktarları da her yıl artmasından dolayı limitlerde buna bağlantılı olarak artırılacaktır. İlk zamanlarda bin liralık kart limiti olan bir kişinin 4 yıl sonraki limiti gelir durumuna göre banka tarafından periyodik limit artırım talebi tanımlandığı takdirde otomatik olarak artırılacaktır. Limit artırımları kart hamilinin bilgisi ve onayı olmadan artırılamaz. Periyodik olarak artırım talebinde bulunanlar limit artırımı için bildirim geldiğinde 15 gün içinde itiraz etmezlerse limitleri artırılır. Yasal mevzuat için tıklayınız.

Eğer başka bankalarda kredi kartlarınızı bulunuyorsa bu kartların limitleri de yüksekse talebiniz olumlu değerlendirilmez. Bu durumda yapacağınız şey banka kartınızı kapatma ve limitinizi düşürmek olmalıdır.

Yıllık gelirinizde değişiklik varsa ya da tapu, kira kontratı, araç ruhsatı, başka banka hesap cüzdanı vb. ek geliriniz bulunuyorsa şubeye ek gelirlerinizi belgeleyerek limit artış talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kart limitleri kart hamilinin izni olmadan da düşürülebilir. Kredi notu düşen, ekonomik durumunda düşüş olan kişilerin bankaların yapacakları güncellemeler sonrasında kart limitlerinde düşüş yapma hakkına sahiptir ve kişinin kredi notu düşükse ve sosyo ekonomik durumları kötüyse yapılacak kart artırım taleplerini reddetme hakkına sahiptir.

Kart limiti artırım taleplerinden sonra da limit aşmanız ve limitin % 20′ sini geçmemek üzere bir takvim yılında 2 den fazla olmamak kaydıyla kart limitinde aşımlarında , aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için aylık akdi faiz yürütülmektedir. Bu şekilde hesaplanan faiz tutarı dışında, ücret ödenmeyecektir.  Buradan limit aşımlarında uygulanacak faiz oranlarının hesaplamalarını görebilirsiniz. Limit aşımı faizi ise; toplam borç bakiyesinin kredi kartı limitini aşması durumunda günlük olarak limiti aşan tutara işletilen akdi faiz oranıdır.

Bankaların limit aşım akdi faiz oranı % 1,25′ tir. Bu şekilde %1,25’i kadar minimum 2 TL limit aşım faizi uygulanır.

Limit Aşım Faiz Oranı % 1,25 / 2 TL

Bankaların kart limit artırma işlemlerini oluşturabileceğiniz kanallar şunlardır;

  • Mobil bankacılık,
  • İnternet bankacılığından,
  • SMS ile,
  • Atm’ lerden,
  • Bankaların şubelerinden yapabilirsiniz. Kart limiti artış talebinin sonuçlarını da aynı kanallardan öğrenebilirsiniz.

Yine aynı kanallar üzerinden kart limitini artırmak için talepte bulunabilirsiniz. Akbank kart limitini SMS aracılığıyla artırmak isteyenler ise Örneğin: LIMIT, KART SON 4 HANE, AYLIK NET GELİR, İSTENİLEN LİMİT bilgisini aralarında birer boşluk bırakarak 4566’ya SMS göndererek taleplerini iletebilirler.

Yapı Kredi bankasının kredi katı limiti artırım işlemlerinizi 444 0 444 Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi’ni aradıktan sonra 1/2/ 1’i tuşlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca SMS ile kart limiti artırım taleplerinizi LIMIT, kredi kartı numaranızın son 6 hanesi ve aylık net gelirinizi yazarak 4411’e göndererek gerçekleştirebilirsiniz. Yapı kredi bankası Mobil uygulmasından ise Mobil’e giriş yaptıktan sonra Kartlarım- Kredi Kartı Limit Değişikliği adımlarını takip ederek artırım için tüm işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Card Finans limit işlemleri ile ilgili merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Yasal olarak yapılan düzenlemelere göre kredi kartı limiti düzenlemeler bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 defa son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarından düşük ödeme yapan müşterinin tüm kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz.

Kredi Kartı Limiti Arttırma Ziraat

Ziraat Bankası sanat kart limitimi İnternet Şubesi ve Mobil Şube’de sanal kart ile ilgili menüden sanal kart limitinizi değiştirmek mümkündür. Ayrıca Ziraat bankasının kart limitini artırma talebinde bulunmak isteyenler video‘ dan yardım alarak Bankkart ile  yapacakları e-ticaret, Alışveriş, Nakit Çekim Limit Arttırma, düşürme işlemlerini öğrenebilirler.

Ziraat bankasının kredi kartı limitini artırmak isteyenler SMS ile artırım taleplerini iletebilirler. Örneğin; LIMIT, Kredi Kartı Son 6 hane, Talep Edilen Limit ve Aylık Net Gelir bilgilerinizi yazarak Örn: LIMIT 123456 4000 3000 yazarak 4757′ ye kısa mesaj göndererek limit artırım başvurusunu gerçekleştirebilirler.

Kredi Kartı Limiti Düşürmek İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limiti düşürmek için yapılan başvuruları bankalar 7 gün içinde değerlendirmekle yükümlüdür. Bankaların çağrı merkezilerinden, şubelerinden ve internet bankacılığından limit azaltma talebinizi iletebilirsiniz. Limit düşürme taleblerini bankalar olumsuz olarak dönüş yapmayacağı ve kayıtsız kalamayacağından dolayı 7 gün içinde limitinizi düşürecektir.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

En yüksek kredi kart limiti kişinin gelir durumuna göre değişmektedir. Geliri bulunmayan öğrencilerin kredi kartlarının limitleri 500 TL- 1000 TL arasında değişmesi gibi geliri yüksek olan kişilerin kredi kartı limitleri gelirinin 4 katı olacak şekilde belirlenmektedir. Kredi kartı limiti hesaplama formülünü kullanarak aylık geliriniz ile  yasal olarak izin verilen 4 katı ile çaprak en yüksek kredi kartı limitinin hesaplamasını yaparak en yüksek kredi kartı limitinin ne kadar olduğunu kendiniz görebilirsiniz.

BDDK Kredi Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankaların kredi kartları kanunu uyarınca kredi kartları limitlerinin tüm bankalarca takip edilebildiği bir sistem olan BBDK Limit kontrol sistemi aracılığıyla kartların limitlerinin toplamı bankalar arasında Limit Kontrol sistemi tarafından takip edilir. KBB üyesi olan bankalar kanunen bu sisteme kayıtlı olmak zorundadır ve üye bankalar kart limitlerini buradan sorgulayarak öğrenebilirler. BDDK kredi kartı limiti sorgulama işlemlerini buradan banka dönem ve kredi kartı bilgilerini yazarak sorgulama yaparak görebilirsiniz.  Kart limiti sorgulama işlemlerinizi ATM’ lerden Telefon bankacılığından ve bankaların şubelerinden ilgili müşteri temsilcilerinden kartınıza ait limit bilgilerini talep ederek öğrenebilirsiniz.

Kart Limiti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kart limiti sorgulama işlemleri bankaların Mobil bankacılık sistemlerinden, internet bankacılığından, Atm’ lerden ve şubelerden yapılabilir.

Garanti bankası kart limiti sorgulama Garanti bankası kart limiti artırım taleplerinizi buradan öğrenebilir.

Akbank Kart limitinin ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler 444 25 25 Müşteri iletişim merkezi’nden, Akbank şubeleri ve ATM’lerden bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi kartı limiti kişinin aylık kazancının toplam gelirinin 4 katı olabilir. 4 bin lira maaş alan birinin 4 katı kadar yani 16 bin lira kart limiti artırım talepleri olumlu değerlendirilir bunun üzerinde ki talepler bankalar tarafından reddedilir.

İlk kez kredi kartına sahip olanların kart limitlerinin ilk yıl 2 katı örneğin; 5.000 TL x 2=10.000 TL, olurken ilk yıldan sonra toplam kredi kartları limiti ise 4 katı olacak şekilde 5.000 TL x4 =20.000 TL olabilir.

Kullanım Durumu Aylık Gelir Tutarı Toplam Kredi Kartlarını Limiti
İlk kez kredi kartı alacaklar için ilk yıl 5.000 TL 10.000 TL
İkinci yılın sonunda 5.000 TL 20.000 TL

Asgari ücretli çalışanların en fazla ne kadar kredi kartı limiti olabilir hesaplayacak olursak;

Asgari Ücretle Çalışan, Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

2021 yılı  net asgari ücret 2.825,90 TL. olduğundan aylık maaşını da asgari ücret üzerinden alan bir kişi 2.825 x 4= 11.300 TL limitli kredi kartı alabilir. Yalnız asgari ücretle ek olarak yan geliri bulunan kişilerin kart limitlerinin hesaplanmasında bu ek gelirlerin de toplamı alınarak limit belirlenir.

Öğrencilerin Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olabilir?

Öğrenciler sigortalı olmadıkları sürece gelirleri bankalar tarafından tespit edilemeyeceğinde öğrencilere bankalar en fazla 1.000 TL limitli bir kredi kartı verecektir. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar öğrenci kredi kartı limiti 500 TL ila 750 TL arasında vermektedir.

Ek Kartın Limitleri Nasıl Belirlenir?

Ek kart alarak limit belirlemek isteyenlerin merak ettiği bir diğer konuda ek kartların limitleri nasıl belirlenir ek kart limitleri ne kadar olduğudur. Asıl kredi kartının limitini geçmemek kaydıyla ve bu limitten karşılanmak üzere, limitin belirli bir miktarı veya oranında belirleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi

Aylık olarak gelir durumunuzun arttığını bankaya kanıtlarsanız, esnaflar gelir bilançosu ile kira vb. ek gelire sahipseniz kira sözleşmesini ibraz ederek gelirinizin arttığını kanıtlarsanız limitte gelire orantılı olarak artırılabilir. Bunun yanında kredi notunuzu düşük ise kredi notunuzu yükseltmek için borçlarınızı kapatarak ve ya ödeme planı çıkarak düzenli bir şekilde ödemelerini gerçekleştirerek kredi kartınızın limitini bir miktar daha artırma imkanına sahip olabilirsiniz.

Kullanılabilir Müşteri Limiti Nedir?

Kullanılabilir müşteri limiti bankaların kredi kartları ile yapılacak alışverişlerde ve nakit çekim işlemlerindeki toplam limit düşüldükten sonra kalan tutardır. Kart limitinin aşılması halinde alışverişlerde onay verilmez, onaylansa bile ödemelerde zorluk yaşanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.