Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Nakit Avans Ne Zaman Kullanılır?

Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Nakit Avans Ne Zaman Kullanılır?

Bugünkü makalemizde Kredi Kartı Borcu sonrası nakit avans, kredi kartı borcunu ödedikten sonra nakit avans ne zaman kullanılır? ve kart borcu sonrası nakit avansları hakkında kredi kartınız borcunuz yüzünden kapandı mı? Nakit avans çekemediniz mi tüm bilgileri sizin için derledik. İşlem kısıtı kaldırma, kredi kartı nakit avansa ne zaman kapanır, kredi kartı blokesi ne zaman kalkar, nakit avans limiti ne zaman açılır, eksik ödeme sayacı nakit red ne demek, borcunuzu ödedikten ne kadar süre sonra nakit avans çekebilirsiniz? Nakit avansa kapalı karttan para çekme yöntemleri, tüm hepsiyle ilgili detayları yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kredi Kartı Nakit Avansa Ne Zaman Kapanır?

BDDK tarafından yapılan düzenlemeler de 1 yıl içinde kredi kartını ödemeyen ve dönem borcunu 3 defa %50′ nin altında yatırması sonucunda kredi kartı nakit çekimine kapatılır. Asgari ödeme tutarından sonra, kartınız izlenmeye alınır. Uyarılar ve mesajlardan sonra hala kartınızın tümünü ödemez ve dönem borcunu ödemez iseniz kartınız 24 saat içinde nakit avansa kapanacaktır. Bu durumu yaşamamak için kartınızın asgari tutarı haricinde dönemdeki tüm borcunuzu ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Dilerseniz BDDK Bankacılık Mevzuatını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekemiyorum!

Eksik ödeme sayacı nakit reddimi aldınız? Kredi kartınız nakit avansa kapalıysa bunun 3 sebebi vardır.

  • İlk sebebi kartınızın borcunu 3 defa eksik ödemeniz halinde,
  • Dönem borcunuzu eksik veya geç ödediğiniz takdirde,
  • Kartınızın kullanma tarihi geçtiğinde.

Nakit avans çekimine kartınız kapanacaktır.  Kredi Kartı Borcu sonrası nakit avans için yukarıda bulunan 3 sorunun da olmaması gereklidir. Bunlar için bankanız ile görüşmeniz gerekir. Veya tüm dönem borcunuzu kapatmanız gerekmektedir. Yazımızın devamında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Nakit Avansa Kapalı Karttan Para Çekme Yöntemleri

Kredi kartınıza dönem borcunuzun %50′ sinden daha az ödeme yaparsanız ve bunu 1 yıl içerisinde en az 3 kez tekrarlarsanız kart borcunuz kapanana kadar nakit avans çekemezsiniz. Nakit avansa kartlar, borcunuz olduğunda kapanır. Veya yaptığınız ödeme tutarı 3 defa boyunca asgari ödeme tutarında yapmışsanız kartınız nakit avansa kapanacaktır. Nakit avansınız kapalıyken kartınızdan para çekmeniz mümkün değildir. Ancak bu işlemin aktif olması banka tarafından gerçekleştirilir. Bankanızı arayarak yetkili temsilciniz ile görüşerek nakit avans açılması yönünde talimat verebilirsiniz. Fakat bu talebiniz kabul edilmeyebilir. Çünkü üç kere asgari ödemesini yaptığınızda borcunuzun tamamını ödeyene kadar nakit avans çekmeniz neredeyse imkansız. Nakit avans ve para çekme işleminizi ancak bankanız ve müşteri temsilciniz ile halledebilirsiniz. Sonrasında kartınız borcunuzu ödedikten sonra kullanıma açılacaktır.

Nakit Çekime Kapatılan Kartla Alışveriş Yapılır mı?

Nakit avansa kapalı olan kartınızdan kart ile alışveriş yapmanız elbette mümkün. Kartınız nakite kapalı bile olsa, sanal alışverişe açık olacaktır. Asgarisini ödediğiniz miktar kadar kart alışverişinizi yapmanız mümkündür. Ancak limit tutarınız kadar bir işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım, bir sonraki dönemde kartınızı komple ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için kartınızı düzenli dönem borcu haricinde tamamını 3 ay olmadan öderseniz kartınızı hem nakit avansa kapatmamış olursunuz hemde kolaylıkla kullanabilirsiniz. 🙂

Nakit Avans Limiti Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra nakit avansa ne zaman açılacağını mı merak ediyorsunuz? Doğru adrestesiniz! Yazımızın devamında tüm bilgileri görebilirsiniz.Kartınızı nakit çekimine açmak için ilk olarak bütün borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Ancak tekrar asgari ödeme yaparsanız sadece alışveriş yapmanıza izin verilmektedir. Nakit işlemi için kartınızın tamamını ödemeniz gerekecek. Tamamını ödedikten sonra nakit kullanıma işlem kısıtınız kalkacaktır. İşlemi yaptıktan sonra banka sistemine düşer ve bir kaç saat içerisinde açılacaktır. Bu süre bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Kimi 1 saat kimi 3 saat kimi banka ise 24 saat sonra aktifleştirmektedir. Ancak bazı kişileri banka kara listeye alabiliyor. Bu durum, borç aksatıldığı durumlarda ortaya çıkar ve banka ödemeyi yaptıktan sonra kartınız tamamen iptal edebilir. Bu durumu yaşamamak adına kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemenizde fayda vardır diyebiliriz.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Borcunuz adına oluşan bloke, kartınızın minimum değerini de ödemediğinizde konulur. Borç ödenmediği için nakit ve alışverişe kapatılır. Banka tarafından işlemlere el konulmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken şey kart borcunuzun tamamını ödemektir. Eğer ödeyemezseniz sizi olumsuz etkilememesi için, bankanız ile görüşerek yapılandırmaya gidebilirsiniz. Ancak bu durumda blokeniz kalkmaz. Banka size ödeme tarihinizin geçtiğine dair mail, sms ve telefon ile hatırlatma yapar. Eğer hala verilen tarihte borç ödenmemiş ise, kartınıza el konur. Ardından yine ödenmez ise kara listeye alınırsınız. Kredi kartınızın tamamını yatırdığınızda ise kart blokeniz 24 saat içinde bankanız tarafından kaldırılıp kullanıma açılacaktır. Kredi kartlarınızla ilgili bilgileri mevzuatını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı İşlemleri

Kredi Kartı ile Alışveriş

Borç Transfer Kredisi Nedir?

Kredi kartı borcunuzun nasıl yapılandırılacağı ya da kaç defa yapılandırılacağı yukarıdaki gibi açıklanmıştır. Ancak, kişilerin her zaman için borçları tek bir bankadan olmayabilir. Farklı bankalardan borçları olan kişilerin de kolaylık elde edebilmesi, farklı ödeme günlerinde zorluk çekmesinin önüne geçilmesi, sicilinizin veya kartın zarar görmemesi altında tek bir bankaya ödeme yaparak tüm borçlarınızı kontrol altına almanız mümkündür. Bunun için bazı bankalar girişimlerde bulunmuştur. Borç kapatma kredisi ya da genel olarak bilinen ismi ile borç transfer kredisini geliştirmiştir. Bu durumda tüm borçlarınız için bir kolaylık sağlanarak hesaplama yapılır. Tek bir bankaya aylık ödeme ile tüm borçlarınızın yapılanması ve kapanması için borç transfer kredisi için aşağıda vermiş olduğumuz bankalara giderek bilgi alabilir ve başvuruda bilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz bankalara başvuru yaparak borçlarınızı kapatmak için borç transfer kredisi çekebilir ve tüm borçlarınızı kapatarak krediyi çektiğiniz bankaya size uygun ödeme şekli ile işlem yaptırıp tüm borcunuzu oraya ödeyebilirsiniz. Dilerseniz buradan Ziraat bankası kredi kartına başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca Kredi Borcu Kredi Kartı İle Ödenir mi? konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz  yazımızı da okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Yusuf mutlu dedi ki:

    Ben kredi kartı 4 donem odeme yapmadım Asgari sini tamamen odedim borcumu tekrardan kulanabilirmiyim