Kredi Kartı Borcu İcralık Olursa Ne Olur?

19.01.2021
Kredi Kartı Borcu İcralık Olursa Ne Olur?

Kredi kartı borcu icralık olursa ne olur? İcralık kişi kredi kartı alabilir mi, borcu ödenmezse eve icra gelir mi, yapılandırılmış kredi kartı ödenmezse ne olur, kredi ve kart borcu kaç yılda silinir, kredi borcu ödenmezse ne olur? Zaman aşımına uğrar mı, eve icra gelir mi, yapılandırma işlemi sonrasında kredi kartı ödenmezse ne olur? Gibi kredi kartlarınız ve krediler ile ilgili tüm bilgileri sizler için araştırdık. Yazımızın devamında hepsini öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu İcralık Olursa Ne Olur?

Kredi kartınızı ödemediğiniz veya ödeyemediğiniz de bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ortaya çıktığında en çok merak ettiğiniz konulardan biri kredi kartı borcu icralık olursa ne olur?. Tüm bunların yanıtlarını sizler için derledik. Bankaların ödenmeyen kredi kartı borçları için neler yaptığını dilerseniz devam ederek öğrenebilirsiniz.

 • Bankalar, öncelikle kişilere kredi kartı borcu olduğunu ve ödenmediğini hatırlatmak için mesaj, mail ve telefon ile bildirmektedir.
 • Aramalar sonucunda borçlu olan kişi ödemelerini tamamlamazsa banka taahhüt vermelerini ister ve sözlü olarak ödeme günü alır. 
 • Borçlu kişi kartını bir yıl içerisinde, borcunun asgari ödeme tutarını 3 kez ödememiş ise kartınız nakit kullanımına kapatılacaktır. Ve yapılandırma yapmayıp taahhüt vermemiş ise banka yasal takip süreci başlatır.
 • Bu süreçte idari takip başlatılır ve kartın en az asgari ödemesinin yapılması istenir. 
 • Eğer banka ile görüşüp yapılandırma yapmadıysanız, 90 günlük idari takip süresinde borcunuzu bankaya ödemeniz gerekir. 
 • Eğer borçlu kişi yasal takip süreci içinde de borcunu ödemez ise banka icra takip süreci başlatır. 
 • 90 günlük idari takip sürecinde de ödeme yapmazsanız banka size ek olarak 7 gün daha tanımaktadır.
 • Bu verilen süre içinde ödeme yaparsanız idari işlem başlatılmaz. Ama ödeme sağlamazsanız dosyanız açılır ve icra, haciz işlemleriniz başalyacaktır.
 • İcra takibi başlatıldığında borçluya icra dairesinden bir ödeme talimatı gelir.  Bu ödeme emri elinize ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde kredi kartı borcunuzu ödemeniz gerekir. 
 • Borç ödenmez ise yapılandırma için bir anlaşma yapılmaz ise borçlu kişi için banka tarafından haciz başlatılır.
 • Haciz işlemleri başlatıldıktan sonra borçlu kişinin, 3 gün içerisinde mal beyanında bulunması gerekir.
 • Beyanda bulunduktan sonra borçlu olan kişinin beyanda bulunduğu borcu kadar bölümüne el konulur.
 • Veya maaşının dörtte birine el konulur.
 • Mal varlığı veya maaşı yoksa kişiye hapis cezası uygulanmaktadır.
 • Aynı zamanda kredi kartı borçlarının ödeme gününde ve düzenli yatırılmaması sonucunda, çeşitli hukuki işlemlerin başlatılması kişilerin kredi notunu olumsuz etkiler.
 • Kişi krediye başvurmak istediğinde takip sürecini gören bankalar kredi vermeyecektir.

Maaşınıza Kredi Kartı Borcu Dolayısıyla Haciz Gelebilir mi?

Bu soru kredi kartı borcunu ödemeyen herkesin merak ettiği bir sorudur. Cevabı ise ilk olarak evettir. Maaş haczi borç uygulamasında en çok kullanılan yöntemdir. Ancak borcunuz ne kadar olursa olsun tamamına el konulmaz. Sizin izniniz olmadan maaşınızdan dörtte biri kadarı kesilir. Ancak talimat verirseniz bu işlem olabilir. Yani banka ile konuşarak tüm maaşıma el konulsun veya şu kadar kesilsin dedikten sonra verilen orandan fazlası kesilir. Sizin izniniz olmadan devletin karar verdiği miktarda kesinti alınabilir.

Kredi kartınızın borcundan dolayı Tapuya Haciz Konulabilir mi? diye merak ediyorsanız yazımı inceleyin!

Borç Nedeni ile Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kredi kartınızın borcu nedeniyle ödenmediği takdirde banka tarafından kapatılan kredi kartları tekrar açılmamaktadır. Ödemenizi yaptıktan sonra tekrar bir kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey, puanınız ödeme yapmadığınızdan dolayı düşecektir. Buda bankalar için bir güvensizlik söz konusu olduğundan her bankadan kredi kartı alamayabilirsiniz. Detaylı bilgi için bankalar  ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Ancak olumlu yanıt için maaş aldığınız banka ile görüşmenizde fayda var. Çünkü maaş güvenceniz oraya bağlı buda bankaya güven verecektir. Detaylı bilgiler için bankanızla iletişime geçiniz.

Kredi Kartı Kullanıma Ne Zaman Kapanır?

Bir yıl içinde 3 ya da daha fazla kredi kartı borcunun, en az asgari tutarı bile ödenmemiş olması durumunda banka kredi kartınızı kullanıma kapatacaktır. Üst üste 2 ay kredi kartınızın sadece asgari tutarını öderseniz ya da sadece bir kere ödeme yaptıysanız ödemelerini sağlamadığınız da da kartınız geçici olarak kapatılacaktır. Bu durum bankadan bankaya değişmektedir. Ödeme yaptıktan 24 saat sonra kartınız açılabilir. Veya ödeme yaptıktan sonra kartınız tamamen iptal de olabilir. Bunun için kredi kartını kullandığınız bankanız ile görüşerek bilgi alabilir ve ödeme sağlayabilirsiniz.

Ayrıca takibe düşen borçlarınızı sorgulamak için e-Devlet sisteminde size açılan dosyaları ve bankaya olan bilgileri görebilirsiniz.

Kredi kartları için yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

İcralık Olana Kredi Kartı Verilir mi?

Kredi Kartı Borcunda Kart Ne Zaman Kullanıma Açılır?

İcralık Olana Kredi Kartı Verilir mi?

Bankalar, kredi verirken olduğu gibi kredi kartı verirken de müşterilerine talep ettiği bazı şartlar bulunur. Bu şartlar, kredi notunuz ve düzenli gelirinizden oluşmaktadır. Düzenli bir gelire sahipseniz ve sizden talep edilen gelir belgenizin ilk yılı 2 katı tutarında bir kredi kartına sahip olabilirsiniz. Kredi kartınızı kullandıkça 2. yılında bu limit kullanımı 4 katına çıkacaktır. Ancak kara listede olan kişilerin kredi kartı talebi genellikle onaylanmaz. Ancak bazen maaş aldığınız bankalar düşük miktarlı da olsa size kredi kartı verebilir. Sahip olduğunuz kredi kartı sayesinde kredi puanınızı yükseltebilir ve 1 yıl sonunda kredi kartı limitinizi yükseltebilir veya yüksek limitli bir kredi kartına başvurabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmez ise Eve İcra Gelir mi?

Kredi kartı borcu icralık olursa ne olur? adlı girişimizde öğrendiğiniz gibi bankalar yasal süreler bittiğinde icra ve haciz işlemine başlarlar. Bankaların borç için haciz işlemleri direkt olarak evlerinize olmamaktadır. İlk olarak kişinin maaşına haciz işlemi getirilir. Eğer kişinin geliri ve maaşı yok ise bu durumda haciz memuru eve gönderilir ve gösterilen taşınmazlar ipotek ettirilir. Banka borcunu tahsil etmek için açık arttırma yöntemi ile satışa çıkarır ve satma işleminden sonra borcunu alır artan parayı sahibine verir. Üzerinde olan arsa, tarla, ev vb. gibi gayrimenkulleri de satışa sunabilir. Evin içerisinden hayatını idame ettirmek için mevcut olan hiç bir eşya haciz edilmez.

Dilerseniz kredi ve kredi kartlarınız için tüm bilgileri mevzuatı inceleyerek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı?

Borcunuzun zaman aşımına uğraması ve silinmesi için en az 10 yıl bir süresi vardır. Bu süreçte bankalar tarafından hiç bir işlem ve başvuru yapmadığınız takdirde gelir durumunuz gözükmediği takdirde 10 yılın sonunda borcunuz zaman aşımına uğrar ve borcunuz kapanır. Bu süreçler sizin kara listeye düşmenize sebep olacaktır. Ve tüm banka işlemlerinizde olumsuz etkilenecek ayrıca bankalar tarafından güvensizliğe uğrayacaksınız. Bu yüzden, ödeyebileceğiniz kadar limitli kredi kartı veya kredi talep etmeniz ve çok iyi düşünerek hareket etmenizde fayda vardır.

Yapılandırma İşlemi Sonrasında Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödeyemeyip kartınızı yapılandırdığınız da verilen tarihler de ödeme sağlamadığınızda 7 gün daha bir süreç verilmektedir. Bu süreçleri doldurduğunuz da banka artık size dosya işlemi açmaktadır. Bunun sonucunda maaşınıza haciz getirilir. Sonrasında yasal takip işlemleri başlatılır. 90 gün içinde yine bir ödeme sağlanmazsa dosya avukatlık olur ve banka artık borcu varlık şirketlerine devreder. Bu durum sizin sicilinizi etkiler ve kredi talebinizi, kart talebinizi artık olumsuz etkileyecek başvurularınızın olumsuz olmasına sebep olacaktır. Ödenmemiş borçlarınız İcra ve İflas Hukuku‘ nda bulunan maddelere göre 20 yıl içerisinde hem siciliniz hem de banka borcunuz temizlenecek ve zaman aşımına uğrayacaktır.

Kart sahipleri yaşanabilecek olası ödeme zorluklarında muhakkak şubeye haber vermelidir. Banka neden ödeme yapılmadığını bildiğinde verilecek tüm doğru bilgi de kullanıcıya kredisinde veya kredi kartında insiyatif kullanabilir. Doğru iletişimin tüketici için faydası vardır. Ve banka süreçler için insiyatif sağlayabilir. Bilgi verilmediğinde doğal olarak banka müşterisine yasal süreç başlatacaktır.

Yapılandırma İşlemi Sonrasında Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Ödenmezse Neler Olur?

Kredi Borcu Kredi Kartı İle Ödenir mi? Diye aklınızda bir soru varsa yazımızda tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.