Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021 Kanunu

19.01.2021
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021 Kanunu

Günümüzde krediler alışverişi eğlenceli hale getirirken aynı zamanda ödeme seçeneklerini de kolaylaştırıyor. Peki kredinizin borcunu ödemezseniz başınıza neler gelir diye düşündünüz mü? işte kredi borcu ödenmezse ne olur, Kredi borcu kaç ay ödenmezse icra gelir? Ödenmeyen kredi borcu silinir mi? Kredi borcu bir gün gecikirse ne olur?, İcralık kredi borcu ödenmezse ne olur? Avukatlık olursa ne olur? ayrıca yapılandırılmış kredi ve icra borcu ödenmezse ne olur sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi, banka tarafından geri ödenmek üzere verilen faizlendirilmiş borçtur. Geri ödeme düzenli ve zamanında yapılmalıdır. Ancak geri ödemeyi yapmak her zaman mümkün olmayabilir. 

 • Kredi borcu iki ay art arda ödenmediği zaman banka 30 gün daha ek süre vermektedir. Yani yaklaşık 90 gün süre tanınıyor. Bu süre zarfında da ödeme işlemi gerçekleşmediyse inisiyatif bankaya kalıyor.
 • Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’ nun Covid-19 için düzenlediği karara göre bu süre 90 günden 180 güne çıkarılmıştır.
 • Kişiye verilen ek 30 gün süre içerisinde kefil de uyarılır.
 • Bu süre zarfında da borç hala ödenmediyse kullanıcı adına yasal takip başlatılır. Buna ek olarak gecikme faizi de uygulanır.
 • Ödeme yapılmamaya devam ediliyorsa banka hesaba el koyabilir.
 • Borçlu kişinin araçlarına ve taşınmaz eşyalarına haciz gelebilir. Bu eşya veya araçlar kişiye ait olmalıdır. Kişiye ait olmayan eşya ya da araçlara haciz gelmez.
 • Borçlu, maaşlı çalışan ise maaşının %25′ lik kısmına da haciz gelmektedir. Kredi borcunu ödemeyen kişilerin başlarına gelecek olayları bu şekilde sıralayabiliriz.
 • Krediler ile ilgili çoğunlukla okunmayan Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği‘ ni buradan inceleyebilirsiniz.

Ödenmeyen Borç İçin Hukuki Süreç Öncesi

Bankalar yasal süreci başlatmadan önce mutlaka sizinle iletişime geçerler. Bu iletişim sürecini dikkate almanızda fayda var çünkü sonrasında hukuki süreç başlatılır. Banka veya bankanın avukatı ile iletişime geçebilir faiz indirimi talep edebilirsiniz. Hukuki süreç öncesinde krediniz iptal edilir.

Hukuki Süreç Aşaması

90 günlük bu süre içerisinde borçlu ile iletişime geçilmemiş ya da borçlar ödenmediyse banka, avukatlar aracılığıyla hukuki süreci başlatır.

 • İlgili dava sonrasında banka mahkeme kararını onaylatacak böylelikle kişinin, ikametine, eşya ve araçlarına haciz gelecektir. Ancak bunun öncesinde bankalar avukatlar aracılığıyla anlaşmaya gitmekte ve paranın ödenmesi yolunda anlaşmaya varabilmektedir.
 • Haciz geldikten sonra borcun ödenmesine karar verilirse icra dosyası talebinde bulunarak 4 eşit taksit ile borcun ödenmesi söz konusu olabilir. Ancak borçlu bu karar sonucunda da ödeme yapmamışsa, dava ceza mahkemesine gitmekte ve borçlunun maaşının %25′ i yani dörtte birine haciz uygulamakta en son olarak hapis cezası gibi yaptırımlara maruz kalabilmektedir.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kefil olmak ne kadar kolay görünse de aslında büyük sorumluluk demektir. İmza atıldığı an sorumluluğu omuzların üzerine kredi çeken kadar kefil de almaktadır. Eğer banka borçludan ödemesini alamadıysa bu sefer oklar kefile dönecektir. Bankalar ilk olarak ödemeyi borçludan çeşitli yollarla almaya çalışsa da tüm bu uğraşlar boşa çıktığında, haklı ve yasal olarak kefile yönelmektedir. Kefilde, artık borçlu ile aynı seviyededir ve borçluya uyguladığı yaptırımların aynısını uygulanmaya başlar. Bu durumda ödemeyi yapması gereken kişi artık kefildir. Asıl borçluya olduğu gibi kefilin de maaşına, eşya ve araçlarına haciz gelmesi durumu söz konusudur. Toplumda basit bir imza olarak görülen kefillik aslında, kredi sahibiyle aynı konumdadır ve sorumlulukları vardır.

Resmi Gazete’ de yayımlanan Banka ve Kredi Kartları Kanunu‘ nu buradan inceleyebilirsiniz.

Kredi/İcra Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi ödemeniz 2 ayı ve ek 30 günü geçtikten sonra banka ilk aşamada sizinle iletişime geçer, olumsuz sonuç durumunda iş avukatlara yönlendirilir, yönlendirme sonrasında da bir sonuca varılmazsa artık yasal işlemlere başvurulur. Banka hakkınızda haciz işlemi başlatabilir. Maaşınızın dörtte birine el konulduktan sonra taşınmaz eşya ve araçlarınıza haciz işlemi başlatılır. Ayrıca satışa çıkarılabilir. Böylelikle borçlunun ödeme yapması için işlemler yapılacaktır. Bazı borçlular üzerime hiçbir eşya ya da araç yok diye bu süreci ciddiye almayabilir fakat bu durumun ileride karşınıza çıkabileceğini unutmayın.

Kredi Borcu Avukatlık Olursa Ne olur?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bankalar ilk etapta borçlu ile anlaşma yolunu tercih eder. Fakat bir sonuca ulaşılamıyorsa avukatlar devreye girer. Bundan sonra borçlu kişinin muhatabı banka değil avukattır. Avukat tarafından borçluya, icra takibi ve borcun ödenmesi yönünde ikaz gelir. Bu arada borçlu, avukata borcunu ödeyeceğini söylerse yani ödeme taahhüdü verilirse, söylenen sürede borcun ödenmesi beklenir. Borç, avukatlık olduğu zaman icra takibi başlamakta ve ödemenin en kısa zamanda yapılması gerekmektedir. Duruma avukatında dahil olmasıyla dosya masrafı ödenmesi gereklidir. Borçlu ile avukat arasında anlaşmalar yapılabilir, ödeme planı hazırlanabilir.

Yapılandırılmış Kredinin Ödenmemesi

Kredi borçlarını zamanında ve belirlenen zamanlarda ödemek bazen mümkün olmadığını daha önce belirtmiştik. Bu durumdan dolayı bankaların müşteri hizmetleri ve risk birimiyle görüşebilir ve kredinizi yapılandırabilirsiniz. Daha uzun vadeye yayıp ya da ödeme miktarınızı düşürebilirsiniz. Bu birim, borcunu ödeyemeyen ve risk grubunda bulunan müşteriler için her bankaya özel olarak açılmış bir birimdir. Bir diğer yapılandırma seçeneğiyse yine bankanızla görüşerek, daha uzun vade ve daha düşük faiz oranıyla çekilecek krediyle tüm borçları kapatmak olabilir. Ancak bunun için kredi notunun önemli olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Peki yapılandırılmış kredinin borcunu ödememenin sonucu nedir?

 • Borç ilk haline döner. Yapılandırılmış kredinin borcunu ödemediğinizde başınıza gelebilecek en kötü durum, ödemiş olduğunuz taksitler görmezden gelinerek sıfırlanır ve borç ilk haline döner. Bankayla yaptığınız sözleşmede bu durum belirtilmişse yapılandırmadan sonraki taksitlerin ödenmesinde herhangi bir aksaklık ortaya çıktığında ödediğiniz taksitler silinir. Bu yüzden hazırlanan sözleşme iyi okunmalıdır.
 • Yasal Takip. Borcun ödenmemesi halinde uygulanan diğer bir yaptırımdır. Borçların eski haline dönmesinin yanında bir de yasal takip başlatılır, böylelikle maaşın bir kısmına haciz uygulanır. Kredi siciliniz bozulur. Yani finans geçmişinizdeki bu bozulma gelecekte kredi başvurularınızı etkileyecektir. Finans geçmişi de doğrudan kredi notunuzu düşürecek ve bulunacağınız başvuruların reddedilmesine neden olacaktır.

Bireysel Kredi Borcu Ödenmemesi

Borçlarınızı düzenli ve belirlenen tutarda ödememeniz kredi notunuzu düşürmekte ve ileri zamanda karşınıza çıkabilmektedir. Borcunuzu geciktirdiyseniz bunu bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Bu durumu bildirmediniz ve borcunuzu iki ay üst üste ödemediğiniz zaman banka ödemeniz için 30 gün ek süre vermektedir. Bu sürede sizinle sürekli iletişim halindedir. Bu durumlardan sonra da borç ödenmediyse banka, avukatları harekete geçirmekte ve borçluya ikazda bulunmaktadır. Bu ikaza da cevap gelmezse borçlu hakkında yasal takip, haciz gibi yaptırımlar uygulanarak borçlunun alacaklıya bir şekilde ödeme yapması sağlanmaktadır. Avukatların da dahil olmasıyla beraber borçların yanında bir de dosya masrafı da çıkmaktadır. Avukatlar borçlu ile anlaşılması üzerine ödeme planı oluşturur. Ödenmemiş borçlara bir de gecikme faizi gibi faizler de eklenebilir. Yine de bir anlaşmaya varılmadığı zaman hukuki yaptırımlara başvurulur ve hapis cezası gibi ciddi yaptırımlar uygulanır. Böyle bir duruma borçlunun maruz kalmaması için, ödemelerini düzenli ve eksiksiz yapması, eğer yapmayacaksa bankaya bu durumu bildirmesi ve yapılandırma seçeneğini denemesi önerilir.

Krediler hayatımızı kolaylaştıran, zor günde kaldığımızda kolaylıkla ulaşabileceğimiz fırsatlar bütünüdür. Geri ödemesini mutlaka yapmamız gerekmektedir. Bu yazımızda kredi borçları ödenmezse ne olur konusunu ele aldık. Yazımızı okuyarak konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.