Kredi Borcu Ödemelerinde Yeni Esneklik

Kredi Borcu Ödemelerinde Yeni Esneklik

BDDK, koronavirüs salgını sebebi ile vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacı ile uygulanan tedbirlere devam edilmesine karar verdi.  Gecikmeye giren krediler beklenilmeye devam edecek. İşte detaylar…

BDDK’dan Esnafa ve Vatandaşa Kolaylık

Kredi ödemelerindeki gecikmelere 30 Haziran 2021’e kadar esneklik tanınarak gecikmede olan krediler takip hesaplarına düşmeden önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edecek.

BDDK Kurul Kararı Yayımlandı!

Kurul, salgın sebebiyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin yüksek olduğu bu dönemde, reel kesimi, banka müşterilerini ve bankaları desteklemek amacı ile bankalar tarafından yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülükler de geçici nitelikli bazı düzenlemeler yapan ve geçmişte alınan kararları ve talimatları tekrar değerlendirerek yeni kararlar aldı. Kredi ödemelerindeki gecikmelere 30 Haziran 2021 tarihine kadar esneklik tanınacak. 

Kredi Ödemelerinde Gecikmeler 30 Haziran 2021′ e Kadar Uzatıldı!

  • Değerlendirme sonucunda ise salgının olası etkilerinin devam ettiği içinde bulunan süreçte söz konusu olan düzenlemelerin aynı amaçlar ile uzatılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu karar ile uygulamaların geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020 tarihinden 30 Haziran 2021′ e uzatıldı.
  • Kart borçlarını öteledikleri süre boyunca bankaların asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeden, ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulaması da 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.
  • Yeniden yapılandırma yapılmış olan kredilerin geri ödemesindeki koşullar için de kolaylıklar devam edecek. 90 günlük gecikme süresinin 180 güne çıkarılması, bir yıllık izleme süresi içinde anapara veya faiz ödemesi 30 günden fazla geciken veya bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin 3. grupta sınıflandırılma şartı 30 Haziran 2021 tarihine kadar uygulanmayacak. 
  • Öte yandan, bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin resmin daha şeffaf bir şekilde analiz edilmesini, olası risklerin daha etkili bir şekilde yönetilmesini teminen belirli düzenlemelere ise 31 Aralık 2020 tarihinde son verilecektir. 
  • Düzenlemeler, ihtiyaç kredilerinin dışında, konut, taşıt ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsamaktadır.

Döviz ve Altın Alımında Valör Uygulaması Kaldırıldı

Kurul, bunlara ek 100 bin dolar ve üzerinde (diğer döviz cinslerinde denk gelen tutar) döviz alım işlemlerinde dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının veya kullanıma açılmasının fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleşmesine ilişkin uygulamanın dışında gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gr ve üzeri altın alım satım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasına ve kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine ilişkin uygulamayı da kaldırdığını duyurdu. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.