Köylerde Elektrik Aboneliği Şartları 2022

Köylerde elektrik aboneliği yaptırmak istiyorsanız ve abonelik şartlarını, elektrik abone olduktan sonra ne zaman açılacağını, 2022 yılı aboneliğin kaç para olduğunu, köy evi elektrik abone işlemleri için gerekli evrakları buradan öğrenebilirsiniz.

19.01.2022
Köylerde Elektrik Aboneliği Şartları 2022

Köylerde, tarlalarda, bahçelerde, konteynere ve tarımsal alanlarda elektrik aboneliği şartları, abone olduktan sonra ne zaman açılacağı, kaç para olduğu, maliyeti ve evraklarını Bağ evi, bahçe ve tarlanıza konteyner yerleştirdiğinizde elektrik aboneliğini nasıl alacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Yeni Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır? (Mesken)

Yeni elektrik aboneliği almak istiyorsanız yapmanız gerekenler öncelikle yeni evinizde elektrik aboneliği açtırmak istiyorsanız, bunu için mülkü satın aldığınız inşaat sahibi yetkilileri, veya köy tarla gibi mülk sahipleri tarafından bu işlem yapılır. Eğer dairenizde elektrik yok ise aşağıda yer verdiğimiz başlıkları takip ederek abonelik işlemlerini oluşturabilirsiniz. İlk olarak yeni bir abonelik işlemleri ve elektrik bağlantısı için gerekli evraklar şunlardır:

 • Resmi kimlik belgesi
 • Onaylı elektrik projesi
 • Mülkiyet belgesi
 • Yapı kullanım izni

Elektrik Abone Olduktan Sonra Ne Zaman Açılır?

Elektrik aboneliğinizi oluşturduğunuz da açılması için biraz bekleyebilirsiniz. Bina ve ticari işletmelerin elektrik işlemleri 2 gün içerisinde, köy, tarla, konteyner gibi yerlerin abonelikleri en geç 5 gün içerisinde açılmaktadır.

Elektrik Aboneliği Kaç Para 2022

2022 yılında yapılan zamlarla beraber elektrik abonelik ücretleri için mesken alanları ve tarım sulama, aydınlatma ve diğerleri için birim ve güvence tutarları aşağıdaki gibidir.

Mesken için güvence birim bedeli33 TL/ KW, 6 KW için 198- 200 TL
Tarım sulama, aydınlatma ve diğerleri için güvence bedeli44, 5- 45,00 TL/ KW
2022 yılında yapılan zamlarla beraber elektrik abone ücretleri yukarıda ki gibidir.

Elektrik Abonelik Bedelleri 2022 Bedelin Adı Ücret
 • Güvence Bedeli Mesken için sözleşme gücü kW başına 33 TL/kW
 • Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 37,3 TL
 • Damga Vergisi Toplam güvence bedelinin binde 9,48’i
 • Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir.
 • Güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır: böylece ödenmesi gereken güvence bedeli en az 165 TL olur. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (198 TL) civarındadır.

Köy Evi Elektrik Aboneliği

Köy evinize elektrik bağlatmak mı istiyorsunuz? Artık çok kolay! Yapmanız gerekenler yukarıda anlattığımız adımlar ile bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Tapu belgeleriniz, adres bilgileriniz ve kimlik belgeleriniz ile bulunduğunuz il ve ilçeden elektrik işlemleri dairesinden (Örneğin: Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), OEDAŞ-OSMANGAZİ EDAŞ) hangi elektrik dağıtım kurumuna aitse, oraya başvuru yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Veya e-Devlet üzerinden yeni elektrik aboneliği oluşturabilirsiniz. Elektrik işlemleri sırasında ödediğiniz ücretler talebinize göre ya verdiğiniz hesap numarasına yada fatura düşümlerinden sağlanarak geri yatırılır.

Köy Evi Elektrik Abone İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Köy evinize açtıracağınız elektrik abone evraklarınız: Mesken ve eski köy Evi Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Olan Evraklar olması gerekiyor. 

 • Eğer köy eviniz imar dışında kalıyorsa yapı kullanım belgesi, kullanım hakkının size ait olduğunu ispatlayan bir belge

 • Yapıda kullanılacak olan sayacın faturası
 • Elektrik aboneliği başvurulacak olan alanın tapusu, pafta ve parsel numaralarını gösteren bir belge.
 • Elektriğin hangi alanlarda kullanılacağını belirten bir dilekçe
 • Elektrik aboneliğinin açılacağı köy evinin ayrıntılı plan ve projesi
 • Mal sahibi veya yetkili kişinin (Noterden vekalet vermesi) ise tapu fotokopisi veya mal sahibi olduğu belge,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Kiracı ise kira kontratı belgesi gerekli belgelerdir.

Bu evraklar ile abonelik işlemlerinize başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca köy evlerindeki abonelik işlem ücretleri yukarıda vermiş olduğumuz tablo ile aynı orandadır. Değişiklik söz konusu değildir.

Yukarıdaki belgeler genel olarak istenen belgelerdir. Kurum tarafından farklı belgeler de istenebilir. Net olarak hangi belgelerin istendiğini ve nasıl bir yol izleyeceğinizi elektrik dağıtıcı firma ile görüşebilirsiniz.

Tarlaya Elektrik Bağlatma Maliyeti 2022

Tarlaya elektrik bağlatmak için maliyetini sizler için araştırdık. 2022 yılında bu ücretler gelen zamlarla beraber değişiklik göstermiştir.
Güvence bedeli: mesken için ortalama bir fiyat ile 170- 180 TL arasında olup, damga vergisi: mevcut güvence bedelinin binde 9,48′ i kadar olmalıdır. Kesme bağlama bedeli ise: 30- 35 TL arasında değişiklik gösterebilir. Bunun yanında tarımsal alanlara ve hayvancılığa elektrik nasıl alınır, sizin için araştırma yaparak bilgilerini yazımızın devamında belirttik.

Tarımsal Sulama Elektriği ve Hayvancılığa Elektrik 2022 Bilgileri

Tarım alanlarında elektrik kullanımı sağlamak ve başvurmak, abonelik açtırmak için bulunduğunuz illerdeki elektrik dağıtım şirketlerine gerekli evraklar ile başvuru yaparak elektrik hizmetinizi alabilirsiniz. Tarımsal sulama elektrik aboneliği yönetmeliğine buradan ulaşılabilir. Gerekli evraklar ise:

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi,
 • Tarımsal elektrik başvuru dilekçesi,
 • Binanın veya tarlanın tapusu,
 • Arazinin haritası ve onay projesi,
 • Çiftçi kayıt sistemi evrakları,
 • Vergi levhası,
 • Tarım Müdürlüğünden alınan tespit evrakı,
 • Resmi kuruluş onaylı su çiftliğin su kullanım izin belgeleri,
 • Taahhütname

  TEDAŞ tarafından 21 farklı bölgeye ayrılarak özelleştirilen Türkiye elektrik dağıtım altyapısı günümüzde özel sektör tarafından işletilmektedir. Bu bölgelerdeki enerji tedarikçilerini tablomuzdan inceleyebilirsiniz.

  Tarımsal alan için dilekçe örneğini inceleyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
TOROSLAR EDAŞ7. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (TOROSLAR EDAŞ), Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kilis şehirlerine hizmet vermektedir. .
OEDAŞ – OSMANGAZİ EDAŞ16. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (OEDAŞ – OSMANGAZİ EDAŞ), Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik şehirlerine hizmet vermektedir.
BAŞKENT EDAŞ9. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (BAŞKENT EDAŞ), Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Kırıkkale, Karabük, Çankırı ve Bartın şehirlerine hizmet vermektedir.
DİCLE EDAŞ1. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DİCLE EDAŞ), Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt şehirlerine hizmet vermektedir.
BEDAŞ17. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), İstanbul Avrupa Yakası şehirlerine hizmet vermektedir.
AYEDAŞ14. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), İstanbul Anadolu Yakası şehirlerine hizmet vermektedir.
ULUDAĞ EDAŞ12. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (ULUDAĞ EDAŞ), Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova şehirlerine hizmet vermektedir.
MEDAŞ8. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ), Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Kırşehir şehirlerine hizmet vermektedir.
GEDİZ EDAŞ11. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. (GEDİZ EDAŞ), İzmir ve Manisa şehirlerine hizmet vermektedir.
SEDAŞ15. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu şehirlerine hizmet vermektedir.
YEDAŞ21. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ), Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop şehirlerine hizmet vermektedir.
AKDENİZ EDAŞ10. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKDENİZ EDAŞ), Antalya, Isparta ve Burdur şehirlerine hizmet vermektedir.
ÇEDAŞ6. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), Sivas, Tokat ve Yozgat şehirlerine hizmet vermektedir.
ARAS EDAŞ3. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (ARAS EDAŞ), Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Iğdır, Ardahan ve Bayburt şehirlerine hizmet vermektedir.
VEDAŞ2. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), Van, Muş, Bitlis ve Hakkari şehirlerine hizmet vermektedir.
AYDEM EDAŞ19. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYDEM EDAŞ), Aydın, Denizli ve Muğla şehirlerine hizmet vermektedir.
ÇORUH EDAŞ4. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇORUH EDAŞ), Trabzon, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane şehirlerine hizmet vermektedir.
KCETAŞ18. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (KCETAŞ), Kayseri şehirlerine hizmet vermektedir.
FIRAT EDAŞ5. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FIRAT EDAŞ), Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli şehirlerine hizmet vermektedir.
AKEDAŞ20. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ), Kahramanmaraş ve Adıyaman şehirlerine hizmet vermektedir.
TREDAŞ13. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne şehirlerine hizmet vermektedir.
Yukarıda vermiş olduğumuz tablo da TEDAŞ’ ın hizmet verdiği elektrik dağıtım şirketlerini görmektesiniz.

Konteynere Elektrik Aboneliği 2022

Bağ evi veya köy evi diye adlandırmış olduğumuz evlerin maliyetlerini düşürmek için konteyner kullananlar var. Konteyner hem daha az maliyetli olmuş oluyor hem de kısa sürede kurulumu tamamlanıyor. Bahçesine konteyner koyanların veya koymak isteyenlerin aklını çelen en önemli konulardan birisi de elektrik aboneliğini nasıl alacakları.

Konteyner elektrik aboneliği için size en yakın olarak elektrik dağıtım şirketine müracaat edebilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının ardından şirketin teknik elemanları adresinize gelerek inceleme yaparlar. Uygun görüldüğü taktirde konteynere elektrik aboneliği verilir.

Konteyner Elektrik Aboneliği İşlemleri

Konteyneriniz mı var? Elektrik mi çekmek istiyorsunuz? Evraklarınızı hazırlayarak gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. e- Devlet üzerinden bilgi alabilir abone kaydı oluşturabilirsiniz. Tarımsal alanlar ve konteyner elektrik aboneliği alabilmek için bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Sizler için aşağıda belgelerin neler olduğunu sıraladık. 

Konteynere elektrik çekmek istiyorsanız ilk olarak bir kaç evrak hazırlamanız gerekiyor. Bu belgeler arasında yapı kayıt belgesi, kimlik fotokopisi, tapu ve elektrik çekilecek olan alanın projesi. Bu belgelerle birlikte elektrik dağıtım şirketine başvurabilirsiniz. Konteynere elektrik aboneliği için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 • Köy yerleşim yerleri dışında imar izni verilen araziler için Yapı ve Kullanım Belgesi (Yerleşim yeri dışında bulunan bahçenizde veya tarlanıza elektrik aboneliği almak istiyorsanız imar dışındadır yazısı almanız veya yapı kullanım belgesi almanız gerek)
 • Elektrik aboneliği başvuru dilekçesi,
 • Abonelik için başvuracak olan kişinin kimlik fotokopisi ve tapu fotokopisi,
 • Elektrik aboneliği alınacak olan konteyner olanı,
 • Yerleşim yeri için yapı kullanım hakkınızın olduğuna dair belge,
 • Abonelik için başvuru yapacak kişinin konteynerin sahibi olduğunu belirten belgesi ve pafta numarası belgesi,
 • Yapı için kullanacak olan sayacın faturası,
 • Elektrik aboneliği yapacak olan alan veya tesis için enerji hangi alanlarda olacaksa bunları belirten dilekçe, (enerji gerekli ise kurum tarafından bir trafo sağlanacaktır.)
 • Elektrik aboneliğinin açılacağı alanın, konteynerin ayrıntılı planı.

Bu işlemler için bir elektrik mühendisi ile görüşmeniz işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. Yakınızda bulunan bir elektrikçiye giderek onlardan da bilgi alabilirsiniz. Elektrikçiler genelde böyle işlerin içerisinde olduğu için konteynere elektrik aboneliğini nasıl alacağınız konusunda bilgi verebilirler.

Bu belgeler ile konteynerinize elektrik bağlatmanız artık çok kolay. Evraklarınızı verdikten sonra size verilen süreyi bekleyin. 2 veya 5 gün içerisinde elektriğinize kavuşacaksınız!

Bağ Evi İçin Elektrik Bağlatma ve Çekme Şartları

Bağ evi için köy evlerinde, konteyner da, tarlada ne yapmamız gerekiyorsa aynı işlemleri tamamlıyoruz. Gerekli evraklar ve tarla tapu belgeleriniz ile kurumlara başvuru yaparak abonelik oluşturabilirsiniz.

Bahçeye Elektrik Aboneliği

Bahçelerinize elektrik gerekli olduğu durumlardan bir tanesi sizin yaşam alanı olma sebebinizdir. Tabii keyifli vakit geçirmek istediğiniz ve gününüzü burada geçirmek için elektrik ve elektronik bir çok eşyaya ihtiyacınız vardır. Bahçenize elektrik sağlamadan önce hangi alanlarda ihtiyacınız olduğunuzu belirlemek size artı sağlayacaktır. Ev elektriğimi sanayi elektriğimi gerekli buna karar verebilirsiniz. Sonrasında aşağıda da belirtmiş olduğumuz tüm gerekli evraklar ile bulunduğunuz elektrik kurumuna başvuru yaparak aboneliğinizi oluşturabilirsiniz.

 • Köy yerleşim yerinde ya da bahçe gibi imar dışındaki alanlar için Yapı ve Kullanım Belgesi,
 • Kullanılacak olan sayaç faturası,
 • Kırsal alanın tapu belgesi, parsel numarasının bulunduğu bir adet evrak,
 • Plan ve Proje.

Dilerseniz abonelik işlemleri için verilen mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Sanayi Alanlarına (İş yeri) Elektrik Bağlatma Maliyeti ve Evrakları

Sanayi alanlarında yani iş yerlerinizde elektrik aboneliği oluşturmak istiyorsanız adımları takip ederek abone olma hakkında bilgi sahibi olarak abonelik oluşturabilirsiniz. Elektrik aboneliği için hesap veya sayaç numaranızı, kimlik belgenizi, DASK numaranızı veya poliçeniz ile abonelik oluşturabilirsiniz. Gerekli belgeler:

 • İksan raporu,
 • Elektrik bağlatmak için gerekli belgeler,
 • Mülkiyet belgesi (tapu, ikametgah, kira sözleşmesi),
 • Resmi kimlik belgesi,
 • Kiracı iseniz mülk sahibinin kimlik bilgileri,
 • Vergi numarası ve unvan bilgileri

  Ticarethaneler için ise bu belgelere ek olarak:
 • Yetkili kişinin resmi kimliği,
 • Ticaret sicil numarası,
 • Yönetim kurulundan yetki belgesi ya da noter onaylı vekaletname imza bilgileri.

Ticarethane ve Sanayi kuruluşları için güvence birim bedeli: 93,7 TL
9 kW için 849 TL
Tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için güvence birimi bedeli: 44,5 TL.

Hobi Bahçesi Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

Elektrik Hobi Bahçeleri aboneliğine nasıl abone olurum? Öncelikle elektriği hangi amaçla kullanacağınıza ve ev elektriği mi yoksa endüstriyel elektrik için mi başvuracağınıza karar vermelisiniz. Sahadaki şef veya yetkili kişiden elektrik abonelik sertifikası almanız gerekir. Ardından, elektrik dağıtım şirketi ile bir sözleşme imzalayın ve sizin için elektrik abonelik işlemlerini gerçekleştirmeyi kabul edin.

Sözleşmeniz olan bu şirket, ilgili belediye adına sizin adınıza hareket eder. Gerekli projeler hazırlandı, projeyi onaylayan belediye temsilcileri bahçeyi yerinde inceliyor. Ancak her kilisenin farklı koşulları ve uygulamaları olabilir. Bazı belediyelerde hobi bahçesi elektrikle çalıştırılması 2 ay sürerken, diğer belediyelerde daha uzun sürebilmekte ve farklı şartlar gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.