Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Yeniden Başladı!

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Yeniden Başladı!

Kısa çalışma ödeneği başvuruları yeniden başladı. Hemen başvuru yapabilirsiniz, işte detaylar… 

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları

Koronavirüs sebebi ile işyerini kapatan veya çalışma süresini geçici olarak en az 1/3 oranında azaltan işyerleri Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabiliyor. Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılıyor.

Son Tarih 31 Aralık 2020’den 31 Ocak 2021’e kadar uzatıldığını belirtti.

Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden  yapılıyor. Hemen ödenekten yararlanmak için 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

Bugüne dek e-Devlet üzerinden 83 bin 276 iş yerinden 578 bin 86 çalışan için kısa çalışma başvurusu aldıklarını aktaran Bakan Selçuk, 31 Aralık tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvurmamış olan iş yerlerinin 31 Ocak 2021 tarihinde kadar e-Devlet üzerinden başvuru yapmaları halinde 1 Ocak 2021 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar ödenekten yararlanabileceklerini belirtti.

Kısa Çalışma Ödeneği Yeniden Başladı

Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneğine İlk Kez Başvuranlar;

30 Haziran 2020 tarihine kadar Kısa Çalışma talebinde bulunmamış işyerleri e-Devlet sistemi üzerinden İŞKUR‘a başvurmaları durumunda Kısa Çalışma Ödeneğinden 3 ay süreyle yararlanabilirler.

30 Haziran 2020 Öncesi Yararlananlar;

30 Haziran 2020 tarihi öncesinde Kısa Çalışma talebinde bulunmuş ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam eden işyerleri herhangi bir başvuruda bulunmaksızın Cumhurbaşkanı Kararları ile yapılan uzatmalar kapsamında kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya devam edebilecek. Bu iş yerleri, daha önce Kıs Çalışma Ödeneğinden yararlanmayan çalışanları için e-Devlet üzerinden yeni başvuruda bulunabilecek ve Cumhurbaşkanı Kararları ile yapılan uzatmalar kapsamında kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceklerdir.

Bunun yanı sıra Bakan Selçuk, pandemi sürecinde 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan ve bu uygulamadan faydalanan iş yerlerinde kısa çalışma süresinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 28 Şubat 2021 tarihinde kadar uzatıldığını belirtti.

Detaylı bilgileri İşkur resmi sitesi üzerinden öğrenebilir ve hemen e-Devlet başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.