Kısa Çalışma Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kısa Çalışma Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kısa Çalışma Ödeneğine yeni karar açıklandı! Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile kısa çalışma ödeneği  uzatıldı. Kısa çalışma için başvurular 1 Aralık 2020 itibarıyla yeniden başladı. Kısa çalışma başvurularında dikkat edilmesi gerekenleri haberimizde bulacaksınız.

Bakanlık Açıklaması

Kısa çalışma ödeneği konusunda açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerlerimiz 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler. 

Diye belirtti.

Daha önce uygulamadan faydalananların, ilave işçiler için de kısa çalışma ödeneği talep edebileceklerini ifade eden Bakan Selçuk,

“Bu işyerlerimiz daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işçilerini de bildirerek başvuru yapabilecek”.

şeklinde konuştu.

Kısa Çalışma Başvurularında Nelere Dikkat Edilecek?

Kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunacak işverenlerin bu dönemde yeni işçi alınmaması ve işçi çıkarılmaması konularına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler şöyle sıralanmaktadır;

 • 25 Mart 2020-01 Temmuz 2020 tarihleri arasında pandemi nedeniyle kısa çalışma başvurusu yapmamış olan işyerleri 01 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma başvurusu yapabilecekler.
 • Başvuru yapılan işyerlerinde son üç yıl içinde en az 450 gün işsizlik sigortası primi olan ve son 60 gündür iş sözleşmesi bulunan işçiler kısa çalışma ödeneği alacaklar.
 • 01 Temmuz 2020 öncesinde kısa çalışma başvurusu yapılan işyerlerinde çalışan ancak son üç yıl içerisinde 450 gün işsizlik sigortası primi olmayan ya da son 60 gündür iş sözleşmesi devam etmediği için kısa çalışma ödeneği alamayan çalışanlar ise,
 • Bu süreçte 450 gün primleri tamamlanmışsa ve işvereneni tarafından İŞKUR’a isimleri bildirilirse kısa çalışma ödeneği alabilecekler.
 • 01 Temmuz 2020 öncesinde kısa çalışma başvuru yapılan işyerlerinde ismi İŞKUR’a bildirilmeyen çalışanlar için de kısa çalışma ödeneği alınması mümkün olacaktır.

Cumhurbaşkanı Kararı’yla birlikte geçtiğimiz hafta yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrası kapatılan iş yerlerinden,

 • Kıraathaneler,
 • Kahvehaneler,
 • Halı sahalar,
 • Bilardo salonları,
 • Çay bahçeleri iş yerleri. 

İçin kısa çalışmam ödeneği başvuruları 01 Aralık 2020 itibarıyla yapılacak. Aynı genelge ile çalışma süreleri azalan,

 • Berber,
 • Kuaför,
 • Güzellik salonları,
 • Alışveriş merkezleri.

Gibi işyerinin tamamında çalışma sürelerinin önemli ölçüde azalması nedeniyle kısa çalışma başvurusu yapılabilirler.

Restoran, lokanta, kafe ve pastanelerde de yalnızca sipariş üzerine çalışma yapıldığı için bu işyerlerinde çalışan kişilerin de kısa çalışma ödeneği alması mümkün olacaktır. devlethaber.net İşverenler bu başvuru ile Haziran 2021 sonuna kadar devam edebilecek şekilde kısa çalışmadan faydalanabilecek. Dolayısıyla bu süreçte bir anlamda çalışanların ücretlerini İŞKUR ile paylaşarak ödeyecekleri için çalışma sürelerini iyi planlamalılar. Ayrıca kısa çalışma süresince işyerine yeni işçi alınmaması ve işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı hariç işten çıkarma yapılmaması gibi hususlara mutlaka dikkat etmeliler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.