Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru İşlemi

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru İşlemi

Kira yardımı nasıl alınıyor öğrenmek isteyenler tarafından merak edilen sorular olan; 2021 yılında kira yardımı başvuruları nasıl yapılır, şartları nelerdir, başvuru formu ve dilekçesi nasıl doldurulur , e-devlet kira yardımı sorgulama ve elektronik başvurunun süreci ile ilgili tüm merak edilenler haberimizde..

2021 Kira Yardımı Başvuruları Nasıl Alınıyor?

Korona virüs Mart ayında ülkemizde görüldüğü tarihten bu yana devlet tarafından önlemler alınmaya başlanmış birçok tedbirde önlemlerle birlikte faaliyete geçirilmiştir. Sağlık ve ekonomik açıdan büyük sorun yaratan korona virüs, vatandaşlarda maddi manevi hasarlar bırakmaya başlamıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüsten korunabilmek adına genelgeler yayınlanmış ve kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bakanlık tarafından alınan kararlara göre birçok işyerinin faaliyetleri ikinci bir emre kadar durdurulmuştur. Belirli işyerlerinin kapatılmasıyla vatandaşlar geçimlerini ne şekilde sağlayacaklarının endişesine girerken Bakanlıklar tarafından desteklerde bir bir tüm halka duyurulmuştur. Salgın sürecinde maddi durumu kötüye giden vatandaşlar için temel ihtiyaçlarının karşılanması adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortak çalışmaları sonucunda bu süreçte temel ihtiyaçların karşılanması için maddi destek dağıtılmaya başlanmıştır. Bin liralık maddi destekten sonra halk, korona virüs sürecinde devletin kira yardımı adı altında destekleme ödemesi olup olmayacağını takip ediyor. Korona virüs süreci öncesinde de devletin kira yardımı yapmaktaydı. Kira yardımı nasıl alınacak? Nereye başvurulacak? Ne gibi bir yol izlenecek? İşte tüm merak edilenler..

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile yapılmaktadır. Salgın sürecinde kira yardımı yapılmasını bekleyen vatandaşlara belirtmek gerekirse özel bir yardım olarak kira yardımı yapılmıyor. Ancak temel ihtiyaçların karşılanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı beraberliğinde 3 faz halinde 1.000 liralık yardım yapılıyor. 1. fazı tamamlanan maddi desteğin 2. ve 3. fazı hakkında net bir tarih belirtilmiyor. Bu maddi destekler korona virüs sürecinde maddi sıkıntılar yaşayan kişilere kira, fatura ve gıda gibi ödemelerin karşılanabilmesi için yapılmaktadır. Durumu olmayan devlethaber.com kişilere verilecek bu yardım, kişileri maddi anlamda mağdur etmemeyi hedeflemiştir. Dar gelirli kişilere ve konutun yenilenmesi amacıyla kira yardım desteği sunmaktadır. Barınma ihtiyacını karşılayamayan kişilere kalacak yer ayarlanabildiği gibi kira için maddi destekte sağlanmaktadır. Kira yardımları iki türlü olarak yapılmaktadır. Bunlar;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı durumu olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik kira yardımı yapar.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise kentsel dönüşüm nedeniyle kira yardımı yapar.

Hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kira yardımları, başvuruların olumlu yanıt vermesiyle alınmaktadır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Yapıyor mu?

Kira yardımı yapan iki kurumlarda biri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuruları kaymakamlıktan yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde dar gelirli ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olan bu yardım Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vermiş olduğu kira yardımından farklıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kira yardımları konutun yenilenmesi için alınmakta kaymakamlığa başvuru yapılıp alınan kira yardımı ise ihtiyaç sahibi durumu olmayan ailelere yöneliktir. Sosyal yardımlar belirli şartları taşıyan kişilere verilmektedir. Kira yardımları da diğer devlethaber.com sosyal yardım türleri gibi belirli şartları içerisinde barındırır. Şartlar uyduğu takdirde başvuru yapılır başvurunun ardından başvurular değerlendirmeye alınır. Sonucu olumlu geçen başvurularda kişiler kira yardımı alabilirler. Kaymakamlık tarafından alınan kira yardım başvurularını diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi ihtiyaç sahibi kişiler tarafından yapılması gerekir. Hane içerisinde aile büyüğü yalnızca kira yardımı başvurusunda bulunabilir.

Kaymakamlıklara Kira Başvuru Yaparken Gereken Belgeler

Aşağıda belirtilmiş gerekli belgelerle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Kaymakamlıklara başvuruda bulunarak kira yardımı alınmaktadır. Başvuruya bu belgelerle gidildiğinde kira yardım talebinde bulunan kişiye kurum tarafından başvuru formu verilir. Bu form eksiksiz doldurulmalıdır. İhtiyaç sahibi kira yardım talebinde bulunan kişiye görevli kişilerce inceleme yapılır ve heyet rapor hazırlar.

 • Yardım talep formu,
 • T.C kimlik kartı,
 • İkametgah belgesi (yerleşim yeri),
 • Gelir belgesi,
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan) istenen belgelerdir.

Bu belgeler ile başvuruda bulunan kişi incelemeler sonucunda kira yardımı almaya hak kazanır. Kira yardım bedeli ise kişinin yaşadığı ile göre değişir. İllere göre belirlenen yardım bedeli en düşük 595 TL ve en yüksek 960 TL olarak değişiklik göstermektedir.

Dar Gelirlilere Kira Yardımı Yapan Kuruluşlar

Dar gelirli aileye yönelik kira yardımları diğer sosyal yardımlar gibi birden fazla kuruluş tarafından verilmektedir. Ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik kira yardımları yapan kurumlar birçok sosyal yardımları da üstlenmiştir. Kira yardımı yapan kurumlar ise;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Yerel Yönetimler
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Kaymakamlıklar
 • Gönüllü Kişiler ve Kuruluşlar

2021 Kira Yardım Bedelleri

2021 yılı için güncel kira yardım bedelli il il değişiklik göstermektedir. 595 lira ve 960 lira arasında değişen kira yardım ödemeleri, en yüksek 960 liradır ve bu bedel Büyükşehir Belediyelerinde ikamet eden kişilere verilmektedir. 595 lira ve 960 lira kira yardımı alan iller;

En düşük kira yardımı 595 TL:

Ardahan Hakkari
Artvin  Iğdır
Bartın Karabük
Bayburt Karaman
Bilecik Kırıkkale
Bingöl Kilis
Bolu Nevşehir
Çankırı Tunceli
Erzincan Yalova
Gümüşhane

En yüksek kira yardımı 960 TL:

 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 2. Ankara Büyükşehir Belediyesi
 3. İzmir Büyükşehir Belediyesi

595 TL ile 960 TL Arası Kira Yardımı Alan İller:

675 TL: Aksaray, Amasya, Bitlis, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Muş, Niğde Osmaniye, Rize, Siirt, Şırnak, Uşak, Yozgat.

755 TL: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Batman, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak.

830 TL: Aydın, Balıkesir, Deniz, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Manisa, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Urfa, Van.

905 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya.

Sosyal Hizmetler Kira Yardımı Şartları Neler?

Durumu olmayan dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sosyal yardımların arasında yer alan kira yardımı şartları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vereceği kira yardımı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının vereceği kira yardım şartları birbirinden ayrıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kira yardımları konutun kentsel dönüşüme verilerek yenileme işlemleri yaptırmak isteyen kişilere ödenmektedir. Bakanlıktan alınacak kira yardımı için aranan şart ise evin yıkılma kararı alınmasıdır. Yıkım kararı alınan evin kira yardımı mülk sahibine ve kiracıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sağladığı kira yardımlarında aranan şartlar ise şu şekildedir:

 • Kira yardım talebinde bulunan vatandaşın sigorta kaydı bulunmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişi maaş almaması,
 • Kişinin hanede düzenli bir gelirinin olmaması,
 • Talepte bulunan ihtiyaç sahibi kişinin üzerine kayıtlı hiçbir şekilde mal varlığı olmaması,
 • Gelir testi sonucunda fakirlik sınırının üzerinde geliri olmaması gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Nedeniyle Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm nedeniyle kira yardımları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Bu kira yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının verdiği kira yardımlarından farklıdır. Kişinin yardıma muhtaç kişi olmasını gerekmediği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı, yıkım kararı verilen konut için hem mülk sahibine hem de kiracıya verilen yardım türüdür. Kentsel dönüşüm içerisinde devlethaber.com yer alan konutlara verilen bu destek Bakanlığın belirlediği konutlar için geçerli olmaktadır. Evinin kentsel dönüşüme girmesini isteyen kişiler gerekli belgeler ile başvuru yapıyor ve değerlendirme sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kira yardım desteği almaya hak kazanıyor. Bu kira desteği ise hem mülk sahibine hem de kiracıya ayrı ayrı yapılmaktadır. Bakanlığı, kentsel dönüşüme verilmek istenen ev için dilekçe verilmesi de gerekiyor. Kentsel dönüşüme verilen konut için kira yardımı 18 ay süre ile veriliyor. Bakanlık tarafından gerekli görüldüğü durumlarda ise 18 aylık süre 48 aya çıkarılabiliyor. Kentsel dönüşüm amaçlı başvurulan kira yardım talepleri evin tahliye edilmesinden en geç 1 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kentsel dönüşüm nedeniyle kira yardımı almak isteyen kişiler başvuruları, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi Büyükşehir Belediyelerinde Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerinde, diğer iller ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde yapılmaktadır.

E-devlet Kira Yardımı Başvurusu

5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet kapısı üzerinden kira yardımı başvuruların süreci aşağıda anlatılmıştır; Öncelikle e-devlet https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkinden TC kimlik  numarası ve geçerli e-devlet şifresi ile giriş yapılacaktır.

 

Kira yardımı başvuru süreci

E-devlet üzerinden elektronik başvuru platformu üzerinden  kendim için başvuruyorum ve tüzel kişilik için başvuruyorum menüsünden tercih yapılarak açılacak olan ekrandan başvuru adımları tamamlanacaktır.

Kira yardımı başvurusu ekranı üzerinden kişisel bilgiler otomatik olarak ekrana  yansıyacak olup açılan diğer sayfa üzerinden istenen belgeler ekranı üzerinden dosya ekle menüsünden kira kontratı ve dilekçe beyanı doldurulacaktır.

Sonrasında ” Sunduğum tüm belgelerin/bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğimi beyan ederim” butonu tıklanarak başvuruyu ”önizle”den sonraki başvuru tamamla ekranı üzerinden tüm işlemler tamamlanacaktır.

Başvuruların alındığına dair sms ve mail yolu ile bildirim gönderilecek olup menüde yer alan başvuruların git sekmesinden tıklayarak başvurularınız durumunu görüntüleyebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Gül dedi ki:

  Cok zor durumdayim engelliyim kirami veremiyorum ev sahibi evden cikin diyor yardim edin ne olursunuz ltfn 3 tane cocugum var esim is bulursa gidiyor bulamasa gidemiyor gunluk iste yalisiyor 80 tl aliyor faturalar birikti kira birikti yardim edin ltfn allah rizasi icin