İşyeri Kapalı Olanlara Devlet Destekleri 2021

İşyeri Kapalı Olanlara Devlet Destekleri 2021

Koronavirüs salgını sürecinden alınan tedbirler kapsamında birçok işveren işyerini kapatmak zorunda kalmış, küçük esnaf olan berberler, lokanta sahipleri, kahvehaneler ve cafe işletmecileri ticari taksiciler, Avm ve çarşı esnafı tüm kesimin bu süreçte maddi kayıpları oldukça yüksek olmuştu. İşleri düşen,  gelirleri dip seviyeye gelen, işyeri kapanan esnafların yanında çalışan ve ücretsiz izne çıkarılan ve işsiz kalan personeller için işsizlik ödeneği, kısa çalışma ve nakdi ücret desteği olarak farklı devlet desteğini yanından nakit akışı bozularak zor durumda olan esnaflara özel bir sürü kredi paketi devreye alınarak bu sürecin ekonomik etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli tüm çalışmalara yapılarak devlet esnaf ve işçinin yanında yer almıştır.

İşyeri kapalı olanlara destek verilmeye devam edilirken, normalleşme sürecinde işyerini açarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabilen esnaflara  da kredi paketleri sunularak işletme kapasitesine ve kredi geri ödeme gücüne göre belirlenen limitlerde finansman destekleri verilmeye devam etmektedir. Pandemi nedeniyle İşyeri kapananlara 3 maaş devletten nasıl alınır, Esnafa rahat bir nefes aldıracak kredi imkanları nelerdir? İşverenlere verilen devlet destekleri ve yardımları, koronavirüs nedeniyle işyeri kapalı olanlara istihdam yardımları destekler ve İş-kur İşsizlik ve kısa çalışma ödenekleri nakdi ücret desteği ödeme miktarları, ödeme tarihleri hakkında tüm merak edilen konular haberimizde.

İşyeri Kapanan Esnaflara Devlet Destekleri (Koronavirüs)

Salgın nedeniyle işyeri kapanan esnaf ve işçilere devlet destekleri;işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret destekleri olmak üzere sıralanabilir. Kısa çalışma ödenekleri İşkur tarafından istihdamın korunması ve tecrübeli personellerin işten çıkarılmasını önlemek amacıyla işyerinde çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği verilmesi uygulamasıdır. Kısa Çalışma ödeneğine başvuran işletmelerdeki işçilerin  çalışmadıkları sürede gelir desteği almasını amaçlayan bu uygulamadan en az 3 ay boyunca yararlanabilmek için işverenin başvurması gereklidir.

İşyeri kapalı olanlara Kovid-19 dönemimde işsizlik ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği olarak yardım ve ödeme miktarları 20 milyar lirayı aşmış ve 493 milyon  602 bin 651 lira nakit desteği sağlanmıştır. Sosyal destek kapsamında da bu süreçte ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara 3 faz halinde hane başı 1000′ er lira toplamda 6 Milyar 107 milyon 444 bin lira sosyal yardım ödemeleri de yapılarak vatandaşlar her yönden desteklenmiştir.

İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği Başladı

5 Temmuz tarihinde yapılması planlanan kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 29 Haziran tarihinde başlatıldığı açıklandı. Haziran ayına ilişkin yapılacak olan kısa çalışma ödeneği ödemeleri 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Tc kimlik numarasının son hanesine göre yapılacaktır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ödemelerin 29 Haziran 2020 tarihinde başlayacağını açıkladı ve ödemeler IBAN numaralarına göre banka hesaplarına T.C Kimlik Numarasının son hanesi;

 • ”0” olanlara 29 Haziran’da,
 • ”2” olanlara 30 Haziran’da,
 • ”4” olanlara 1 Temmuz’da,
 • ”6” olanlara 2 Temmuz’da,
 • ”8” olanlara ise 3 Temmuz’da yapılacaktır.

Iban bilgileri bulunmayanlara ise ödemeler PTT üzerinden yapılacaktır. Ayrıntılar için tıklayınız.

2021 Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

12 aylık prime esas kazanç üzerinden ödenek tutarı hesaplaması yapılarak  günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak destek miktarı bulunacaktır. Aylık brüt asgari ücret tutarının yüzde 150′ sini geçmeyecek şekilde üst sınır belirlenir.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak olan işyerlerinde çalışan işçilere bu kapsamda, çalışılmayan günler için ödeme yapılacaktır. İşyeri kapanan ve tamamen faaliyetin durdurulanlara yapılan ödemeler brüt asgari ücretin üst sınır olan 4.380,99 TL’yi aşamayacak şekilde yapılacaktır.

Ödeme tarihleri ile ilgili Kurumun Twitter adresinden bilgi alabilirsiniz

Kısa Çalışma Ödeneği olarak şimdiye kadar 3 milyon 505 bin 902 çalışana toplamda 10 milyar 613 milyon 543 bin 961 TL yardım ödemesi yapılmıştır. Kısa çalışma ödeneği ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtları için tıklayınız.

Nakdi Ücret Desteği 2021 Ne Kadar? Başvurular Nereye Yapılır?

İşyerleri geçici olarak durdurulan ve işyerleri kapanarak işsiz kalan ve ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara salgın sürecinde günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilmektedir. Nakdi ücret desteğine başvurular ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi linkinden Kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi  ve güvenlik kodunu yazdıktan sonra giriş yapılarak açılacak ekran üzerinden işveren tarafından yapılır.
Nakdi ücret desteğinden yararlanacak olan kişiler ise;

 • İşsizlik ödeneğinden yararlanamayan,
 • Herhangi bir SGK kuruluşundan yaşlılık aylığı almayan,
 • İşsizlik sigortası kapsamında SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35,39, 52, 53, 54 veya 55 no’lu belge türlerinden çalışma durumu bildirilmiş olma şartlarını taşıyan kişiler yararlanabilir.

Ücretsiz izne çıkarılan işçiler ücretsiz izni aldığı ayı takip eden ayın 3’üne kadar izin gün sayısını, işçinin TC Kimlik Numarasını, işçinin IBAN numarasını ve cep telefonu bilgilerini başvurularında bildirerek işverenlerce yapılması gerekmektedir. Nakdi ücret desteğinin tüm ayrıntılı bilgileri için tıklayınız.

Nakdi ücret desteğinin ödemeleri iznin verildiği ayı izleyen ayın 8 ‘inden sonra yapılmaktadır. .

İşyeri Kapanan Esnaflara Kredi Desteği Müjdesi

Koronavirüs salgınında kapanan işyerlerinin sahipleri tarafından esnaf kredileri başvuruları da alınmaya başlanmıştır. Kamu bankaları ve özel bankalar tarafından sağlanan esnaf kredileri veren bankalar ise;

İşbankası Esnafa Koronavirüs Destek Kredileri

İşbankası Esnafa Koronavirüs Desteği kapsamında kullandırılan kredi destekleri;

 • Esnafa Destek kredisi: Esnaf odalarına üye olan esnaflara özel 250 bin liraya kadar, 36 aya varan vadede aylık eşit taksit ödemeli veya 6 ay anapara ve faizsiz ödeme dönemli kredi detayları..
 • 3 Maaş Destek Kredisi: Aylık 1.500.000 liraya kadar 18 aya varan vadeler ile aylık maaş ödemesi  en fazla 500 bin lira olmak üzere 3 aylık toplam maaş tutarı kadar veriliyor. Ayrıntılar..
 • Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı kredisi: Halk otobüsü, hatlı minibüs, ticari taksi ve servis aracı sahiplerine özek 36 aya varan vadede, 6 aya varan ödemesiz dönemli kredi veriliyor. Tıklayınız.
 • Kira Destek Kredisi: 100 bin liraya kadar aylık eşit taksitli, 12 ay vadeli, 3 ay geri ödemesiz dönemli kredinin detayları burada.
 • KGF Desteğiyle;
  • Çek Ödeme Destek Kredisi: 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli sunulan kredinin yıllık faiz oranı % 9,5’tir.
  • Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği: 12 ay vadeli % 9,5 faiz oranları ile 3 ay geri ödemesiz dönemli kredi veriliyor.
 • Ticari Destek Kredisi: El birliğiyle devam destek kredisi 5.000.000 liraya kadar limitli, 6 ayda bir ve  aylık eşit taksit ödemeli 3 ay veya 6 ay ödemesiz dönemli olarak sunulan kredinin ayrıntıları..

Halkbank Esnaf Destek Kredisi

Halkbank %4,5 faizli 36 ay vadeli 6 ay geri ödemesiz 25 bin lira işletme kredisi ve % 0,95 faizli 2 ay vadeli 3 ay geri ödemesiz dönemli 25 bin lira Paraf esnaf kart limitli olarak toplamda 50 bin liraya kadar % 4,5 faiz oranları ile esnaf destek kredisi veriyor. İşyeri kapanan esnaflarında yararlanabileceği şekilde hayata geçirilen esnaf kredilerine Nüfus cüzdanı, Vergi levhası Esnaf odası kayıt olan ve sicili bulunan esnaflara kullandırılacaktır. Bu kredinin detayları ise buradan görüntülenebilir.

İlgili kredinin detayları  ayrıca Halkbank esnaf kredisi koronavirüs destekleri haberimizde de mevcuttur.

Halkbank İşe Devam Kredisi

Halkbank işyerlerinde işçi çıkarmama şartını yerine işletme sahiplerine özel İşe Devam Kredisi veriyor. İlgili kredi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli, toplam 36 ay vadeli ve (aylık % 0,62) yıllık % 7,5 faiz oranları ile kullandırılmaktadır. Kredinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Halkbank İşe devam küçük işletme can suyu kredisi  01.04.2020 tarihinde önce kurulan, yıllık cirosu 3.000.000 TL aşmayan Ticaret,  Sanayi Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası veya Meslek Odaları

‘na kayıtlı olan şahıs firmasının şartlarını taşıyan işletme sahiplerine özel 25 bin liraya kadar % 7,5 faiz oranları ile kullandırılacaktır. Başvurular hemen buradan yapılabilir.

Bu kredilerin yanında ESKK kefaletiyle kredi kullanmak isteyen esnaflar aynı şekilde Halkbankasına müracaat ederek % 4,5 faiz oranları ile ESKK kefaletiyle kredi kullanabileceklerdir.

Halkbank esnaf kredilerini hesaplaması yapılarak ne kadar faiz de ne kadar geri ödenecek tüm tutarları kendinizi görebilirsiniz.

Vakıfbank İşe Devam Destek Kredisi

Koronavirüs salgını nedeniyle işyeri kapanan ve  işleri olumsuz etkilenen esnaflara ayrım yapılmaksızın Kobi ve Kobi Dışı Ticari, Kurumsal tüm gerçek ve tüzel kişi işletmelere özel 6 ay ana ve faiz ödemesiz dönemli olmak üzere en fazla 36 ay vadeli olarak yıllık %7,50 faizli İşe Devam kredisi veriliyor.  Ayrıntılar..

Bu kredilerin yanında Vakıfbank Ticari krediler ile işletmelerin yanında olmaya devam ediyor. Vakıfbank tarafından sunulan;

 • Ticari,
 • Nakit,
 • Gayrinakdi,
 • Proje ve Yatırım Kredileri ve tüm kredi desteklerini ayrıntıları için tıklayınız.

Borcu Olan Esnafa Kredi ve Kredi Borcu Erteleme Müjdesi

Pandemi nedeniyle alınan ekonomik ve sağlık tedbirleri kapsamında işyeri kapatılan ve nakit akışı bozularak kredi ödemelerini yapamayan esnaflara mücbir sebepler kapsamına alınarak sicillerinin olumsuz etkilenmemesi için kredi erteleme imkanları da getirilmiştir. Kredi erteleme imkanlarından yararlanmak isteyenler bankaların şubelerinden, internet bankacılığı ve sms ile kredi erteleme talebinde bulunarak istedikleri ay ödeme yapmak imkanına sahip olabilirler. Ayrıca Borcu olan esnafa kredi müjdesi veren bankalara başvuruda bulunarak esnaf kredilerinden yararlanarak işletmenizin tüm ihtiyaçlarınızı bu krediler ile giderebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.