İstanbul Valiliği Maddi Yardım Başvurusu 2021

21.01.2021
İstanbul Valiliği Maddi Yardım Başvurusu 2021

Devletimiz salgın sürecinden etkilenen vatandaşları unutmamış bu nedenle bir yığın önlem tedbir almıştır. Koronavirüs salgını sürecinden etkilenen vatandaşlar için devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine maddi yardım yapılmaktadır. Devlet destekli paketler vatandaşlara sunulmuş; devlet, ihtiyaç sahipleri için salgın sürecinin beraberinde getirdiği etkilerin minimuma indirgenmesi amaçlanmıştır. Devlet tarafından önlemler alındığı gibi aynı zamanda her Büyükşehir kendi görev alanı içerisinde bulunan vatandaşlara özel destek paketlerine sunmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de diğer büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi maddi yardım başvurularını vatandaşlara açmış aynı zamanda korona virüs sürecinden faaliyetlerinin sonlandırması sebebiyle işsiz kalanlara maddi yardım yapılmaktadır. Devlet eliyle yapılan yardım konuların yanı sırası İstanbul Valiliği maddi yardım başvuru nasıl yapılır? Kaymakamlık yardım başvuru yolları nelerdir? 1000 TL yardım başvuru sonucu nereden sorgulanır? gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Maddi Yardım Başvurusu

Korona virüs salgınından etkilenen vatandaşlar için maddi yardım başvuruları devreye alınmış olup ihtiyaç sahipleri bu zor zamanda yalnız bırakılmamıştır. Ayni ve nakdi olarak yapılan yardımlar halen devam etmektedir. Korona virüs nedeni ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından birtakım maddi yardım konuları ele alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı dahilinde maddi yardım yapılmaktadır. 100 Milyar liralık bütçe ayrılarak vatandaşa yapılan yardımların yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesince yapılan yardımlar vardır. Bunlar;

 • Nakdi yardım
 • Ayni yardım
 • Erzak Yardımı
 • Kriz nedeniyle işten çıkarılanlar
 • Süt Yardımı
 • İBB Sosyal yardım kartı

İstanbul Valiliği Maddi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Valiliği tarafından salgın ile mücadelede ekonomik açıdan bütçeleri etkilenen vatandaşları maddi açıdan desteklemektedir. İlk olarak gıda yardımlarını devreye alan İstanbul Valiliği bu kapsamda ilk etapta 300 bin kişiye gıda yardımı ve nakdi yardım yapmaktadır. Gıda yardımları ihtiyaç sahipleri vatandaşlara öncesinde sosyal yardım alan kişilere verilirken, salgından etkilenenlere ise gerekli inceleme ve tespitler yapıldıktan sonra verilmeye başlanmıştır. Gerekli incelemelerden İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden muhtaçlık belgesi alınması gerekmektedir. Korona virüs ile mücadele kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere ve yaşlı vatandaşlara, hastalara ve sağlık çalışanlarına yardım kampanyası hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; “İstanbul bu süreci büyük bir dayanışma örneği sergileyerek aşacak. Destek ve bağış kampanyamıza siz de katılın” açıklamaları ile hemşehrilerini desteklemiştir. Koronavirüs maddi yardım şartlarını sizler için Belediye Maddi Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir? adlı yazımızda araştırdık.

İstanbul Valiliği Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

İstanbul Valililiği tarafından kamuoyuna koronavirüs sürecinde maddi yardımlar yapılmaktadır. 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahiplerine Vefa Destek adı altında yapılan yardımlar ayni yardımlar olup nakdi yardımlar içinde Kaymakamlıklara müracaat ederek başvuruda bulunulabilir veya E-devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek başvurusu yaparak 1000 lira nakdi destek alınabilmektedir. İstanbul Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından da belirli konularda yardım alınabilmektedir. Bu konular arasında ayni yardımlardan; barınma, gıda, yakacak ve giyecek vb. yardımlar yapılırken nakdi yardımlarda burs yardımları, hane yardımları arasında yer almaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan kampanya gerekçesi ile birlikte sonlandırılmıştır. Konu ile ilgili olarak İstanbul sosyal yardım başvurusu hakkında web adresinde gerekli açıklamalara yer verilmiştir.

Başvurular kapanmış ancak devlethaber.net öncesinde başvuruda bulunan kişilere gerekli tespit ve incelemeler yapılıp başvuruda bulunulan yardım konuları hakkında gereken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği tarafından yapılacaktır.

İstanbul Valiliği Yardım Hattı

İstanbul’da ikamet ediyor ve İstanbul Valiliği maddi yardım başvurusu yaparak İstanbul Valiliğinin desteklediği maddi yardımlardan yararlanmak istiyorsanız ALO 153 numaraları irtibat hattından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi yardım başvurusu oluşturabilirsiniz. İstanbul Valiliği üzerinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile iletişime geçmek için 0 212 512 05 26 nolu numarayı arayabilirsiniz.

Valilik Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgını gerekçesiyle yaptığı yardımların yanında hali hazırda da ihtiyaç sahiplerine SYD Vakıflarınca yardımlar yapmaktadır. Maddi yardımdan yararlanmak isteyen kişinin öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediye Sosyal Yardım birimine müracaat etmesi gerekmektedir. Müracaatı tamamlanan kişiye SYD Vakıfları bünyesinde görevlendirilen birimler tarafından gerekli incelemeler başlatılarak ihtiyaç sahibi haneye yardım yapılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımlar;

 • Maddi yardım
 • Kira yardımı
 • Mama yardımı
 • Bez yardımı
 • Süt yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eğitim yardımları
 • İlaç yardımı
 • Erzak yardımı
 • Engelli yardımı
 • Yaşlılara yardımlar
 • Asker ailelerine yardım
 • Gazi ve şehit yakınlarına yapılan yardımlar

İstanbul Valiliği 1000 TL. Maddi Yardım Başvurusu

Ülke genelinde korona virüs sebebi ile ekonomik sıkıntı çeken vatandaşa maddi yardımlar halen devam etmekte. Devlet destekli maddi yardım 1000 lira olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara Nisan ayı itibari ile ödenmeye başlamıştı. Devletimiz sosyal devlet anlayışı sürdürmekte olup salgın sürecinde kriz yönetimini üstlenerek halkın her konuda yanında olmaya devam etmektedir. Nisan ayında yapılan yardımlar ilk ve ikinci fazı sadece devlethaber.net sosyal yardım alanları kapsarken 3. fazda ise kapsam alanı genişletilerek korona virüsten ekonomik anlamda etkilenen kişilere verilmeyi amaçlanmıştır. Başvurular internetten e-devlet hizmet kapısı üzerinden alınmaktadır. Başvurular halen devam etmekte olup tek seferlik olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına 1.000 lira nakdi destek yapılmıştır. Sizde koronavirüs mücadelesinde alınan tedbir ve önlemler kapsamında devreye alınan 1000 lira sosyal yardımdan yararlanmak istiyorsanız bu linke tıklayınız.

1000 TL Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama

Başvuruda bulunduğunuz Pandemi Sosyal Destek programının sonucunu öğrenmek için yine e-devlet kapısı üzerinden TCKN ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından e-devlet anasayfasında yer alan arama çubuğu üzerine gelerek “Sosyal Yardım Bilgileri” yazmanız gerekmektedir. Açılır pencerede tarafınıza ait devlet destekli maddi yardım başvurularını görüntüleyebilirsiniz. Koronavirüs maddi yardım başvuruları en geç 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Sosyal yardım bilgilerini sorgulamak için tıklayınız.

YORUMLAR

 1. Murat dedi ki:

  Slmlar maddi yardım başvurum açıklanmadı neden

 2. Murat dedi ki:

  Asgari ücretle çalışan vatandaş ım 3 çocuk var okuyor kredi borcum var yetiştiremiyorum maddi yardım ederseniz sevinirim Allah’a emanet olun saygılar

 3. dilek mischiu dedi ki:

  yorum yapsam ne değişir?55 yaşında bir kadınım ve devlete muhtaç ama 1100 lira bana çok gördüler faturalar odiyemedim kime yanarım? umudum ve inancım kaybettim…

 4. Gülsüm dedi ki:

  Slm oncelikle sizden maddi yardım istiyorum ederseniz sevinirim