İnternetten Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm Dünya ülkelerinde hızla yayılan korona virüs Mart ayından bu yana Türkiye’de varlığını sürdürmeye devam ediyor. Vakalarının görülmeye başlanmasıyla birlikte önlemler diğer ülkelere göre daha fazla alınıyor ve bu süreçte ekonomik açıdan daha iyi yönetiliyor. 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna toplantı sonrasında açıklamalarında korona virüs için ilk ekonomik tedbir açıklanmış oldu. Açıklamaların ardından birden fazla destekler ve yardımlar beraberinde geldi. Bu süreç atlatıldıktan sonra ekonomini bozulmuş bir şekilde olmaması ve ekonominin salgın süreci öncesindeki düzeyde ilerleyebilmesi için neredeyse her birim tedbirleriyle birlikte desteklerini de sunmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı işbirliğinde korona virüs salgınına karşı mücadele kapsamında korona virüs sürecinden etkilenen kişilere yardımlar faaliyete geçirildi. Sosyal izolasyonun önemlinin her an vurgulandığı bu dönemde vatandaşlar devletin sağlamış olduğu sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruları nerelerden yapacağı öğrenmek istiyor. İnternet üzerinden sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? E-devlet 1000 TL. Sosyal yardım başvuru ve sorgulama nasıl yapılır, e- devlet Belediye yardım başvurusu ve sorgulama ile ilgili merak edilenleri hep beraber inceleyelim..

Maddi Destek Başvuruları (İnternetten)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının koordineli bir şekilde çalışmaları sonucunda korona virüs sürecinde maddi destek gündeme getirildi. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik olan maddi destekte 2 milyon 111 bin aileye bin liralık maddi yardımların birinci fazı geçtiğimiz günlerde Nisan ayı başında ulaştırıldı. Bin liralık maddi yardımdan sonra bununla da kalınmayacağını ihtiyaç sahibi ailelere tekrardan bin liralık maddi destek yapılacağı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanmıştı. Açıklamalarını kamuoyuna sosyal medya hesabı üzerinden bir video ile duyuran Hazine ve Maliye Bakanı, toplamda 4.4 milyon aileye korona virüs nedeniyle maddi destek sağlanacağını duyurdu.

1. ve 2. faz yardımları olarak sunulacak 4.4 milyon aileye maddi destek ihtiyaç sahibi ailelere yapılacaktır. Aile Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz haftalarda gündeme ilişkin konularda maddi desteklerin 3 faz halinde gerçekleşeceğini ihtiyaç sahibi her aileye destek sağlanacağını duyurdu. Birinci ve ikinci faz yardımlarından daha önce sosyal yardım programlarından destek alan kişilerin yararlanabileceğini 3. faz yardımlarında ise korona virüs nedeniyle çalışamayan, devlethaber.com maddi durumu bozulan daha önceden sosyal yardım almamış kişiler yararlanabilecektir. 1. faz yardımlarının tamamlanmasının ardından 2. faz yardımları için önümüzdeki haftaya işaret eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, toplamda 4.4 milyon aileye desteklerin ulaştırılmış olacağını belirtti. 3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanun kapsamında yardım alan kişilere 1.000 liralık maddi yardım 1. ve 2. faz yardımları olacak vatandaşlara ulaştırılacak 3. faz yardımları ise daha önceden yardım almamış vatandaşlara ulaştırılacaktır.3. Faz Yardımların e-devlet üzerinden alınmaya başlanacağının açıklanmasının ardından sosyal yardım başvurularının nasıl yapılacağı ve başvuru sorgulama nasıl yapılır merak ediliyor.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımları 2021

3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardımlar;

 • 65 yaşlı aylığı,
 • Engelli aylığı,
 • Engelli yakını aylığı,
 • Öksüz yetim yardımı,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı,
 • Şartlı eğitim yardımı,
 • Şartlı sağlık yardımı,
 • Çoklu doğum yardımı,
 • Tüberküloz ve SSPE hastalarına yardım,
 • Silikozis aylığı Devletin ihtiyaç sahibi ailelere sağlamış olduğu yardımlardır. Ayrıntılar..

Devletin ihtiyaç sahibi 4.4 milyon haneye yönelik olan maddi yardımlarından yukarıdaki yardımlardan yararlanan aileler başvuru yapmadan 1.000 lira maddi destek alacaktır. 1. fazın tamamlanmasının ardından 2. fazda yukarıda sıralanan yardımlardan yararlanan 2 milyon 300 bin hane yapılacaktır. 3. Faz yardımlar için e-devletten başvurular alınmaya başlandı.

E-Devletten Maddi Yardım Başvurusu Yapılıyor mu?

Korona virüs sürecinde neredeyse kamu işlerinin hepsi e-devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Sosyal mesafe hatta sosyal izolasyon kuralları çerçevesinde devlet vatandaşlarının sağlığı için tüm resmi işlemlerinde kişileri e -devlete yönlendiriyor. Hızlı ve etkin bir şekilde vatandaşların  her alanda isteklerine yanıt veren e-devlet hizmeti son günlerde maddi yardım konusu için e-devlete yönelen kişi sayısı oldukça fazlalaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığının açıklamış olduğu maddi yardımlarda vatandaşlar başvuruları evlerinde e-devlet aracılığıyla yapmak istedi. Fakat Bakanlıktan devlethaber.com gelen açıklamaya göre 3 faz halinde ihtiyaç sahibi kişilere verilecek olan maddi yardımlardan 2. ve  3. daha önceden sosyal yardım alan kişilerin yararlanabileceği ve herhangi bir başvuru yapılamayacağı belirtildi. Maddi yardımlar hakkında Bakanlıktan gelen son açıklamaya göre 3. faz yardımlar daha önceden sosyal yardım hizmetinden yararlanmamış kişilere yönelik yapılacak ve 3. faz yardımları diğer yardımlar gibi olmayacaktır. Başvuru ile kişilere ulaştırılacak olan 3. faz yardımlarının başvuruları, e-devlet üzerinden alınacaktır.  3. faz yardımları hakkında e-devletten başvuru yapılacağı kesinleştirilmiştir. Böylelikle 1.000 liralık maddi destek ihtiyaç sahibi her kesime ulaştırılmış olacak.

E-devlet Sosyal Yardım Başvuruları

Başvuru e-devlet kapısı üzerinden yapılacaktır. Sosyal yardım alan vatandaşlara e-devlet kapısından bir yenilik daha geldi. Pandemi sosyal yardım ekranı e-devlet kapısı üzerinden yapılmaya başlandı. E-devlet pandemi başvurusu buradan kolaylıkla yapılabiliyor.

Sadece başvuruların kolay ve hızlı bir şekilde yapılmamasının yanında sosyal yardım başvuru sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden sosyal yardım sorgulamak için e-devlete T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. Şifresi mevcut olmayan kişiler e-devlet şifresini belirli para karşılığında PTT’den alabilmektedir. Resmi işlemlerin büyük bir çoğunluğunun e-devlet üzerinden yapılmasından dolayı 18 yaşından büyük herkesin e devlet şifresi olması gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranında maddi yardım ödemeleri sorgulanabilmektedir.

Açık Kapı İnternetten Maddi Yardım Yapıyor mu?

Açık kapı, vatandaşların şikayet ve sorunlarının en hızlı çözümü için oluşturulan bir hizmettir. Bu hizmette vatandaşlar Açık Kapı resmi sitesi üzerinden başvurular gerçekleşmektedir. İlgili kişinin şikayet edeceği herhangi bir konu Açık Kapı sayesinde en üst merciye iletilir. Bu sebeple hızlı ve pratik bir bileştirme aracıdır. Yapılan bir şikayet talep veya sorun başvurusu vatandaşın ikametinde bulunan ilgili kuruşlardan biri olan belediye muhtarlık kaymakamlık veya il valiliğine yönlendirilir. Bir bakıma Açık Kapı hizmeti beyaz masa olarak nitelendirilir. Ancak geçtiğimiz günlerde vatandaşa yanlış bilgi aksettiren bilgi ise; vatandaşların devlethaber.com Açık Kapı üzerinden nakdi yardım için başvuru yapabileceğini ve maddi destek sağlayan başvuru kanallarına ilave olarak eklendiği gündem de konu olmuştu. İçişleri Bakanlığınca hizmete yönelik yapılan açıklamaya göre Açık kapı sisteminin şikayet ve sorun talebi dışında yardım ve destek olanağı sağlamadığı yönünde olup herhangi bir maddi yardım talep formu sunmamasıdır. Altını çizmek gerekirse; Açık kapı hizmeti vatandaşların şikayet ve sorunlarını en hızlı yoldan en üst düzeyle iletişim kurması ardından kısa sürede çözümlenmesi için başvurdukları bir hizmet platformudur.

İçişleri Bakanlığından Açık Kapı hizmeti ve maddi destek hakkında açıklaması ise şu şekildedir:

Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsın şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunana Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır. Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinin de ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikle ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle yoktur.Devletimizin, koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadele eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir. Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

E-devlet Belediye Maddi Yardım Başvuruları

Tüm ilçe ve il Belediyelerine artık e-devlet üzerinden açılan yeni sayfadan başvurular alınmaktadır. Hiç belediyeye gitmeye gerek kalmadan internetten e-devlet kapısı üzerinden yapılabilecek belediye maddi yardım başvurusunda bulunmak için tıklayınız. İçişleri Bakanlığının e-belediye hizmeti e-devlet şifresi ile giriş yapılarak başvuruda bulunabilir ve başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı

İnternetten başvuru ve sorgulama işlmelerinin yanında Telefon üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Alo 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden sosyal yardım ile ilgili başvuru ve sorgulama işlemleri için hafta sonu ve resmi tatil günleri hariç olmak üzere hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.