İbucold C Tablet Ne İçin kullanılır? Antibiyotik mi?

İbucold C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit) içerir. 1 adet İbucold C Tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. İbucold C Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

11.10.2021
İbucold C Tablet Ne İçin kullanılır? Antibiyotik mi?

İbucold c nedir ve ne için kullanılır?

İBURAMİN COLD, PVC/PVDC/Al folyo blisterlerde 12 ve 24 film kaplı tablet olarak pazarlanmaktadır. Bir film kaplı tablet; 200 mg ibuprofen, 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg klorfeniramin maleat içerir. 

İbucold c nedir ve ne için kullanılır?

Klorfeniramin vücutta doğal histamini azaltan antihistaminik bir ajandır. Histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısına neden olur. İbuprofen steroid olmayan iltihap giderici (non-steroid antiinflamatuvar) ilaç grubundandır. İbuprofen vücutta ağrı ve inflamasyona sebep olan hormonları azaltır. Psödoefedrin burun içindeki (nazal pasajlardaki) kan damarlarını büzen dekonjestan bir maddedir. Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur.  İBURAMİN COLD; soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İbucold C Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; yüksek ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İbucold C, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak tercih edilen ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür gibi ilaç etkin maddelerine ek olarak her bir tabletinde 300 mg C vitamini (C vitamini) içerir.

Orta boylarda yaklaşık 140 gramlık bir adet portakal 63,4 mg C vitamini içeriyor.

Sonuç olarak; 1 adet İbucold C Tablet, 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini oldukça önemli bir antioksidandır.

İbucold C Antibiyotik mi?

Hayır ibucold C antibiyotik değildir.

İbucold C Tablet Nasıl Kullanılır?


Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için İbucold C kullanımı:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.
  • Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

İbucold C Tablet ateş düşürür mü?

Evet! İbuprofen, ateş düşürür. Her 1 adet İbucold C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Bu miktar;

1 ölçek (5 ml) ibu-fort şurup ya da bruprex şurup ile aynıdır.
2 ölçek (10 ml) dolven şurup, apireks şurup, brus şurup ya da pedifen şurup ile aynıdır.

İbucold C ağrı keser mi?

Evet! Her 1 adet İbucold C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Ağrı hissini azaltır. Ancak İbucold C tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.

İbucold C Tablet iyi bir C vitamini kaynağı mıdır?

Her 1 adet İbucold C Tablet 300 mg Askorbik asit (C vitamini) içerir.

Ancak C vitamini temin etmek için sağlıklı birine İbucold C tablet kullanmasını önermeyiz. Her bir tableti fazladan 30 mg psödoefedrin HCl ve ibuprofen yan etkisi riskini beraberinde getirir.

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücutta uzun süreli depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle C vitamini düzenli olarak az az temin edildiğinde anlamlıdır. Bir günde 5 portakal yemektense 5 gün boyunca birer portakal yemek daha akıllıcadır.

İbucold Tablet ile İbucold C Tablet farkı nedir?

İbucold tablet, ibuprofen ve psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilacıydı. Bu ilacın her bir tabletine 300mg C vitamini eklenmiş hali İbucold C Tablet ismiyle üretildi. Özetle;

1 adet İbucold C Tablet = 1 adet İbucold Tablet + 300mg Askorbik asit (C vitamini)

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, İbucold tablet veya İbucold C tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

ÜRETİCİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.