İban Numarası Nasıl Öğrenilir? (RESİMLİ ANLATIM)

11.10.2021
İban Numarası Nasıl Öğrenilir? (RESİMLİ ANLATIM)

Kredi kartı kullanımı giderek artıyor. Kredi kartıyla ilgili işlemler için bankalara gitmeye gerek yok. Artık her şeyi bankaların internet bankacılığı uygulamalarından ya da web sitelerinden kolaylıkla halledebiliyoruz. Bu da bazen işlem yaparken kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle İban numarasını bulmak bir hayli zor. Bizde bu yazımızda İban numarası nedir, nasıl alınır, nasıl, yazılır, iban dekontu nasıl alınır, Ziraat, Garanti, Vakıf, İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank ve Halkbank’ tan iban numarası nasıl sorgulanır? Sorularını ve cevaplarını araştırdık. Okumaya devam ederek bu soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

İban Numarası Nedir?

İban numarası, uluslararası banka hesap numarasıdır. İban numarası, para transferlerini hızlı, hatasız ve kaliteli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu numaraların uzunlukları ülkeden ülkeye değişebilir. Ülkemizde İban numarası ise 24 rakamdan oluşmaktadır. Baştaki iki hane ise ülkemizin kodu olan TR’yi ifade eder. Bu haneleri de sayarsak iban numarası 26 haneden oluşmaktadır. İban numarasının amacı, bankalardaki müşteri hesaplarını uluslararası standartta tanımlamak ve para transferlerini hızlı ve hatasız yapmayı sağlamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin yanısıra bir çok ülkede IBAN kullanılmaktadır.

Ülke Kodu Kontrol Basamakları Banka Rezerv Alanı 16 Basamaklı Hesap Numarası
TR XX 12345 0 YYYYYYYYYYYYYYYY
Türkiye İban Numarası Sistemi
Ülke Uzunluk İban Yapısı
Almanya 22 DE89 3704 0044 0562 0150 00
Fransa 27 FR14 20041 01005 0600015M026 06
İngiltere 22 GB29 NWBK 3415 5620 5207 0660 01
Avusturya 20 AT61 1904 0114 4438 2019
Hollanda 18 NL91 ABNA 0516 1742 00
Belçika 16 BE68 5180 0855 8033
Bulgaristan  22 BG80 BNBG 9762 2010 3647 98
Romanya 24 RO49 AAAA 2B41 0057 6234 0000
Ülkelerin İban Numarası sistemi

Avrupa Birliği ülkelerinin yanısıra bir çok ülkede IBAN kullanılmaktadır. Konuya ilişkin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği 10.10.2008 tarihinde, 27020 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

İban Numarası Nasıl Kullanılır?

  • Her banka, para transferi hesabı için İban üretmiştir ve müşterisine bildirir.
  • Parayı alacak kişi yani alıcı İban’ı gönderici kişiye bildirir.
  • Gönderici, alıcı İbanını bankaya bildirir ve para transferi işlemini onaylar.
  • Göndericinin bankası bu işlemi onayladıktan sonra alıcının ibanına para transferi gerçekleşmiş olur.

İban numarası Nasıl Alınır?

Herhangi bir bankanın müşterisi olmanız ve hesap açtırmanız durumunda banka size özel iban numarası tanımlayacaktır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ nın hazırladığı İban Tebliği genelgesine göre Türkiye’deki tüm bankalar müşterilerinin hesapları için iban tanımlamışlardır.

İban Numarası Nasıl Sorgulanır?
Garanti, Ziraat, Yapı ve Kredi Bankalarının İban Numara Sorgulama

İban Numarası Nasıl Yazılır?

İban numarasıyla en çok yapılan işlem genellikle para transferidir. Para transferi işlemi içinde iban numarasının yazılması gerekmektedir. Bu numaranın doğru ve eksiksiz yazılması oldukça önemli. Eğer eksik ve hatalı yazılırsa hatadan dolayı işlem gerçekleşmeyecektir. Bankaların internet bankacılığı üzerinden işlem yapılacağı zaman uygulama içi yapılan yeni güncellemeyle iban numarasını otomatik kopyalayabiliyor ya da iban numarasının yazılı olduğu bir fotoğraf taratıldığında otomatik olarak numara giriliyor. Eğer bu seçenek yok ise kesinlikle başta yer alan TR ibaresinin eklenmesi gerek. Daha sonrasında ise rakamların sırasının doğru şekilde yazılması gerekiyor. Rakamlar doğru girildiğinde işlem hızlı ve kolayca tamamlanmış oluyor.

İban Numarası Dekontu Nasıl Alınır?

Herhangi bir bankadan hesap açtırıldığında, banka hesap cüzdanı verir. Bu kitapçığın içinde kart bilgileriniz yer alır. İban numaranızın yazılı olduğu sayfayı fotokopi çektirebilirsiniz veya banka şubesine giderek iban numarasının yazılı olduğu dekont alabilirsiniz.

İban Numarası Nerede Yazar?

26 haneli bu numara banka tarafından verilen hesap cüzdanı içerisinde yazar. Veya bu numarayı şubelerde, internet bankacılığından ya da müşteri hizmetlerinden kolayca öğrenebilirsiniz. İban numarası kartınızın üzerinde yer almayabilir. Genellikle banka kartlarının üzerinde kart numarası, isim soy isim, son kullanma tarihi ve müşteri numarası yazar. Bazı banka kartlarında ise kart numarası, hesap numarası ve iban numarası da üzerinde yazabilir. Kartın üzerinde yer alan kart numarası veya hesap numarası ile iban numarası karıştırılmamalıdır. Hesap numarasını da açıklayacak olursak; Hesap numarası, hesap açtıran müşterilerin hesaplarına özel olarak tanımlanan numaradır. Bu numara ile bir çok işlem yapabilirsiniz. Para transferi gibi işlemleri de hesap numarasıyla yapabilirsiniz. İşlem yaparken hesap numarası kullanıldığında şube kodu da istenir. Hesap numarası, 16 haneden oluşur. İlk 4 hanesi şube kodunuzu geri kalan 12 hanesi ise hesap numarasını ifade eder.

İban Numarasının Hangi Bankaya Ait Olduğunu Sorgulama

Iban numarasından hesabın hangi bankaya ait olduğunu bulmanız mümkün. Iban numarası olarak tanımladığımız 26 haneli numaranın ilk iki basamağı TR kodudur. Sonraki iki basamak ise kontrol basamağı olarak adlandırılır. Kontrol basamağından sonraki 5 hane bankayı, sonraki 16 hane ise hesap numarasıdır. Hesap numarasının ilk 4 hanesi şube kodunu son 4 hanesi ise ek hesap numarasını vermektedir.

TR ISO Ülke Kodu
45 Kontrol Basamakları
45678 Banka Kodu
0 Rezerv Alanı
YYYYYYYYYYYYYYYY  Hesap Numarası

Garanti Bankası İban Numarası Sorgulama

Garanti bankası müşterisiyseniz ve iban numaranızı öğrenmek istiyorsanız Garanti BBVA sitesi üzerinden İban Sorgulam ekranında yer alan Şube Kodu ve Hesap Numaranızı girerek Garanti bankası iban numaranızı kolayca öğrenebilirsiniz. Garanti İban numarası da baştaki TR koduyla birlikte 26 hanelidir.

Bankaların İban Numarasını En Kolay Öğrenme Yöntemleri

Ziraat Bankası İban Numarası Öğrenme

Ziraat bankası resmi internet sitesi üzerinden iban sorgulama ekranındaki şube kodu, müşteri no ve ek no bölümlerini tamamlayarak iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer müşteri numaranızı bilmiyorsanız internet bankacılığı veya çağrı merkezinden müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığından müşteri no ve iban no öğrenmek için Hesaplarım/Tüm hesaplarım bölümünden hesabınızı seçtikten sonra ekranda 16 haneli numara gelmektedir. Bu numara hesap numarasıdır. İlk 4 hane şube kodunu, ortada kalan 8 haneli rakamlar müşteri numaranızı, son 4 hane ise ek hesap numaranızı vermektedir. Ayrıca hesap numarasının altında iban numaranız yer almaktadır. Müşteri numarasını veya iban numarasını çağrı merkezinden öğrenmek için 0850 220 5000 numarasını tuşlamanız yeterli olacaktır.

VakıfBank İban Numarası Bulma

Vakıf bankası resmi internet sitesinden veya mobil bankacılık üzerinden iban numaranızı öğrenebilirsiniz. VakıfBank internet sitesi üzerinden iban sorgulama ekranından kart numaranızı girerek numaranızı öğrenebilirsiniz. Mobil bankacılık içinse giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen hesaplarım bölümünden kartınızı seçerek hem müşteri numaranızı, hesap numaranızı ve iban numarasını öğrenebilirsiniz.

HalkBank İban Numarası Sorgulama Kolay Yöntem

HalkBank resmi internet sitesi ve mobil bakacılık üzerinden numaranızı öğrenebilirsiniz. Halkbank resmi internet sitesi, iban numarası sorgulama ekranından iban numarasını sorgulayabilir, numaranızı öğrenebilir ve iban numarası üstünden hesap numaranızı da görüntüleyebilirsiniz. 26 haneli numaranızı görüntülemek için şube kodu ve hesap numaranızı girerek öğrenebilirsiniz. Mobil bankacılıktan öğrenmek içinse giriş yaptıktan sonra İşlemler bölümünden Hesaplar/Hesaplarım bölümünden işlem yapılacak hesabı seçerek hesap bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Akbank İban Numarası Nasıl Sorgulanır?

Akbank resmi internet sitesi ve mobil uygulamasından anasayfa da yer alan hesaplar ve kartlar bölümünden işlem yapılacak hesabı seçerek, kolayca iban numaranız ve hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası İban No Sorgusu

Türkiye İş Bankası resmi internet sitesi veya İşcep uygulamasından vadesiz hesaplarım bölümünden hesap bilgilerim sayfasına tıkladığınızda hesap bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca İş Bankası kurumlarına giderek gişe işlemlerinden de kartınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca İOS ve ANDROİD yapılı telefonlarınızdan İŞCEP uygulamasını indirebilirsiniz.

Yapı ve Kredi Bankası İban Numarası Sorgulama

Yapı ve Kredi Bankası resmi internet sitesinden sadece hesap numaranız ile iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Yapı Kredi mobil uygulamasından ise giriş yaparak, hesaplarım bölümünden hesabınıza ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Şekerbank İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Şekerbank iban numarası öğrenmek için Şeker Mobil şube ile birlikte indireceğiniz Cebimdeki Güç uygulamasıyla iban sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca 1953 numarasına hesap numaranızı yazarak sms atabilir veya 444 78 78 numarasını arayarak çağrı merkezinden de iban numarasını öğrenebilirsiniz.

QNB Finansbank

Finanbank resmi internet sitesi üzerinden hesap numaranızı girerek kolayca iban numaranızı öğrenebilirsiniz. QNB Finansbank Cep Şubesi uygulamasını indirip hesabınıza giriş yaparak hesaplarım bölümünden iban numaranızı ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ing Bank

Ing bank şubelerine giderek ya da internet sitesinden şube kodu, müşteri no ve doğrulama kodu bölümlerini doldurarak ve Ing Mobil’ den kolayca öğrenebilirsiniz.

HSBC Bank İban No Öğrenme Yöntemi

HSBC Bankası internet sitesinden veya mobil bankacılıktan işlem yapmak çok kolay. İnternet sitesi üzerinden şube kodu ve müşteri numaranızı girerek iban numarasını sorgulayabilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası İban Numarası Öğrenme (TEB)

Teb bankası internet sitesi üzerinden şehir, şube ve hesap numaranızla iban numaranızı anında öğrenebilirsiniz. CEPTETEB mobil uygulamasından da şehir, şube ve hesap numaranızı girerek hesabınıza dair bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

İBAN NO AÇILIMI

 

İninal Kart İban Numarası Nasıl Sorgulanır?

İninal kart, içine yükleme yapabileceğiniz temassız ve çipli seçenekleri bulanan, herhangi bir sözleşmeye imzalamadan kullanabileceğiniz hızlı alışveriş kartıdır. İninal cüzdan ise, karta ihtiyaç olmadan oyun harcamaları ve fatura ödemesi yapılabilen cep telefonu cüzdanır. Kredi veya banka kartı ile kolayca para yükleyebilir ayrıca sanal kart oluşturup internet üzerinden harcama yapabilirsiniz. İninal kartta iban değil kartta bulunan 13 haneli barkot bulunur. Şubelerden, web sitelerinden ve mobil şubelerinden iban numaranızı yazdığımız yöntemlerle kolayca öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.