Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Tarihleri

21.01.2021
Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Tarihleri

Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenli bir şekilde verilen desteklemeler verilmeye devam ediyor. Yetiştiricilere verilen bu desteklemelerin tarihleri belli olmaya başladı. Çiftçiler tarafından merakla beklenen destekleme ödemeleri ve hayvan başına verilen destek tutarı hakkında tüm bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri Tarihleri 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda çiftçilere verilen hayvancılık destekleri devam etmektedir. Hayvan başına ödenen desteklemelerde buzağı malak destekleri, anaç manda, koyun ve keçi olmak üzere birçok hayvan için desteklemeler yetiştiricisine 2021 yılında da veriliyor. Geçtiğimiz tarihlerde ödeme tarihleri hakkında açıklamalar yapılmıştı. Anaç koyun,  anaç kesi, besi ve buzağı için tarihler netleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının ödeme takvimine göre 2020 anaç keçi desteklemeleri 2021 Mart ayının sonlarında yetiştiricilerine verilmesi bekleniyor.  Geçtiğimiz yıl da Anaç keçi devlethaber.net desteklemeleri ise Nisan ayının başlarında yetiştiricilerine ulaştırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığından hayvan desteklemelerine ilişkin açıklanan son ödeme 2019 yılı 2. dönem buzağı desteklemeleri Kasım tarihinde yetiştiricilerine ulaştırılmıştı.

Tarım ve Orman Bakanı koyun ve keçi yetiştiricilerine de destekleme ödemesini yıl içinde başlayacağını belirtti.

Bakanlık tarafından ardı ardına açıklanan hayvancılık destekleme ödemelerinden sonra hayvan başına verilen destek oldukça merak edilmeye başladı. 2021 yılında hayvan başına verilen destek tutarları yetiştiriciler tarafından oldukça takip edilen konular arasında yerini aldı.

Anaç Koyun-Keçi Desteklemesi 2021

Yurdun kırsal kesimlerinde geçimini hayvancılık üzerinden sağlayan kişilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Anaç koyun keçi destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen hayvan üreticileri öncesinde üye oldukları Damızlık Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Bölge birliğine müracaat etmeleri gerekmektedir. T.C Kimlik kartı ile yapılacak destekleme başvurusunda ilgili formlar doldurulmalıdır. Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Bölge Birliği tarafından gerekli incelemeler destekleme ödeneği için alınan başvurular sonrasında Koyun Keçi Bilgi Sistemi olan KKBS’ye iletilerek burada kaydedilip gerekli tarihler paylaşılır. Detaylı bahsedilecek olunursa; Yapılan başvuruların gerekli evrakları 5 takvim günü içerisinde İl ve devlethaber.net İlçe Müdürlüklerine iletilecektir.

Anaç koyun keçi destekleme ödemesi üzerine yapılan müracaatlar İl/İlçe Müdürlüğü tarafından üretici çiftçilerin işletmesinin ikametine gidilerek inceleme ve kontroller yapılmaktadır. Gerekli kontrol/ inceleme sonrası icmal-1 dosyaları oluşturulur. İcmal-2’ye giden listeler askıya (5 takvim günü) alınır. Askıya alınan icmal-2’ler askıya çıktığı sürece üreticinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak belirlenen süre zarfında itiraz etmez ise anaç koyun keçi destekleme ödemesi için verilen belge ve bilgiler doğru olarak kabul edilir. İcmal-2’lerin askı süresinin bitmesinden sonra yapılacak başvurular geçersiz sayılıp kabul edilmeyecektir. Toplanan icmal-2 listeleri Tarım İl Müdürlüklerine bildirilir ve bildirilen icmal-2’lerin gerekli denetleme ve kontrol işlemleri sonrası icmal-3’ler oluşturulur. İcmal-3’ler hazırlandıktan sonra ise HAYGEM Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilir. İcmal-3 listelerinde bulunan anaç koyun keçi destekleme ödemesi yapan başvuru sahiplerinin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılır.

Anaç Koyu Keçi Desteği 2021

2021 Anaç Koyun Keçi Destekleme Parası

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Anaç Koyun Keçi Destekleme ödeneği için küçükbaş hayvan başına 25 TL. olarak belirlenmiş ve bu destekten yararlanmak devlethaber.net isteyen üreticiler içinde 2021 yılında geçerli olan uygulama esasları tebliğinde ve Cumhurbaşkanlığı kararınca belirtilen kriterlere uygunluğu halinde destekleme ödemesinden yararlanacaktır. Bahsedilen kriterlerden; 15-90 ay (15-90 ay) arasında yaşta olan dişi hayvanları için, hayvan başına 25 TL. destek ödemesi alabileceklerdir. Destekleme ödeneği almak isteyen üreticiler ise bağlı bulundukları İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine yapılacaktır. ardından icmal listeleri oluşturularak gerekli süreçlere başlanacaktır.

2021 Yılı Hayvan Başı Desteklemeler Ne Kadar?

  • 4 Ay ve Üzeri Buzağı ve Malak desteği 370 TL
  • Soy kütüğüne bağlı Buzağı için 600 TL,
  • Döl Kontrolü 50 TL (ilave)
  • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri 200 TL (ilave)
  • Anaç Manda desteği 250 TL
  • Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL
  • Koyun-Keçi desteklemesi 25 TL/baş
  • Malak Desteği 150 TL
  • Soy kütüğüne kayıtlı Malak desteği  400 TL
  • Arılı kovan 15 TL/adet
  • Yaş koza 50 TL/kg
  • Ana arı 15 TL/adet
  • Sürü yöneticisi desteği 5 bin TL (01 Ocak ve 31 Aralık tarihleri için geçerli)
  • Tiftik desteklemesi 30 TL/baş
  • Oğlak tiftiğe 30/ kg TL
  • Anamal tiftik 28/kg TL
  • Tali tiftik 20/kg TL
  • Damızlık ana arı 80 TL/adet

Buzağı Destekleme Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre yıl içinde toplam 484 bin 284 üretici ve yetiştiricilere 522 milyon TL destek ödeneği sağlanmış olup  ilk etapta destekleme ödeneği 320 milyon TL olarak belirlenmiş idi. Buzağı başına ödenecek bedel 4 ay ve üzeri buzağı olmak üzere 370 TL ile Soy kütüğüne kayıtlı buzağı olması halinde hayvan başına 600 TL olarak belirlenmiştir. Buzağı Destekleme ödemesi almak isten üretici öncelikle hayvanlarının 2020 yılı içerisinde doğmuş olma şartı ve kesin bir suretle e-ıslaha kayıt olmuş olmaları gerekmektedir. 2010 yılında sağlanacak olan buzağı destek ödemelerinden yararlanmak için bilinmesi gereken 1 Ağustos 2020 tarihi sonra doğumu olan buzağı için ödeme mümkün olmayacak. Birinci dönem için 31 Aralık 2020’a kadar, ikinci dönem için ise 1 Nisan 2021-15 Haziran 2021 tarihlerine kadar yapılması gerekiyor. Bu tarihler arasında buzağı desteklemesi almak isteyen üretici kimseler T.C. kimlik numarası ve vergi numarasının son hanelerine göre belirlenen günlerde Ziraat Bankası’ndan hesaplarına aktarılan ödenekleri tahsis edebilirler.

Anaç Manda ve Malak Destekleme

Geçimini hayvancılık üzerinden idame ettiren üretici ve yetiştiricilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerden anaç manda ve malak destek ödemesi için belirlenen; anaç manda başına 250 TL, malak başına 150 TL, soy kütüğüne kayıtlı malak başına 400 TL, , soy kütüğüne kayıtlı anaç manda başına 400 TL ödenek verilmiştir. Bunlara ilave olarak özel kriterli illerden (30 il) kapsamına dahil olunması halinde ek olarak 200 TL ödenek verilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.