GSS Borcu Olanlara Müjde! Borçlar Siliniyor!

GSS Borcu Olanlara Müjde! Borçlar Siliniyor!

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için müjdeli haber geldi. Tam 4 milyona yakın GSS borcu olan vatandaşların prim ödemelerini devlet yapacak. Bu büyük gelişme ile ilgili tüm detaylar…

Prim Borçları Siliniyor, Devlet Ödeyecek!

Genel Sağlık sigortası prim borcu olanlar için yeni haber geldi, 31 Mart 2021 tarihine kadar, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile, GSS gelir testini yaptıran herkesin prim borçlarını, brüt asgari ücret tutarının 1/3 ünün altında olan vatandaşların bu borçları silinecek ve devlet primleri ödeyecek. Bu yıl için brüt asgari ücret 3.577,70 TL  üçte biri yani yaklaşık 1.192 TL altında borçlarından muaf olacaklar. Örnek olarak, 6.000 TL borcu olanlar, borçlarını peşin ödedikleri takdirde, 3.000 TL lik prim borcu gecikme zamları ve cezalarından kurtulmuş olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili İsmail Yılmaz yaptığı açıklamada; Yapılandırma Kanunu ile, gelir testini daha önce yaptırmamış olanlara, 31 Mart 2021 tarihine kadar ilgili kurumlarda yaptırmasını duyurdu. GSS prim borcu hesaplaması yaptıranlar, çıkan anapara tutarını 31 Nisan 2021 tarihine kadar taksitler halinde veya peşin ödeyebilirler.

GSS Gecikme Zamları ve Cezaları Silinecek

Yapılan açıklamaya göre, bu yapılandırma hakkı,  31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçlar için geçerli olacaktır. Anapara borcunun tamamının ödenmesi durumunda, düzenlemede yer alan detaylara bakılarak gecikme zammı ve cezalarının tamamı silinecek. Gelir testi ile hesaplanan, Eylül ayı sonrası kalan borç tutarlarının düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Her yıl prim tutarları asgari ücretin %3’ü olarak hesaplanıyor.

Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlananlar, borç ödeme sürelerine kadar, 2000 yılı Ağustos ayı ve öncesi prim borçları dikkate alınmadan, 1 yıl içerisinde 30 prim gün ödemesi yapıldıysa, sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Ayrıca Ağustos ayı ve sonraki aylarda, 60 gün ve üzeri prim borcu çıkmayanlar, 30 Nisan 2021’e kadar tüm hastaneler için sağlık sigortasından faydalanabilecek ve ilaçlarını temin edebilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.