Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? 2021 Başvuru Numarası

21.01.2021
Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? 2021 Başvuru Numarası

Koronavirüs salgını nedeniyle zor durumdaki vatandaşlara kamu kurum ve kuruluşlarından maddi destekler verilmeye devam ediliyor. Ekonomide yaşanan zor günlerin bir an önce atlatılması amacıyla gıda yardımları ve erzak yardımları nasıl alınır? Gıda yardımları yapan kurumlara başvurular  nasıl yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı başvuru formu nasıl doldurulur, belediye erzak, gıda yardımı başvurusu formu nereden doldurulur, Kızılay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve VGM kuru gıda yardımı başvurusu yapmak için nereye müracaat edilir, Gıda yardımı başvurusu yapma şartları nelerdir ihtiyaç sahipleri tarafından merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Kuru Gıda Yardımı Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Gıda yardımı ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda mağdur olan kişilerin sayılarında yaşanan artışlar nedeniyle maddi yardımlar ve erzak yardımlarının araştırılma oranları da artış yaşanmıştır. Gıda yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar Muhtarlıklar, Kaymakamlık ve Valiliklere bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yaptıkları müracaatlarda ciddi oranlarda artış yaşanmıştır. Büyükşehir belediyelerinin de yardım kampanyası başlattıkları açıklamaları üzerine gıda yardımı ve nakit destek başvuru şartları nelerdir araştırılan konular arasında yer almıştır.

Belediyeler, Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları devlethaber.net tarafından verilen sosyal yardımlardan  ve gıda barınma gibi temel ihtiyaçların giderilmesi amacıyla yapılan yardımlardan faydalanabilmek için kişilerin muhtaçlık durumlarını ispat etmeleri ve gerçek ihtiyaç sahibi olmaları şartı ile yararlanabileceklerdir.

İhtiyaç sahibi ailelerin yaptıkları başvurular sonrasında inceleme çalışmaları yapılacaktır. Belediyeler tarafından görevli zabıtalar, sosyal yardımlaşma  vakıflarına bağlı çalışan sosyal çalışmacılar ve valiliklerin mütevelli heyetleri tarafından yerinde yapılan incelemelerden sonra kişilerin gerçekte muhtaç durumda olduklarına karar verilir ise bu durumdaki kişilere derhal sosyal yardım destekleri başlatılır.

Bakanlık tarafından yapılan sosyal yardımları görüntülemek için tıklayınız.

300 Bin Aileye Gıda Yardımı

Dar gelirli yoksul ailelere gıda erzak kolisi yardımları ve nakit yardımları yapılmaya devam ediliyor. İstanbul Valiliği tarafından sosyal yardıma muhtaç ailelere 6 hafta boyunca dağıtılacak olan gıda erzak kolilerin teslimatları halen devam ediliyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından başlatılan 300 bin gıda kolisi yardımları almak isteyenler Valiliğe  başvuruda bulunması gerekiyor.

Gıda Yardımı Sosyal Vefa Destek Başvuruları

İstanbul’da yaşayan 65 yaş üstündeki ihtiyaç sahipleri 112, 115 ve 156’yı arayıp yardım talebinde bulunabilir.. Yapılan Müracaatların ardından yardım bilgileri geri dönüşü yapılacaktır. Gıda kolisi erzak yardımı alabilmek için en büyük şart, belli bir gelirin altında gelir sahibi olmaktır.

Yardım başvurusunda bulunmadan önce belediyelerin verdiği fakirlik belgesi alınmalıdır Bu belgeyi alan ailelerin adreslerine belediye ekipleri tarafından inceleme yapıldıktan sonra onay verdikleri taktirde aile erzak yardımı alabilmek mümkündür.

SYDV Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilikler, Kaymakamlıklar tarafından ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları nakit desteklerinin  başvuruları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru dilekçesi ile yapılabiliyor

Gıda Yardımı Alanlar 1000 TL Alacak mı?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere  1000 TL sosyal yardımların 2. faz ödemelerine başlandı.  1000 TL sosyal yardımlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022 sayılı kanun kapsamında düzenli olarak engelli, 65 yaş aylığı gibi sosyal yardım alan ailelere yapılıyor. Sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahipleri yine Valilik tarafından dağıtılan gıda kolisi yardımlarından da yararlanabiliyor. Gıda yardımlarından yararlanan aileler Bakanlık tarafından belirlenen listede yer alıyorsa 1000 TL sosyal yardımları alabilirler.

Gıda Yardımı Başvurusu e-Devlet

Gıda yardımları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları ile, Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı SYDV tarafından ve Belediyeler tarafından sağlanan bir yardım türüdür.

SYDV tarafından muhtaçlık durumları belgelenmiş ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak nakit yardımı, kömür yardımı, gıda yardımı eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar gibi birçok farklı kalemlerde yardımlar yapılır.

Gıda yardımlarından yararlanabilmek için öncelikle Muhtarlıklara başvuru talebinde bulunmak gerekir. Muhtar tarafından Kaymakamlığa kişinin durumunun iletilmesi ve şahsen müracaat edilmesi ile kişi adına dosya oluşturulur. Bu açılan dosya zerinden kişinin muhtaçlığı kontrol edilir ve yardım verilen tarihlerde kişilerin hesaplarına nakit yardımı yapılır ve gıda yardımları da kişilerin evlerine dağıtılmak suretiyle teslimatı gerçekleştirilir.

Belediye Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını nedeniyle salgının ekonomiye etkilerini azaltmak amacıyla Büyükşehir Belediyeler tarafından yardım kampanyaları başlatıldı. İstanbul ,Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep gibi Büyükşehir belediyeleri ihtiyaç sahibi ailelere büyük bir ivedikle nakit ve gıda erzak yardımlarını ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim ederek ulaştırdı. Salgının ilerleyen günlerde düşüş yaşanması ihtimalleri üzerinde Ramazan bayramı sonrasında normal hayata geçiş yapılacağı açıklandı. Fakat bu süreçte işsiz kalan ve dükkanı kapatılan esnaf ve vatandaşlarda nakit akışı bozulduğu için mağdur duruma düştüğünden dolayı önümüzdeki bu  dönemde yardımlardan yararlanmak için  başvuruda bulunmaya devam edilmektedir.

Başvuru yapacak olan kişiler öncelikle belediyelerin resmi internet sitelerinde başvuru formlarını doldurmak  suretiyle yardım talebinde bulunmalıdır. Yardımlar belirlene ihtiyaç sahiplerine yapıldığı için ev adreslerinin doğru şekilde yapılması önemlilik arz etmektedir. Ayrıca belediye ekipleri tarafından ev adreslerinde durum tespit çalışmaları yapılacağından ihtiyaç sahibi aileler bilgilerini eksiksiz ve gerçek bilgiler yazmalıdır. Başvuru formlarında yazılan adreslere sosyal çalışmacılar ve  zabıtalar tarafından yapılacak yerinde incelemeler sonucunda muhtaçlıkları onaylanan kişiler belediyelerden sağlanan ayni ve nakit yardımları ile gıda erzak yardımlarından yararlanabilecektir.

Yukarıda verilen başvuru linkleri üzerinden kolaylıkla başvuru formlarını doldurduktan sonra Müdürlüklere yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Belediyeler gıda, erzak, nakit gibi çeşitli kalemlerde verilen sosyal yardımlar için başvuran veya başvurmuş sayılan kişiler için müdürlük tarafından bilgi bankası oluşturulacaktır. Müdürlüğün resen inceleme ve tespitte bulunabilmesi için; belediyenin bilgi kaynakları, yardım derneklerinden, sivil toplum kuruluşlarından, özel ve tüzel kişilerden alınan bilgiler ve kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi kaynakları toplandıktan sonra Belediye tarafından istenen evrakları tamamlamaları gereklidir.

 • Başvuru sahibini T.C. Kimlik numarası,
 • Başvuru sahibinin taşınmaz mal durumunu gösterir belge,
 • Yardıma muhtaç olduğunu ihtiva eden dilekçe
 • Gerekli görüldüğü durumlarda sağlık kurulu raporu,
 • SGK gelir durumu,
 • Boşanmış ise boşanma kararı,
 • Öğrenci ise öğrenci belgesi,
 • İhtiyacı ispat muhtaç durumda olduğunu gösterir bilgi belgesi,
 • Eşi cezaevinde olanlar için cezaevi belgesi,
 • Denetimli serbestlikten faydalanan kişiler için denetimli serbestlik müdürlüğünden alınan denetimli serbestlik hizmet döküm belgesi belgeler istenir.

Bu belgelere istinaden oluşturulan başvuru dosyasına Müdürlük personelinin yerinde yapmış olduğu sosyal tespit ve inceleme tutanağı eklenir. Yapılacak olan yerinde inceleme sonucunda, başvuru veya durum tespit tutanağına istinaden belgeleri bu Yönetmeliğe uygun bulunan kişiler için sosyal inceleme raporu düzenlenir. Başvuranın evrakları sosyal inceleme raporu ekinde karara bağlanmak üzere, belirli periyotlarda Değerlendirme Kuruluna gönderilir. Kuruldan çıkan karar ile ihtiyaç sahiplerine gıda, erzak, nakit ve  ayni yardımlar yapılır.

Belediyelere ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Bunun için belediye yardımı nasıl alınır adlı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

VGM Kuru Gıda Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

VGM tarafından ihtiyaç sahibi aileler yapılacak gıda yardımları herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan veya geliri net asgari ücret miktarından fazla olmayanlar ve SYDV’ lerden 2022 sayılı kanun kapsamında 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında Kanun gereğince aylık alanlara yapılmaktadır. VGM kuru gıda yardımlarından faydalanmak isteyenler Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı başvuru formu doldurarak Bölge Müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla başvuru yaparak gıda yardımlarından yararlanabilirler. VGM kuru gıda yardımı başvuru formuna buradan ulaşarak bilgilerini doldururak VGM ibraz ederek kuru gıda yardımlarından faydalanabilirsiniz. VGM İletişim: https://www.vgm.gov.tr/iletisim

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu (Korona destekleri)

Kızılay sosyal yardım bağışları olarak kurum tarafından muhtaç ailelere çeşitli destekler verilmektedir. Korona gıda paketi desteği kampanyasına destek olmak için tıklayınız.

YORUMLAR

 1. Meral dedi ki:

  Benim eşim bel fıtığı patlamış iki aydır yataklı benim üç çocuk var kömürün yok odunum yok erzak yok yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. orhan dedi ki:

  Ben Orhan yolci Gida yardimi kömür odun yardiminda ihtiyacim var zor Durumundayim Yardim talebi istiyom

 3. Selahattin dedi ki:

  Hiç gelirim yok ailemi gecindıremıyorum 5 aydır çalışmıyorum allarazısı için yardımlarınızı beklıyorum

 4. Gurbet elahmed dedi ki:

  Benim iki küçük kızım var mama ve bez alacak paramız yok eşim yabancı Suriyeli evimiz kira aylık 400 yemin ederim şuan evde hiç bişi yok alacak paramız yok