Genç Girişimciye Devlet Desteği Esham Modeli Nedir?

19.01.2021
Genç Girişimciye Devlet Desteği Esham Modeli Nedir?

Bu haberimizde sizlere Esham Modeli Devlet Desteği Geri Ödemesiz ve Esham-ı Cedide Modeli Nedir? hakkında gündemde olan en son gelişmeleri sizlere aktardık. Korona salgını sonrasında normalleşme sürecinde ekonominin gidişatını düzeltmek ve dalgalanmaları en aza indirmek amacıyla farklı ekonomi modelleri uygulanması hayata geçirilecek. Bunlardan bir tanesi ise Esham Modeli için Geri Ödemesiz Devlet Desteği.

Ekonomik Krizden Çıkışın Anahtarı Esham Modeli Mi?

En son, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında; Özel sektör için Girişim Sermayesi ve İslami Finans Reformu, Yüksek İşbirliği ve Sanayi İşbirliği Reformu, Vakıf Reformu, kamu içinse “Esham Sistemi”  önerildi.
Erdoğan tarafından “İslami İktisad, ekonomik krizden çıkışın anahtarıdır” açıklamasıyla, ekonomide yaşanan dalgalanmaların çözümü olarak bu modelin uygulanmaya başlanacağının sinyali verilmiş oldu. Kamu için yapılan ekonomi sunumlarında önerilen, gelir ortaklığı sisteminin ilk örneklerinden olan, Osmanlı Devleti’nde de uygulanan Esham Modeli’nin, faizsiz İslami finansman desteği olarak ekonomimizin gidişatını değiştirmede uygulanacak yeni modelin bu olduğunun müjdesi verildi.

Geri Ödemesiz Borç Desteği

Ekonomideki kötü gidişattan güçlü bir çıkış için önerilen bu model, öncelikle Kadınlara ve Genç Girişimcilere sağlanacak. Girişimcilere iş kurmaları için faizsiz devlet desteği verilecek. Esham modelini ne zaman ortaya çıktı, bu ekonomi modeli neyi vaat ediyor, ekonomide ki kötü gidaşata dur diyecek mi? Ekonomiye katkısı olacak mı?
Talimat sonrasında Esham modeli için çalışmalar son hızıyla devam ederken, vatandaş esham modelinin ne olduğunu merak ediyor. Geri ödemesiz borç sistemi Esham ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde..

Vatandaşa Faizsiz Borç Para Verilecek Müjdesi Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan son MYK toplantısında, yapılan ekonomi modelleri sunumunda adından söz ettiren ve uygulanması için Sn. Erdoğan’ın çalışmaların bir an önce başlatılması için acil talimat verdiği, çözüm olarak hayata biran önce geçirilmesi gereken esham modeli sunumu ekonomiyi rahatlatacak. Osmanlı Devleti dopingi olarak adını ilerleyen günlerde daha sık duyacağımız Esham modeli ne vaat ediyor? İsterseniz kısaca model hakkında yaptığımız kısa araştırmalarımızı sizlere aktaralım. Ekonomiye Osmanlı Modeli olarak çözüm önerisi olarak sunulan Esham Modeli nedir?

Esham-ı Cedide Modeli Nedir?

Ekonomiye güçlü çıkış yöntemi olarak Osmanlı Devleti esham modeli önerisi büyük yankı buldu. Ekonomide kötü gidişata çözüm önerisi olarak Osmanlı Modeli Esham modeli; kelime anlamı olarak ödünç olarak alınan paranın belirli bir zamanda ödeneceğini gösteren senetler, paylar ve hisseler anlamına gelen, en son ülkemizde Osmanlı Devleti zamanında uygulanan faizsiz İslamı Devlet Desteği Modelinin, günümüzde yeni modelleri ile uygulanmaya başlanacak ve  umut verici bu modelle bütçe açığının önüne geçilecek.

Ekonomiye Can Suyu Osmanlı Devleti Esham Modeli Geliyor

Ekonomideki kötü gidişata çözüm ve çıkış ile krizin etkilerinin en aza indirilmesi aşamaları için gündeme gelen Esham Modeli, Osmanlı zamanında uygulanan iç borçlanma şeklidir. Devletin, ekonomide oluşan ihtiyaçlarını ve yatırımların tamamlanması için gerekli olan para ihtiyacını, halkına senetlerini satarak paraya olan ihtiyaçlarını karşılama şekli olarak tanımlanır. Esham’ın kelime anlamı pay ve hissedir. Önerilen sistemde, devlet iş kuracak girişimciye faizi olmayan borç para verecek, girişimcinin elde ettiği kardan kar payı alacak.

Esham usulu devreye alındığında ise genç girişimci ve kadınlara öncelik verilerek, devletten geri ödemesiz destek alınabildiği yeni sistem olarak uygulanmaya başlanacak ve geri ödeme tarihini, seneti satın alan yatırımcılar değil de devlet tarafından belirlenerek, devletin yeni açılan kurulan işyerlerinden kar payı aldığı bir yöntemdir. Bu şekilde yeni ekonomi modeli olarak sunumlarda örnekleri ile anlatıldığı bir yöntem olarak karşımıza çıkan Esham ekonomiye can suyu olacak.

Toplantı da öneri olarak sunulan bu yeni modelde, devletin faizsiz finansman desteği verilen bir sistem olarak bu modelin islami ekonomi modeli olduğu görülüyor. Devletin vatandaşa esham yani pay satabildiği, elde edilen gelirlerin yatırıma yönlendirildiği bir sistem olduğu, yatırımcıların mikro düzeyde uyguladıkları bu yöntemin, ilerleyen günlerde ekonomiye büyük ölçüde katkı sağlayacağı umuduyla verilen talimat sonrasında Faizsiz Finansman desteği çalışmalarının başlatıldığı açıklandı.

Faizsiz İş Kurma Kredisi

Kısaca esham usulu; Osmanlı Devletinde son örneklerini gördüğümüz gibi vatandaşlara, iş kurmak için faizsiz bir şekilde borç para verildiği ve kurulan işten devletin kar payı aldığı geri ödemesiz faizsiz bir modeldir. Osmanlı devleti ekonomideki olumsuz gidişatı gidermek amacıyla iç borçlanmaya önce iltizam sistemi ile başlamış, sonrasında malikane sistemine daha sonra da esham sistemine dönüştürülmüştür. Yabancı devletlerden borç alarak borçlanmak yerine, iç borçlanma yöntemi ile sorunların aşılması için hayata geçirilen ve başarı ile uygulanan bu model, vakıflar kategorisinde yer aldığını ve günümüzde de birçok ülkede başarılı bir şekilde uygulandığını ve sistemin faizsiz iş kurma kredisi gibi girişimcilerin, devlet tarafından iç borçlanma ile desteklendiği bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Bu model, en son Osmanlı Devletinin ekonomik yapısında meydana gelen bozulmalar nedeniyle oluşan para ihtiyacını gidermek için, III. Mustafa zamanında çıkarılmış ve I. Abdülhamit döneminde  Osmanlı’nın bütçe açığını kapatmak için Esham uygulanmıştır. Pay ve gelir ortaklığı senetleri anlamına gelen bu sistem, devletin iç borçlanma sistemi olarak hayata geçirilmişti.  Yani bu sistem sayesinde devlet bir nevi kendi halkına borçlanıyordu, buna da iç borçlanma deniyordu. Esham sisteminin örnekleri Osmanlı Devletinde uygulanmış olup İslamı bir faizsiz devlet desteğidir. İsterseniz bu usulun ayrıntılarına buradan göz atabilirsiniz.

Günümüzde Sistem Nasıl İşleyecek ?

Merkez Bankasının da kullanabileceği bu modelde; yatırımcılar esham usulu ile yatırım yapmak için, devletten geri ödemesiz destek alabileceği gibi, bu sistemde Merkez Bankası’nında açık piyasa işlemlerinde Esham Modelini kullanılabileceği açıklandı. Merkez Bankasının piyasaya likitide enjekte etmek istediğinde halkın elinde bulunan esham senetlerini satın alabileceği sistemde, likite çekmek istediğinde ise yeni senet ihraç edilebileceği, bu sayede ülkemizin faizsiz finansın merkezi haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu modelin ilerleyen günler de kitap haline getirilmesi planlanıyor.

Okurlarımızın ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz  Devlet İş Yeri Açma Hibeleri ile ilgili yazımızda okunabilir.

YORUMLAR

 1. Azime beytaş dedi ki:

  Ben bir bayan olarak iş ve atılımıcı olmak istiyorum şansımı denemek istiyorum ben beş çocuk annesiyim yaş 32

 2. Halil dedi ki:

  Türk mikletine hayirlisi olsun
  Devlete millete hayri olan her sistem desteklenmesi ve uygulanmasi gerek

 3. Nacar dedi ki:

  Bu esham geri ödemesiz krediden nasıl faydalanabiliriz. Nereye başvuru yapmanız ve kaç yaşında olmak gerekir.

 4. Ozgur dedi ki:

  Bu hukumet ne zaman bu Batmis Osmanli modelinden vazgecicek acaba? Uygulanmasi gereken model Ataturk’un 1923’te yaptigi modeldir. Bakin o doneme, ulke savastan cikmis olmasina ragmen nasil kalkinmis gorun.

 5. Çilem dedi ki:

  Kayseri yaşıyorum iki oğlum var eşimden boşandık evim eşyam yok mağduruz bu kredi den bizde yararlana biliyormuyuzböyle bir imkan var ise çok sevinirim çocuklarımın eğitimi için geleceği için kira esya gıda yardımına ihtiyacımız var saygilar