Geliri Sigortası Olmayana Devlet Maddi Yardımı

20.01.2021
Geliri Sigortası Olmayana Devlet Maddi Yardımı

Ölümcül Korona virüsü pandemisinin ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla alınan  sağlık tedbirlerinin vatandaşlara yansıyan ekonomik etkilerini azaltmak için de çok önemli adımlar atılmış ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımlar, salgının ilk günlerinde duyurulmuştu. İhtiyaç sahibi ailelere toplamda 2 milyar TL kaynak ayrıldığının açıklanmasının ardından sosyal yardım ödemeleri hızla hayata geçirildi. Nakit yardımları 1000 TL olarak SYD vakıflarınca yapılmaya başlandı.

Geliri olmayana Sigortası olmayana 1000 TL. Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Sağlık güvencesi olmayanlar müjde devletten geldi. Geliri olmayana destek veren kurumlar sosyal güvencesi olmayan kadınlara para yardımı başvurusu almaya devam ediyor.  1000 TL nakit yardımından kimler yararlanabilir, tüm detaylar haberimizde.

Sağlık Güvencesi Olmayanlar Müjde! Nakit Yardımı Geliyor

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yardımlar hız kesmede devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik dar  boğazdan geçen ailelere nakdi ve erzak gıda yardımları yapan pek çok kuruluş bulunuyor. Yardım kampanyaları başlatarak mağdur kişilerin elini rahatlamak amacıyla destek veren kamu kurumlarından yardım başvurusunda bulunarak desteklerden yararlanmak mümkün. 1000 TL sosyal yardımının 2. faz ödemelerine bu hafta başlanacağı duyuruldu. İhtiyaç sahibi ailelere 1000 TL. sosyal yardım ödemelerinin başvuruları ise e-devlet üzerinden yapılacak

Geliri Olmayana Destek Veren Kurumlar Başvurular Başladı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı salgın nedeniyle ihtiyaç sahibi milyonlarca aileye nakit yardımlarına başlıyor.

2.3 Milyon Aileye Nakit Yardımı Başlıyor

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından verilen bu yardımların nasıl alınacağını merak eden vatandaşlar ‘Kimler 1000 TL yardım alabilir” sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor.

Daha önce 2.1 milyon aileye verilen sosyal yardım için başvuruya gerek olmadığını belirten Bakan Zehra Zümrüt şimdi de 2.3 milyon aileye SYD vakıflarınca bu hafta verilmeye başlanacağı duyurdu. Başvurular e-devlet üzerinden alınacak. İlk fazlara başvuranlar yeniden başvuru yapamayacak. Bu hafta alınmaya başlanacak başvurular ile toplamda 4.4 milyon aileye sosyal yardımlar ulaştırılmış olacak. 3 faz halinde yapılacak sosyal yardım ödemelerinin 3. fazının tarihleri de ilerleyen günlerde açıklanacak ve son faz da hiçbir kurumdan yardımlardan yararlanamayan vatandaşların başvuruları değerlendirilip bu kişilere yardımlar ulaştırılacak.

Sosyal Güvencesi Olmayan Ailelere Yoksulluk Yardımı

Covid-19 salgını ile birlikte gelen işsizlik ve işten çıkarmalar ile artarak devam eden gelir kaybı ve yoksulluk le mücadele devlet tarafından verilecek sosyal yardımlar tampon görevi görüyor. Yoksulluğa düşen hanelere yapılacak sosyal yardımlar ile  asgari düzeyde yaşamını sürdürmeye çalışan ihtiyaç sahiplerinin bir an önce buluşması için yoksulluk yardımları kamu kurumlarından verilmeye devam ediliyor.

Yoksul ailelerin nakit sıkıntılarını bir nebze olsun rahatlatmak amacıyla verilen yoksulluk yardımları başvuruları ve  şartları detaylar haberimizde.

1000 TL. Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyeler, Kaymakamlıklar ve Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca salgın döneminde yoksulluğa düşe ailelere maddi yardımlar veriliyor. Sosyal yardım adı altında her aileye 1000 TL ödemelerine haftaya başlatılacağı açıklandı ve devletimiz yoksul ailelerin bir nebze olsun yüzünü güldürme başardı. Başvuruların herhangi bir kuruma yapılmadan Bakanlığın elindeki listeden belirlenen ihtiyaç sahiplerine yardımların ödeniyor olması hiçbir kurumdan yardım alamayan ailelerin sert tepkisine neden olmuş ve sosyal yardım ödemelerinin 2. fazın da bu aileleri de kapsayacak şekilde düzenlenmesi ile rahat bir nefes alınmıştı. SYD vakıflarınca verilecek olan  sosyal yardım ödemelerinin başvuruları e-devlet üzerinden yapılacağı açıklandı.

İhtiyaç sahiplerinin e-devlet şifrelerini bu zaman diliminde temin etmeleri yoğunluk yaşanmaması için önem arz ediyor. E-devlet şifreleri PTT lerden 2 TL ücret karışılığında veriliyor. Şifresi olmayan vatandaşların şifre almaları için PTT şubelerine giderek almaları halinde açılacak başvurulara  kolaylıkla müracaat edebilecek. Mevcut şifresini unutanlar SMS ile doğrulama kodu göndererek yeni bir şifre almaları sistemin yoğunluk yaşamaması için şimdiden alınması gereken tedbirler arasında yer alıyor.

Yoksul ailelere yapılması planlanan 1000 TL sosyal yardım bir kereye mahsus olmak üzere Koronavirüs salgını etkilerini azaltmak amacıyla yoksul ailelere verilen bir yardım türü olduğundan düzenli olarak her ay ya da belirli aralıklarla kurumlardan sosyal yardımlar nelerdir nasıl alınır soruların cevapları da sıklıkla araştırılıyor.

Fakir Ailelere Devlet Yardımları

Yoksul ailelerin muhtaçlık durumlarının belirlenmesi amacıyla sosyal çalışmacılar ve görevlilerin aileleri yaşadıkları adreslerde ziyaret ederek durumlarının gözlenmesi ve tespit edilmesi çalışmaları ile durumu teyit edilen kişilere belirli aralıklarla sosyal yardımlar yapılıyor.

Eşi vefat eden kadınlara EVEK programı kapsamında iki ayda bir 650 TL verilmesi, yine yoksul ailelere gıda, erzak, barınma, kırtasiye, yakacak kömür yardımı, doğum yardımları, eğitim yardımları gibi bir çok farklı türde yardımlar yapılıyor. Bu kurumlar gerçekten muhtaç ve yoksul durumdaki kişilere yardımlarda bulunuyor  bundan dolayı muhtaçlık durumu teyit edilen devlethaber.net kişiler kurumlara başvuru dilekçesi ile taleplerini iletmeleri halinde yardımlara ulaşabiliyor.

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları Yardımları

Yoksul ailelere SYD vakıfları tarafından yapılan yardımlar şu şekildedir;

 • Aile yardımları,
  • Gıda yardımları
  • Barınma yardımları
  • Sosyal konut projesi kapsamındaki yardımlar
  • Yakacak yardımları
  • Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımlar
  • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Eğitim yardımları,
 • Sağlık yardımları,
 • Özel amaçlı yardımlar,
 • 2022 sayılı kanun kapsamındaki yardımlar,
  • Yaşlılık (65 yaş aylığı)
  • Engelli aylığı
  • Engelli yakını aylığı
  • Silikozis hastalarına yapılan yardımlar,
 • 2828 sayılı kanun kapsamında yapılan yardımlar
 • Proje destekleri kapsamında yapılan yardımlar olmak üzere birçok alanda destek veriliyor.

Bu yardımlara başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlık durumu ve bilgilerin doğrulanması amacıyla ayrıca sosyal incelemeye tabi tutulmaktadır. Muhtaçlık kararı ise vakfa bağlı olarak çalışan mütevelli heyet tarafından verilmektedir. Aylıkların bağlanması başvuru tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde tamamlanması ile gerçekleştirilir.

Başvurularını muhtaçlıklarını ve kişisel verilerini merkezi veri tabanlarından tespit etme ve mükerrer yardımların önlenmesine yönelik olarak oluşturulan kurumlar arası online veri paylaşım sistemi üzerinden SOYBİS üzerinden yapılması ile yardım ihtiyacı içinde olan kişilerin kamu kurumlarından evrak toplayarak muhtaçlık durumunun kanıtlanmasına gerek kalmamıştır.

İşsizlere 1000 TL. Yardım 2021

İnsani Yardım Vakfı, ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle işten çıkarılan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik Şimdi Dayanışma Vakti sloganıyla kampanya başlattı. Yardım kampanyası işsiz kaldığı tespit edilen ve gündelikçi çalıştığı için geliri olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak başlatıldı. Bu kişilere 10 milyon TL nakdi yardım ve 100 bin aileye kumanya paketi dağıtımı yapılacağı açıklandı. Başvurular İHH vakıf resmi internet sitesi üzerinden başvuru formu üzerinden alınıyor.

Yine salgın nedeniyle işsiz kalan vatandaşlara yönelik olarak ihtiyaç sahibi 2.3 Milyon aileye bu hafta başlatılacak olan 1000 TL sosyal yardım başvuruları e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden yapılacak.

Devlet Yardım Vakıfları İletişim

Devlet tarafından yardıma muhtaç kişilere devlethaber.net maddi destek ve gıda erzak desteği veren birçok vakıf aktif olarak hizmetlerine devam etmektedir. Bu vakıflar ve iletişim bilgileri ise;

Sigortalıya Yardım Parası

SGK tarafından Kadın Sigortalıların hakları çerçevesinde yardım paraları da verilmektedir.

Bu yardımlar ise;

 • Emzirme Ödeneği
 • Evlenme Ödeneği
 • Başkasının Bakımına Muhtaç Derecede Ağır Engelli Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalılar
 • Analık Halinde Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ödenmesi
 • Doğum Borçlanması

Sigortalılara verilen diğer haklar çerçevesinde ölen sigortalının hak sahiplerine da yardımlar verilmektedir.

 • Ölüm Aylığı
 • Ölüm Geliri
 • Cenaze Ödeneği
 • Evlenme Ödeneği
 • Ölüm Toptan Ödemesi ve İhya

Asgari Ücretliye Kira Yardımı

Asgari ücretli ile geçinmek bu devirde oldukça zor. Korona virüs salgını nedeniyle işsizlik ve işten çıkarmalar ile karşı karşıya kalan vatandaşlar kira yardımı, gıda nakit yardımlarını araştırıyor. Sosyal yardımların hızla hayata geçirilmesi ile yeniden gündeme gelen yardımlar arasında asgari ücretliye kira yardımı da bulunuyor.

Asgari ücretli çalışan ve aylık 2.825 TL ile geçinmek zorunda kalan kişiler gelirlerini belgeleyebilir ve gerekli kurumlara başvuruda bulunursa kira yardımı alabilirler. Belediyeler ve bazı kurumlar giderleri gelirinden az olan kişilere kira yardımları yapıyor. Bunun için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV lere ve kaymakamlıklar içerisinde bulunan sosyal dayanışma yardımlaşma dernekleri ve belediyelerin yardım masalarına başvuruda bulunulabilir.

YORUMLAR

 1. Ayşe dedi ki:

  2 çocuğum var engelli bakmakta sorlaniyorum soğukta oturuyoruz sabah yok zor durumdayım yardimlarinizi bekliyorum allah razı olsun sizden

 2. orhan dedi ki:

  çok şükür devletimiz bin lira yardım etti bir yıldır o parayla geciniyoruz 4 kişilik aileyle

 3. Kader taraş dedi ki:

  Kıramı veremiyorum elektrik su veremiyorum cok zor durumdayım evde bile yemıye bile bışeyım yok sizden yardımlarınızı bekliyorum

 4. Çilem subaşı dedi ki:

  Eşimden ayrıldım ve çalışmıyorum devletin 5 maskesinden başka bir kuruşunu görmedim onuda gidip almadım eczaneden kiraciyim aynı zamanda yardım almam için daha ne olmalı acaba ??

 5. Neşe yetik dedi ki:

  Bn esimden ayriyim iki kizim yutta iki yasinda oglumla yasiyom evim kira kirami oduyemiyorum ne olur bana yardim edin allah rizasi icin

 6. FERHAT dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin uzun zamandır çalışmıyorum ve şuan durumum yok iki çocuğum var bu yardimlardan bende yararlanabilirmiyim yetkililerden rica etsem

 7. Kadriye uyan dedi ki:

  Selamünaleyküm ben buraya calışmaya geldım ama su korani hastalıgı maf ettı iş yerim de iş yok madurum lutfen yardımcı olun saygılar sevgılee kadrıye uyan

 8. Mahir dedi ki:

  Ben issizim hic bir gelirim yok bana yardimci olursaniz sevinirim Allah herkesten razı olsun cok mağduriyet duymaktayim