GAP, DAP, DOKAP ve KOP Hibe Desteği 2021

20.01.2021
GAP, DAP, DOKAP ve KOP Hibe Desteği 2021

Tarım ve Orman Bakanlığının GAP, DAP ve DOKAP KOP kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi uygulaması tebliği Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2021 yılında Gap projesi ve DAP KOP-DOKAP 2021 uygulama rehberinde GAP, DAP, DOKAP ve KOP kapsamındaki illeri belli oldu. DAP illerine 2021 yılında çiftlik yüzde 50 hibe desteği başvuru tarihleri ve tüm merak edilenler haberimizde.

GAP,DAP,DOKAP ve KOP Hibe Desteği 2021

Söz konusu 4 kalkınma bölgesindeki 41 ilde 2019 ila 2023 yılları arasında en az 1 yıldır hayvancılık kayıt sistemin kayıtlı işletmesi bulunan ve aktif hayvancılık yapan büyükbaşta 10-50  baş, küçükbaşta ise 100-200 baş arası altında anaç hayvan varlığına sahip üreticiler için yeni ahır, ağıl yapımı ile tadilatlarına, damızlık boğa, koç, teke alımları ve gübre sıyırıcısı sistemi ile seyyar süt sağım makinesi alımlarına Bakanlık tarafından  belirlenecek üst limitler dahilinde % 50 hibe desteği verilecek.

2021 yılında da 4 kalkınma bölgesindeki hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilere hibe desteği verilmeye devam edilecek.

 • İnşaat yatırımı ile makine ve ekipman alımı yapmak isteyenler yatırımı gerçekleştireceği yerdeki il müdürlüğüne,
 • Damızlık koç ve teke hibe desteğinden faydalanmak isteyenler İl ilçe müdürlüklerine,
 • Her üç yatırımı da yapmayı planlayanlar ise İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gereklidir.

Başvurular her yılın 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında alınıyor. Gerekli görüldüğü durumlarda Bakanlık tarafından başvuru süreleri uzatılıp kısaltılabilecek veya yıl içerisinde yeniden başvuru çağrısı yapılabilecektir. Tebliğ 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere  yürürlüğe devlethaber.net girdi.

GAP, DAP, DOKAP ve KOP kapsamındaki illerdeki mevcut hayvancılık işletmelerine altyapılarını geliştirmeleri için sağlanacak yüzde 50 hibe desteği başvurularının esasları da belirlendi.

 • Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP),
 • Doğu Anadolu Projesi (DAP),
 • Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)
 • Konya Ovası Projesi (KOP) olmak üzere 4 kalkınma bölgesi kapsamındaki iller ise şu şekildedir.

GAP, DAP, DOKAP ve KOP Kapsamındaki İller

 • GAP yani Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki iller ise; 9 ili Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ‘ tır.
 • DAP Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki iller ise; Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli, Van.
 • DOKAP Doğu Karadeniz Projesi  kapsamındaki iller; Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon ,Tokat
 • KOP Konya Ovası Projesi kapsamındaki iller; Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir’ dir.

DAP KOP-DOKAP Uygulama Rehberi

GAP-DAP-DOKAP ve KOP PROJELERİ UYGULAMA REHBERİ için tıklayınız. Hibe desteği programı 2019-2023 yılları arasında uygulanmaktadır. Ayrıca koç teke alımı küçükbaş hayvan hibeleri uygulama rehberi için tıklayınız.


Bu kapsamda çiftçilere yapılacak olan ödemeler T.C. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. devlethaber.net Ziraat Bankası destekleme tutarının % 0,2’si oranında hizmet komisyonu ödenir.

DOKAP Destekleri 2021 Başvuruları

Bu Tebliğ kapsamında yatırım yapmak isteyenlerin başvurularında uyacakları usul ve esaslar şunlardır:

İnşaat yatırımı   ve makine alet ve ekipman alımı yapmak isteyen yatırımcılar, yatırımı  yapacağı  yerdeki il müdürlüğüne; damızlık boğa ve koç-teke alımı  hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar il ilçe müdürlüklerine, her üç yatırımı da yapmak isteyen yatırımcılar ise il müdürlüğüne başvurur.

Başvurular her yıl 1 Ocak-31 Mart arasında alınır. Genel Müdürlük gerekli gördüğü takdirde merkez proje değerlendirme komisyonu kararı ile başvuru süresini uzatabilir, kısaltabilir ya da yıl içerisinde yeniden başvuru çağrısı yapabilir. Başvurular, yılı için geçerli olup, yatırıma alınamadığı takdirde sonraki yıllar için yeniden başvuru yapılması gerekir. Geçmiş yıllarda başvurusu onaylanıp yatırımını yapmaktan vazgeçen yatırımcıların yeniden başvurmaları halinde puanlamada eksi puan verilir. Yatırımcı ile il müdürlüğü arasında, yatırımcının aynı yatırım konusunda Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan faiz indirimi veya hibe desteği programlarından yararlanmadığına, yararlanmış ise Karar kapsamındaki hibe desteğinin iptal edileceğini kabul ettiğine dair taahhütname imzalanır. İnşaat yatırımları, makine alet ve ekipman alımları  ile damızlık boğa ve koç-teke alımı başvurularında istenecek belgeler Bakanlıkça belirlenir ve uygulama rehberi ile yayımlanır.

DAP GAP KOP ve DOKAP HAYVANCILIK Desteği 2021

4 Kalkınma bölgesindeki çiftçilere hibe olarak verilecek olan miktar ise;

 • Küçükbaş ahır yapımı için en fazla 200 bin TL ( 600 metre kareye kadar )
 • Büyükbaş ahır yapımında ise en fazla 385 bin TL ( 750 metre kareye kadar )
 • Damızlık koç ve teke alımlarında en fazla kelle başına 750 TL destek miktarı verilecektir.

Aynı zamanda GAP,DAP,DOKAP ve KOP kapsamındaki illerde e-ıslah veri tabanına kayıtlı saf sütçü ırklarda doğum tarihi 1.1.2010 ve sonrası hariç sığırlarda,  etçi ve kombine ırklarla tohumlama yaptıran üreticilere, dişilere brusellosis S-19 aşısı yaptırmak koşulu ile anaç sığırları ve doğan buzağıları yapılacak ödeme hayvan başına;

 • Anaç Sığırda hayvan başına 370 TL,
 • Buzağı hayvan başına 150 TL olarak belirlenmiştir.

DAP Büyükbaş ve Koç Teke Ahır Desteği

Tip projeler kapsamında;

4 Kalkınma bölgesindeki yetiştiricilere %50 hibe olarak verilecek olan damızlık koç ve teke alımı ile ahır yapımı ile süt sağım, gübre sıyırıcı makinesi alımları yapabilmek için gerekli şartlar ise;

 • 10 ile 50 baş arasında büyükbaş hayvanı olması gerekmektedir.
 • Küçükbaş hayvanı olanların ise en az 100 ve üzerinden bir süreye sahip olması gerekir.
 • Bu sayıda hayvana sahip olanların en az 1 yıl boyunca Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

Hayvancılık Teşvikleri Hangi İllere Veriliyor 2021

Kırsal Kalkınmayı destekleme kurulunca hayvancılık desteği verilen iller; Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van ve son olarak eklenen Erzurum, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak, Karaman, Aksaray, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale, Trabzon, Giresun, Bayburt, Artvin, Ordu, Gümüşhane, Samsun ve Rize olmak üzere 41 ildeki üreticilere TKDK IPARD projesi kapsamında hibe desteği veriliyor.
IPARD-II Kırsal Kalkınma Destekleri 10. Başvuru Çağrısı  tkdk.gov.tr adresinde açıklamıştır. Destek almaya hak kazananlara 125 Milyon Avro hibe veriliyor.

YORUMLAR

 1. Ayfer dedi ki:

  Kucuk bas hayvancik yapmak istiyorum yardimci olurmusunuz