Eşimden Boşandım Dul Maaşı Alabilir miyim? Devlet Desteği

20.01.2021
Eşimden Boşandım Dul Maaşı Alabilir miyim? Devlet Desteği

Eşimden boşandım dul maaşı alabilir miyim diye merak edenler tarafından merak edilen Boşanan kadının hakları arasında yer alan dul maaşı için nereye başvurulur, Nafaka alan kadın dul maaşı alabilir mi? diğer bir merak edilen konuda boşanmış aile çocuğuna devlet yardımı verilir mi? Boşanan kadınlara maaş bağlanır mı, dul maaşı başvurusu nasıl yapılır, boşanmış kadına babadan maaş bağlanması hakkında merak edilenler haberimizde.

Boşanan Kadınlara Dul Maaşı Başvurusu

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar ile yapılan konu gereğince sosyal yardımlardan biri olan Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik sosyal yardım öncesinde yapılan nakdi yardım aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL olarak ödenmekteydi. Ancak yeni gelen düzenleme ile T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt devlethaberler.net Selçuk tarafından kamuoyuna duyurulan Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım kapsamında ödenen yardım bedelinin 275 TL’den 375 TL’ye çıkarılması haberi üzerine 2021 yılı itibariyle eşi vefat eden kadınlar ayda 375 TL olmak üzere 2 ayda bir 650 TL  dul maaşından yararlanabilirler. Dul maaşı ile birlikte yetim aylığı ise TÜFE gelen 6.5 ile %6.5 oranında artış göstermiştir. Dul maaşı hakkında bilgiler detaylarıyla içerikte anlatılmıştır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik yapılan maddi yardımın detayları için tıklayınız.

Boşanan Kadınlara Maaş Bağlanır Mı?

Eşi vefat eden kadınların aldığı yardımın yanında, eşinden boşanan kadınlarında dul maaşından yararlanacak olması merak konusu olmuş durumda. Eşinden boşanan kadının ailesi yani anne ve babası SGK Sosyal Güvenlik Kurumundan yararlandığı durumlarda boşanan kadın anne ve babası üzerinde aylık alabilir. Boşanan kadınlar için anne veya babanın sosyal güvenlik hakkı olması, Bağ-Kur’lu olunması, işveren olunması veya Sosyal Sağlık Kurumu SGK dan yararlanıyor olunması halinde dul maaşı hakkına sahip olamazlar.

Dul Yetim Aylığı Başvurusu E-devlet

SGK Sosyal Güvenlik Kurumunca düzenlenen Ölüm Aylığı- Dul Aylığı- Yetim Aylığı başvuruları E-Devlet Kapısı üzerinden de gerçekleşmektedir.

E-Devlet Kapısı üzerinden başvuru için;

 • TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi  doldurulmalıdır.
 • ‘’Dul aylığı başvurusu’’ yazılmalı.
 • Ekrane gelen sayfaya vefat etmiş eşin TC kimlik numarasını yazarak başvuru işlemi tamamlanır.

2021 Dul Aylığı Ne Kadar?

Dul aylığı alacak kişinin 2021 yılı itibariyle dul ve yetim maaşlarına %6.5 oranında zam ile eşi vefat eden kadınların yararlanacağı dul maaşı  587 TL ye ulaşmış yapılan zam ile yetim aylığı da 293 TL‘yi bulmuştur. Dul maaşı için yapılan başvurunun tespiti sonrası başvuru yapan kişinin aylık alma hakkında sahip olması halinde maaşlarını ilgili ayın ilk gününde almaktadırlar. Belirtmek gerekirse dul maaşları 2 ayda bir ödenir. Başvuru yapacak kişinin dul maaşından olumlu sonuç alması için; Vefat eden eşin dul maaşından yararlanacak kişi ile ölüm anında resmi olarak evli olması ve vefat eden eşten sonra yeniden evlenmemiş olması gerekmektedir. Dul aylığı içinde yararlanma hakkına sahip olan kadınlar gibi erkeklerde aranan şart ise SGK priminin tamamlanmış olmasıdır. Konumuz gereğince boşanan kadınlar ele alınmış olsa da başka bir yardım olan ölüm aylığından kadınlar gibi erkeklerde SGK Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yararlanma hakkına sahiptir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Kesilir?

Dul maaşları bazı durumlarda kesilmektedir. Genel nedenler ise şu şekilde olacaktır;

 • Eşi vefat eden kadının aylık alması ile beraber  yeniden evlenmesi
 • Eşi vefat eden kadının dul maaşı aldığı dönemde sigortalı bir işe başlaması
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmemesi
 • Yetim kız çocuğunun evlenmesi halinde
 • Yetim kız çocuğunun sigortalı işe girmesi halinde kesilmektedir.

Muhtaçlık Belgesi Almak İçin

Muhtarlık veya kaymakamlıklara başvuru ya da online olarak E-Devlet Kapısı üzerinden yapılacak işlemler ile anne ve babasını kaybetmiş, %40 ve üzeri engeli bulunan kişiler ve 18 yaşından küçük yetim çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla yapılan nakdi ödemelerden biri olan Muhtaçlık Belgesi koşulların sağlanması ve hanenin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumunda olmasının tespiti halinde başvuru yapan kişi/haneye verilmektedir. Muhtaçlık belgesi başvuru sonrası yapılacak gelir testinin belirlenen asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartı ile verilir. Muhtaçlık aylığına tabi olan kişilerin sonrasında gelirlerinin belirlenen kriterlerin üzerine çıkması halinde hak kazanılan muhtaç aylığı kesilir. devlethaberler.net Muhtaçlık belgesinden yararlanacak kişilerin sosyal güvencesi olmaması, gelir veya aylığı bulunmaması, bakım altına alınmamış olması, belirlenen kriter üzerinden fazla gelir getiren bir mal varlığı olmaması gerekmektedir. Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru dilekçesini doldurup imzaladıktan sonra engeli var ise rahatsızlığını ispatlayacak bir sağlık raporu temin etmeli ardından ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne fiziki müracaat veya E-Devlet kapısı üzerinden başvurularını yapması gerekir.

Muhtaçlık Belgesinden Kimler Yararlanabilir?

 • 65 yaş üstü emekli olmayanlar
 • Engel raporu en az %40 olanlar
 • 18 yaşından küçük anne ve babasını vefat etmiş olanlar ve bakacak yakını olmayanlar

Yukarıda belirtilen şartlardan birine sahip olan vatandaşlar belirlenen yoksulluk sınırı çerçevesince altında kalma şartı da aranmaktadır.

Muhtaçlık Başvurusu için Gereken Evraklar

  • Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin başvuru esnasında gerekli evrakler ile başvuruyu yapmaları gerekmektedir. Başvuru evrakları ise aşağıdaki gibidir;
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınan muhtaç aylığı başvuru formu
  • T.C kimlik kartı
  • Başvuruda bulunacak kişinin engeli olması durumunda sağlık kurulundan sağlık raporu alınmış olması

 2021 Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

Güncel rakamlar ile 2021 yılında fakirlik maaşı 1037,96 TL olarak muhtaç engellilere ve yetim çocuklara düzenli periyotlar halinde aylık olarak verilmektedir. Fakirlik maaşı alan kişiler Ziraat Bankası şubelerinden ve PTT şubelerinden adlarına yatan fakirlik maaşını çekebilirler. Ziraat Bankası ve PTT’de hesabı olmayan kişilere, başvuru sonrasında olumlu değerlendirilen başvurularda başvuran kişinin adına hesap açılır. Aylık olarak ödenen fakirlik maaşı belirlenen tarihlerde kişinin hesabına yatırılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.