Eşi Vefat Eden Kadının Hakları Neler? 2021 Güncel

20.01.2021
Eşi Vefat Eden Kadının Hakları Neler? 2021 Güncel

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı EVEK programı kapsamında eşi vefat eden ve sosyal yardıma ihtiyaç duyan kadınlara maddi yardıma bulunuyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kadınlara yönelik Bakanlık tarafından verilen sosyal yardımları miktarının artırıldığını ve daha önceki yıllarda 275 TL olan maaşın 325 TL’ ye yükseltildiğini açıkladı.

Bakan Zehra Selçuk

Şartlı sağlık, lohusalık ve gebelik yardımı da yüzde 29 arttı. “Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; şartlı doğum yardımını 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı kapsamında ödenen miktarı da 325 liraya çıkardık” açıklamalarında bulundu.

Eşi vefat eden kadınlara; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı EVEK programı kapsamında iki ayda bir 650 TL maaş bağlanmaktadır.

EVEK Başvuruları Nasıl Yapılır?

Eşi vefat eden kadının hakları; Vefat sonrasında kadın, cenaze yardımı ve dul maaşı talebinde bulunabilmektedir. 5500 sayılı kanun gereğince minimum 900 gün prim varsa, dul maaşı bağlanabilir. Dul maaşı, kadının evlilik yapacağı süreye kadar geçerli olacaktır. Belediyelerden talep edilen yardımlardan eşi vefat eden kadın yararlanabilecektir.

EVEK programı kapsamında bağlanacak olan dul maaşı başvuruları kamet edilen ilin SYD vakıflarına  yapılabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca eşi ölen ve muhtaç durumda olan çalışmayan ve geliri olmayan kadınlara aylık 325 TL ödeme yapılmaktadır. Başvurular Kaymakamlıkların SYD vakıflarının resmi internet siteleri üzerinden yapılabilir. Yine SYDV şahsen başvuruda bulunarak yardım talebinde bulunulabilir.

EVEK Kaç Para Maaş Ödeniyor?

Başvuru yapan ve muhtaç durumda olduğunu mütevelli heyetinin teyit ettiği hak sahiplerinin hesaplarına aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarında yapılan yardım açıklanan devlethaber.net koronavirüs tedbirlerine çerçevesinde yükseltilerek 325 TL. ‘ ye çıkarıldı. Bu yardım her ay için hesaplanmakta, ancak iki ayda bir hesaplara yatırılmaktadır. Bu kapsamda her ay hesaplanan ama iki ay da bir yapılan yardım miktarı 325 x 2 = 650 TL. olacak şekilde hesaplara aktarılacak.

Eşinden herhangi bir sebepten dolayı ayrılan ve resmi anlamda  boşanan kadınlar bu yardımdan yaralanabilir mi sorularının yanıtları da merak edilmektedir. Eşinden boşanan ve bu nedenle dul kalan kadınlara bu yardımdan faydalanamaz, bu yardımlardan yararlanabilmek için son resmi nikahlı eşin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Evek programından  dini nikahlı eşi vefat eden kadınlarda yararlanamaz.  Dini nikah resmi anlamda sözleşmeye dayalı bir evlilik birliği olmadığından dolayı bu yardımlardan yararlanabilmek için kişinin son resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması şartıyla bu yardım bağlanmaktadır.

Eşi vefat eden kadınlar eğer yeniden evlenirlerse bu durumda yardım alabilir mi? Yine eşi vefat etmiş ve sonrasında yeniden evlenmiş kişiler Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımı alamazlar. Eş vefat ettikten sonra başka biriyle aynı evde dini nikahlı yaşayan kişiler de bu yardımlardan yardım alsalar  bide bu durumun tespit edilmesi halinde yardımlar kesilir.  yararlanamazlar.

Sigortalı olarak bir işe başlayan Kadınlar EVEK Yardımlarından bir işte sigortalı olarak çalıştığı tespit edildiğinde Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan kadınlar da bu yardımdan faydalanamaz.

Eşi Vefat Eden Kadının Hakları

Eşleri ölmüş ve bu nedenle dul kalmış kadınların birçok hakkı bulunmaktadır. Eşi ölen bu nedenle dul kalan kadınlara kamu kurum ve kuruluşlarından ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadınlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuruda bulunarak dul maaşı niteliğinde 2 ay da bir olmak üzere toplamda 650 TL aylık alabilirler. Bunun yanında eşi vefat eden kişiler eşinin son çalıştığı iş yerlerinden gerekli toplam prim gün sayılarını doldurmuş iseler ölüm aylığından da yararlanabilir. Eşi ölen kadına sigorta tarafından emekli aylığının bir kısmı dul maaşı olarak da bağlanır.

Dul kadınlara yönelik olarak bayram parası, dul- yetim aylığı gibi maaşlar bağlanabiliyor.  İnternet üzerinden maaş sorgulaması da yapılabiliyor.

Eşi  vefat eden kadınların talep etmeleri halinde muhtaçlık durumlarının tespit edilmesi ile Belediyeler, Kaymakamlıklar ve Sivil toplum kuruluşlarına yardım başvurusunda bulunarak sosyal yardımlardan yararlanmaları da mümkündür.

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 2021

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflar tarafından eşi vefat etmiş olan kadınların bu  yardımlardan  faydalanabilmesi için kişinin T.C vatandaşı olması, başka biriyle dini ya da resmi nikahlı evli olmaması ve kendisi ya da içinde bulunduğu hanedeki herhangi bir kişinin yada çocuklarının kanunla kurulu SGK na tabi herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olması şartı ile yardımlar bağlanmaktadır. Kadının vefat sonrasında yoksulluğa düşmesi ile fakir ve muhtaç durumda teyit edilmesi halinde yardım parası bağlanmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar

Kaymakamlıklar tarafından SYD vakıflarınca eş ölen kadınlara EVEK programı kapsamında 325 TL iki ayda bir 650 TL yardım parası verilir.

Belediyeler tarafından dul kalan kadınların muhtaçlık hallerinin tespit edilip teyit edilmesi halinde ise sosyal yardımlar olan, gıda, erzak kolisi, eğitim , kırtasiye, barınma gibi temel ihtiyaçlarının asgari düzeyde karşılayabilmeleri için sosyal yardımlardan yararlandırılır.

EVEK programı kapsamında gerçekten muhtaçlık olan kadınlara bu yardım yapılır muhtaçlık durumları tespiti ise şu şekilde yapılır. Bakanlık tarafından sistem üzerinden kişinin ekonomik anlamda iyileşme sağlayıp sağlamadığı hakkında sorgulamalar yapılarak muhtaçlık durumu tespit edilir. devlethaber.net Eğer kişinin durumunda herhangi bir değişiklik varsa maaş bağlanmış ise çalışıyor ise bu durumda yardım kesilir. Durumu sabit ise yardımlardan faydalandırılmaya devam edilir.

Muhtaçlık durumunun ortadan kalkıp kalkmadığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfı tarafından sosyal çalışmacı ve görevlilerince yapılan sosyal incelemeler ile takip edilmektedir.

1000 TL Sosyal Yardım Alanlar EVEK Maaşı Alabilir mi?

SYDV tarafından 2022 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak yapılan sosyal yardımlardan yararlanan kadınlar EVEK maaşı alamaz. Bu yardımlardan sadece birini tercih edilmesi halinde yardımlardan faydalanabilirmek mümkündür.

Yalnız 1000 TL sosyal yardım alanlara yönelik bir kereye mahsus olmak üzere mücbir sebep kapsamında yardım verildiğinden kişinin maaşı kesilmez.

Eşi Vefat Eden Kadına Maaş 2021

Eşi vefat eden kadına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYD vakıfları tarafından 2 ayda bir olmak üzere güncellenen yeni miktar olan 325*2: 650 TL maaş bağlanmaktadır. Bu maaş PTT hesaplarına kişinin T.C kimlik numaralarına göre bağlı olunan vakıfın ödeme takvimine göre belirlenen günlerde yatırılmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadın Kocasının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Eşi ölen kadınlar eşinin emekli maaşının belli oranları üzerinden maaşını almaya devam etmektedir. Bağlanacak olan  Maaş miktarı oranları ise;

 • Eğer kişinin çocuğu bulunmuyorsa  bu durumda maaşın yüzde 75 ‘ i bağlanacaktır.
 • Vefat eden kişinin eşi çalışıyorsa, maaşın yüzde 50’si bağlanacaktır.
 • Yalnızca bir çocuğu olması halinde ise kişi maaşın  yüzde 60’ını, çocuğu ise  yüzde 30’unu alır..
 • Kişinin iki veya daha fazla çocuğu varsa bu durumda kişi maaşın yüzde 50’sini alır. Çocuklara ise geri kalan yüzde 50 olarak paylaştırılmaktadır.
 • Kişinin yeni bir evlilik yapması halinde ölüm aylığı kesilir.

Eşi Vefat Eden Kadına Maaş Başvurusu 2021

Eşi vefat eden kadının devletten ölüm aylığı alabilmesi için SGK ‘ya müracaat ederken yanında bulundurması gereken evraklar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Ölüm aylığı başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibine ait nüfus kayıt belgesi
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (1 adet)
 • Veraset ilamı belgesi
 • Ölen eşinin ölüm defni tutanağı
 • Beyan ve taahhüt belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge kişiye ait SGK bilgi dökümanı
 • Banka hesap numarası
 • Bakıma muhtaç çocuk bulunması halinde sağlık kurulu raporu

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Sorgulama

Ölüm aylığı başvurusu ise https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linki üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Ölüm aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi ölüm aylığı sorgulama işlemi de yine e-devlet üzerinden yapılabilir. Ayrıca ölüm aylığı sorgulamaları

 • Bağlı bulunan ildeki SGK Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri
 • SGK Sosyal Güvenlik Kurumu Destek Hattı üzerinden yapılabilir.

Eşi Vefat Eden Kadına Devletten Destek Ödemeleri

Eşi vefat eden kadınlara yönelik verilen 650 TL yardım ile ilgili soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

EVEK kapsamında 2 ayda bir SYDV tarafından bağlanan yardım paralarının ödemeleri PTT’den alınıyor. Sosyal Yardım Kartı’yla ATM’lerden çekim yapılabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.