e-Okul Öğrenci Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır? 2021

Okul numarası öğrenme 2021 yılında nereden ve nasıl yapılır? e-Okul ve e-Devlet öğrenci okul numarası sorgulama işlemleri, e-devlet üzerinden rahatlıkla yapılıyor. İşte basit olarak kullanabileceğiniz tüm adımlar burada..

27.10.2021
e-Okul Öğrenci Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır? 2021

Okul numarası öğrenme, e-devlet ve e-okul üzerinden yapılabilir. Lise, ortaokul ve üniversite düzeyindeki okullar için e-devlet kullanılarak öğrenci okul numarası sorgulama ve öğrenme işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunun için yazımızdaki detayları uygulayabilirsiniz.

Yeni nesil eğitim modelleri sayesinde öğrenciler, öğretmenler ve veliler için okul ile ilgili bilgileri sorgulamak çok daha kolay hale geldi. E-okul sistemi sayesinde öğrenciler notlarını ve okul bilgilerini kolayca edinebilirken veliler de çocukları ile ilgili eğitim takibini daha iyi gerçekleştirebiliyorlar. Ancak e-okul üzerinden işlem yapabilmek için mutlaka öğrenci numarasının bilinmesi gereklidir.

Okul numarası öğrenme işlemi yaparak sisteme kolaylıkla girebilir ve eğitim bilgilerini kolayca takibe alabilirsiniz. Ortaokul, meslek lisesi, düz lise öğrencilerinin öğrenci numaralarını öğrenebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı bir öğrenci portalı oluşturmuştur. Bu portal üzerinde öğrencilerin tüm bilgileri bulunuyor. Okul numarasını da portal üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-Okul ve eDevlet Okul Numarası Öğrenme

E-okul sistemine girebilmek için öğrencilerin okul numarasını bilmesi gerekiyor. Her öğrenciye okul tarafından verilen bu numara hem velilerin hem de öğrencileri e-okul sistemine girebilmelerinde son derece önemlidir. Öğrenciler okul numaralarını unuttuklarında ya da bilmediklerinde okul no sorgulama yaparak sisteme giriş numaralarını bulabilirler.

Okul numarasını bilmeyen ya da kaybeden öğrenciler okulun öğrenci işlerine giderek gerekli bilgileri alabilirler. Bir diğer şekilde ise e-Devlet üzerinden de numara sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Milli eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak da bu numarayı öğrenme şansınız bulunuyor.

Okul numarasını yalnızca öğrencilerin velileri sorgulayabilmektedir. Öğrenci velisi olmayan kişiler bu numaraları sorgulama işlemi yaptıklarında birtakım uyarılar ile karşılaşırlar ve gerekli bilgileri de alamazlar. Öğrenci numarası öğrenme işlemi sırasında gerekli bilgiler mutlaka girilmelidir.

e-Devlet Öğrenci No Öğrenme?

e-Devlet sistemi insanların kendileri ile ilgili olarak hemen her bilgiyi bulabildiği çok geniş yelpazeye sahip platformlardan biridir. Bu platforma hem masaüstü bilgisayarlardan hem de mobil uygulamalarla girmek mümkün olmaktadır. Öğrenciler tarafından e devlet okul numarası öğrenme işlemi de yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için birtakım aşamaları eksiksiz geçmelisiniz.

İlk önce e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş sırasında istenilen T.C ve şifre bilgilerinin doğru bir şekilde yazılması gereklidir. Sonrasında Sorgulama kısmına ‘okul numarası sorgulama’ yazın ve arama işlemi yapın. Arama sonrasında karşınıza gelen sayfada Milli Eğitime bağlı olan tüm okul bilgileriniz sıralanacaktır. Okul seçini yaptığınızda her türlü okul bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden okul numarası sorgulama işlemi yapabilmek için e-Devlet şifreniz olmalıdır. Şifresi olmayan kişiler bu şifreyi PTT şubelerinden mini bir bedel karşılığında alabilirler. Şifresi olup da unutan kişiler şifre yenileme yaparak yeni bir şifreyi PTT’ye gitmeden alabilirler.

e-Devlet sayfasından “Öğrenci Bilgi Sistemi” sayfasına giriş yapılır.

  • Öğrenci bilgi sistemi ekranına giriş yapmak için e-devlet şifresi kullanılmalıdır,
  • Dilerseniz e-Devlet Giriş sayfasından gerekli adımları takip edebilirsiniz,
  • Daha sonra kişisel bilgiler girilir ve okul numarası öğrenme işlemi tamamlanır.

Lise Okul Numarası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Okul numarası öğrenme lise öğrencileri için de önemlidir. Çünkü öğrenciler tüm lise hayatları boyunca mutlaka e-okul üzerinden bilgilerini takip etmek durumundadırlar. Numaranızı öğrenmek için öncelikle internet üzerinden e-okul sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonra tek seferlik olarak verilen giriş kodu ile kullanıcı adını belirtilen alanlara yazmalısınız.

Tek kullanım şifre ile giriş sonrasında öğrenci sorgulama bölümüne gelerek bilgileri görüntüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada kullanıcı adınız T.C. kimlik numarası, şifreniz de öğrenci numaranız olarak belirlenmiştir. Lise okul numarası öğrenme için yine e-devlet üzerinden ya da okul idaresinden de yardım alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2021

Açık Öğretim Lisesi e-Okul Numarası Öğrenme

Öğrenci okul no öğrenme işlemi yalnızca örgü öğretimler için geçerli bir durum değildir. e-okul sisteminden yararlanan herkesin okul numarasına gereksinimi vardır. Bu kişilerin de e-okula girebilmesi ve okul numaralarını öğrenebilmeleri için benzer işlemler tekrarlanmaktadır.

Okul numarası öğrenme işlemi sırasında gerekli bilgiler şöyle;

  • TC kimlik numarası ile okul numarası öğrenme işlemi yapılabilir,
  • Bu işlem için e-devlet şifresi yeterli olacaktır.
  • Eğer şifreniz yoksa, velinizin şifresi ile de giriş yapabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi okul numarası öğrenme isteyen öğrencilerin öncelikle T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile e-Devlet sitesine girmeleri gerekiyor. e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa şifrenizi PTT’den alabilirsiniz. Siteye girdikten sonra Açık Öğretim Liseleri öğrenci sayfasına girerek buradan öğrenci belgesi sorgulaması yapın. Sorgulama sonrasında tüm kayıt bilgileriniz ile öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu işlem de tıpkı yukarıda anlatıldığı gibidir.

E-Okula Girebilmek İçin Okul Numarası Gerekli mi?

E-okul sistemi tamamen öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin eğitim sürecini daha iyi yönetebilmeleri için geliştirilen bir sistemdir. E-okul sistemi herkesin kendi açısından bilgi alabilme ortamıdır. Bu nedenle de ilgisi olmayan kişilerin rastgele girmesi şifre kullanımı ile engellenmiştir.

Öğrenciler ve diğer herkes e-okula girebilmek için mutlaka okul numarası ile sisteme girmek durumundadır. Okul numarası olmadan sistemin kullanılması mümkün değildir.

Hem öğrenci T.C. kimlik numarası hem de okul numarası giriş işlemlerinde son derece önemli bilgilerdir. Öğrenim gördüğünüz okul ile ilişiğiniz kesilene kadar bu bilgileri muhafaza etmek durumundasınız. Eğer bu numarayı bilmiyorsanız gerekli okul numara sorgulama işlemlerini yapmanız gereklidir.

Mobil Bilgi Servisi Öğrenci Numarası Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı velilerin daha iyi bilgi sahibi olabilmesi için bir mobil servis geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde veliler SMS yolu ile çocuklarının eğitim durumları hakkında ki her bilgiye kolaylıkla ulaşabilme şansına sahiptir. Mobil bilgi servisi Türk Telekom, Vodafone, Turkcell operatörleri aracılığı ile hizmet vermektedir.

GSM operatörleri ile merak ettiğiniz her bilgi sizlere SMS yolu ile ulaştırılacaktır. Sorgulama yapılmak istenildiğinde belli bir ücret ödenmesi gereklidir. Aylık olarak da bu servise abone olabilirsiniz. Sistemden yararlanmak için çocuklarınızın T.C. kimlik numarasını 8383’ kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. Çocuklarınızın okulda ki eğitimi tamamlandığında İPTAL yazıp 8383’e göndererek aboneliği iptal ettirebilirsiniz.

E-Okula Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

E-okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir sistemdir. Veliler için e-okul Yönetimi Bilgi Sistemi Girişi Veli Bilgilendirme Sistemi de hazırlanmıştır. Öğrenciler aldıkları yazılı ve sözlü notlarını, öğretmenleri tarafından verilen ödev notlarını buradan takip edebilme imkânına sahiptir. Aynı şekilde veliler de öğrenci hakkında eğitim bilgisi sorgulamak istediklerinde rahatlıkla bu bilgilere sistem üzerinden erişebilmektedir.

E-okul sistemine girebilmek için öncelikle kurumsal web siteyi açmanız gerekmektedir. Bu sayfa üzerinden T.C. kimlik numarasını kullanıcı adı kısmına, şifre kısmına da öğrenci numaranızı yazmalısınız. Sonrasında ‘Giriş’ kısmına tıklayın.

Sitenin öğrenci sorgulama ekranı karşınıza çıkacaktır. Açılan sayfada öğrenci için hem resmi hem de okul bilgileri eksiksiz olarak çıkacaktır. Devam butonuna tıklayarak diğer öğrenci detaylarına ulaşabilirsiniz. Daha sonra işiniz bittiğinde Güvenli Çıkış butonunu kullanmalısınız.

E-Okul Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri hem öğrencilerin hem de velilerin okul bilgi takibi yapabilmeleri için e-okul sistemini geliştirmişlerdir. Eski dönemlerde her veli çocuklarının okulda ki durumunu sorgulamak için okula kadar gelmek zorunda kalırdı. Ancak teknolojinin çok daha iyi bir seviyeye gelmesi ile birlikte artık öğrencilerin not bilgileri, devamsızlık ve davranış durumları hakkında internet olan her yerden bildi edinmek çok daha kolay olabiliyor.

2007 senesinin ocak ayında kullanıma açılan sistem öğretmenlere, velilere ve öğrencilere hizmet veren bir bilgi sistem yazılımıdır. Bu sistem üzerinden birçok bilgiyi kolaylıkla edinebilme imkanı bulunmaktadır. Bir öğrencinin tüm eğitim hayatı boyunca bilgileri bu sisteme kayıt edilir.

E-okul üzerinden öğrenci kaydı, not giriş işlemleri, not takibi, devamsızlık giriş ve takipleri, nakil işlemleri, belge işlemleri çok pratik şekilde yapılabilir. Aynı zamanda haftalık ders programlarının giriş işlemleri, e-karne, şube yazılı ortalamaları, okula dair duyurular, MEB duyuruları e-okul sistemi üzerinden rahatlıkla taraflara duyurulabilmektedir.

Bu sistemi velilerin daha rahat kullanabilmeleri için velilere özel bir Okul Veli Bilgilendirme Sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde veliler kendi şifreleri ile e-okul üzerinden çocuklarının tüm not ve devamsızlık durumlarını görebiliyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.