E-Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır? Destek Sorgulama

E-Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır? Destek Sorgulama

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV ler tarafından nakit yardımında bulunuyor. Devlet pandemi amacıyla maddi yardım başvurusu ekranı nihayet açıldı. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler tarafından araştırılan; Kaymakamlık yardım parası ne kadar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı e-Devlet 1000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır, e-Devlet sosyal yardım sorgulama ve PTT 1000 TL Sosyal yardım parası nasıl alınır? 1000 TL olarak yapılan sosyal yardımdan kimler yararlanır? Başvurular nasıl yapılır? Elektrik faturası desteği nasıl alınır?gibi soruların yanıtları haberimizde..

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi aileler için yapılan 1000 TL sosyal yardım ödemelerinin 2. faz ödeme detayları belli oldu. 1. fazda sosyal yardımlarda faydalanmamış aileler için yapılacak olan 2. faz 1000 TL sosyal yardım ödemeleri 2 milyon 300 bin haneye ulaştırılacak. Koronavirüs salgınından olumsuz yönde etkilenmiş olan ihtiyaç sahibi tüm kesimlere ulaştırılacak sosyal yardım ödemeleri bu hafta başlanacak.

Bakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ailelerin adreslerine ulaştırılacak olan ödemelere başvurular e-devlet üzerinden yapılacağı açıklandı.

PTT aracılığıyla yapılan ödemelerde yoğunluk yaşanmaması amacıyla PTT görevlileri tarafından vatandaşlara elden teslimat şeklinde gerçekleştirilecek.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlar ile ilgili olarak açıklama yapıldı Bakan Zehra Selçuk;

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek iki periyodik pay gönderilerek  352 milyon 880 bin 238 TL tutarındaki kaynak aktarılacak açıklamasında bulundu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının mali imkanlarını güçlendirerek, aktarılan bu kaynakla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verebileceğiz” dedi.

E-devlet Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardım ödemelerine e-devlet üzerinden başvuruda bulunan aileler sosyal yardım bilgilerini e-devlet sosyal yardım bilgisi sorgulama ekranı üzerinden sorgulayabilecek.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçesi

Kaymakamlıklara bağlı Sosyal yardımlaşma dayanışma vakıfları tarafından da sosyal yardımlar yapılıyor. Kaymakamlıklara başvuruda bulunarak sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenler başvuru dilekçesi ile yardım talebinde bulunması yeterli oluyor.

Kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma vakıflarından yardım almak isteyenler öncelikle muhtarlıklara talep oluşturması gerekiyor. Muhtarlıklar vakıflara kişinin durumlarını ilettikten sonra kişi adına dosya oluşturuluyor. Bu dosyanın açılması için başvuru dilekçesi ve kişinin gelir durumu gösteren muhtaçlık belgesi teslim edilmesi gerekiyor.

Kömür yakacak yardımları, nakit desteği ve gıda yardımlarından yararlanmak isteyenler başvurularını kurumlara bizzat teslim ederek gerçekleştiriyor. Başvuru dilekçesi vakıflara istenen diğer evraklar ile birlikte elden teslim edilmek suretiyle yapılabildiği gibi Kaymakamlıkların Resmi internet sitesi üzerinden SYD vakıfları başvuru formları üzerinden de yapılabiliyor. Muhtaçlık durumlarını belgeleyen kişiler için vakıflar üzerinde başvuru sahibinin gelir durumlarını tespit edilmesi amacıyla gerekli bilgilere ulaşabilmek için talep dosyası oluşturulup bu listeye bağımlı şekilde yardımlar kişilere ulaştırılıyor.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar

Kaymakamlık tarafından muhtaç ailelere yapılan yardımlar ise;

 • Kadınlara yönelik eşi vefat etmiş kadınlara EVEK projesi yönelik 2 ayda bir 650 TL ödeme yapılıyor
 • Devlet yakacak kömür yardımları da bu grupta yer alıyor ve ihtiyaç sahibi ailelere 750 kg 30 torba kömür yardımı yapılıyor.
 • Gıda yardımları olarak kişilere erzak paketleri veriliyor
 • Barınma (ev yapım-onarım) Yardımlar
 • Eğitim Yardımları (Materyal- Kırtasiye-Giyecek)
 • Şartlı doğum yardımları 100 TL ye yükseltilerek yapılmaya devam ediliyor.
 • Nakdi Yardım
 • Engelli ve Yaşlı Aylığı (2022)
 • Dul Maaşı
 • Genel Sağlık Sigortası (GSS)
 • Yakacak Yardımı
 • Destek Market Ayni Yardım
 • Özel Amaçlı (Yangın,Sel vs.) Yardımlar
 • Şartlı Nakit Transferi Sağlık Destekleri
 • Şartlı Nakit Transferi Eğitim Destekleri
 • Öksüz Yetim Yardımı
 • Muhtaç Asker Ailesi Yardımı
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
 • Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı
 • Kronik Hastalık Yardımı
 • Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Kaymakamlıklar tarafından gıda, giyim, eğitim, sağlık ve yakacak gibi desteklerin yanında nakit para yardımı da yapılabilmektedir. Kaymakamlıklardan  verilen bu yardımlar için birçok katı şart da aranıyor. Kaymakamlık yardımlarından faydalanacak olan ihtiyaç sahibi ailenin üzerine taşınmaz mülk olmaması ve gelir durumunun hayli düşük olması aranıyor. Muhtaçlık durumu teyit edilen kişiler yukarıdaki yardımlardan yararlanabiliyor.

Kaymakamlıklara nazaran Valilikler ve Belediyeler de sosyal yardımlarda bulunan kurumlar arasındadır. Yine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da da sosyal yardımlar 2 milyon 300 bin haneye daha ödenmesi bekleniyor. 2 faz sosyal yardım başvurular e-Devlet ve telefon üzerinden yapılabiliyor.

2 Milyon Kişiye PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

İhtiyaç sahibi ailelere elektrik yardımı yapılacak. İhtiyaç sahibi hanelere yönelik Elektrik Tüketim Desteği verilmesi yönünde karar ile Vakıflar tarafından sosyal yardımlardan faydalandırılan TC vatandaşı olan ailelere 80 TL destek verilecek ve elektrik yardımı kademeli olarak verilecek. Elektrik destek paketinde yer alan ayrıntılara göre;  SYV vakıflarından düzenli olarak sosyal yardım alan 2.5 milyon hanenin aylık 80 TL’lik elektrik faturasının devlet tarafından ödenecek.

Ödemeler hanede yaşayan kişi sayısına bağlı iki farklı ödeme yöntemi ile yapılacak. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV ler üzerinden yapılacaktır. Devlet elektrik tüketim desteği almak isteyen ihtiyaç sahibi aileler belediyeler ve kaymakamlıklarda bulunmakta olan sosyal yardım bölümlerine başvuru yapabilecektir. Elektrik desteği 2022 sayılı kanun gereği evde bakım aylığı, yaşlılık aylığı ve engelli maaşı alan ailelere yapıldığında düzenli olarak bu yardımı alan aileler elektrik desteğinden yararlanacaktır. Destek ödemeleri
2 milyon 500 bini aşkın kişiyi kapsamaktadır

Düzeli olarak sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahibi 2 milyon 500 bin kişiye yapılacak 80 TL’lik elektrik yardımı 150 KW saatlik elektrik faturalarının aylık ödemesi devlet tarafından karşılanacaktır.PTT üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek elektrik faturaları ve kimlikleri ile 15 Şubat sonrasında kesilen hanenin fatura bedeli PTT üzerinden çekilebilecek. PTT üzerinden sağlanacak ödemeler 40-80 TL arası yapılacak ve ihtiyaç sahipleri bu destekten yararlanabilecekler.

 • 5 kişi ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde elektrik faturasının 80 TL’si,
 • 4 kişilik hanede 66 TL’si,
 • 3 kişilik hanede 53 TL’si,
 • 2 veya daha az kişinin yaşadığı hanelerde faturanın 40 TL’si devlet tarafından karşılanacaktır.

SYDV den faydalanıyorsanız ve daha önceden başvuru yaptıysanız  aylık 80 TL elektrik desteğinden sizde yararlanabilirsiniz. Ödemeler PTT üzerinden yapıldığı gibi e-devlet sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranı üzerinden destek ödemeleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılması mümkündür.

PTT 1000 TL Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından düzenli olarak 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım ödemesi alan 2 milyon 111 bin haneye  1000 TL sosyal yardım ödemeleri yapılmış ve 2 Milyon 300 bin haneye daha 2. faz ödemelerin bu hafta yapılacağı açıklanmıştı. Bakan Zehra Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci faz da sosyal yardım ödemeleri daha önceki sosyal yardımdan yararlanmayan ailelere yapılacağı açıklandı. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılacağı ve evlere teslimat şeklinde gerçekleştirileceği açıklanan 1000 TL sosyal yardım ödemelerinin sorgulama işlemleri de yine e-devlet sosyal yardım bilgiler sorgulama ekranı üzerinden gerçekleştirilecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından 3 faz halinde yapılması planlanan sosyal yardımların ödemeleri için vakıflara ayrılan kaynağın bütçesi artırıldığı açıklandı. Bütçesi artırılarak 2 milyon 300 bin haneye daha yapılması planlanan ikinci faz ödemeleri ise yine önceki ödemeler gibi 1000 TL olarak yapılacak. 1000 TL sosyal yardım ödemelerinin 3. fazında ise hiçbir kurumdan yardımdan yararlanmayan ailelere yapılacağı biliniyor. E-devlet şifresi ile TC kimlik numarası üzerinden e-devlet kapısı üzerinden yapılacak başvurular haftaya alınacak üçüncü faz ödemelerinin başvuru tarihleri ise ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor. Nisan ayı bitmeden sosyal yardımlardan 4.4 milyon ihtiyaç sahibine ulaşılmış olacak.

YORUMLAR

 1. Aslı karakuş dedi ki:

  Yardim istiyorum durumum çok kötü allah rıza için

 2. Fatma dedi ki:

  Esimden ayrildim 2 cocukla calisamiyorum biri daha 3 aylik oldugu icin biz ihtiyac sahiplerini bulmuyor bu yardimlar lutfen nerelere kimlere gidiyo arastirin..

 3. Derya dedi ki:

  Covit oldum maddî yardıma ihtiyacım var devlette sesleniyorum sesimi duyan varmı???