Döviz ve Altın Alımında Valör Uygulaması Kaldırıldı!

Döviz ve Altın Alımında Valör Uygulaması Kaldırıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan son dakika açıklaması geldi. Döviz ve altın alımında 1 iş günü valör uygulamasını kaldırdığını açıkladı. İşte detaylar..

BDDK’dan Bankaları Rahatlatan Yeni Karar

Kurulun 8374 sayılı ve 20 Mayıs 2019 tarihli kararı ile getirilen, gerçek kişilerin günlük 100.000 USD ve üzeri (yada diğer döviz cinslerinden buna denk gelen miktar) döviz alım işlemlerinde dövizin ilgilinin hesabına aktarılması yada kullanıma açılmasına göre;

  • Fiziki temaslının 1 iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine ilişkin uygulama ile kurulun 9033 sayılı ve 21 Mayıs 2020 tarihli kararı ile getirilen,
  • Tüzel ve gerçek kişilerin günlük 100 gr ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının yada kullanıma açılmasının bir iş  günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine ilişkin uygulamanın kaldırılmasına kadar verilmiştir.

Bu kararın Kuruluş Birlikleri vasıtasıyla tüm bankalara duyurulmasına ve Kurumun web sitesinde yayımlanmasına 5411 sayılı Bankacılık kanunun 93. maddesi kapsamında karar verilmiştir.

BDDK Bazı Uygulamaların Süresinin Uzatıldığını Açıkladı!

BDDK koronavirüs salgını sebebi ile kişilerin ve reel sektörün finansman ihtiyaçlarını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedbirlere devam edilmesi kararını aldı. Uygulamaların geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020 tarihinden 31 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

  • 30 Haziran 2021 tarihine kadar olan ödemlerindeki gecikmelere esneklik getirerek, gecikmeye giren kredilerin takip hesaplarına aktarılmadan önce 3 ay yerine 6 ay beklemeye devam edecek.
  • Kart borçlarını erteledikleri süre boyunca bankaların asgari tutar dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek, ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulamasında da 30.06.2021 tarihine kadar devam edecek.
  • Anapara yada faiz ödemesi 30 günden fazla geciken veya bu süre içinde bir defa daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin 3. grupta sınıflandırılma şartı ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar uygulama yapılmayacak.
  • Bankacılık sektöründe, mali bünyesine ilişkin resmin daha şeffaf bir şekilde analiz edilmesi ve olası risklerin daha etkin bir şekilde yönetilmesine teminen belirli düzenlemelere 31 aralık 2020 Tarihinden sonra son verilecek.

Düzenlemeler, İhtiyaç kredileri ile birlikte konut, taşıt ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.