Devlet Odun Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu 2022

Devlet Odun Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu, 2022 Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

02.02.2022
Devlet Odun Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu 2022

Devlet Odun Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların tablosu her geçen gün daha da ağırlaşıyor. İhtiyaç sahiplerinin sayıları her gün katlanırken, maddi yardım talepleri de bu oranda sıklıkla araştırılıyor. Mağdur durumda olan ve salgın nedeniyle işten çıkarılan işsiz kalan ve bütçesi sarsılan vatandaş bir nebze olsun elini rahatlatmak için kamu kurum ve kuruluşların sosyal yardımlarına talepler bulunuyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan sosyal yardımların arasında da muhtaç ailelerin kış aylarındaki ısınma problemlerinin giderilmesi amacıyla kömür yardımları bulunuyor. Muhtaç ailelere ısınma sorunlarının giderilmesi amacıyla verilen yakacak kömür desteği başvuruları nasıl yapılır? Kömür desteğinden kimler yararlanır, Kömür dağıtımları ne zaman gibi soruların yanıtları da haberimizde yer almaktadır. Öncelikle kömür yardımı başvuruları nasıl yapılıyor bu konuya açıklık getirelim.

Kömür Yardımı Başvurusu 2022

2022 yılında da verilmeye devam edilecek olan kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen ihtiyaç sahipleri başvurularını bulundukları illerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat başvuruda bulunarak gerçekleştirebilirler. Başvuru için gerekli belge ve evrakları da yanlarında götürerek kendi adına dosya açtırıp ihtiyaç sahibi listesine isimlerini eklettirdikten sonra sosyal yardımların dağıtım tarihlerinde yapılacak kömür yardımlardan faydalanabilirler.

Sigortalılara Kömür Yardımı

Yakacak Yardımı nasıl alınır, sigortalılara kömür yardımı başvurusu ve detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler için detaylı bilgiler haberimizde. Asgari ücretli çalışanlar dar gelirli grupta yer aldıklarından dolayı kaymakamlık, SYDV kömür yardımlarından yararlanabilirler. Sigortalılar devlethaber.net başvuru için öncelikle yaşadıkları mahalle muhtarlıklarına giderek yardım talebinde bulunmalıdır.

Talepler muhtarlıklar aracılığıyla kaymakamlıklara iletildiğinden Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına ön başvuru için Kaymakamlıklara şahsen müracaatta bulunulur. Başvuru için kişilerden muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi istenir bunun yanında başvuru dilekçesi ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ile gerekli evraklar ile başvuru kabul edildikten sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ulaştırılır. Yetkililer tarafından muhtaçlık durumu onaylanan başvuru sahibi adına dosya oluşturulur. Muhtaç ailelerin tespit edilmesinde belediyeler ve muhtarlıklar da ailelerin tespit edilmesinde büyük rol oynar.

2022 yılında kömür takvimine göre belirlenen illerde ve miktarlarda ihtiyaç sahibi ailelere kömürler dağıtılarak yardımlardan yararlandırılır.

Bir ailenin kömür yardımından yararlanabilmesi için; Ev halkında kişi başına düşen gelirin asgarin ücretin üçte birinden az olması gerekir. 2022 yılı geçerli bu rakam: 1704,67 TL’ dir. Kömür yardımı almanın şartlarının arasında muhtaçlık durumu yer aldığından dolayı aynı ailede yaşayan kişilerin sosyal güvencesinin bulunmaması gereklidir. Yine aynı şekilde herhangi bir vergi kaydının da olmaması gereklidir. Sigortalılara kömür yardımı verilmeyeceğinden dolayı muhtaçlık durumun kalkması halinde kömür yardımı da kesilecektir.

2022 Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek olan ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımları 2022 yılında da verilmeye devam edilecek.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar 13 OCAK 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.  Muhtaç ailelere 2022 yılında da SYDV tarafından bu karar kapsamında kömür dağıtımı yapılacak.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında 81 ilde ve ilçelerinde kurulu bulunan SYD Vakıflarınca muhtaçlık kriterlerine uygun olarak ihtiyaç sahibi aileler belirlenerek devlethaber.net ısınma amaçlı kömür yardımı dağıtılacak. Dağıtımlar 2022 yılı kömür dağıtım takvimine göre belirlenen illerde belirlenen aylarda yapılmaktadır. 2022 yılı SYDV tarafından dağıtımı yapılacak kömür takvimi aşağıdaki görseldeki iller için belirlenen aylarda takvime göre yapılır.

Kömür yardımı 2022 takvimi

Dağıtımı yapılacak kömürlerin teslimatları, ilgili kararın hükümleri kapsamında muhtaç ailelerin ihtiyaçları nispetinde yapılacak. 2022 yılında SYD vakıflara ve bu vakıflarca belirlenen muhtaç ailelere doğrudan yapılacak kömür sevkiyatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programına göre yapılmaktadır. Kömür yardımı sevkiyat programı, belirlenen dağıtım takvimine uygun yapılmaktadır.

Kömür yardımların dağıtım tarihleri Bakanlık tarafından belirlenen takvime göre yapıldığından İllere göre dağıtım ayları ise şu şekildedir.

Mart ayından itibaren dağıtım sevkiyatlar başlanacak. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan takvime göre Aralık, Ocak, Şubat aylarında yani yılın ilk aylarında mevsim şartları gereği  kömür dağıtımı olmayacak.

Mart ayında ise Balıkesir, Burdur, Bursa, Çorum, Kütahya, Manisa, Tunceli, Yozgat, Ardahan, Osmaniye illerinde dağıtım olacak.

Nisan Mayıs Ayında; Ağrı, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Kastamonu, Konya, Kütahya Manisa Malatya, Muş, Ordu, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Ardahan, Karabük illerine yapılacak

Daha yoğun olarak Haziran Temmuz Ağustos gibi yaz aylarında daha çok kömür dağıtımı gerçekleştirilecek.

Dağıtımı yapılacak kömür miktarları ise;

 • Muhtaç aile sayısına göre
 • Bölgenin iklim koşulları,
 • Geçmiş yıllarda yapılan dağıtım miktarları
 • Dağıtılacak kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor.

Sizde bu kömür yardımlarından yararlanmak için Bağlı bulunduğunuz İldeki SYDV başvuruda bulunarak ilgili yardımdan  faydalanabilirsiniz.

Gaziantep Kömür Yardımı Listesi

Muhtaç aileler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından belirlenen muhtaç ailelere ellerinde bulunan ihtiyaç sahibi aile listesine göre belirlenen takvim esas alınarak yapılmaktadır.

81 ilde Gaziantep ve ilçelerinde bulunan muhtaç ailelere kömür dağıtımları vakıflarca belirlenen listeye göre yapıldığından bağlı bulunulan ildeki vakıfa müracaat ederek yardım alıp alınmadığı sorgulanabilir. Yine e-devlet üzerinden Aile Çalışma Sosyal Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından T.C kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir.

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür yardım başvuruları nasıl yapılır öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi ihtiyaç sahibi aileler yaşadıkları mahalle muhtarlıklarına giderek yardım talebinde bulunacak, muhtarlık Sosyal yardımlaşma vakıflarına durumu ilettikten sonra Kaymakamlıklara bağlı SYDV’ ler tarafından yardım kişiye ulaştırılacak. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma genel müdürlükleri tarafından muhtaç sahibi ailelere ısınma amaçlı yukarıdaki kanun kapsamında belirlenen kömür dağıtım takvimine göre belirlenen listedeki kişilere kömür sevkiyatları ev adreslerine yapılacaktır.

Kaymakamlıkların resmi internet siteleri üzerinde yer alan SYDV adreslerinden online olarak sosyal yardım başvuruları da alınmaktadır.

Belediye Kömür Yardım Başvurusu

Başvurularda istenen başvuru dilekçesi aşağıdaki gibi kısa bir şekilde isim soyad ve adres telefon yazılarak kısaca yardım talebini iletmek için oluşturulacaktır. Kimlik belgesi , başvuru dilekçesi ve muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi ile bağlı bulunan il ve ilçe belediyelerine yardım talebinde bulunarak kömür desteğinden yararlanmakta mümkündür. Her belediyenin sosyal yardımlaşma politikası farklı olduğundan başvuru için istenen belgeler de değişiklik olabilir. Başvuru sahipleri sosyal çalışmacı ve görevlileri tarafından ikamet ettikleri adreslerinde yerinde inceleme yapıldıktan sonra muhtaçlık durumları tespit edilip onaylandığında bu ihtiyaç sahiplerine belediye tarafından belirlenen miktarlarda kömür yardımları dağıtılacaktır.

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama 2022

E-devlet kapısı üzerinden sosyal yardım sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet kapısına giriş için kişinin TC kimlik numarası ve geçerli şifresi talep edilecektir. Şifre sahibi olmayanlar PTT aracılığıyla 2 lira karşılığında şifre alarak giriş ekranından sosyal yardım araması yaparak sorgulama yapabilecektir. Korona virüs salgını nedeniyle sosyal izolasyon gereğince PTT şubelerinde işlemler sırayla yapıldığından sıra beklemeden internet üzerinden Şifremi Unuttum linkine tıklanarak Sms ile e-devlet şifresi de alınabilir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama linkinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak yardım bilgileri kolaylıkla sorgulanıp yatıp yatmadığı öğrenilebilir.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında devlet yakacak kömür yardımları Aile Çalışma Sosyal Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından TC kimlik numarası ile e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

YORUMLAR

 1. Fatma akça dedi ki:

  Yakacak odunum yok mağdurum bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. Meral dedi ki:

  Ben Van’da yaşyurum 3 çocok anesiyi kömürün yok odnum yok eşm bel fıtığı patlamış çalışamıyor gelirim yok

 3. semra dedi ki:

  3cocukvar kırayız işi serbest olursa gidiyor evsahibi çıkın diyor ne yapacağız bilmiyorum yeşil kararliyim ödün bile yok yakacak Allah rızası için yardım edin lütfen

 4. Hamide dedi ki:

  Sayın yetkililerimiz kömür yardımı almak istiyorum maddi durumumuzu iyi değil yardımcı olmanızı talep ediyorum

 5. Davut Rençber dedi ki:

  İşsizim mağdurum devlemizden yardım bekliyorum.