Destekleme Paraları Hesaplara Yatırılıyor!

Destekleme Paraları Hesaplara Yatırılıyor!

Her yıl düzenli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan tarımsal ve hayvancılık destekleme ödemeleri 2021 yılı başından itibaren ayrılan 24 milyar liralık kaynaktan Bakanlığın açıkladı takvimlerde Ziraat bankası aracılığıyla üreticilerin hesaplarına yatırılmaya  başlanacak. Çiftçilerin merakla beklediği tarımsal destekleme ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından son dakika açıklamasına göre; Yağlı tohumlu bitkileri desteği ve Tarımsal Sulama Elektrik Desteği kapsamında ödemelerin 19 Haziran 2020 tarihinde saat 18:00′ dan sonra destekleme ödemelerinin üreticilerin hesaplarına yatırılmaya başlanacağını açıkladı.

Yağlı Tohumlu Bitkileri Desteği  Ne Zaman?

Yağlı tohum bitkileri desteği kapsamında üreticilere Bakanlığın belirleyeceği takvimlere göre yapılıyor.  Ödeme takvimi ise şu şekilde olacaktır;

TCKN SON HANESİ /  VKN SON HANESİ AKTARIM TARİHİ
0-2  /   0 1 3 5 7 9      olanlara 
8 /  8       olanlara  Saat 18:00’dan sonra

Fark Ödemeleri kapsamında; Yağlı Tohumlar desteği de yapılmıştı. Destekleme ödemeleri kapsamında yağlı tohum bitkileri desteği 12 Haziran tarihinde de yapılmıştı.

Tarımsal Sulama Elektrik Desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Tarımsal Sulama Elektrik Desteği kapsamında ise 35 milyon 303 bin lirayı üreticilerimizin hesaplarına yatıracağını müjdesini verdi. Bakan Pakdemirli, Yağlı tohumlu bitkileri desteği ve Tarımsal Sulama Elektrik Desteği kapsamında toplamda ödenecek 1 milyar 469 milyon 303 bin TL’ nin üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına  TC kimlik numarasının son hanesine göre aktarılacağını belirtti. Detaylar için tıklayınız.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı başından bu yana ödenen destek miktarını da yaptığı açıklamada yer vererek;

“Tarımsal desteklemeler kapsamında üreticilere 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ödenen toplam destekleme tutarı 15,2 Milyar TL’ye ulaşarak; 22 Milyar TL Tarımsal Destekleme Bütçesinin %69,5’lik kısmı ödenmiş olacağını belirtti.

Yağlı tohumlar nedir? Yağlı tohum grubuna giren ürünler şunlardır;

  • Ayçiçeği,
  • Çiğit,
  • Soya
  • Yerfıstığı,
  • Haşhaş,
  • Susam,
  • Kolza ve aspir olarak sıralanabilir.

Bu ürünler ülke bitkisel yağ sanayinde önemli katkı sağlaması bakımından bu gruplandırma yapılmıştır.

Bakan destekleme ödemeleri ile ilgili olarak; Çiftçilerimiz hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle diye sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

  1. Adil dedi ki:

    3,4 sene önce 250 TL civarı destekleme alıyorduk.ziraat odası evrak parası ve aidat +ilçe tarım azda olsa=300tl.ne anladım ben bu işten.kızdım.sildirdim kaydımızı.simdi tekrar kayıt yaptırdım.bakalim ne olacak.ya bu tarım bakanlığı çok aptal.yada odaların aldığı paralardan haberi yok.nereye gidiyor bu paralar.ziraat odaları genel sekreteriyle görüştüm.ne dese beğenirsiniz.kurtarmiyorsa alma dedi.