ÇKS Kayıt ve Yenileme İşlemi (İNTERNETTEN EN BASİT)

ÇKS Kayıt ve Yenileme İşlemi (İNTERNETTEN EN BASİT)

Çks diğer adıyla Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt nasıl olunur? Kimler başvurabilir? Kayıt yenileme nasıl yapılır? Güncelleme işlemi Kayıt formu nasıl doldurulur gibi tüm soruların yanıtları sizler için araştırdık. Çiftçi Kayıt Sistemi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere her yıl verilen destekleme ödemelerinden faydalanabilmek için Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunması gereklidir. Bu sisteme kaydı olmayan çiftçiler destekleme ödemelerinden yararlanmaz. İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yolları ve ÇKS kaydının nasıl yapıldığı ile ilgili olarak bilgi almak isteyen çiftçiler için kayıt olma, kayıt yenileme işlemleri internet üzerinden nasıl yapılır soruların yanıtları haberimizde.

Çiftçi Kayıt Formu 2021 Yılında Nasıl Doldurulur?

Çiftçilerin bilgilerinin kontrol edilmesi için her yıl yapılması gereken işlemlerden biri olan ÇKS kayıt yenileme  işlemlerinin iin öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiftçi Kayıt Yönetmeliğine uygun ÇKS kayıt formunun doldurulması gerekmektedir. Yönetmelik gereğince sisteme kayıt olan çiftçilerin verileri baz alınarak yapılan destekleme ödemelerinden faydalanabilmektedir. Her üretim yılında çiftçi kayıt sistemi kayıtları için belirlenen tarihlerde kayıt olunması gereklidir. Üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları bir önceki yılın 31 Aralık tarihinde sona ermektedir.  Çiftçilerin verilen tarihe kadar kayıtlarını yaptırmadıkları takdirde sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak  üzere sisteme yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamaz.

Yalnız çiftçiler içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında yapabilirler. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içerisinde yapılabilir.

Çiftçiler ÇKS’ye başvuru esnasında hangi arazilerde tarımsal faaliyetler bulunuyorlarsa o arazi ile ilgili  yaptıkları tarımsal faaliyetleri ile alakalı verdikleri bilgilerin doğru olması gereklidir. Yine ister müdürlüklere ister internet üzerinden yapılan başvurularda teslim edilmesi gereken belge beyan edilen bilgilerin doğru olması gereklidir.

ÇKS Yenileme 2021 Ücretleri

Çks kaydı yaptıran çiftçiler devletin verdiği tüm desteklerden yararlanabilirler. Devlet tarafından verilen desteklerin ödemelerini alabilmek için Ziraat bankası tarafından istenen ilk belge niteliğinde olduğundan çiftçinin kendini tanıtması ve çiftçi olduğunu beyan etmesi için kaydını yaptırması gereklidir. ÇKS kaydı yaptırarak çiftçi olduğunuzu ve çiftçilik faaliyetlerin ispat etmeniz halinde devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.
Kayıt ücretleri 2021 yılı için 6 TL. ile 26 TL. arasında değişiklik göstermektedir.

Güncelleme Nasıl Yapılır?

Destekleme ödemelerinden faydalanmak için doldurulması gereken ÇKS işlemlerinin güncellemeleri de çiftçilerin bağl bulundukları Tarım İl İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunarak yapmaları gereklidir. Uzun süredir çiftçi kayıt sistemine kaydını güncellemeyen çiftçiler Müdürlüklere başvuru da bulunarak güncelleme yapabilir. Güncelleme de  başvuru kayıtta istenen bilgilerin doğruluklarından çiftçiler sorumludur.

Çiftçi Kayıt Formu Nasıl Doldurulur?

Çiftçi Kayıt Sistemine çiftçi kayıt formu doldurma işleminden bahsetmek gerekirse;  Çiftçi Kayıt Sistemine giriş yapmak için Tarım İşletmeleri Müdürlüğü ve Ziraat Odası’ nın istediği belgeler iyice incelenir ve kişi, ilk olarak kişisel bilgilerini forma yazar. Daha sonra araziyle alakalı bilgiler, arazinin görüntüleri ve keşif raporu gösterildiği gibi sunulur. Çks kayıt formunda çiftçiler Tarım il, ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunacaklarsa çiftçilerden öncelikle kayıt formunu doldurmaları istenir. İnternet üzerinden başvuru yapılacaksa bu durum da yine e-devlet üzerinden yapılan başvurularda sistemdeki ilgili alanlar doldurulması yeterlidir. Bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmadan önce aşağıdaki ÇKS başvuru evraklarının doldurulması gereklidir. Evraklar ile alakalı olarak Resmi Gazete’de bilgileri kontrol ediniz. Çks kayıt başvuru ve sorgulama işlemini internet üzerinden E-Devlet kapısında da gerçekleştirebilirsiniz.

 • ÇKS Kayıt Formu (BOŞ ÖRNEK)
 • Boş C Formu,
 • Kira kontratı,
 • Muvafakat-1,
 • Muvafakat 2,
 • B Formu gibi belgeler ÇKS kayıt için gerekli olan evraklardır.

Başvuru formunu İl yada İlçe Tarım Orman Müdürlüğünden alabilirsiniz.

Kimler Başvurabilir? Her Yıl Başvurmak Gerekir mi?

Çiftçilerin sisteme kayıt olabilmesi için çiftçilik faaliyeti gösterebilecek kendi adına yada 1. derece akrabasına ait tapulu araziye sahip olması gereklidir. Arazi sahibi olmayan çiftçiler ise tapulu bir araziyi kiralamaları gerekmektedir. Çiftçilik faaliyetlerinin mutlaka tapulu bu arazide yapılması şarttır.  Kayıtlarda tapulu arazilerin ekilip biçilmesi sonucunda çiftçilere destekleme ödemeleri yapıldığında araziyi ekip biçmelisiniz. Bu sisteme üretim yılı başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olan kişiler ile tüzel kişiler yani şirket yada kooperatiflerde başvurabilirler. Ayrıca tüzel kişiler yani şirket yada kooperatiflerde kayıt için başvurabilirler.

Çiftçiler ÇKS başvurularında arazilerinin bağlı bulundukları İl yada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurup ÇKF ( Çiftçi Kayıt Formu) belgesi almaları ve bu belgeye arazi bilgilerini doldurmaları gereklidir. Bu belgeye girilen arazilere hangi ürünleri üretildiği yazılmalıdır ve ÇKF belgesi arazilerin bulunduğu köy muhtarlarına imzalatılmalıdır. Tarım arazisinin bulunduğu Ziraat Odasına uğrayarak o yılki çiftçi belgesi alınmalıdır. Çiftçi Kayıt formu ile birlikte Çiftçi belgesi dahil hazırlanan bu belgeler öncelikle arazinin olduğu İl yada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmelidir. Teslim edilen ÇKF ve çiftçi belgesi üzerinden çiftçi adına İl yada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından TARBİL bilgi sistemine işlenerek belgeniz hazırlanacaktır. Bu belge üreticinin o yılki arazi ve üretim bilgilerini gösteren belgedir ve İl yada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden kendisi yada vekili dışında kimse alamaz.

ÇKS kaydı için gerekli belgeler

Çiftçi kayıt formlarında istenen bilgiler ise kendilerine ve arazisini kullandığı kişilere ait kimlik ve tüzel kişilik bilgileridir.

 • Yine çiftçilerden kayıt formlarında kadastro geçmiş birimlerdeki tarım arazileri için tapu kayıtları beyanı istenir.
 • Yeni kayıt olacak ve mevcut kaydını güncelleyecek  olan çiftçilerden Çiftçi Belgesi istenir.
 • Çiftçi belgesi örneği
 • Çiftçiye ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi de istenir.
 • Tüzel kişilerin ticaret sicil gazetesi, yetki belgesi ve imza sirküleri de istenir.
 • Ekilişi yapılacak olan faaliyette bulunacak olan tarım arazisi birden fazla kişiye aitse tapu sureti veya  arazi keşif raporu istenir.
 • Arazi hisseli ise hissedarlarla yapılmış muhtar onaylı muvafakat name gereklidir. Muvafakatname olmaması halinde noter onaylı tek taraflı taahhütname istenir.
 • İşlenen tarım arazisi eğer eş, birinci derece akraba yani anne, baba ve çocuklara ait ise maliklerin onaylarının bulunduğu belge istenir.
 • Vesayet altındaki kişiler için mahkeme kararının onaylı sureti ve çiftçilerden tarım arazisinin aidiyetini gösterir belgeler ile birlikte;
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru dilekçesi istenir.

İnternetten ÇKS Belgesi Çıkarma İşlemi

Her yıl verilen desteklemelerden yararlanabilmek için çiftçilerin faaliyetleri ne gösteren kayıtları 3 farkı şekilde yapılır. Arazi sahibi olanların başvurusu, arazi kiralayanların başvurusu ve arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu olmak üzere 3 farklı şekilde başvuru yapılmaktadır. İlk kez başvuranlar kimlik belgelerini beyan ederek gerekli kayıt formları da doldurmaları gereklidir. Tarım arazilerine ait tapuların fotokopileri tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşeli olmalıdır. Bundan sonraki aşamada ise kayıt için istenen belgeler arasında yer alan boş C formuna ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve o yıl üretilen ve yetiştirilen ürünler yazılmalıdır. C formunda tüm bu bilgiler yazıldıktan sonra ekilişini yapılan arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmak gereklidir.  Çiftçilerin ekilişi yaptıkları araziler farklı ilçelerde ise bu durumda da başvurular ikamet ettikleri yerde arazileri bulunuyorsa o ilçedeki Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapılmalıdır. Bu başvurular kendi arazileri için gerekli bilgilerdir. Hicar (İCAR) ekenler ve akrabasının arazilerini ekenler için de başvurular farklıdır.

Kaydı Yapılamayan Araziler

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt edilemeyen araziler ise;

 • Tapu tescil işlemleri bitirilmiş alanlar keşif raporları ile,
 • Kiralama ve/veya tahsis yoluyla kullanım hakkı alınmayan,
 • Kiralama ve/veya tahsis yoluyla kullanım hakkı alınmayan Mülkiyeti kamulaştırılan araziler,
 • Üzerinde tarımsal faaliyet yapılmayan arsa ve arazilerle halihazırda taşlık, kayalık ve ham toprak vasfında olan araziler,
 • Kira sözleşmesi olmayan, sahibi ölmüş ve mirasçıları bulunamayan tarım arazileri,
 • Maliki ölmüş olmakla birlikte tapu kayıtlarında mirasçıları adına intikali yapılmamış arazilerin kayıtları alınmaz.

Ürün Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ürün değişikliği yapmak isteyenler; Tarım il yada ilçe müdürlüğünden alacakları Boş B formuna ürün değişikliği yapılmak istenen parsele ait bilgileri ve ürün bilgisini yazarak muhtar ve azalara onaylatmaları yeterlidir. Bu B formuna işlenen yeni bilgileri de Tarım il yada ilçe müdürlüğüne teslim edildiğinde ürün değişikliği gerçekleşecektir.

YORUMLAR

 1. Ramazan dedi ki:

  Çiftçiye başvurmak istiyom